Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Внутрішні хвороби


Ступницька Ганна Ярославівна. Патогенетичне обґрунтування та клінічна оцінка диференційованого лікування хворих на артеріальну гіпертензію і хронічний обструктивний бронхіт : Дис... канд. наук: 14.01.02 - 2004.



Анотація до роботи:

Ступницька Г.Я. Патогенетичне обґрунтування та клінічна оцінка диференційованого лікування хворих на артеріальну гіпертензію і хронічний обструктивний бронхіт. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.02 – внутрішні хвороби. – Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика. – Київ, 2004.

Дисертація присвячена проблемі підвищення ефективності лікування хворих на артеріальну гіпертензію та ХОБ шляхом диференційованого застосування в стандартній терапевтичній програмі ультразвукових інгаляцій ліпіну або його суміші з іпратропіумом бромідом і фенотеролом з оцінкою впливу останніх на ліпопероксидацію, гемостаз, протеоліз та баланс між про- і протизапальними цитокінами.

Встановлено, що при поєднанні ХОБ і АГ більш тяжкий перебіг ХОБ характеризується частими і тривалими загостреннями, раннім розвитком і прогресуванням як легеневої, так і серцевої недостатності. У 35,6% таких хворих використання бронхолітичних засобів призводить до підвищення АТ. У хворих на ХОБ із супутньою АГ переважає тонус симпатичної нервової системи з частими порушеннями ритму серця у вигляді суправентрикулярних і шлуночкових екстрасистол. Виражена обструкція дрібних бронхів у 18,7% випадків супроводжується підвищенням АТ на тлі високого вмісту TGF-b1 і МДА та активації протеолізу в КВП.

Використання ультразвукових інгаляцій ліпіну в комплексній терапії хворих на ХОБ із супутньою АГ при переважанні симпатичного тонусу прискорює регрес клінічних проявів хвороби, сприяє зниженню АТ, збільшує ЖЄЛ, покращує бронхіальну прохідність на рівні дрібних бронхів, що супроводжується зменшенням інтенсивності локальних процесів ліпопероксидації, збільшенням активності антиоксидантної системи, зниженням казеїнолітичної активності, активності трипсиноподібних протеїназ, підвищенням колагенолізу і нормалізацією структури локального фібринолізу. При переважанні парасимпатичної регуляції серцевого ритму та бронхітичному варіанті генералізованої бронхіальної обструкції ультразвукові інгаляції суміші ліпіну з іпратропіумом бромідом і фенотеролом у 88,9% випадків сприяють прискореному регресу проявів загострення захворювання. Суттєво зростає бронхіальна прохідність, пригнічуються процеси ліпопероксидації, значно покращується антиоксидантний статус на рівні бронхоальвеолярного апарату, що супроводжується наближенням до нормального локального балансу між прозапальними IL-1b, TNF-a,
IFN-g та протизапальним TGF-b1.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення результатів вивчення змін ВСР та ФЗД для диференційованого комплексного лікування хворих на ХОБ з нормальним рівнем АТ та із супутньою АГ з використанням ліпіну або його суміші з іпратропіумом бромідом і фенотеролом з урахуванням динаміки клінічних, функціональних, коагулометричних, цитокінових і біохімічних змін та нове вирішення наукової задачі, що полягає в обгрунтуванні доцільності і визначенні ефективності зазначеного лікування ХОБ у пацієнтів із супутніми ГХ і ІСГ.

1. За наявності АГ спостерігається більш тяжкий перебіг ХОБ з частими і тривалими загостреннями, раннім розвитком і прогресуванням як легеневої, так і серцевої недостатності. Частіше спостерігається продуктивний кашель, виражений астено-невротичний синдром з порушеннями серцевого ритму у вигляді суправентрикулярних і шлуночкових екстрасистол. У 18,7% хворих АТ зростає в період загострення ХОБ, іноді з розвитком класичних гіпертонічних кризів. У 30% випадків обидва захворювання загострюються одночасно. Використання у таких хворих бронхолітичних засобів у 35,6% випадків призводить до підвищення АТ, що потребує додаткового призначення гіпотензивних препаратів.

