Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Ветеринарні науки / Ветеринарна хірургія


Ільніцький Микола Григорович. Патогенетичне обгрунтування засобів детоксикаційної терапії і профілактики ранової інфекції у свиней: Дис... д-ра вет. наук: 16.00.05 / Білоцерківський держ. аграрний ун-т. - Біла Церква, 2002. - 321, 32 арк. , табл. - Бібліогр.: арк. 262-320.



Анотація до роботи:

Ільніцький М.Г. Патогенетичне обґрунтування засобів детоксикаційної терапії і профілактики ранової інфекції у свиней. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.05 – ветеринарна хірургія. – Білоцерківський державний аграрний університет, Біла Церква, 2002.

Дисертація присвячена вивченню стану детоксикаційних і антиоксидантної систем організму та патогенетичному обґрунтуванню на цій основі засобів детоксикаційної терапії і профілактики ранової інфекції у свиней.

Доведено, що з розвитком гнійно-запального процесу в організмі свиней виникає компенсований ендотоксикоз, зумовлений диспротеїнемією, істотним накопиченням у крові токсичних олігопептидів середньої молекулярної маси та продуктів азотистого обміну – креатиніну і сечовини, порушенням співвідношення між антиоксидантними ферментами – супероксиддисмутазою та каталазою. Поряд із цим у крові збільшується кількість гострофазних білків ( фібронектину, церулоплазміну, гаптоглобіну, трансферину), порушується баланс мікроелементів (Fe, Cu, Zn), посилюється гідролітична деструкція ліпідів, що входять до складу біомембран, та зменшується активність факторів гуморального імунітету. Все це негативно впливає на стан детоксикаційних і антиоксидантної систем організму, що спричинює ускладнений перебіг ранового процесу.

Для лікування ран і профілактики хірургічної інфекції розроблено, апробовано і впроваджено у виробництво препарат “Песил” (ТУ У 46.15.544–2000), який має сорбційно-антибактеріальні властивості. Крім того, розроблено метод профілактики хірургічної інфекції у свиней шляхом комбінованого застосування вірутрициду і трициліну. Використання цих методів дозволяє скоротити термін лікування ран у свиней в 1,6 рази, порівняно з традиційними (маззю Вишневського, або трициліном).

1. У дисертації наведене теоретичне узагальнення й нове вирішення наукового завдання щодо патогенетичної ролі детоксикаційних систем організму в розвитку ранової інфекції у свиней, на підставі чого принципово по-новому розв’язано проблему лікування і профілактики хірургічної інфекції. Встановлено, що травма тканин, наростаюча мікробна агресія, катаболічний характер обміну речовин в організмі зумовлюють зниження імунологічної реактивності, підвищення функціонального навантаження на детоксикаційні системи й розвиток компенсованого ендотоксикозу. На основі кремнієорганічного сорбенту поліметилсилоксану створено сорбційно-антибактеріальний препарат “Песил”, розроблені методика його використання з лікувально-профілактичною метою та технічні умови (ТУ У 46.15.544–2000) на виробництво в Україні. Застосування песилу у травмованих свиней дозволяє суттєво знизити рівень ендотоксикозу і таким чином ефективно профілактувати розвиток хірургічної інфекції та скоротити термін лікування в середньому в 1,6 рази.

2. Ранова інфекція у свиней супроводжується порушенням білкового обміну з явищами гіпопротеїнемії. При цьому відбувається зниження рівня загального білка, преальбуміну і альбуміну, IgG, IgA та білків S-фракції з одночасним збільшенням церулоплазміну і гаптоглобіну (білки гострої фази) при відносній стабільності транспортного білка феритину. Поряд з цим у сироватці крові підвищується активність трансаміназ печінки і рівень продуктів азотистого обміну – креатиніну і сечовини, що вказує на істотне збільшення явищ катаболізму і накопичення в організмі свиней токсичних метаболітів.

