Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Назарян Розана Степанівна. Патогенетичне обґрунтування корекції аліментарного фактора у комплексному лікуванні хвороб пародонта : Дис... д-ра наук: 14.01.22 - 2006.



Анотація до роботи:

Назарян Р.С. Патогенетичне обґрунтування корекції аліментарного фактора у комплексному лікуванні хвороб пародонта. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – стоматологія. – Національний медичний університет імені О.О.Богомольця, Київ, 2006.

Проведені епідеміологічні дослідження структури фактичного раціону неорганізованої популяції та визначені особливості аліментарного статусу осіб із запальними та дистрофічно-запальними захворюваннями пародонта. Встановлений дисбаланс амінокислотної складової фактичного раціону на фоні антиоксидантного дефіциту.

Заданий напрямок став підґрунтям для створення експериментальної моделі. В умовах хронічного експерименту протягом 7,5 місяця встановлено, що однією з провідних ланок патогенезу захворювань пародонта є поєднання впливу оксидативного стресу та NO-залежної ендотеліальної дисфункції. Це призводить до структурно-метаболічних змін і порушень гемомікроциркуляції у тканинах пародонта.

З’ясовано, що препарати, які поєднують у собі антиоксидантні та
NO-моделювальні властивості є ефективними у лікуванні хронічного катарального гінгівіту та початкових ступенів генералізованого пародонтиту хронічного перебігу.

Розроблений диференційований підхід щодо профілактики та терапевтичних втручань з урахуванням гомеостатичних особливостей та аліментарного статусу пацієнта.

У дисертації представлено експериментальне, теоретичне та клінічне обґрунтування нового вирішення наукової проблемипідвищення ефективності профілактики та лікування запальних і дистрофічно-запальних хвороб пародонта шляхом диференційованого підходу до вибору терапевтичних засобів на базі визначення ролі змін фактичного аліментарного статусу у їх етіології та патогенезі.

  1. На підставі визначення структури фактичного харчування осіб неорганізованої популяції показана кількісна та якісна незбалансованість фактичного раціону; відносний захисний потенціал раціону становив 29,75%. Аналіз особливостей фактичного харчування хворих із запальними та дистрофічно-запальними хворобами пародонта виявив у обстежених схильність до амінокислотного дисбалансу, недостатність вживання білків тваринного походження (62% від фізіологічної потреби) на тлі підвищення вуглеводневої складової раціону.

  2. Експериментальне відтворення на щурах встановлених порушень кількісного та якісного аліментарного дисбалансу призвело до появи клінічних проявів руйнування тканин пародонта, які пов’язані з активацією процесів вільнорадикального окислення, зниженням продукції оксиду азоту та розвитком морфологічних проявів клітинних та мезенхімальних диспротеїнозів. Виявлені порушення розвиваються на тлі змін гісто-гематичних бар’єрів, гемомікроциркуляторних порушень та посилення рівня апоптозу з подальшим приєднанням запального компонента.

  1. Запропонована експериментальна модель фактичного раціону щурів характеризується дисбалансом прооксидантно-антиоксидантної системи тканин пародонта, з найбільшим виснаженням антиоксидантної ланки через 7,5 місяця, про що свідчать показники активності СОД: 51,38 ± 1,68 ум.од/мг білка в групі досліду, проти 93,49 ± 2,20 ум.од/мгбілка в групі контролю.

  2. Визначено, що одним із важливих патогенетичних механізмів генералізованого пародонтиту при незбалансованому за білком та амінокислотним складом раціоні є прояви NO-залежної ендотеліальної дисфункції. На тлі активації процесів вільнорадикального окислення, виснаження захисної антиоксидантної системи виявлені значні морфофункціональні зміни у структурі ендотелію мікросудин ясен з пригніченням активності ендотеліальної NO-синтетази від 24,7 ± 4,9 ум.од. до 14,1 ± 2,2 ум.од. У ротовій рідині хворих визначене гальмування депонування оксиду азоту, про що свідчить зменшення концентрації S-нітрозотіолів від 0,29 ± 0,04 ммоль/л у нормі до 0,14 ± 0,03 ммоль/л у хворих на генералізований пародонтит.

  3. На аліментарній моделі пародонтита виявлено, що розвиток захворювання пародонта тісно пов’язаний з посиленням ступеня дистрофічних змін у яснах, періодонті та кістковій тканині. Це обумовлює зниження захисних можливостей багатошарового плоского епітелію ясен, базальної мембрани, зубоясенного з’єднання щодо дії місцевих факторів ризику. Паралельно зростають зміни хімізму колагенових структур пародонта з порушенням обміну ламініну і колагенів, особливо IV типу; гемомікроциркуляторні розлади; збільшується ступінь деструкції клітинних елементів як через некроз, так і через посилення процесів апоптозу.

