Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Офтальмологія


Іванова Нанулі Вікторівна. Патогенетична роль статевих стероїдних гормонів і фібронектину при посттравматичному репаративному процесі в оці і ефективність корекції їх порушень : Дис... д-ра наук: 14.01.18 - 2004.



Анотація до роботи:

Іванова Н.В. Патогенетична роль статевих стероїдних гормонів і фібронектину при посттравматичному репаративному процесі в оці і ефективність корекції їх порушень – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеці-альністю 14.01.18 - очні хвороби.- Інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. В.П. Філатова АМН України, Одеса, 2004.

Дисертація присвячена підвищенню ефективності лікування посттравматичного репаративного процесу у хворих із проникаючими пораненнями ока шляхом використання патогенетично обгрунтованої фібронектин-замісникової терапії та гормонів репродуктивної сфери (тестостерону та естрадіолу) в комплексному лікуванні. Проведені дослідження дозволили розкрити нові ланки патогенезу посттравматичного репаративного процесу в оці при нестачі статевих стероїдних гормонів у хворих із травмами ока: тестостерон та естрадіол впливають на кількісний та якісний стан фібронектину, функціональну активність епітелію кон’юнктиви та рогівки та фактори специфічного та неспецифічного імунологічного захисту, рівень ендотоксину та його циркулюючих комплексів із фібронектином. Розроблено комплексний спосіб корекції виявлених імуно-ендокриних порушень при проникаючих пораненнях ока, який суттєво в 1,5-1,7 рази підвищив ефективність їх лікування.

1. Проблема підвищення ефективності лікування хворих із пошкодженнями ока із затяжним ускладненим перебігом посттравматичного репаративного процесу до теперішнього часу не знайшла свого повного вирішення, у зв'язку з недостатністю наукових даних про патогенез такого затяжного й ускладненого перебігом процесу з точки зору імуно-ендокриних порушень та відповідної патогенетично орієнтованої їх корекції.

2. Вперше встановлено, що травма ока і планові оперативні втручання при катаракті та глаукомі сприяють істотному зниженню на (20-38)% рівня статевих стероїдних гормонів (тестостерону і естрадіолу) у віці від 18 до 50 років у 67,9% чоловіків і в 47,8 % жінок із проникаючими пораненнями ока та у всіх хворих із катарактою та глаукомою в післяопераційному періоді.

3. Вперше встановлено, що при травмі ока рівень плазмового фібронектину знижений на 7,2 % і його функціональна активність на 40 % у хворих із фізіологічним рівнем статевих стероїдних гормонів (тестостерону і естрадіолу), а в хворих з їх недостатністю показники в 2 рази нижче відповідно на 13,3% і 76,7%, що свідчить про зниження участі фібронектину в запальних і репаративных реакціях ока та фагоцитозі.

4. Вперше встановлено, що у хворих із травмою ока при недостатності статевих стероїдів (тестостерону – у чоловіків і естрадіолу – у жінок), знижена функціональна активність (проліферативна, фібринолітична, прокоагулянтна) епітелію кон’юнктиви та рогівки і залежить від вмісту фібронектину, тимічних факторів, гормонів репродуктивної сфери (тестостерону і естрадіолу) і клітинного імунітету.

5. Встановлено, що при проникаючих пораненнях ока знижена функціональна активність імунокомпетентних клітин (споживання тестостерону (естрадіолу) лімфоцитами) – на 20 % у чоловіків і на 15 % у жінок при фізіологічному рівні статевих стероїдних гормонів, а при їх недостатності – показники знижені більш ніж у 2 рази – на 44 % у чоловіків і на 30 % у жінок.

6. Вперше вивчена здатність фібронектину потенціювати тималін-опосередковану функціональну активність лімфоцитів (здатність поглинати тестостерон і естрадіол), тобто тимічний фактор і фібронектин виявляють імуномодулюючу дію – фібронектин підвищує чутливість лімфоцитів до імуноактивного впливу факторів тимусу в хворих з недостатністю статевих стероїдних гормонів при травмах ока.

7. Вперше виявлено в хворих із проникаючими пораненнями ока підвищення на 15% рівня ендотоксину та циркулюючих комплексів фібронектин – ендотоксин у слізній рідині (40–60) % у плазмі крові (19,3–36) %, а в хворих з недостатністю статевих стероїдних гормонів при травмах ока показники збільшені в 2 – 2,5 рази, що сприяло затяжному протіканню посттравматичного репаративного процесу і є критерієм оцінки ступеня важкості посттравматичного запалення.