3. Наростаюча протеолітична реакція та розпад у зв’язку з цим плазмових і тканинних білків у свиней із гнійними ранами призводять до збільшення в крові як загальної кількості токсичних олігопептидів середньої молекулярної маси (МСМ), так і їх пулів – МСМ280 та МСМ254. Порушується співвідношення між антиоксидантними ферментами: активність супероксиддисмутази підвищується, а каталази – зменшується, однак рівень малонового діальдегіду залишається стабільним. Усе це є свідченням наростаючого компенсованого ендотоксикозу, що спонукає до застосування засобів детоксикаційної терапії.

4. Використання ехографії є об’єктивним, швидким та інформативним методом інструментального контролю перебігу ранового процесу, що дозволяє візуалізувати поширення зони запалення в ранах, діагностувати на ранніх стадіях наявність карманів і мікроабсцесів у навколорановій зоні та обирати раціональну тактику лікування. При цьому ехосонографічно поширення запального інфільтрату м’яких тканин виявляється на екрані монітора у вигляді ділянок з підвищеною ехогенністю, розмитими контурами, а явища абсцедування – достатньо окресленими і гетерогенними, з гіпо- чи неехогенними ділянками.

5. Сорбційно-антибактеріальний препарат “Песил” являє собою композицію іммобілізованого на поліметилсилоксані (98,0%) антисептика етонію (2,0%). Він не має токсичних і пірогенних властивостей, не впливає на показники системи гемокоагуляції, білкову картину крові та азотистий обмін; після десорбції частково залишається в місці уведення, інкапсулюється, не спричиняючи запальної реакції тканин.

6. При застосуванні песилу істотно підвищується чутливість ранової мікрофлори до антибіотиків, кількість мікробних клітин в 1 мл ексудату після дворазової його аплікації зменшується нижче критичного рівня – 104.

7. Аплікації песилу в рани принципово змінюють картину запально-репаративного процесу у свиней: сприяють зменшенню інтенсивності запальної реакції та зони інфільтрату і, відповідно, тканинного набряку та зяяння ран, більш ранньому та повному їх очищенню від девіталізованих тканин, що дозволяє накладати ранні вторинні шви, скорочуючи термін загоєння гнійних ран у середньому в 1,6 рази.

8. При вульнеросорбції відбувається вірогідне зниження рівня в крові перекисного окиснення ліпідів і загальної кількості середньомолекулярних пептидів, що свідчить про істотне послаблення ендотоксемії. При цьому протягом усього періоду репаративних процесів підвищеним є рівень середньомолекулярних пептидів, що з’являються при протеолізі і представлені ароматичними амінокислотами (МСМ280). Кількість середньомолекулярних пептидів МСМ254, до складу яких входять неароматичні амінокислоти, у фазі дегідратації динамічно знижується, що відображає посилення процесів імуногенезу.

9. Рівень у плазмі крові свиней адгезивного білка фібронектину знаходиться у прямій залежності від перебігу ранового процесу: при його ускладненні має місце гіпофібронектинемія (72,8±2,34 нг/мл, при нормі 104,8±7,1 нг/мл) і, навпаки, при зменшенні інтенсивності запальної реакції, усуненні гнійного запалення і, відповідно, ендотоксикозу його рівень підвищується (110,6±4,91 нг/мл).

10. Стан антиоксидантної системи свиней знаходиться у прямій залежності від складності перебігу ранового процесу і, відповідно, ступеня ендотоксикозу в організмі, що підтверджується зростанням під дією вульнеросорбції в сироватці крові активності каталази та нормалізацією супероксиддисмутази.

11. В антиоксидантному захисті та забезпеченні репаративної функції у свиней істотну роль відіграють Fe і Zn. В умовах інфекційно-запального процесу вміст у сироватці крові заліза та цинку істотно знижується. Посилення репаративних процесів у рані супроводжується збільшенням у сироватці крові кількості заліза і нормалізацією цинку, що при застосуванні песилу має більш динамічний характер.