  4. Аліментарна корекція фактичного раціону шляхом усунення системної білкової недостатності та амінокислотного дисбалансу сприяла пригніченню проявів первинних дистрофічних і вторинних запальних змін у пародонті, нормалізації активності ендотеліальної NO-синтетази до 19,8 ± 4,1 ум.од. на тлі активації як ферментативної, так і неферментативної антиоксидантної ланки прооксидантно-антиоксидантного гомеостазу. Це стало підґрунтям для рекомендації до застосування у комплексній терапії та профілактиці хронічного катарального гінгівіту та генералізованого пародонтиту препаратів із поєднаними антиоксидантними та NO-моделювальними властивостями: “Глутаргіну” та “Трофосану-4”.

  5. Спрямована аліментарна корекція у пацієнтів групи ризику викликає активацію захисної антиоксидантної системи: каталази від 0,77 ± 0,02 мколь/л до 1,34 ± 0,04 мколь/л, глутатіону від 0,59 ± 0,01ммоль/л до 1,92 ± 0,1 ммоль/л, що сприяло врівноваженню прооксидантно-антиоксидантного гомеостазу, процесів депонування та дисоціації оксиду азоту і слугувало показником позитивного профілактичного та лікувального ефектів.

  6. Загальне та місцеве призначення препарату “Трофосан-4” у комплексі лікувальних заходів хворим на хронічний катаральний гінгівіт в осіб з незбалансованим за білком та амінокислотним складом харчуванням має потужний антиоксидантний ефект, а також нормалізує вироблення оксиду азоту. Про це свідчить збільшення його депонування у ротовій рідині від 0,14 ± 0,03 ммоль/л до 0,26 ± 0,05 ммоль/л S-нітрозотіолів. Позитивний клінічний ефект в основній групі на 28,4% перевищував такий у групі контролю та складав 78,4%.

  7. Застосування вітчизняного препарату “Глутаргін” з антиоксидантними та NO-моделювальними властивостями в комплексному лікуванні хворих на генералізований пародонтит початкового та першого ступеня хронічного перебігу в осіб з незбалансованою структурою фактичного харчування дозволило отримати клініко-рентгенологічну стабілізацію протягом 24 місяцівпри його комплексному (загальному та місцевому) застосуванні у 73,3% пацієнтів, при загальному застосуванні – у 63,3% хворих проти 40% пацієнтів у контрольній групі, що є прямим доказом його позитивного лікувального ефекту.

Практичні рекомендації

  1. Запропоновані профілактичні заходи щодо запальних та дистрофічно-запальних захворювань пародонта можуть бути складовою частиною програми комплексної профілактики стоматологічних захворювань.

  2. Індивідуальний підхід до визначення аліментарного статусу, зокрема відносний захисний потенціал раціону пацієнта, дозволяє визначити належність пацієнта до групи ризику та обґрунтувати спрямовані лікувально-профілактичні заходи.

  3. На стоматологічному прийомі рекомендується визначати аліментарний статус пацієнта та особливості фактичного раціону.

  4. Виявлені в епідеміологічних та експериментальних дослідженнях особливості патогенезу захворювань пародонта, що виникають на тлі незбалансованого харчування, довели необхідність призначення препаратів, які мають поєднані антиоксидантні та NO-моделювальні властивості.

  5. Запропонований комплексний препарат “Трофосан” може бути ефективно використаний для аліментарної корекції у пацієнтів групи ризику (на стадії передхвороби) та для уведення у комплекс лікувальних заходів щодо хронічного катарального гінгівіту: корекції фактичного раціону ендогенним призначенням препарату за 30 хвилин до їжі по 1/2 чайної ложки 3 рази на день протягом 1 місяця та місцевого застосування – протягом 10 діб у вигляді лікувальних пародонтальних пов’язок. При цьому у комплекс заходів з підтримувальної терапії доцільно уводити курс вживання “Трофосану-4” по
    1/2 чайної ложки 3 рази на день протягом 1 місяця 2 рази на рік.

  6. На початкових стадіях генералізованого пародонтиту доцільне уведення до комплексу лікувальних заходів вітчизняного препарату “Глутаргін”: по 0,25 г 3 рази на добу у таблетованому вигляді протягом 10 діб, та у вигляді 4% водного розчину, місцево, методом ультрафонофорезу на ділянку ясен кількістю
    7-10 процедур тривалістю 8-10 хвилин залежно від характеру перебігу процесу. При цьому у комплекс заходів з підтримувальної терапії доцільно уводити курс вживання “Трофосану-4” по 1/2 чайної ложки 3 рази на день протягом 1 місяця
    2 рази на рік.

