Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Лагунова Наталія Володимирівна. Патогенетичне обгрунтування санаторно-курортної реабілітації дітей з онко- гематологічними захворюваннями : дис... д-ра мед. наук: 14.01.10 / Кримський держ. медичний ун-т ім. С.І.Георгієвського. - Сімф., 2005.



Анотація до роботи:

Лагунова Н.В. Патогенетичне обгрунтування санаторно-курортної реабілітації дітей з онко-гематологічними захворюваннями. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. – Кримський державний медичний університет ім.С.І.Георгієвського МОЗ України. – Сімферополь, 2005.

Дисертацію присвячено питанню підвищення ефективності медичної реабілітації дітей з гемобластозами і патологічними порушеннями після операції з приводу раку щитоподібної залози за рахунок використання патогенетично обгрунтованих методів санаторно-курортної реабілітації.

В результаті вивчення фізичного розвитку, рівня адаптаційних реакцій і можливостей серцево-судинної системи, стану імунної реактивності, гормонопродукуючих функцій щитоподібдної залози і надниркових залоз, перекисного окислення ліпідів і антиоксидантного захисту, особливостей вегетативних дисфункцій, кальцій-фосфорного обміну, структурно-функціонального стану кісткової тканини і психоемоційної сфери у 178 дітей з гемобластозами в ремісії після програмної поліхіміотерапії і 32 дітей, оперованих з приводу раку щитоподібної залози, виявлені порушення з боку цих систем організму, а також наявність супутньої патології, які вимагають корекції. На підставі одержаних даних розроблена і патогенетично обгрунтована комплексна програма санаторно-курортної реабілітації в умовах морського курорту. Доведена ефективність застосування цієї програми даної категорії дітей на підставі найближчих і віддалених результатів (1-3 роки). Не спостерігалося жодного зриву ремісії.

У дисертаційній роботі в результаті комплексного обстеження дітей, оперованих у зв'язку з РЩЗ, і після програмного комбінованого лікування з приводу гемобластозів вирішена наукова проблема патогенетичного обгрунтування застосування санаторно-курортного етапу реабілітації в умовах морського курорту в поєднанні з методами психологічної корекції цієї категорії дітей.

  1. У дітей, оперованих з приводу РЩЗ та з гемобластозами у стадії ремісії має місце достовірне зростання дисгармонійного фізичного розвитку; у міру збільшення тривалості ремісії у дітей з гемобластозами знижується кількість дітей з фізичним розвитком «вище за середній», і збільшується – з фізичним розвитком «нижче за середній». Супутні захворювання цієї категорії дітей представлені хронічними осередками інфекції носоглоткової області (хронічні тонзиліти – 62,5 % – діти з РЩЗ і 69,1 % – діти з гемобластозами; хронічні фарингіти – 56,3 % і 36,0 % відповідно), патологією ортопедичного апарату (81,2 % і 99,4 % відповідно) і у дітей з гемобластозами – метаболічними кардіоміопатіями (23,6 %) і хронічними гепатитами (28,1 %).

  2. Відмічена напруга процесів адаптації у дітей, оперованих з приводу РЩЗ та з гемобластозами: адаптаційні реакції більше, ніж у 65 % дітей відносилися до низького рівня реактивності; зі збільшенням тривалості ремісії кількість дітей з адаптаційними реакціями низького рівня зменшується; більше тритини дітей знаходилися у стадії виснаження адаптаційних можливостей серцево-судинної системи не залежно від терміну ремісії; відмічено підвищення показника адаптаційного потенціалу, індексів напруги та вегетативної рівноваги. Застосування комплексу санаторно-курортної реабілітації у цієї категорії дітей дозволило поліпшити рівень процесів адаптації: більше, ніж у 60 % дітей спостерігалися гармонійні реакції, більше ніж у 50 % відмічена оптимальна адаптація серцево-судинної системи; індекси напруги і вегетативної рівноваги знизилися.

