Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Акушерство та гінекологія


Кузьміна Ольга Олександрівна. Патогенетичні основи надмірно сильної та дискоординованої пологової діяльності та корекція їх застосуванням антагоністів кальцію ( клініко-експериментальне дослідження). : Дис... канд. наук: 14.01.01 - 2009.



Анотація до роботи:

Кузьміна О.О. - Патогенетичні основи надмірно сильної та дис- координованої пологової діяльності та корекція їх застосуванням антагоністів кальцію ( клініко-експериментальне дослідження). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.01.01- акушерство і гінекологія. – Харківський національний медичний університет МОЗ України. - Харків, 2009.

Дисертація присвячена вивченню патогенетичних основ розвитку НСПД і ДПД та використання АК для її корекції. У роботі використані клініко-лабораторні, імунологічні, гормональні, інструментальні й статистичні методи. Встановлено закономірності впливу АК у концентраціях, що блокують генерацію спонтанних скорочень, та ефективність застосування їх з метою нормалізації НСПД і ДПД. Відповідно до експериментальних досліджень підтверджено, що доза АК, необхідна для гальмування НСПД і ДПД, прямо пропорційна ступеню маткової активності, у зв'язку із чим АК можуть бути корисними для зменшення гіпертонусу міометрія, токоліза, при порушеннях СДМ під час пологів та з метою профілактики порушень СДМ у строках вагітності 37 – 38 тижнів у жінок, що мають фактори ризику по розвитку НСПД і ДПД, у вигляді проведення їм допологової підготовки.

Встановлені основні патогенетичні основи розвитку НСПД і ДПД на підставі вивчення плодово-плацентарної гемодинаміки, імунологічної адаптації організму роділлі, синтезу гормонів і БАР, що впливають на скорочувальну діяльність і енергетичний потенціал міометрія. Доведено, що застосування АК при НСПД і ДПД є раціональним методом терапії та профілактики народження дітей у стані помірної і важкої асфіксії, сприяє зниженню розвитку ускладнень у ранньому неонатальному періоді, підвищує кількість пологів через природні пологові шляхи, зменшує ймовірність оперативних втручань і ризик розвитку кровотечі в пологах і ранньому післяпологовому періоді.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та запропоновано нове вирішення актуального наукового завдання акушерської допомоги при надмірно сильній та дискоординованій пологовій діяльності, щодо зниження частоти несприятливих наслідків у пологах при цієї патології для матері і плода, шляхом уточнення деяких особливостей патогенезу розвитку порушень скорочувальної діяльності матки та розробки методу їх лікування з використання препаратів антагоністів кальцію і обґрунтуванням доцільності їх застосування експериментальними дослідженнями.

1. Надмірно сильна та дискоординована пологова діяльності розвиваються на тлі відсутності готовності організму жінки до пологів і є несприятливими факторами плину пологового акту. При цьому зростає кількість ускладнень для матері та плода (пологовий травматизм, кровотечі під час пологів та у післяпологовому періоді, гострий дистрес плода), підвищується перинатальна захворюваність та смертність.

2.Патогенетичними механізмами розвитку надмірно сильної та дис- координованої пологової діяльності є наявність підвищення концентрації електролітів, і в першу чергу іонізованих форм кальцію, а також порушення напередодні пологів в гормональній, імунній, гемостатичній системах і змінення концентрації цитокинів та клініко-біохімічних показників у периферійній крові вагітних.

3. Факторами ризику розвитку надмірно сильної та дискоординованої пологової діяльності є: пологи у первісток старше 30 і молодше 16 років, обтяжений акушерсько-гінекологічний анамнез, ускладнений плин вагітності, патологія статевої системи, соматичні захворювання, несприятлива акушерська ситуація напередодні пологів (анатомічні особливості шийки й тіла матки, відсутність біологічної готовності шийки матки до родів, плоский плодовий міхур, передчасний розрив плодових оболонок при «незрілій» шийці матки).