Публікації автора:

  1. Назарян Р.С. Порівняльна характеристика адаптаційно-компенсаторної спрямованості раціону населення у літній та зимовий періоди року // Одеський медичний журнал. – 2002. – № 4(72). – С. 97-98.

  2. Назарян Р.С. Оцінка особливостей фактичного харчування населення Харківського регіону // Гигиена населенных мест. – 2002. – Вып. 39. – С. 235-238.

  3. Назарян Р.С. Оцінка необхідності використання методів дослідження фактичного харчування в стоматології // Медицина сегодня и завтра. – 2002. – № 3. – С. 93-97.

  4. Назарян Р.С. Особливості структури раціону населення в осінній період року як фактор ризику виникнення стоматологічних захворювань // Експериментальна і клінічна медицина. – 2002. – № 4. – С. 120-122.

  5. Назарян Р.С. Визначення та попередня оцінка впливу аліментарного фактора на деякі показники суб’єктивного стоматологічного статуту мешканця Харківського регіону // Медицина сьогодні і завтра. – 2002. – № 4. – С. 98-100.

  6. Назарян Р.С. Дослідження захисних властивостей харчування дорослого населення у весняний період // Медицина сьогодні і завтра. – 2002. – № 2. – С. 123-125.

  7. Назарян Р.С. Взаємний зв’язок фактичного харчування населення з виникненням захворювань пародонта // Галицький лікарський вісник. – 2003. – № 1. – С. 121-123.

  8. Назарян Р.С. Моделювання спрямованості фактичного харчування людини на раціон щурів з використанням планіметричних методів // Медицина сьогодні і завтра. – 2003. – № 1. – С. 23-25.

  9. Назарян Р.С. Тривалий вплив фактичного незбалансованого харчування на активність ферментів антиоксидантної системи тканин пародонта щурів // Український стоматологічний альманах. – 2003. – № 3. – С. 42-45.

  10. Назарян Р.С. Вплив раціону на вміст нітрозотіолу у крові щурів в експерименті // Гигиена населенных мест. – 2003. – Вып. 42. – С. 132-134.

  11. Назарян Р.С. Особливості показників ферментативного гомеостазу ротової рідини осіб з різним типом фактичного харчування // Медицина сьогодні і завтра. – 2003. – № 2. – С.131-133.

  12. Назарян Р.С. Вплив раціону на активність синтетази оксиду азоту в пародонті // Галицький лікарський вісник. – 2003. – № 4. – С. 52-54.

  13. Назарян Р.С., Нікітченко Ю.В. Вплив нераціонального харчування на вміст продуктів перекисного окислення ліпідів та антиокислювальну активність у крові та тканинах ясен щурів // Одеський медичний журнал. – 2003. – № 6. – С. 24-25. Дисертант розробив модель експерименту, його постановку, провів забір матеріалу, обробив матеріал, зробив висновки.

  14. Назарян Р.С., Нікітченко Ю.В. Взаємний зв’язок морфофункціональних змін у пародонті щурів з процесами вільнорадикального окислення під впливом аліментарного фактора // Вісник морфології. – 2003. – Т. 9. – № 2. – С. 204-205. Дисертантом самостійно поставлено експеримент, зібрано матеріал для морфологічного та біохімічного дослідження, проведено статистичне оброблення отриманих результатів.

  15. Назарян Р.С. Подрігало Л.В. Математична оцінка передхворобних та патологічних станів пародонта у осіб з різним типом фактичного харчування // Вісник Сумського державного університету. – 2003. – № 9(55). – С. 123-127. Дисертантом проведено аналіз кореляційних матриць, порівняння показників, що їх характеризують, зроблено висновки.

  16. Назарян Р.С. Пародонтологічний статус осіб молодого віку з різними особливостями аліментарних звичок // Вісник Вінницького державного медичного університету. – 2003. – № 2. – С. 816-817.

  17. Назарян Р.С., Нікітченко Ю.В. Вплив нераціонального харчування на вміст продуктів перекисного окислення ліпідів та антиокислювальну активність у крові та тканинах ясен щурів // Одеський медичний журнал. – 2004. – № 1. – С. 15-17. Дисертантом самостійно запропоновано модель експерименту, проведений експеримент, здійснено аналіз та обробку даних, зроблено висновки.