  3. У дітей, оперованих з приводу РЩЗ на тлі прийому левотироксину, виявлені зниження продукції Т3 і підвищення Т4 при нормальному рівні ТТГ, більш виражені в перші 2 роки після операції; у дітей з гемобластозами – гіперпродукція Т3 і Т4 при пониженому рівні ТТГ, яка стає більш вираженою у міру збільшення тривалості ремісії. Рівні кортизолу у дітей всіх груп – достовірно вище за норму і не залежать від тривалості ремісії. Під дією санаторно-курортної реабілітації нормалізуються показники тиреоїдних гормонів, знижується рівень гіперкортизолемії.

  1. Встановлено зниження функціональної активності клітинного імунітету у дітей всіх груп, не залежно від тривалості ремісії і дисбаланс гуморального імунітету зі зменшенням рівня IgG, більш вираженим у дітей з РЩЗ в післяопераційному періоді більше 2-х років і у дітей з гемобластозами – з тривалістю ремісії менше 2-х років. Доведена ефективність санаторно-курортної реабілітації у дітей всіх груп, що виявлялась в підвищенні кількості клітин, які експресують маркери CD3+, CD4+ і CD16+, і рівнів IgG.

  2. Виявлено підвищення рівнів цитокінів в сироватці крові (ФНП-a, ІФ- a і ІФ-g) у дітей з гемобластозами і оперовних з приводу РЩЗ з найбільш високими показниками у дітей з меншою тривалістю ремісії і часу після операції. Під впливом санаторно-курортної реабілітації рівні цитокінів мали тенденцію до збільшення з дальшим зниженням показників у катамнезі, особливо у дітей з гемобластозами з трикратним перебуванням на курорті.

  3. У дітей, оперованих з РЩЗ, та з гемобластозами виявлені порушення процесів перекисного окислення ліпідів з підвищенням рівня ТБК-АП в плазмі крові і зниженням антиоксидантного захисту, більшою мірою у дітей з меншою тривалістю ремісії. В процесі санаторно-курортної реабілітації спостерігається зниження рівня продуктів ТБК-АП і збільшення величин пероксидазної, каталазної, антиоксидантної активності і супероксиддисмутази.

  4. Виявлено зниження структурно-функціонального стану кісткової тканини (зменшення ШПУ, ШОУ, ІМ), що супроводжувалося зменшенням концентрації кальцію, фосфору та активності лужної фосфатази в сироватці крові, які практично не поліпшувалися у міру збільшення тривалості ремісії у дітей з гемобластозами і РЩЗ. Після санаторно-курортної реабілітації доведено поліпшення мінеральних властивостей кісткової тканини, яке підтверджувалося підвищенням показників, що характеризують ІМ, ШПУ, ШОУ, на тлі зростання рівня кальцію і фосфору та нормалізації активності лужної фосфатази в сироватці крові.

  5. Психологічний стан дітей, оперованих з приводу РЩЗ та з гемобластозами не залежно від тривалості ремісії характеризувався високим рівнем тривоги (50 % і 39 % відповідно) і емоційної нестійкості (31 % і 34 % відповідно) і зниженням самопочуття, активності, настрою. Ефективність санаторно-курортної реабілітації підтверджувалася збільшенням кількості дітей з низьким рівнем тривоги (P < 0,01) і середнім рівнем емоційної стійкості (P < 0,05); показники, що характеризують самопочуття, активність і настрій, лежали в діапазоні нормальних оцінок стану.

  6. Патогенетично обгрунтована і доведена доцільність корекції виявлених порушень з боку провідних функціональних систем організму у дітей, оперованих у зв'язку з РЩЗ і після програмного лікування з приводу гемобластозів, шляхом застосування комплексу санаторно-курортної реабілітації в поєднанні з методами психотерапії для підвищення ефективності медикаментозного (для дітей з гемобластозами) і хірургічного (для дітей з РЩЗ) лікування.

  7. Доведена відсутність ускладнень і рецидивів після застосування курсу санаторно-курортної реабілітації у дітей з гемобластозами і оперованих з приводу РЩЗ, та збереження тенденції до поліпшення показників через 1 – 3 роки, що характеризують функції ведучих систем організму.