2. У разі включення до комплексного лікування ультразвукових інгаляцій ліпіну у хворих на ХОБ із супутньою АГ спостерігається зниження систолічного і діастолічного артеріального тиску на 10-15 мм рт. ст. Зменшуються скарги на головний біль, головокружіння, шум у вухах. У хворих на ХОБ з переважанням парасимпатичної регуляції серцевого ритму та бронхітичним варіантом генералізованої бронхіальної обструкції, у комплексній терапії яких використовували ультразвукові інгаляції суміші ліпіну з іпратропіумом бромідом і фенотеролом, у 88,9% випадків відмічається прискорення регресу проявів загострення захворювання. Покращення стану пацієнтів характеризується поліпшенням сну і емоційного фону, підвищенням фізичної активності. При зниженні добової дози бронхолітиків підвищення АТ спостерігається у меншій кількості випадків, ніж у пацієнтів контрольної групи.

3. У значної частини (42%) хворих на ХОБ з нормальним рівнем АТ спостерігається стійке переважання парасимпатичної регуляції серцевого ритму. Водночас у хворих на ХОБ із супутньою АГ переважає тонус симпатичної нервової системи. Особливістю перебігу загострення ХОБ, поєднаного з АГ, є виражена обструкція на рівні середніх і дрібних бронхів, що у 18,7% випадків супроводжується підвищенням АТ на тлі високого вмісту TGF-b1, МДА та активації протеолізу в КВП.

4. Стандартна програма комплексного лікування ХОБ у разі супутньої АГ недостатньо ефективно корегує порушення ФЗД. Збереження обструкції в проксимальному і дистальному відділах бронхіального дерева поєднується з високою інтенсивністю ліпопероксидації на тлі послаблення протирадикального захисту, активації нейтральних протеолітичних ензимів і кислих трипсиноподібних протеїназ при сталому порушенні структури фібринолітичної активності у КВП.

5. Використання ультразвукових інгаляцій ліпіну в комплексній терапії хворих на ХОБ із супутньою АГ збільшує ЖЄЛ за рахунок підвищення ДО і резервного об’єму видиху, покращує бронхіальну прохідність на рівні дрібних бронхів. Позитивні зміни клінічного перебігу захворювання супроводжуються зменшенням інтенсивності локальних процесів ліпопероксидації, збільшенням активності антиоксидантної системи, зниженням казеїнолітичної активності, активності трипсиноподібних протеїназ, підвищенням колагенолізу і нормалізацією структури локального фібринолізу.

6. Включення до лікувального комплексу ультразвукових інгаляцій суміші ліпіну з іпратропіумом бромідом і фенотеролом у хворих на ХОБ з нормальним рівнем АТ збільшує ЖЄЛ внаслідок підвищення дихального об’єму та резервних об’ємів вдиху і видиху при суттєвому покращенні бронхіальної прохідності на рівні великих, середніх та дрібних бронхів, що відбувається на тлі пригнічення локальних процесів ліпопероксидації і значного покращення антиоксидантного статусу на рівні бронхоальвеолярного апарату, що супроводжується покращенням співвідношення показників про- і антиоксидантної систем крові та гемостазу.

7. Комплексне лікування хворих на ХОБ і АГ з використанням ультразвукових інгаляцій ліпіну з іпратропіумом бромідом і фенотеролом сприяє суттєвому зниженню протеолітичної і зростанню ферментативної фібринолітичної активності КВП, що свідчить про зниження ступеня запальної реакції в бронхіальному дереві і супроводжується значним зменшенням прозапальних цитокінів – IL-1b, TNF-a, а також IFN-g та TGF-b1. Сумарна фібринолітична активність крові зростає за рахунок підвищення ферментативного і неферментативного фібринолізу на тлі зниження інтенсивності лізису азоальбуміну, азоказеїну, активності трипсиноподібних протеїназ, нормалізації основних гемостатичних параметрів і відновлення протизгортаючого потенціалу крові у пацієнтів з нормальним рівнем АТ.

Публікації автора:

1. Ступницька Г.Я. Вплив комплексного лікування з використанням ліпіну на протеолітичну активність конденсату видихуваного повітря і функцію зовнішнього дихання у хворих на хронічний обструктивний бронхіт // Медична хімія. - 2003. - Т. 5, №4. - С. 35-38.

2. Ступницька Г.Я. Вплив комплексного лікування хворих на хронічний обструктивний бронхіт з використанням ліпіну на фібринолітичну активність конденсату видихуваного повітря // Вісник наукових досліджень. - 2003. - №4. - С. 22-24.