  18. Назарян Р.С. Обґрунтування доцільності клінічного застосування “ТРОФОСАНУ” у комплексному лікуванні хронічного катарального гінгівіту // Архів клінічної медицини. – 2004. – № 1. – С. 49-51.

  19. Назарян Р.С., Нікітченко Ю.В. Зміни інтенсивності хемілюмінесценції й активності антиоксидантних ферментів крові щурів при нераціональному фактичному харчуванні // Одеський медичний журнал. – 2004. – № 3(83). –
    С. 23-24. Дисертантом самостійно розроблено та поставлено експеримент, проведено забір матеріалу, аналіз та опрацювання отриманих даних, зроблено висновки.

  1. Назарян Р.С. Залежність показників про- та антиоксидантного гомеостазу ротової рідини від типу фактичного харчування // Вісник стоматології. – 2004. – № 1. – С. 36-38.

  2. Назарян Р.С. Морфофункціональні зміни у пародонті щурів під впливом нераціонального харчування // Вісник морфології. – 2004. – Т. 10. – № 1. – С. 97-100.

  3. Назарян Р.С., Нікітченко Ю.В. Вільнорадикальне окислення ліпідів та його регуляція у пародонті та крові щурів при незбалансованому фактичному харчуванні та корекції “Трофосаном” // Галицький лікарський вісник. – 2004. – № 3. – С. 72-75. Дисертантом у процесі самостійно проведеного експерименту для біохімічного дослідження зібрано матеріал, проведено статистичне опрацювання отриманих даних, зроблено висновки.

  4. Назарян Р.С. Подрігало Л.В. Планіметричні методи у визначенні захисної спрямованості харчування // Вісник наукових досліджень. – 2004. – № 2(35). – С. 7-8. Дисертант виконав епідеміологічне обстеження фактичного харчування неорганізованої популяції, взяв участь у розробленні планіметричної методики оцінки захисного потенціалу раціону, провів статистичне опрацювання даних.

  5. Назарян Р.С., Нікітченко Ю.В. Динаміка впливу нераціонального харчування на ферментативну та неферментативну антиоксидантну активність крові щурів у хронічному експерименті // Медицина сьогодні і завтра. – 2004. – № 1. – С. 50-53. Дисертантом в процесі самостійно розробленого та проведеного експерименту для біохімічного дослідження зібрано матеріал, проведено статистичний аналіз отриманих даних, зроблено висновки.

  6. Назарян Р.С., Нікітченко Ю.В. Прооксидантно-антиоксидантний баланс у крові і тканинах пародонта щурів при хронічній дії незбалансованого фактичного раціону // Одеський медичний журнал. – 2004. – № 6. – С. 12-13. Дисертантом в процесі самостійно розробленого та проведеного експерименту для біохімічного дослідження зібрано матеріал, проведено статистичне опрацювання отриманих даних, зроблено висновки.

  7. Борисенко А.В., Назарян Р.С., Подрігало Л.В. Обґрунтування комплексної системи профілактики запальних та дистрофічно-запальних захворювань пародонта з урахуванням аліментарного фону та гомеостатичних особливостей // Актуальные проблемы медицины и биологии. – 2004. – Вып. № 2. – С. 423-427. Дисертант розробив концепцію визначення лікувально-профілактичної тактики, запропонував методи прогнозування для її оцінки, взяв участь у розробці методик визначення донозологій.

  8. Назарян Р.С. Обоснование использования препарата эндотелийпротекторного действия при лечении дистрофически-воспалительных заболеваний пародонта // Современная стоматология. – 2004. – № 4. – С. 54-55.

  9. Назарян Р.С. Експериментально-клінічні паралелі обґрунтування доцільності використання антиоксидантної та NO-терапії запальних та дистрофічно-запальних захворювань пародонта на фоні незбалансованого фактичного харчування // Український науково-медичний молодіжний журнал. – 2004. – № 3. – С. 41-43.

  10. Назарян Р.С. Зміни клітинного складу тканин пародонта щурів під впливом фактичного раціону незбалансованої спрямованості // Український науково-медичний молодіжний журнал. – 2004. – № 4. – С. 77-79.

  11. Назарян Р.С. Использование прогностического индекса для оценки влияния фактического питания на функционирование адаптационных процессов в тканях пародонта // Современная стоматология. – 2005. – № 1. – С. 70-71.

  12. Назарян Р.С. Клінічна ефективність застосування Глутаргіну у комплексній терапії пародонтиту // Одеський медичний журнал. – 2005. – № 2. – С. 78-81.

