Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Внутрішні хвороби


Андруша Аліна Борисовна. Патогенетичні механізми ураження кишечника в умовах «кальцієвого стресу» у хворих на дегенеративні захворювання хребта. : Дис... канд. наук: 14.01.02 - 2008.



Анотація до роботи:

Андруша А.Б. Патогенетичні механізми ураження кишечника в умовах «кальцієвого стресу» у хворих на дегенеративні захворювання хребта.– Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.01.02 – внутрішні хвороби – Харківський державний

медичний університет МОЗ України, Харків, 2007.

У дисертації досліджено клініко-лабораторний перебіг та патогенез хронічних захворювань кишечника (ХК та СПК), які перебігають у поєднанні з дегенеративними захворюваннями хребта. Представлено результати дослідження показників кальцієвого обміну, кісткового метаболізму та мінеральної щільності кісткової тканини.

Встановлено, що у хворих з поєднаною патологією кишечника та хребта має місце синергізм клінічних проявів з негативним впливом на перебіг захворювань. Поєднання ХК або СПК з ОХ характеризується кальцієвим дисбалансом: зменшенням рівня загального та іонізованого кальцію сироватки крові, збільшенням кальцієвого коефіцієнта та підвищенням екскреції кальцію з сечею. Порушення кальцієвого обміну мали залежність

від нозологічної форми (більше виражені у хворих на ХК), дискінетичних порушень (найвищі при гіпермоторній дискінезії кишечника) та впливали на

вираженість больового синдрому.

Поєднаний перебіг ХК або СПК з ОХ призводить до дисбалансу кісткового ремоделювання, а саме до переважання кісткової резорбції над утворенням кісток. Як наслідок порушеного кісткового метаболізму спостерігалось зниження мінеральної щільності кісткової тканини (МЩКТ). Причому основні показники МЩКТ були значно менші в групі пацієнтів із ХК на тлі ОХ, ніж у групі хворих на СПК в поєднанні з ДЗХ.

Доведено клініко-лабораторну ефективність терапії ХК, СПК на тлі ОХ з додатковим використанням кальцеміну.

1. У дисертації представлено теоретичне узагальнення результатів і досягнуто розв’язання наукової задачі: на основі вивчення клініко-лабораторного перебігу та патогенезу хронічних захворювань кишечника (ХК та СПК), які перебігають у поєднанні з дегенеративними захворюваннями хребта, підвищено якість діагностики, розроблено прогностичні критерії ефективності лікування хворих, а завдяки використанню препаратів кальцію поліпшено показники лікування таких осіб.

2. На підставі клініко-морфологічного обстеження у 63,6% хворих був підтверджений хронічний коліт, у 36,4%- СПК. Сполучення хронічного коліту та синдрому подразненої кишки з остеохондрозом хребта призводить

до синергізму з його негативним впливом на клінічні прояви поєднаної патології. Так у хворих із зазначеною патологією в більшості випадків

(93,5%) виникав атиповий абдомінальний больовий синдром, який характеризувався тривалістю (86,4% хворих), відсутністю чіткої локалізації (13% осіб) та провокувався фізичним навантаженням (у 18,2% випадках); рецидиви захворювання з’являлися удвічі частіше й тривали у 2-2,5 рази довше.

3. Перебіг хронічного коліту, синдрому подразненої товстої кишки на тлі остеохондрозу хребта характеризується порушенням кальцієвого гомеостазу: зменшенням рівня загального та іонізованого кальцію сироватки крові (на 9,5% та 4,9% відповідно), що призводить до збільшення кальцієвого коефіцієнта (на 4,9%) та підвищення екскреції кальцію з сечею (на 41,5%). Порушення кальцієвого обміну мали залежність від нозологічної форми (більш виражені у хворих на хронічний коліт), дискінетичних порушень (найвищі при гіпермоторній дискінезії кишечника) та впливали на вираженість больового синдрому. При зменшенні рівня кальціємії на 11,5% і більше можна припустити наявність остеопорозу.

4. Поєднання хронічного коліту, синдрому подразненої товстої кишки з дегенеративним захворюванням хребта призводить до дисбалансу кісткового ремоделювання, а саме до переважання кісткової резорбції над утворенням

кісток: рівень ТРКФ (маркера кісткової резорбції) був збільшений у даних хворих у 4 рази порівняно з нормою. Зміни в показниках кісткового формування (за маркером КІЛФ) виявились різноспрямованими. Активність кісткової резорбції була майже однакова як при ХК, так і при СПК, у той час як кісткове формування виявилося дещо активнішим в разі існування функціональної патології кишечника, ніж органічної.

5. У хворих на хронічний коліт, синдром подразненої товстої кишки, що перебігають на тлі остеохондрозу, у 80,7% спостерігається зниження мінеральної щільності кісткової тканини (МЩКТ). Причому основні показники МЩКТ були значно менші в групі пацієнтів із ХК на тлі ОХ, ніж у групі хворих СПК в поєднанні з ДЗХ.

6. Лікування хворих на хронічний коліт, синдром подразненої кишки, які поєднуються з дегенеративним захворюванням хребта, рекомендується проводити з урахуванням кальцієвого дисбалансу. Включення додатково до терапії кальцеміну сприяє швидшій нормалізації клінічних проявів захворювання, кальцієвого гомеостазу та кісткового метаболізму, що призупиняє прогресування остеопорозу та є патогенетично обґрунтованим.