4.У роділь з надмірно сильною та дискоординованою пологовою діяльністю значно підвищується концентрація в плазмі крові іонів кальцію (відповідно 2,10 ±0,02 ммоль/л та 2,18±0,01 ммоль/л) у порівнянні зі здоровими жінками (1,22±0,04 ммоль/л).

5. При розвитку надмірно сильної та дискоординованої пологової діяльності у роділь має місце порушення гемодинаміки в системі мати-плацента плід у маточних, спіральних артеріях, артеріях пуповини та їх термінальних частинах, у зв’язку з чим, для визначення гемодинамічних змін, та тактики ведення пологів, треба визначати систоло-диастолічне співвідношення та індекс резистентності при цієї патології.

6. У роділь з надмірно сильною та дискоординованою пологовою діяльністю відбуваються порушення синтезу гормонів та біологічно активних речовин, які відповідають за скоротливу діяльність та енергетичний потенціал міометрія: достовірно знижується прогестерон (нг/мл ) -відповідно 62,4±7,3 і 59,3±8,4; пролактин (мЕд/мл) - відповідно 0,58±0,09 і 1,5±0,41 в порівнянні з контролем - 98,6±8,2 і 2,1±0,26, достовірно підвищується концентрація окситоцина, серотоніна, гистаміна, -эндорфіна, адреналіна, норадреналіна і простагландина F2 .

7. При надмірно сильній та дискоординованій пологовій діяльності напередодні пологів спостерігається зростання у п’ять разів антитілоутворення, зниження концентрації IgM (мг/мл) до 0,75±0,3 (НСПД) і 0,63±0,1 (ДПД) у порівнянні з контролем - 1,0±0,2 та підвищення концентрації аутоантитіл до тканинного фактору у порівнянні з нормальною вагітністю (Р<0,001), що може служити прогностичною ознакою ризику розвитку цієї патології.

8. У роділь з надмірно сильною та дискординованою пологовою діяльністю змінення у системі гемостазу більш виразні, ніж при нормальних пологах, про що свідчить різке зниження рівня антитромбіну-Ш до 84,6±4,8% (НСПД) і 71,1±5,4% (ДПД) при нормі 102,5±5,1% і збільшення концентрації продуктів деградації фібріну до 24,6±0,4 мг/л (НСПД) і 28,6±1,2мг/л (ДПД), при нормі 3,2±1,0 мг/л; підвищуютється сумарна активність факторів згортання, знижується активність протизгортанної, фібринолітичної активності крові що сприяє активізації прокоагулянтної ланки гемостазу.

9. Надмірно сильна та дискоординована пологова діяльність погіршує стан внутрішньоутробного плоду, що проявляється у розвитку змін гемостазу, поліорганних порушень, дихальної недостатності, шоку, геморрагій, факторів коагуляційного гомеостазу, що сприяє розвитку дистресу плода у пологах, розладів гемодинаміки в маточно-плацентарному та плодово-плацентарному басейнах і порушенню стану дитини при народженні, підвищує неонатальну захворюваність і смертність.

10. Експериментальними дослідженнями доведено, що зниження концентрації іонів кальцію пригноблює скорочення міометрію, антагоністи кальцію нормалізують пологову діяльність за рахунок здатності перешкоджання утеротонічним речовинам підвищувати фазну і тонічну активність міометрія. Кальцієві канали міометрія більш чутливі до верапамілу, ніж до дилтиазему і ніфедипіну.

11.Розроблені методи профілактики та допологової підготовки у вагітних з ризиком розвитку надмірно сильної та дискоординованої пологової діяльності, а також схеми корекції цієї патології у роділь в пологах, показана ефективність застосування антагоністів кальцію в порівнянні з загальноприйнятими методами терапії.

12.Використання розробленого метода профілактики та лікування надмірно сильної та дискоординованої пологової діяльності за допомогою антагоністів кальцію сприяло поліпшенню гемодинаміки у системі мати-плацента-плід, нормалізації системи гемостаза, імуних та гормональних порушень, зниженню розвитку ускладнень у ранньому неонатальному періоді, підвищенню кількості пологів через природні пологові шляхи, зменшенню ймовірністі оперативних втручань і ризику кровотечі в пологах і ранньому післяпологовому періоді.