12. Фракційний склад ліпідів плазми крові свиней представлений тригліцеридами – холестеролом, залишками пальмітинової та олеїнової кислот, стеаринової та олеїнової, і двома залишками пальмітинових кислот. Внаслідок гнійно-некротичного процесу вони збільшуються удвічі, що вказує на їх гідролітичну деструкцію в клітинних біомембранах. Під впливом вульнеросорбції відбувається більш швидка нормалізація фракційного складу ліпідів. Причому, протягом усього періоду дослідження у мас-спектрі плазми крові тварин, незалежно від методу лікування, переважають тригліцериди, до складу яких одночасно входять залишки пальмітинової та олеїнової кислот.

13. При лікуванні гнійних і операційних ран у свиней період активації репаративних процесів супроводжується альбумінемією, яка при застосуванні песилу й вірутрициду менш виражена, порівняно із традиційним методом лікування, що пов’язано з меншим рівнем ендотоксикозу. Крім того, детоксикаційна та антиоксидантна терапія забезпечує протизапальний ефект, який виражається динамічним зменшенням умісту в крові гострофазних білків – церулоплазміну і трансферину. Водночас при використанні гідрофобної мазі виникає гіпертрансферинемія, яка нормалізується лише із завершенням репаративних процесів.

14. Динаміка продукування імуноглобулінів G і А істотно залежить від рівня ендотоксикозу в організмі, а саме: зменшується у фазі гідратації і підвищується в період інтенсивного перебігу процесів регенерації, що свідчить про посилення функціональної активності В-системи імунітету на завершальному етапі ранового процесу.

15. При рановому процесі у свиней спостерігається порушення функціонального стану нирок, що підтверджується стійким збільшенням у крові рівня продуктів метаболізму – креатиніну і сечовини, які можуть поглиблювати ендотоксикоз. Однак застосування вірутрициду і песилу, порівняно з традиційним лікуванням, сприяє їх зменшенню в сироватці крові.

16. Аплікація в операційні рани свиней з профілактичною метою песилу в дозі 0,4 г сприяє обмеженню деструктивно-запальних процесів у травмованих тканинах і прискорює їх загоєння (у середньому в 1,6 рази) завдяки місцевій дегідратації і детоксикації травмованих тканин та сорбції факторів патогенності бактерій, токсичних речовин і метаболітів запальної реакції. При комплексному застосуванні вірутрициду (4 мг/кг) і трициліну загоєння операційних ран також прискорюється (у середньому в 1,4 рази), що є наслідком підвищення під впливом вірутрициду активності антиоксидантної системи та факторів імунного захисту організму свиней.

Публікації автора:

  1. Загальна ветеринарна хірургія / Панько І.С., Власенко В.М., Іздепсь-

кий В.Й., Ільніцький М.Г., Рубленко М.В.– Біла Церква: БДАУ, 1999. – 264 с.

( Дисертант брав участь у написанні розділів: “Хвороби шкіри”, “Хвороби м’язів”, “Хвороби нервів”).

  1. Довідник з ветеринарної хірургії / Панько І.С., Власенко В.М., Рублен-

ко М.В., Тихонюк Л.А., Ільніцький М.Г., Нагорний В.В., Стадник П.О. – Біла Церква: БДАУ, 2001. – 208 с. (Дисертант брав участь у написанні розділів: “Закриті механічні пошкодження”, “Відкриті механічні пошкодження (рани)”, “Хвороби шкіри”, “Переломи кісток та їх ускладнення”).

3. Рубленко М.В., Ільніцький М.Г., Козій В.І. Методи асептики і антисептики в практиці лікаря ветеринарної медицини: Метод. рекомендації. – Біла Церква, 1996. – 38 с. (Дисертант брав участь у написанні розділів “Сучасне розуміння асептики і антисептики” і “Сучасні засоби хімічної антисептики”).

4. Рекомендації щодо використання ентеросгелю та комплексних препаратів на його основі в практиці ветеринарної медицини / Іздепський В.Й., Ільніцький М.Г., Рубленко М.В., Шевченко Ю.М., Краєвський А.Й., Яшина Н.І. – Біла Церква, 1997. – 13с. (Дисертант написав розділ “ Показання для вульнеросорбції”, організував видання методичних рекомендацій).

5. Ільніцький М.Г. Сучасний метод лікування і профілактики ранової інфекції у свиней // Вет. медицина України.– 1997. – № 5. – С.30.