Публікації автора:

1. Андруша А.Б. Стан кісткового метаболізму при хронічних

неспецифічних захворюваннях кишечника, які поєднані з дегенеративно-дистрофічними захворюваннями хребта // Сучасна гастроентерологія.-2006.-№3(29).-С.12-16.

2. Пасієшвілі Л.М., Андруша А.Б. Біохімічні механізми реалізації моторно-евакуаторних розладів кишечника у хворих на дегенеративні захворювання хребта // Крымский терапевтический журнал.-2006.-№2(6).- С.119-121. (Автором проведено клінічне спостереження за хворими, особисто досліджено показники кальцієвого обміну).

3. Пасиешвили Л.М., Андруша А.Б., Бабак М.О. Возможные механизмы костной резорбции при сочетанном течении заболеваний кишечника и остеохондроза // Український терапевтичний журнал.-2006.-№2.-С.47-49. (Автор виконував підбір та обстеження хворих, виконав біохімічне дослідження кальцієвих параметрів).

4. Пасієшвілі Л.М., Андруша А.Б. Особливості лікування хворих на хронічний коліт у поєднанні з остеохондрозом хребта // Крымский терапевтический журнал.-2007.-№1.-С.19-22. (Автор особисто визначив показники кальцієвого гомеостазу, виконав статистичну обробку результатів).

5. Пасієшвілі Л.М., Андруша А.Б Особливості кісткового ремоделювання при поєднаному перебігу остеохондрозу та хронічного коліту

чи синдрому подразненої кишки // Вісник наукових досліджень.-2006.-№4(45).-С.54-55. (Особисто дисертант здійснив підбір, обстеження хворих, аналіз результатів).

6. Пасієшвілі Л.М., Андруша А.Б. Стан мінеральної щільності кісткової тканини у хворих хронічним колітом, синдромом подразненої кишки в поєднанні з остеохондрозом хребта // Гастроентерологія: міжвід. збірник,

Дніпропетровськ.-2007.- вип.-39.-С.103-108. (Автор особисто здійснив підбір, обстеження хворих, визначив біохімічні показники, провів статистичну обробку результатів).

7. Андруша А.Б. Диференційована терапія синдрому подразненої кишки, що перебігає на тлі остеохондрозу хребта // Сучасна гастроентерологія.- 2007.- №5(37).-С.29-32.

8. Пасієшвілі Л.М., Андруша А.Б. Спосіб лікування хворих на хронічний коліт / Патент на корисну модель № 18962. від 15.11.2006.

9. Андруша А.Б. Особливості клініко-лабораторних проявів хронічного коліту та синдрому подразненої кишки у хворих з остеохондрозом // Вклад молодих вчених в розвиток медичної науки і практики: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференці (з міжнародною участю).-12 квітня 2006 р.- Харків.-2006.-С.5-6.

10. Андруша А.Б. Механизмы формирования нарушений моторно-евакуаторной фуккции кишечника при остеопорозе // Медицина третього тисячоліття: Матеріали міжвузівської конференції молодих вчених - 17-18 січня 2006 р.- Харків.-2006.- С.48-49.

11. Андруша А.Б. Влияние кальциевого дисбаланса на моторно-евакуаторные нарушения кишечника у больных с дегенеративными заболеваниями позвоночника // Щорічні терапевтичні читання: терапевтична клініка від науки до практичної охорони здоров’я: Матеріали науково-практичної конференції, присвяченої пам’яті академіка Л.Т. Малої.-11 квітня 2006 р.-Харків.- 2006.-С.4.

12. Андруша А.Б. Влияние изменений в кальциевом обмене на состояние моторно-евакуаторной функции кишечника // Від фундаментальних досліджень до медичної практики: Матеріали науково-практичної конференції молодих вчених і спеціалістів.-16 листопада 2005 р.- Харків.-2005.-С.6.

13. Андруша А.Б. Роль кальцієвого гомеостазу в перебігу синдрому подразненої кишки на тлі остеохондрозу хребта // Медицина третього тисячоліття: Матеріали міжвузівської конференції молодих вчених.-16-17 січня 2007 р.-Харків.-2007.-С.33-34.

14. Андруша А.Б. Особливості кісткового ремоделювання у хворих з поєднаним перебігом остеохондрозу та хронічного коліту // Сучасні

досягнення молодих вчених на допомогу практичній медицині: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції - 20 жовтня 2006 р.-Харків.-2006.-С.3.

15. Андруша А.Б. Механізми розвитку остеопорозу у хворих хронічним колітом у поєднанні з остеохондрозом хребта // Щорічні терапевтичні читання: Роль медичної науки в рішенні проблем внутрішніх хвороб: Матеріали науково-практичної конференції . - 28 березня 2007 р. - Харків. -

2007.- С.5.

16. Пасиєшвили Л.М., Андруша А.Б. Оценка состояния костной ткани у больных с остеохондрозом и моторно-эвакуаторными нарушениями функции кишечника // Российский журнал Гастроентерологи, Гепатологии, Колопроктологии - 2006.-№5.-Т. ХVІ.- Приложение №28.- Материалы Двенадцатой Российской Гастроентерологической Недели.- 16-18 октября 2006 г., Москва.-2006.- С.59.

17. Андруша А.Б. Диференційована терапія хронічного коліту, що перебігає в поєднанні з остеохондрозом хребта // Лікування та реабілітація у загальній практиці - сімейній медицині: Матеріали республіканської науково-практичної конференції -10-11 травня 2007 р.-Одеса.-2007.-С. 3.