Публікації автора:

1.Кузьмина О.А. Морфологические изменения в спиральных артериях плацентарного ложа при дискоординированной и чрезмерно сильной родовой деятельности /О.А.Кузьмина // Ультразвукова перинатальна діагностика.- 2005. - №20.– С. 3-5. (Дисертантом виявлені зміни гемодинамічних порушень на тлі морфологічних змін у спіральних артеріях плацентарної ділянки).

2.Кузьмина О.А. Проблема регуляции родовой деятельности в современном акушерстве /О.А.Кузьмина // Международный медицинский журнал. – 2005. - №4.- С. 61-64. (Дисертантом описані сучасні методи регуляції пологової діяльності).

3.Кузьмина О.А. Центральная и маточная гемодинимика при чрезмерно сильной и дискоординированной родовой деятельности /О.А.Кузьмина, В.А.Федорченко //Проблемы достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Тр. Крым. гос. мед. ун-та им. С.И.Георгиевского: Матеріали науково-практичної конференції «Актуальні питання акушерства, гінекології та перинатології».-Симферополь, 2005.- Т. 141.-ч.2. - С. 171.( Дисертантом вивчена центральна та маточна гемодинаміка при при надмірно сильній та дискоординованої пологової діяльності).

4.Кузьмина О.А. Морфологические изменения в спиральных артериях плацентарного ложа при дискоординированной и чрезмерно сильной родовой деятельности /О.А.Кузьмина // Проблемы достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Тр. Крым. гос. мед. ун-та им. С.И.Георгиевского: Матеріали науково-практичної конференції «Актуальні питання акушерства, гінекології та перинатології».-Симферополь, 2006.- Т. 142.-ч.2. - С. 103-105. (Дисертантом наведені дані про морфологічні зміни у спіральних артеріях плаценти).

5.Кузьмина О.А. Состояние иммунологических факторов и цитокинов у рожениц с дискоординированной и чрезмерно сильной родовой деятельностью /О.А.Кузьмина // Вісник Харк. нац. ун-ту ім.В.Н.Каразіна. –2006.- Т. 720.- С. 86-89.(Дисертантом вивчені імунологічні фактори та цитокіни у породіль з дискоординованою та надмірно сильною пологовою діяльністю).

6.Кузьмина О.А. Клиническая фармакология, фармакокинетика антагонистов кальция и их применение в современной медицине /О.А.Кузьмина // Международный медицинский журнал.- 2006. - №1. - С. 117-121. (Дисертантом описані дані з фармакології та фармакокінетики антагоністів кальцію).

7. Кузьмина О.А. Влияние антагонистов кальция на продукцию биологически активных веществ, гормонов, иммунологических факторов и цитокинов у рожениц с нарушенной родовой деятельностью /О.А.Кузьмина // Международный медицинский журнал. – 2007.- №3.- С. 62-66. ( Дисертантом вивчено вплив антагоністів кальцію на стан біологічно активних речовин, гормонів, імунологічних факторів у породіль при порушеннях пологової діяльності).

8. Кузьмина О.А. Принципы дородовой подготовки беременных с риском развития аномалий родовой деятельности / О.А.Кузьмина, И.Ю.Кузьмина // Проблемы достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Тр. Крым. гос. мед. ун-та им. С.И.Георгиевского: Матеріали науково-практичної конференції «Актуальні питання акушерства, гінекології та перинатології».-Симферополь, 2008.- Т. 144.- ч. IV.-С. 144-149. (Дисертантом описані принципи допологової підготовки вагітних з ризиком розвитку аномалій пологової діяльності).

9. Кузьміна О.О. Антагоністи кальцію в комплексній регуляції надмірно сильної та дискоординованої пологової діяльності /О.О.Кузьміна //Актуальні питання педіатрії, акушерства та гінекології.- 2009.-№2.-С.57-60. (Дисертантом досліджено переваги застосування антагоністів кальцію при дискоординованій та надмірно сильній пологовій діяльності в порівнянні з традиційними методами терапії цієї патології).

