Керничний Сергій Петрович. Патогенетичне обґрунтування лікування корів, хворих на хронічний гнійно-катаральний ендометрит : Дис... канд. наук: 16.00.07 - 2008.
Анотація до роботи:
Керничний С. П. Патогенетичне обґрунтування лікування корів, хворих на хронічний гнійно-катаральний ендометрит. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.07 – ветеринарне акушерство. – Національний аграрний університет, Київ, 2008.
Дисертацію присвячено вивченню поширення симптоматичної неплідності серед поголів’я великої рогатої худоби у п’яти господарствах південно-західного регіону Поділля та розробці комплексних схем терапії корів за хронічного гнійно-катарального ендометриту.
Встановлено взаємозв’язки між виникненням та перебігом хронічного гнійно-катарального ендометриту у корів із імунобіологічною реактивністю їх організму, а також у динаміці його перебігу, під час лікування та реабілітації пацієнтів. У результаті проведених клініко-експериментальних досліджень обґрунтовані, розроблені та апробовані ефективні схеми лікування корів із хронічною формою гнійно-катарального ендометриту, які ґрунтуються на реґіонарних методах антимікробної терапії в комплексі із стимулюючими та патогенетичними засобами впливу на організм хворих тварин.
Обґрунтовано необхідність застосування імуностимулюючої та імунокорегуючої терапії. Запропоноване комплексне лікування корів, хворих на хронічний гнійно-катаральний ендометрит з елементами раціонального застосування етіотропних та стимулюючих засобів, на відміну від інших схем терапії, є достатньо ефективним та економічно доцільним. Доповнення запропонованої антибактеріальної терапії реґіонарним введенням водних розчинів іхтіолу позитивно впливає на гематологічні та імунологічні показники крові хворих корів, обумовлює вірогідне зростання кількості лімфоцитів, Т-клітин та основних імунорегулюючих індексів, а також факторів неспецифічного захисту організму.
У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що полягає у клінічному, імунологічному та експериментальному обґрунтуванні окремих питань лікування корів, хворих на хронічний гнійно-катаральний ендометрит.
Основними причинами значного поширення симптоматичної неплідності (34 %) на ґрунті запальних процесів у геніталіях корів дослідних господарств є: відсутність родильних приміщень, некваліфікована рододопомога, несвоєчасне встановлення діагнозу та проведення ефективного лікування післяродового ендометриту.
Хронічний гнійно-катаральний ендометрит у корів характеризується: високою поширеністю – до 23 % від усіх акушерсько-гінекологічних захворювань, вираженою сезонністю – у зимово-стійловий період зустрічається в 4 рази частіше порівняно з пасовищним.
Перебіг хронічного гнійно-катарального ендометриту проходить на фоні імуносупресії та дисфункції показників клітинного імунітету організму: на 10,5 % знижувався вміст Т-лімфоцитів, на 15 % зростав вміст “0”-клітин, на 7 % нижчим фізіологічних показників був Т-індекс.
Хронічний гнійно-катаральний ендометрит корів характеризується суттєвими змінами показників неспецифічного захисту організму: вірогідно знижувався показник бактерицидної активності сироватки крові (на 11,7 %) та фагоцитарної активності нейтрофілів (на 21,1 %), на 8,6 % зростала лізоцимна активність сироватки крові.
Для хронічної форми гнійно-катарального ендометриту у корів характерним є накопичення в сироватці крові великого вмісту циркулюючих імунних комплексів (до 143,4 ум. од. ОЩ), що пояснюється довготривалим антигенним впливом із вогнища запалення на систему захисту організму.
Запропоноване комплексне реґіонарне (внутрішньоартеріальне та паравагінальне) застосування тилозину, енрофлоксацину, окситоцину та броестрофану в поєднанні з іхтіолотерапією є високоефективним методом лікування корів, хворих на хронічний гнійно-катаральний ендометрит, що дозволяє в 1,5–2 рази зменшити разову та курсову дозу препаратів, що попереджає їх токсичну та імуносупресивну дію.
Запропоноване реґіонарне введення водних розчинів іхтіолу підвищує дієвість антибіотикотерапії та сприяє швидшому відновленню відтворної функції перехворілих корів: ефективність лікування зросла в середньому на 7,3 %, на 2,5 дні скоротився його термін, на 14,6 % підвищилась запліднюваність корів після першого осіменіння.
Доповнення комплексної терапії корів за хронічного гнійно-катарального ендометриту реґіонарним введенням 5 і 10 % водних розчинів іхтіолу зумовлює більш активну нормалізацію порушених гематологічних показників та проявляє виражену імунотропну дію.
Економічний ефект від проведеного лікування корів, хворих на хронічний гнійно-катаральний ендометрит, на 1 грн. витрат становив 2,8 грн.