6. Ільніцький М.Г. Оцінка перебігу ранового процесу у свиней шляхом визначення фібронектину // Вісник Білоцерків. держ. аграр. ун-ту.– Вип.3, ч.1. – Біла Церква, 1997. – С.61–63.

7. Іздепський В.Й., Ільніцький М.Г., Рубленко М.В. Сорбційна терапія при хірургічній інфекції у тварин // Вет. медицина України.– 1997. – № 7. – С.40–41. (Дисертант брав участь в організації і проведенні клінічних досліджень, обробці та узагальненні одержаних результатів і написанні статті).

8. Рубленко М.В., Ільніцький М.Г. Структура хірургічної патології у свиней // Тваринництво України. – 1998. – № 3. – С.18. (Дисертант брав участь в організації і проведенні клінічних досліджень у господарствах Київської області, обробці та узагальненні одержаних результатів).

9. Ільніцький М.Г. Можливості застосування сорбційної терапії у ветеринарній медицині // Вісник Білоцерків. держ. аграр. ун-ту.– Вип.4, ч.1. – Біла Церква, 1998. – С.41–44.

10. Ільніцький М.Г. Обгрунтування використання сорбційних препаратів при лікуванні ран у тварин // Вісник Білоцерків. держ. аграр. ун-ту. – Вип.4, ч.1. – Біла Церква, 1998. – С.44–46.

11. Патогенетичні основи та сучасні методи лікування запальних процесів у тварин / В.М.Власенко, В.Й.Іздепський, М.В.Рубленко, М.Г.Ільніцький // Вісник Білоцерків. держ. аграр. ун-ту. – Вип.5, ч.2. – Біла Церква, 1998. – С.136–140. (Дисертант брав участь в організації і проведенні клінічних і біохімічних досліджень, обробці та узагальненні одержаних результатів щодо лікування запальних процесів у свиней).

12. Ільніцький М.Г. Доклінічне вивчення загальнотоксичної дії комплексного сорбційного препарату “Песил” // Вісник Білоцерків. держ. аграр. ун-ту. – Вип.5, ч.2. – Біла Церква, 1998. – С.169–171.

13. Ільніцький М.Г. Використання сорбційно-антибактеріального препарату “Песил” для лікування гнійних ран // Вісник Білоцерків. держ. аграр. ун-ту. – Вип.5, ч.2. – Біла Церква, 1998. – С.171–173.

14. Ильницкий Н.Г. Влияние песила на микрофлору при раневом процессе у свиней // Ветеринария. – 1998. – № 3. – С.56–57.

15. Ильницкий Н.Г. Динамика некоторых микроэлементов при воспалении у свиней // Актуальные проблемы ветеринарной хирургии: Сб. науч. тр. – С.Петербург, 1998. – №129. – С.23–24.

16. Використання сорбційних препаратів на кремнієорганічній основі у ветеринарній практиці / Бісюк І., Полонський М., Шевченко Ю., Ільніцький М., Іздепський В., Рубленко М., Краєвский А., Венцев Д., Кустря Б., Хижняк М., Котенко С. // Вет. медицина України. – 1999. – № 6. – С.14–16. (Дисертант приймав участь у проведенні державних випробувань препарату “Песил” в умовах виробництва, організував проведення дослідів, провів аналіз та узагальнення одержаних результатів і написав статтю).

17. Ільніцький М.Г. Ліпідний обмін при вульнеросорбції у свиней // Ветеринарна медицина: Міжвідомчий тем. наук. зб. – Харків, 1999. – № 76. – С. 180–182.

18. Ільніцький М.Г., Івченко В.М. Видовий склад ранової мікрофлори при різних методах лікування гнійних ран // Вісник Білоцерків. держ. аграр. ун-ту. – Вип.9. – Біла Церква, 1999. – С.75–79. (Дисертант провів відбір від свиней досліджуваного матеріалу, обробив і узагальнив одержані результати та написав статтю).