8. Розроблено новий патогенетично орієнтований спосіб лікування посттравматичного репаративного процесу в хворих із важкими проникаючими пораненнями ока (не залежно від рівня статевих стероїдних гормонів) шляхом застосування фібронектин-замісної терапії внутрішньовенної інфузії гепаринізованої одногрупної свіжозамороженої плазми крові в комплексному лікуванні, що збільшило вміст фібронектину в плазмі крові на 30%, у слізній рідині на 40% і в 1,7 рази ефективність проведеного лікування.

9. Запропоновано новий патогенетично орієнтований спосіб лікування посттравматичного репаративного процесу при недостатності статевих стероїдних гормонів у хворих із проникаючими пораненнями ока шляхом комбінованого застосування інстиляцій аутофібронектину та статевих стероїдних гормонів (хоріонічного гонадотропіну в чоловіків і мікрофоліну форте в жінок) у комплексному лікуванні, що в 1,5 рази підвищило ефективність лікування.

10. Проведені дослідження дозволили розкрити нові ланки патогенезу посттравматичного репаративного процесу у хворих із проникаючими пораненнями ока, що полягають у зниженні функціональної активності епітелію кон’юнктиви, порушенні функціонального взаємозв'язку клітинного імунітету, фібронектину та статевих стероїдних гормонів, збільшенні рівня ендотоксину і циркулюючих комплексів фібронектин-ендотоксин. Запропоновані патогенетично орієнтовані комбіновані методи корекції порушень імуно-ендокринової системи, які підвищують в 1,5-1,7 рази ефективність лікування.

Публікації автора:

1. Иванова Н.В. Влияние травмы глаза на потребление тестостерона лимфоцитами у больных мужского пола // Проблемы, достижения и перспективы развития медико- биологических наук и практического здравоохранения: Труды Крымского мед.университета им. С.И. Георгиевского. - 2001. - Т.137. - Ч.2. - С.28-30.

2. Иванова Н.В. Фибринолитическая активность эпителия конъюнктивы у больных мужского пола с травмой глаза и тестостероновой недостаточностью // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Труды Крымского мед.университета им.С.И. Георгиевского.- 2002. - Т. 138.- ч I.- С 97-99.

3. Иванова Н.В. Пролиферативная активность эпителия конъюнктивы у больных с травмой глаза и сниженным синтезом половых стероидных гормонов // Таврический медико-биологический вестник.-2003.- Т.6. - № 1. - С. 58-62.

4. Иванова Н.В. Значение содержания антител к ДНК в реализации иммунопатологических реакций при повреждениях глаз у больных с дисбалансом половых стероидных гормонов // Таврический медико-биологический вестник. - 2003. - Т.6 . - № 3.-С.61-65.

5. Иванова Н.В.Функциональная активность мононуклеаров у мужчин с травмами глаз и с тестостероновой недостаточностью // Таврический медико-биологический вестник – 2003.-Т.6. - № 4. - С.52-55.

6. Иванова Н.В Некоторые особенности патогенеза проникающих ранений глаза у мужчин с тестостероновой недостаточностью // Офтальмол. журн. - № 3. - 2003. - С.48-51.

7. Иванова Н.В. Динамика активаторной активности эпителия конъюнктивы под влиянием эстрадиола у больных женского пола с травмой глаза // Проблеми екологічної та медичної генетики i клiнічної імунологiї. - Київ-Луганськ-Харькiв. - Вип.- 4(50).-2003.-С 317-322.

8. Иванова Н.В. Влияние тималина, тестостерона и фибронектина на прокоагулянтную активность клеток эпителия конъюнктивы у больных мужского пола с травмой глаза // Український медичний альманах. – 2003 - № 4.- С. 186-188.

9. Іванова Н.В. Імунна регуляція проліферативної активності епітелію коньюнктиви у хворих чоловічої статі з травмою ока // Вiсник наукових досліджень. -2003.- № 4. - С 37-39.

10. Иванова Н.В. Некоторые клинические особенности течения проникающих ранений глаза у женщин с гипоэстрогенией // Офтальмол. журн. - 2003. - № 6. - С.53-55.

11. Иванова Н.В. Функциональная интеграция лимфоцитарной и эндокринной систем у мужчин с травмой глаза и тестостероновой недостаточностью // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Труды Крымского мед.университета им.С.И. Георгиевского - 2003. - Т.139- С.53-58.

12. Иванова Н.В. Особенности лимфоидной регуляции репаративной регенерации эпителия роговицы у больных с травмой глаза // Український медичний альманах. - 2004. - Т.7. - № 1. - С. 41-44.