Публікації автора:

  1. Лагунова Н.В. Характеристика физического развития детей, прооперированных по поводу рака щитовидной железы // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2002. – №4. – С.68-69.

  2. Лагунова Н.В. Адаптационные показатели сердечно-сосудистой системы у детей с гемобластозами на этапе санаторно-курортной реабилитации // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2003. – №1. – С.55-56.

  3. Лагунова Н.В. Физическое развитие детей с гемобластозами на санаторно-курортном этапе реабилитации // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2003. – №2. – С.134-135.

  4. Лагунова Н.В. Адаптационные показатели сердечно-сосудистой системы у детей, прооперированных по поводу рака щитовидной железы, на этапе санаторно-курортной реабилитации // Таврический медико-биологический вестник. – 2003. – №2. – С.90-93.

  5. Лагунова Н.В., Каладзе Н.Н., Антонова И.А. Состояние гормонального звена гомеостаза у детей, прооперированных по поводу рака щитовидной железы, на этапе санаторно-курортной реабилитации // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2003. – №3. – С.66-67. (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз і статистична обробка матеріалу, написання статті).

  6. Лагунова Н.В., Каладзе Н.Н., Антонова И.А. Состояние кальций-фосфорного гомеостаза у детей, прооперированных по поводу рака щитовидной железы, на санаторно-курортном этапе реабилитации // Таврический медико-биологический вестник. – 2003. – №3. – С.88-90. (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз і статистична обробка матеріалу, написання статті).

  7. Лагунова Н.В., Каладзе Н.Н., Мельцева Е.М. Состояние иммунологической реактивности у детей с гемобластозами в стадии ремиссии на этапе санаторно-курортной реабилитации // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: тр. Крым. госуд. мед. уни-та им.С.И.Георгиевского. – Симферополь, 2003. – Т.139. – С.97-100. (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз і статистична обробка матеріалу, написання статті).

  8. Лагунова Н.В., Каладзе Н.Н., Мельцева Е.М. Состояние кальций-фосфорного гомеостаза у детей с гемобластозами в стадии ремиссии на санаторно-курортном этапе реабилитации // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2004. – №1. – С.20-21. (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз і статистична обробка матеріалу, написання статті).

  9. Лагунова Н.В. Стан імунологічної реактивності в дітей, прооперованих із приводу раку щитоподібної залози, на етапі санаторно-курортної реабілітації // Вісник наукових досліджень. – 2004. – №2. – С.208-209.

  10. Лагунова Н.В., Каладзе Н.Н., Антонова И.А. Состояние вегетативной регуляции сердечной деятельности у детей, прооперированных по поводу рака щитовидной железы, на санаторно-курортном этапе реабилитации // Таврический медико-биологический вестник. – 2004. – №2. – С.92-94. (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз і статистична обробка матеріалу, написання статті).

  11. Лагунова Н.В., Каладзе Н.Н. Состояние вегетативной регуляции сердечной деятельности у детей с гемобластозами на санаторно-курортном этапе реабилитации // Таврический медико-биологический вестник. – 2004. – №3. – С.45-47. (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз і статистична обробка матеріалу, написання статті).

  12. Лагунова Н.В. Некоторые показатели системы перекисного окисления липидов и антиоксидантной защиты у детей с патологией щитовидной железы на этапе санаторно-курортной реабилитации // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: тр. Крым. госуд. мед. ун-та им.С.И.Георгиевского. – Симферополь, 2004. – Т.140, Ч.1. – С.48-50.

  13. Лагунова Н.В. Некоторые показатели системы перекисного окисления липидов и антиоксидантной защиты у детей с гемобластозами на этапе санаторно-курортной реабилитации // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2004. – №3. – С.56-58.

  14. Лагунова Н.В., Каладзе Н.Н., Семенец П.Ф. Состояние перекисного окисления липидов и антиоксидантной защиты у детей, прооперированных по поводу рака щитовидной железы, на этапе санаторно-курортной реабилитации и в катамнезе // Таврический медико-биологический вестник.–2005.–№1.–С.133-136. (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз і статистична обробка матеріалу, написання статті).