3. Ступницька Г.Я. Характеристика змін протеолітичної активності конденсату видихуваного повітря при використанні в комплексній терапії хронічного обструктивного бронхіту інгаляцій суміші ліпіну з беродуалом // Буковинський медичний вісник. - 2003.
- Т. 7, №4. - С. 113-116.

4. Ступницька Г.Я., Волошин О.І. Вплив ультразвукових інгаляцій ліпіну на вміст у конденсаті видихуваного повітря про- і протизапальних цитокінів у хворих на хронічний обструктивний бронхіт із супутньою артеріальною гіпертензією // Буковинський медичний вісник. - 2004.
- Т. 8, №1. - С. 117-121 (дисертантом проведено збір матеріалу, його аналіз, оформлення статті).

5. Ступницька Г.Я., Волошин О.І. Спосіб підвищення ефективності лікування бронхообструктивного синдрому у хворих на хронічний обструктивний бронхіт // Патент 63778 А України, А61М11/00 А61К31/00. - №2003065850, заявл. 24.06.2003; Опубл. 15.01.2004; Бюл. №1.

6. Ступницька Г.Я., Гомзяк М.І., Малкович Н.М. Клініко-функціональні показники у хворих на хронічний обструктивний бронхіт (ХОБ) з використанням у комплексній терапії пектосолу // Праці IX конгресу світової федерації укр. лікарських т-в. - Луганськ-Київ-Чикаго, 2002. - С. 232 (автором проведено збір матеріалу, його аналіз, розробка висновків).

7. Малкович Н.М., Ступницька А.Я., Окіпняк І.В. Роль сучасних інструментальних методів дослідження у виборі інгаляційної терапії хворих на хронічний обструктивний бронхіт (ХОБ) // Праці IX конгресу світової федерації укр. лікарських т-в. - Луганськ-Київ-Чикаго, 2002.
- С. 222 (дисертантом виконано клінічні і інструментальні дослідження, проведений їх аналіз).

8. Ступницька Г.Я. Стан фібринолітичної активності крові у хворих на хронічний бронхіт при використанні пектосолу та настоянки Filipendula hexapetale // Праці 83-ї підсумкової наукової конференції співробітників Буковинської державної медичної академії, присвяченої 10-й річниці незалежності України “Актуальні питання клінічної та експериментальної медицини”. - Чернівці, 2002. - С. 105-108.

9. Ступницька Г.Я. Характеристика протеолітичної активності конденсату видихуваного повітря у хворих на хронічний обструктивний бронхіт в період загострення // Укр. пульмонол. журнал.- 2003.- №2. - С.365.

10. Ступницька Г.Я., Пянковська Н.В., Малкович Н.М. Терапевтична ефективність застосування ліпіну та пектосолу у хворих на хронічний бронхіт // Вісник Вінницького державного медичного університету. - 2003. - Т.7, №1/1. - С. 189 (дисертант виконала клінічні, інструментальні та біохімічні дослідження, їх аналіз).

11. Ступницька Г.Я. Стан вегетативної нервової системи у хворих на хронічний обструктивний бронхіт // Праці 58-ої науково-практичної конференції студентів і молодих вчених Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця “Актуальні проблеми сучасної медицини” з міжнародною участю. - К., 2003. - С. 149.

12. Ступницька Г.Я., Малкович Н.М. Вплив комплексної терапії з використанням ультразвукових інгаляцій суміші ліпіну і беродуалу на інтенсивність ліпопероксидації і протеолізу в конденсаті видихуваного повітря у хворих на хронічний обструктивний бронхіт // Праці ІІ-ої міжнародної науково-практичної конференції “Динаміка наукових досліджень 2003”. - Дніпропетровськ, Луганськ, Чернівці, 2003. - Т. 15.
- С. 30-31 (автором виконана основна частина матеріалу та її аналіз).

13. Ступницька Г.Я. Вплив комплексного лікування з використанням ультразвукових інгаляцій ліпіну і беродуалу на показники про- і протизапальних цитокінів у конденсаті видихуваного повітря у хворих на хронічний обструктивний бронхіт // Медицина третього тисячоліття. Збірник тез міжвузівської конференції молодих вчених. - Харків, 2004. - С. 77-78.

14. Волошин О.І., Малкович Н.М., Ступницька Г.Я. Перспективи застосування препаратів природнього походження вітчизняного виробництва у практиці пульмонолога // Матеріали VII міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта 2004”.
- Дніпропетровськ, 2004. - С. 9-10 (дисертантом особисто проведені дослідження і описані властивості ліпіну).