10. Кузьмина О.А. Современные аспекты подготовки беременных к родам /О.А.Кузьмина, В.Е.Чадаев, И.Ю.Кузьмина //Проблемы криобиологии. – 2008.- Т.18, №2.- С.339-342. (Дисертантом наведені данні щодо сучасних аспектів підготовки вагітних до пологів).

11. Кузьмина О.А. Влияние дискоординированной и чрезмерно сильной родовой деятельности на состояние плода /О.А.Кузьмина // Проблемы криобиологии. – 2008.- Т.18, №3.- С.263. (Дисертантом вивчений вплив дискоординованої та надмірно сильної пологової діяльності на стан плода).

12. Кузьмина О.А. Этические принципы работы с лабораторними животными / В.Е.Чадаев, О.А.Кузьмина, И.Ю.Кузьмина и др. //Експериментальна та клінічна медицина.- 2008.- №3.- С.162-164.(Дисертантом доведені сучасні аспекти біоетики при проведенні експериментальних досліджень на тваринах).

13. Кузьмина О.А. Применение антагонистов кальция для дородовой подготовки беременных с риском развития дискоординированной или чрезмерно сильной родовой деятельности /О.А.Кузьмина // Проблемы криобиологии. – 2008.- Том 18.- №4.- С.293 – 296.( Дисертантом запропоновані нові методи допологової підготовки вагітних з ризиком розвитку дискоординованої та надмірно сильної пологової діяльності).

14.Кузьмина О.А. Коррекция содержания биологически активних веществ и гормонов у рожениц с чрезмерно бурной и дискоординированной родовой деятельностью /О.А.Кузьмина, И.Ю.Кузьмина // Зб.наукових праць Асоціації акушерів-гінекологів України – 2005. – С. 236-239. (Дисертантом досліджені зміни біологічно активних речовин та гормонів при надмірно сильної та дискоординованої пологової діяльності та їх корекція).

15.Кузьмина О.А. Применениме антагонистов кальция для регуляции родовой деятельности в эксперименте / О.А.Кузьмина //Сучасні аспекти репродуктології, перинатальної медицини та кріобіології – Харків, 2003.-С. 109-115. (Дисертантом досліджено вплив антагоністів кальцію на скорочувальну діяльність матки в експерименті).

16.Кузьмина О.А. Особенности центральной гемодинимики у рожениц с дискоординированной родовой деятельностью /О.А.Кузьмина, В.Н.Бутейко // Ш междун. Научн. конф. молодых уч-х.: Тез.докл., Винница. – 2006. – С. 12-13. (дисертантом описані особливості центральної гемодинаміки при дискоординованої пологової діяльності).

17. Kuzmina O.A. Change of placenta at discoordinated and excessively intense labor activity / О.А.Kuzmina //1-st International Scientific Interdisciplinary Congress for medical student and young doctors.- Kharkov, Ukraine. - 2008.- С. 48-49. (Дисертантом вивчено стан плаценти при надмірно сильній та дискоординованій пологовій діяльності).

18. Кузьмина О.А. Содержание в крови циркулирующих иммунных комплексов при дискоординированной родовой деятельности /О.А.Кузьмина // Междун. научн. конф. мол. уч-х, Харьков. - 2007.- С.28-29. ( Дисертантом досліджено вміст циркулюючих імуних комплексів при дискоординованій пологовій діяльності).

19. Кузьмина О.А. Состояние плаценты при дискоординированной и чрезмерно сильной родовой деятельности / О.А.Кузьмина // Медицина третього тисячоліття: Тез. доп. межвузівської конф. молодих вч-х. - Харків. -2008.- С. 72-73. (Дисертантом вивчений стан плаценти при при надмірно сильної та дискоординованої пологової діяльності).

20. Kuzmina O.A. Application antagonist calcium for treatment discoordination of labor activity / О.А.Kuzmina //2-st International Scientific Interdisciplinary Congress for medical student and young doctors.- Kharkov, Ukraine. - 2009.- С. 48-49. (Дисертантом вивчено переваги використання антагоністів кальцію при дискоординованій пологовій діяльності).