Публікації автора:
Боднар О.О. Застосування біостимуляторів при акушерсько-гінекологічній патології у корів / О.О.Боднар, М.М.Желавський, С.П.Керничний, О.М.Борисенко // Вісник Сумського національного аграрного університету. – Суми, 2003. – № 10. – С. 12–15.
(Здобувач брав участь у лікуванні тварин, клінічних та лабораторних дослідженнях).
Яблонський В.А. Оптимізація умов проведення реакції розеткоутворення з лімфоцитами великої рогатої худоби / В.А.Яблонський, О.О.Боднар, М.М.Желавський, С.П.Керничний, О.М.Борисенко // Науковий вісник Національного аграрного університету. – Київ, 2004. – № 75. – С. 248–254.
(Здобувач брав участь у проведенні лабораторних досліджень, обробці та аналізі отриманих результатів).
Яблонський В.А. Досвід внутрішньосудинного застосування фторхінолонів у комплексній схемі лікування гнійного ендометриту та маститу у корів / В.А.Яблонський, О.О.Боднар, М.М.Желавський, С.П.Керничний // Науковий вісник Національного аграрного університету. – Київ, 2004. – № 76. – С. 239–242.
(Здобувач брав участь у формуванні дослідних груп, лікуванні тварин, клінічних та лабораторних дослідженнях).
Боднар О.О. Стан системи фагоцитозу при клінічному ендометриті та маститі у корів / О.О.Боднар, М.М.Желавський, С.П.Керничний, Г.О.Горкуша // Вісник Сумського національного аграрного університету. – Суми, 2004. – Вип. 2. – № 11. – С. 15–17.
(Здобувач брав участь у проведенні клінічних та імунологічних досліджень, а також в обробці отриманих результатів).
Боднар О.О. Реґіонарне застосування тилозину, броестрофану та окситоцину при гнійному ендометриті у корів / О.О.Боднар, С.П.Керничний // “Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції”. –Одеса, 2004. – Ч. 2. – С. 60–63.
(Здобувач брав участь у формуванні дослідних груп, лікуванні тварин, проведенні клінічних досліджень).
Керничний С.П. Поширення та етіопатогенетичне обґрунтування лікування ендометриту у корів в господарствах Хмельницької області / С.П.Керничний // Вісник Сумського національного аграрного університету. – Суми, 2004. – Вип. 7. – № 12. – С. 65–67.
Боднар О.О. Застосування лейкоцитарної плазми в комплексній терапії гнійного ендометриту у корів / О.О.Боднар, С.П.Керничний // Науково-технічний бюлетень інституту біології тварин і ДНДКІ ветпрепаратів та кормових добавок. – Львів, 2005. – Вип. 6. – № 2. – С. 12–14.
(Здобувач брав участь у проведенні клінічних та імунологічних досліджень, а також в обробці отриманих результатів).
Боднар О.О. Підвищення ефективності антибіотикотерапії при гнійному ендометриті у корів / О.О.Боднар, С.П.Керничний // Збірник статей „Проблеми екології ветеринарної медицини Житомирщини” / Державний агроекологічний університет. – Житомир, 2005. – С. 126–128.
(Здобувач брав участь у проведенні клінічних досліджень, а також в обробці отриманих результатів).
Боднар О.О. Характеристика імунного статусу організму корів з різними формами неплідності / О.О.Боднар, С.П.Керничний, Т.В.Захарова, А.С.Тимчук // Біологія тварин. – Львів, 2006. – Т. 8. – № 1-2. – С. 196–199.
(Здобувач брав участь у проведенні імунологічних досліджень).
Боднар О.О. Характеристика неспецифічної резистентності організму корів з різними формами патології статевих органів / О.О.Боднар, С.П.Керничний, Т.В.Захарова, А.С.Тимчук // Наук.-тех. бюл. Ін-ту біол. тварин і ДНДКІ ветпрепаратів та кормових добавок. – Львів, 2007. – Вип. 8. – № 1-2. – С. 130–132.
(Здобувач брав участь у проведенні клінічних та імунологічних досліджень, а також в обробці отриманих результатів).
Керничний С.П. Характер імунної відповіді при різних режимах терапії хронічного ендометриту у корів / С.П.Керничний // Вісник Сумського Національного аграрного університету. – Суми, 2007. – Вип. 8. – № 19. – С. 52–55.
Боднар О.О. Інтенсивна терапія акушерської патології у корів / О.О.Боднар, С.П.Керничний, Т.В.Захарова, // Методичні рекомендації для спеціалістів ветеринарної медицини.– Камянець-Подільський, 2008. – 26 с.
(Здобувач узагальнив дані літератури та висвітлив власні рекомендації щодо лікування корів, хворих на хронічний гнійно-катаральний ендометрит).