13. Иванова Н.В. Гипоэстрогения - фактор риска затяжного течения посттравматического репаративного процесса при проникающих ранениях глаза у женщин // Здоровье женщины.- 2004. - № 1(17). - С.162-165.

14. Иванова Н.В. Эндокринная регуляция фибринолитической активности эпителия конъюнктивы у пациенток с травмой глаза и гипоэстрогенией // Украiнський медичний часопис. - 2004. - № 2(40). - С 131-133.

15. Іванова Н.В., Боброва Н.Ф. Вплив екзогенного фібронектину на клінічний перебіг посттравматичного репаративного процесу при тяжких проникаючих пораненнях ока // Науковий вісник Ужгородського мед.університету. - 2004. - Вип. 22. - С.46-49.

16. Иванова Н.В. Системный и регионарный (слезная жидкость) уровень эндотоскина у больных с травмой глаза и дисбалансом половых стероидных гормонов // Офтальмол. журн. - 2004. - № 2. - С.17-21.

17. Иванова Н.В., Боброва Н.Ф. Комбинированное применение аутофибронектина и половых стероидных гормонов для стимуляции посттравматического репаративного процесса при повреждениях глаза у мужчин с тестостероновой недостаточностью // Офтальмол. журн. - 2004. - № 3. - С.52-56

18. Иванова Н.В. Иммунно-эндокринные соотношения при повреждениях глаза у больных с дисбалансом половых стероидных гормонов // Международный медицинский журнал. - 2004. - № 2. - Т.10. - С. 65-70.

19. Иванова Н.В. Значение эндотоксина кишечной палочки в периферической крови и слезной жидкости в патогенезе развития посттравматических
репаративных процессов при повреждениях глаз у больных с недостаточностью половых стероидных гормонов // Проблеми екологічної та медичної генетики і клінічної імунології. - Київ-Луганськ-Харькiв. - Вип.-1(54).-2004.- С.284-294.

20. Иванова Н.В., Боброва Н.Ф. Эффективность аутофибронектина и гормонов репродуктивной сферы для стимуляции посттравматического репаративного процесса при повреждениях глаз у женщин с гипоэстрогенией // Здоровье женщины.- Киев- 2004. - № 2 (18). - С. 120-123.

21. Иванова Н.В. Фибронектинзависимая эндокринная регуляция пролиферативной активности эпителия конъюнктивы у больных мужского пола с травмой глаза и с тестостероновой недостаточностью // Офтальмология на рубеже веков: Тез. докл. юбилейной научной конф., посвященной 80-летию профессора В.В.Волкова. - С.-Петербург, 2001. - С. 360-361.

22. Иванова Н.В. Особенности пролиферативной активности эпителия конъюнктивы при травмах глаза у больных мужского пола // International journal on immunoreabilitation: Материалы VIII междунар. конгресса по иммунореабилитации «Аллергия, иммунология и глобальная сеть».- Канны (Франция), 2002.- Т.4.- № 1. -Р. 171-172.

23. Иванова Н.В. Влияние тималина и фибронектина на потребление тестостерона лимфоцитами при травме глаза у больных мужского пола с тестостероновой недостаточностью // Динаміка наукових досліджень: Матеріали міжнар. науково-практ. конф. – Дніпропетровськ, 2002. - Т. 6. - С 30-31.

24. Иванова Н.В. Функциональная интеграция гормонов репродуктивной сферы и клеточного иммунитета при офтальмологической травме // Аллергология и иммунология: Материалы V съезда иммунологов и аллергологов СНГ. – Санкт-Петербург, 2003 - Т.4. - № 2 - С. 192.

25. Иванова Н.В. Значение тималин- и фибронектинопосредованной интеграции гормонов репродуктивной сферы и клеточного иммунитета в патогенезе травмы глаза // Сучасні технології діагностики та лікування очної патології у дітей: Тези доп. II конф. дитячих офтальмологів України. – Київ, 2003. - С 89.

26. Иванова Н.В. Системный и регионарный (слезная жидкость) уровень эндотоскина у больных с травмой глаза // Наука і освіта: Матеріали VII міжнар. науково-практ. конф .- Дніпропетровськ, 2004.- С 14-15 .

27. Иванова Н.В. Влияние фактора травмы на содержание половых стероидных гормонов в крови у больных с повреждением глаза // Науково- практична конф. «Сухе око» та алергiчнi ураження очей: сучасні методи діагностики та лікування: Тези доп.- Київ, 2004. - С. 16-17.