  13. Патент № 64174А МПК 7А61В5/00, Спосіб вибору лікувально-профілактичної спрямованості харчування для осіб із захворюваннями пародонта / Кривоносов М.В., Борисенко А.В., Катурова Г.Ф., Назарян Р.С. Подрігало Л.В. Харківський державний медичний університет. заявл. 05.03.03, опубл. 16.02.2004. Бюл. № 2.

  14. Патент№ 7902 МПК 7 G09В23/28 Процес моделювання пародонтиту / Гаргін В.В., Назарян Р.С. Інститут терапії ім. Л.Т.Малої Академії медичних наук України, заявл. 10.12.2004, опубл. 15.07.2005. Бюл. № 7.

  15. Свідоцтво № 12426 про реєстрацію авторського права на твір “Комп’ютерне програмне забезпечення для визначення щільності кісткової тканини альвеолярного відростка та активності остеопорозу” / Назарян Р.С., Кривенко С.С. Від 10.03.2005 р.

  16. Кривоносов М.В., Катурова Г.Ф., Назарян Р.С., Подригало Л.В. Оценка направленности питания как фактор профилактики заболеваний пародонта в период сезонного гиповитаминоза // Материалы научно-практической конференции с международным участием «Современные аспекты оздоровительного питания». – Днепропетровск, 2002. – С. 73-75. Дисертант провів оцінку спрямованості харчування, взяв участь у розробці методу оцінки, здійснив статистичну обробку.

  17. Катурова Г.Ф., Назарян Р.С., Катурова В.В. Морфологические изменения в тканях пародонта при разных типах фактического питания // Материалы международной научной конференции “Актуальные проблемы спортивной морфологии и интегративной антропологии”. – М:, 2003. – С. 158-160. Дисертантом самостійно розроблено та поставлено експеримент, зібрано матеріал для морфологічного дослідження, проведено статистичне оброблення отриманих результатів.

  18. Яковцова А.Ф., Гаргін В.В., Назарян Р.С. Рівень активності апоптозу у тканинах пародонта при утворенні експериментальної незбалансованості фактичного раціону // Патологія. – 2004. – Том 1 – № 1. – С. 44-46. Дисертантом самостійно розроблено та поставлено експеримент, зібрано матеріал для морфологічного дослідження, проведено статистичне оброблення отриманих результатів, зроблено висновки.

  19. Назарян Р.С., Кривенко С.С. Комп’ютерний аналіз рентгенограм при визначенні щільності кісткової тканини // Матеріали І Міжнародної науково-практичної конференції “Науковий потенціал світу 2004”. – Дніпропетровськ, 2004. – С. 30-31. Дисертант самостійно зібрав клінічний матеріал для необхідних досліджень, взяв участь у розробленні нової методики оцінки щільності кісткової тканини.

  20. Назарян Р.С. Роль фактического питания в патогенезе заболеваний пародонта // Сборник тезисов ІІІ конференции молодых ученых России с международным участием: «Фундаментальные науки и прогресс клинической медицины». – М:, 2004. – С. 293.

  21. Назарян Р.С. Вікові особливості процесів перекисного окислення у крові та тканинах пародонта щурів при впливі аліментарного фактора // 5 українська конференція молодих учених, присвячена пам’яті академіка В.В. Фролькіса. – К:, 2004. – С. 123.

  22. Назарян Р.С. Структурная характеристика тканей пародонта крыс в условиях моделирования неадекватного фактического питания // Материалы научной конференции “Фундаментальные и прикладные проблемы гистологии. Гистогенез и регенерация тканей”. – Санкт-Петербург, 2004. – С. 124-125.

  23. Назарян Р.С. Морфологічна характеристика аліментарної моделі пародонтиту // Biomedical and biosocial anthropology. – 2004. – № 2 May. – P. 57.

  24. Назарян Р.С., Катурова В.В., Удовиченко Н.Н. Клінічне застосування у пародонтології препарату з ендотелійпротекторною спрямованістю // Матеріали ІІІ міжнародної науково-практичної конференції “Динаміка наукових досліджень 2004”. – Дніпропетровськ, 2004. – Том 58. – С. 21-22. Дисертант провів клінічні дослідження, опрацював результати, зробив висновки.

  25. Кривоносов М.В., Катурова Г.Ф., Назарян Р.С., Подрігало Л.В., Костюк Н.Г. Використання раціону, збагаченого БАД “Трофосан”, для корекції стану хворих на пародонтит // Матеріали Х конгресу світової федерації українських лікарських товариств. – Чернівці–Київ–Чікаго, 2004. – С. 602. Дисертант провів клінічні дослідження, опрацював результати, зробив висновки.