19. Ільніцький М.Г., Шевченко Ю.М. Розробка методів синтезу комплексного препарату “Песил” для лікування ран і профілактики хірургічної інфекції // Вісник Білоцерків. держ. аграр. ун-ту. –Вип. 11. – Біла Церква, 2000. – С.44–49. (Дисертант брав участь у проведенні лабораторних досліджень, обробці та узагальненні одержаних результатів і написанні статті).

20. Ільніцький М.Г. Динаміка концентрації феритину в сироватці крові при кастрації кнурців // Вісник Білоцерків. держ. аграр. ун-ту. – Вип.13. – Біла Церква, 2000. – С.40–44.

21. Ільніцький М.Г., Шевченко Ю.М. Аналіз фізико-хімічних властивостей препарату “Песил” для лікування ран // Проблеми зооінженерії та ветеринарної медицини.– Зб. наук. пр. Харків. зооветерин. ін-ту. – Харків, 2000. – Вип.6, ч. 2. – С.132–136. (Дисертант брав участь у проведенні лабораторних досліджень, обробці та узагальненні одержаних результатів і підготовці роботи до друку).

22. Ільніцький М.Г. Використання методу ультразвукової діагностики для контролю за перебігом ранового процесу у свиней // Вет. медицина України. – 2000. – № 11. – С.36–37.

23. Ільніцький М.Г. Патогенетичне обгрунтування сорбційної терапії при хірургічній інфекції у свиней // Вет. медицина України. – 2001. – № 6. – С.32–33.

24. Ільніцький М.Г. Вміст мікроелементів і білків у сироватці крові свиней із гнійними ранами // Вісник Білоцерків. держ. аграр. ун-ту. – Вип.16. – Біла Церква, 2001. – С.93–99.

25. Ільніцький М.Г. Динаміка імуноглобулінів класів G і А у свиней при різних методах профілактики хірургічної інфекції // Наук. вісник Нац. аграр. ун-ту. – Вип.38. – К., 2001. – С.70–74.

26. Ільніцький М.Г. Активність трансаміназ печінки при лікуванні гнійних ран у свиней препаратом “Песил” // Наук. вісник Львів. держ. акад. вет. медицини ім. С.З. Гжицького. – Львів, 2002. – Т.4 (№2). – Ч.1. – С.59–61.

27. Ільніцький М.Г. Стан ферментної антиоксидантної системи при лікуванні гнійних ран у свиней сорбційним препаратом “Песил” // Вісник Полтав. держ. аграр. академії. – Полтава, 2002. – № 2–3. – С.67–69.

28. Ільніцький М.Г. Вплив вірутрициду та песилу на вміст креатиніну і сечовини в сироватці крові кастрованих свиней // Вісник Полтав. держ. аграр. академії. – Полтава, 2002. – № 4. – С.49–50.

29. Технічні умови на препарат “Песил” (для тваринництва ТУ У 46. 15. 544 – 2000) / Ю.М.Шевченко, М.Г.Ільніцький, В.Й.Іздепський: Затв. Головою Держ. департаменту вет. медицини України 15.08.2000. – К., 2000. – 16 с. (Дисертанту належить ідея оформлення технічних умов на препарат, участь в організації і проведенні клінічних, біохімічних, мікробіологічних, морфологічних і хімічних досліджень, у державних виробничих випробуваннях препарату, обробці та узагальненні одержаних результатів, оформленні і поданні нормативно-технічної документації для затвердження її у відповідних державних установах).

30. Ільніцький М.Г., Рубленко М.В. Песил // Аграрні вісті. – 2001. – № 1. – С. 29. (Дисертант брав участь в організації і проведенні клінічних, лабораторних досліджень, обробці та узагальненні одержаних результатів і підготовці роботи до друку).

31. Ильницкий Н.Г. Применение препаратов иммуностимулирующего и антиоксидантного действия для коррекции воспаления у свиней // Современные проблемы ветеринарной хирургии: Материалы Междунар. науч. конф. – Харьков: ХЗВИ, 1994. – С.51.

