Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізико-математичні науки / Математичне моделювання та обчислювальні методи


336. Собчук Наталія Валеріївна. Параметрична подібність в задачах оптимального керування електричними системами: дис... канд. техн. наук: 01.05.02 / Вінницький національний технічний ун-т. - Вінниця, 2004. , табл.



Анотація до роботи:

Собчук Н.В. Параметрична подібність в задачах оптимального керування електричними системами . – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 01.05.02 – математичне моделювання та обчислювальні методи. – Вінницький національний технічний університет, Вінниця, 2004.

Дисертація присвячена підвищенню ефективності оптимального керування станами динамічних систем за рахунок використання параметричної подібності.

В роботі показано можливості і доцільність використання параметричної подібності процесів, що оптимізуються, для вдосконалення систем оптимального керування. Розроблено метод визначення вторинних критеріїв подібності, що дає можливість отримати стійкі відношення між параметрами режиму електричної системи і побудувати відповідну систему оптимального керування. Це дозволяє успішно розв’язувати оптимізаційні задачі, в яких можливо і доцільно використовувати стійкі співвідношення між оптимальними значеннями параметрів. Показані приклади ефективного використання параметричної подібності та вторинних критеріїв подібності в електроенергетиці. Методи і алгоритми пройшли промислову апробацію і впроваджені на підприємстві.

В дисертації виконане теоретичне узагальнення і нове рішення наукової задачі, яка полягає в розробці методу встановлення параметричної подібності та визначення вторинних критеріїв подібності в оптимізаційних задачах, для отримання математичних моделей, які дають можливість підвищити ефективність оптимального керування станами динамічних систем за рахунок використання в законах керування стійких співвідношень між оптимальними значеннями параметрів процесу, що оптимізується. Це дозволяє успішно розв’язувати ряд оптимізаційних задач в складних електроенергетичних системах.

Основні результати роботи такі:

1. Показано можливість і доцільність використання параметричної подібності процесів, що оптимізуються, для вдосконалення систем оптимального керування. За наявності параметричної подібності в досліджуваному процесі вона може бути встановлена у вигляді відношення відповідних критеріїв подібності – вторинних критеріїв подібності. В роботі запропоновано метод визначення вторинних критеріїв та індикаторів подібності.

2. Показано, що індикатори подібності в загальному випадку не дозволяють виявити параметричну подібність в досліджуваному процесі, але вони дозволяють встановити і досягти адекватності процесів в оригіналі та в його моделі. Для цього достатньо інформації, яка міститься в матриці розмірностей параметрів, що характеризують процес.

3. Показано, що вторинні критерії подібності відображають стійкі відношення між оптимальними значеннями окремих параметрів і це дозволяє побудувати відповідну систему оптимального керування процесом, що оптимізується. Застосування вторинних критеріїв подібності та індикаторів подібності дозволяє побудувати систему оптимального керування більш раціонально.

4. Розроблено метод і вдосконалено систему оптимального керування нормальними режимами електричних систем. Використання параметричної подібності і вторинних критеріїв подібності при формуванні математичної моделі для оптимального керування потоками потужності і напругою в електричних системах дозволяє збільшити об’єктивність результатів оптимізаційних розрахунків. Це призводить до збільшення ступеня відповідності оптимального та практично реалізованого стану системи, що сприяє зниженню втрат електроенергії.

5. Показана можливість і доцільність використання вторинних критеріїв подібності в проектуванні ліній електропередачі. Значення вторинних критеріїв подібності для ліній електропередачі підтверджує, що для оптимально спроектованої ЛЕП затрати, що залежать від площі перерізу проводів, і затрати, зв’язані з покриттям втрат електроенергії в ЛЕП, повинні бути однаковими.

6. Показано, що використання вторинних критеріїв подібності під час оптимізації режиму роботи ліній електропередачі дозволяє встановити для них оптимальні співвідношення між втратами на корону і навантажувальними втратами в залежності від метеорологічних умов. Наявність такої залежності дозволяє розробити алгоритм перерозподілу потоків потужності між паралельними електричними мережами і визначення напруг у вузлах ЕС і забезпечити тим самим мінімум втрат електроенергії при її транспортуванні.

7. Працездатність і ефективність запропонованого в роботі методу перевірено в процесі дослідно-промислової експлуатації в ПЗЕС. Впровадження в енергосистему програми корекції перетоків потужності і напруги дозволяє додатково знизити втрати електроенергії в електричних мережах на 0,3-0,6%.

Публікації автора:

1. Лежнюк П.Д., Собчук Н.В. Індикатори подібності в оптимальному керуванні динамічними системами // Вісник Кременчуцького державного політехнічного університету. – 2002. - №1. – С. 367-369.

2. Лежнюк П.Д., Собчук Н.В. Вторинні критерії та індикатори подібності в задачах оптимального керування // Вісник Вінницького політехнічного інституту. – 2004. – № 4. – С. 46 - 51.

3. Лежнюк П.Д., Кулик В.В., Собчук Н.В. Математичне моделювання умов самооптимізації ЕЕС на основі принципу найменшої дії // Вісник Вінницького політехнічного інституту. – 2004. – № 3. – С. 49 - 56.

4. Лежнюк П.Д., Лук’яненко Ю.В., Собчук Н.В. Система автоматичного керування технологічним процесом підстанції в електричній мережі // Збірник наукових праць Технологічного університету Поділля (м. Хмельницький). “Вимірювальна та обчислювальна техніка в технологічних процесах”. – 2001. – №8.- С. 95-98.

5. Собчук В.С., Собчук Н.В. Наносекундні імпульси грозового походження на ПС 750 кВ // Вісник Кременчуцького державного політехнічного університету. - 2000. - №1. - С. 201-202.

6. Собчук В.С., Собчук Н.В. Вимикач ВВБ-750 кВ як загострювач імпульсних напруг // Вісник НУ “Львівська політехніка”. - 2000. - №400. - С. 134-139.