  1. Лагунова Н.В., Каладзе Н.Н. Применение методов психокоррекции у детей с гемобластозами на этапе санаторно-курортной реабилитации // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2004. – №2. – С.74-76. (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз і статистична обробка матеріалу, написання статті).

  2. Лагунова Н.В. Состояние иммунологической реактивности у детей в разные сроки после операции по поводу рака щитовидной железы на этапе санаторно-курортной реабилитации // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2004. – №4. – С.13-15.

  3. Лагунова Н.В., Каладзе Н.Н. Структурно-функциональное состояние костной ткани у детей с гемобластозами в разные сроки ремиссии на этапе санаторно-курортной реабилитации // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2005. – №1. – С.51-54. (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз і статистична обробка матеріалу, написання статті).

  4. Лагунова Н.В., Каладзе Н.Н. Состояние гормонального звена гомеостаза у детей с гемобластозами в разные сроки ремиссии на этапе санаторно-курортной реабилитации и в катамнезе // Современная педиатрия. – 2005. – №2 (7). – С.140–142. (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз і статистична обробка матеріалу, написання статті).

  5. Лагунова Н.В. Состояние иммунологической реактивности у детей с гемобластозами на этапе санаторно-курортной реабилитации в зависимости от срока ремиссии // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: тр. Крым. госуд. мед. ун-та им.С.И.Георгиевского. – Симферополь, 2005. – Т.141,ч.3. – С.41-45.

  6. Лагунова Н.В., Каладзе Н.Н., Антонова И.А., Иванова Ф.Е. Структурно-функциональное состояние костной ткани у детей, прооперированных по поводу рака щитовидной железы, на этапе санаторно-курортной реабилитации // Проблеми остеології.- 2003.-№3.-С.17-20. (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз і статистична обробка матеріалу, написання статті).

  7. Лагунова Н.В., Каладзе Н.Н., Семенец П.Ф. Состояние перекисного окисления липидов и антиоксидантной защиты у детей с гемобластозами в разные сроки ремиссии на этапе санаторно-курортной реабилитации и в катамнезе // Сборник научных работ сотрудников КМАПО им. П.Л.Шупика.- Киев.-2005.- Выпуск 14, кн.2.-С.244-249. (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз і статистична обробка матеріалу, написання статті).

  8. Патент № 6270. UA. МПК А61К 35/78, А61Н 1/00. Спосіб реабілітації дітей, прооперованих з приводу раку щитовидної залози / КДМУ; Лагунова Н.В., Каладзе М.М.; Заявка № u 200501862. – Заяв.28.02.2005; опубл.15.04.2005. – Бюл..№4.

  9. Патент № 6271. UА. МПК А61Н 1/00. Спосіб реабілітації дітей з гемобластозами в ремісії/ КДМУ; Лагунова Н.В., Каладзе М.М.; Заявка № u 200501863 – Заяв.28.02.2005; опубл.15.04.2005. –Бюл..№4.

  10. Каладзе Н.Н., Лагунова Н.В., Кармазина И.В., Мельцева Е.М., Антонова И.А. Задачи санаторно-курортного этапа реабилитации детей с онкопатологией // Медицинская реабилитация в педиатрии: матер. науч.-практ. конф. с междунар. участием. – Евпатория, 2002. – Вып. 7. – С.49-50. (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз і статистична обробка матеріалу, написання тез).

  11. Лагунова Н.В., Антонова И.А., Мельцева Е.М., Иванова Ф.Е. Психокоррекция на санаторно-курортном этапе реабилитации детей, перенесших онкогематологические заболевания // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2002. – №3. – С.16. (Тез.республиканской научно-практической конференции) (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз і статистична обробка матеріалу, написання тез).