32. Іздепський В.Й., Рубленко М.В., Ільніцький М.Г. Детоксикуюча терапія при запальних процесах у тварин // Збереження молодняку сільськогосподарських тварин – запорука розвитку тваринництва України: Зб. статей наук.-практ. конф. – Харків, 1994. – С.122–123. (Дисертант брав участь в організації і проведенні біохімічних досліджень, обробці та узагальненні одержаних результатів і підготовці роботи до друку).

33. Ільніцький М.Г. Значення застосування імуностимулюючої терапії при хірургічній патології у тварин // Наукове забезпечення АПК України в сучасних умовах: Матеріали наук.-практ. конф. – Біла Церква, 1995. – С.69.

34. Ільніцький М.Г. Динаміка деяких мікроелементів при асептичному запаленні у свиней // Наукове забезпечення АПК України в сучасних умовах: Матеріали наук.-практ. конф. – Біла Церква, 1995. – С. 69–70.

35. Ільніцький М.Г. Стан білкового обміну при хірургічній патології у сільськогосподарських тварин // Наукове забезпечення АПК України в сучасних умовах: Матеріали наук.-практ. конф. – Біла Церква, 1995. – С.70–71.

36. Ільніцький М.Г. Вплив вірутрициду на вміст сечовини в крові при кастрації кнурців // Наукове забезпечення АПК України в сучасних умовах: Матеріали наук.-практ. конф. – Біла Церква, 1995. – С.71.

37. Ільніцький М.Г. Вульнеросорбція при гнійних ранах у свиней // Неінфекційна патологія тварин: Матеріали наук.-практ. конф. – Біла Церква, 1995. – Ч.2. – С. 159–160.

38. Ільніцький М.Г. До профілактики післяопераційних ускладнень у свиней // Неінфекційна патологія тварин: Матеріали наук.-практ. конф. – Біла Церква, 1995. – Ч.2. – С. 161–162.

39. Ільніцький М.Г., Іздепський В.Й., Рубленко М.В. Використання песилу для лікування ран у собак // Проблеми ветеринарного обслуговування дрібних домашніх тварин: Зб. матер. ІІ Міжнар. наук.-практич. конф. (2–3 жовтня 1997 р.).– Київ, 1997. – С. 50–51. (Дисертант брав участь в організації і проведенні клінічних досліджень, обробці та узагальненні одержаних результатів і підготовці роботи до друку).

40. Ильницкий Н.Г. Состояние белков острой фазы при лечении гнойных ран у свиней препаратом “Песил” // Исследования молодых ученых в решении проблем животноводства: Матер. Международ. науч.-практ. конф. молодых ученых и препод. с.-х. учебн. завед. и науч.-иссл. учрежд. (22–23 мая 2001 г.). – Витебск, 2001. – С.94–96.

41. Издепский В.И., Рубленко М.В., Ильницкий Н.Г. Влияние вирутрицида на некоторые биохимические показатели крови поросят // Новые фармакологические средства в ветеринарии: Тезисы докл. 5-й Межгос. науч. конф. – СПб. вет. ин-т, 1993. – С.39–40.

42. Ільніцький М.Г. Стан білків антиоксидантної дії при запальних процесах у тварин // Вчені Білоцерківського держ. с.-г. ін-ту – виробництву: Тези доп. наук.-практ. конф. – Біла Церква: БЦДСГІ, 1994. – С.76–77.

43. Рубленко М.В., Ільніцький М.Г. Застосування вірутрициду при запальних процесах у свиней // Вчені Білоцерківського держ. с.-г. ін-ту – виробництву: Тези доп. наук.-практ. конф. – Біла Церква: БЦДСГІ, 1994. – С.99–100.

44. Рубленко М.В., Ільніцький М.Г. Використання імуностимулюючого препарату “Вірутрицид” для профілактики хірургічної інфекції у свиней // Сучасні проблеми ветеринарної медицини: Тези. доп. Української конф. молодих вчених. – К., 1994. – С. 52–53.

45. Іздепський В.Й., Рубленко М.В., Ільніцький М.Г. Вірутрицид як один із засобів фармакологічної корекції запальних процесів у тварин // Тези доп. І конгресу світової федерації українських фармацевтичних товариств. – Львів, 1994. – С.380–381.