  12. Лагунова Н.В., Антонова И.А., Мельцева Е.М. Влияние санаторно-курортной реабилитации на показатели иммунологической реактивности детей с онкогематологическими заболеваниями // Тез.республиканской научно-практической конференции. - Вестник физиотерапии и курортологии. – 2002. – №3. – С.17. (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз і статистична обробка матеріалу, написання тез).

  13. Каладзе Н.Н., Лямкин Г.В., Кармазина И.В., Сакун Н.В., Лагунова Н.В. О необходимости расширения показаний для санаторно-курортного лечения // Материалы II Республиканского конгресса курортологов и физиотерапевтов Крыма. - Вестник физиотерапии и курортологии. – 2002. – №2. – С.6. (Підготовлено матеріал, що стосується онкогематологічної патології, участь у написанні тез).

  14. Лагунова Н.В., Каладзе Н.Н., Антонова И.А., Мельцева Е.М., Иванова Ф.Е. Структурно-функциональное состояние костной ткани и кальций-фосфорный гомеостаз у детей с онко-гематологическими заболеваниями на этапе санаторно-курортной реабилитации // Материалы научно-практической конференции “Актуальные вопросы реабилитации детей из регионов антропогенного загрязнения”. – Евпатория, 2003. - Вестник физиотерапии и курортологии. – 2003. – №3. – С.18. (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз і статистична обробка матеріалу, написання тез).

  15. Каладзе Н.Н., Лагунова Н.В., Антонова И.А., Мельцева Е.М., Кармазина И.В. Эффективность санаторно-курортного этапа реабилитации у детей со злокачественными новообразованиями в стадии ремиссии // International Journal on Immunorehabilitation. –2002. – Т.4, №1. – С.126. (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз і статистична обробка матеріалу, написання тез).

  16. Лагунова Н.В., Мельцева Е.М., Антонова И.А. Состояние сердечно-сосудистой системы у детей с онкогематологическими заболеваниями на этапе санаторно-курортной реабилитации // Тез. Всеукраїнської науково-практичної конференції “Актуальні питання дитячої кардіоревматології”.- Вестник физиотерапии и курортологии. – 2002. – №1. – С.18-19. (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз і статистична обробка матеріалу, написання тез).

  17. Лагунова Н.В., Антонова И.А., Мельцева Е.М., Иванова Ф.Е. Применение психокоррекции в условиях санатория детям, перенесшим онкогематологические заболевания // Тез.научно-практической конференции 2-го мед.факультета Крым.мед.ун-та им. С.И.Георгиевского. - Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: тр. Крым. госуд. мед. уни-та им.С.И.Георгиевского. – Симферополь, 2002. – Т.138, Ч.II. – С.104-105. (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз і статистична обробка матеріалу, написання тез).

  18. Лагунова Н.В., Каладзе М.М., Антонова І.О., Кармазіна І.В. Стан тиреоїдного гомеостазу в дітей з патологією щитоподібної залози на етапі санаторно-курортної реабілітації // Матеріали Всеукраїнського симпозіуму педіатрів 30-31 березня 2004 року “Вплив екопатологічних чинників на стан здоров’я дітей”.– Тернопіль, 2004. – С.59-60. (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз і статистична обробка матеріалу, написання тез).

  19. Лагунова Н.В., Каладзе Н.Н., Мельцева Е.М., Антонова И.А., Шалтышова Н.И. Программа санаторно-курортной реабилитации детей с онко-гематологическими заболеваниями и оценка ее эффективности // Материалы республиканской научно-практической конференции «Актуальные вопросы реабилитации детей из регионов антропогенного загрязнения».-Евпатория.-2004. - Вестник физиотерапии и курортологии.- 2004.- №4.- С.45. (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз і статистична обробка матеріалу, написання тез).

  20. Лагунова Н.В., Каладзе Н.Н. Принципы санаторно-курортной реабилитации детей с онко-гематологическими заболеваниями // Матеріали 11-го з’їзду педіатрів України «Актуальні проблеми педіатрії на сучасному етапі”.– К., 2004. – С.277-278. (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз і статистична обробка матеріалу, написання тез).