Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Системи та засоби штучного інтелекту


Тимченко Леонід Іванович. Паралельно-ієрархічне перетворення як системна модель ефективних засобів штучного інтелекту: Дис... д-ра техн. наук: 05.13.23 / Вінницький держ. технічний ун-т. - Вінниця, 2002. - 425 арк. , табл. - Бібліогр.: арк. 359-393.



Анотація до роботи:

Тимченко Л.І. Паралельно-ієрархічне перетворення як системна модель ефективних засобів штучного інтелекту. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.13.23 – системи та засоби штучного інтелекту. Державний науково-дослідний інститут інформаційної інфраструктури, Львів, 2002.

Дисертація присвячена принципам організації паралельно-ієрархічного перетворення для багатоетапного сприйняття і обробки, ущільнення і розпізнавання інформації в інформаційних структурах та обчислювальних пристроях із застосуванням нейроподібної схеми обробки інформації. Розроблений єдиний методологічній підхід для дослідження паралельних процесів, який враховує їхню структурну ієрархію у динаміці, тобто врахування послідовних процесів перетворення просторових областей корельованих і утворення декорельованих у часі елементів мережі, яка при цьому формується, при переході мережі з одного стійкого стану в інший. На основі застосування паралельно-ієрархічного перетворення розроблено методи, моделі, алгоритми, програмне та апаратне забезпечення для ефективної обробки та розпізнавання цифрових масивів інформації.

Сукупність отриманих у дисертації результатів розв’язує важливу наукову проблему – створення підходу, концепції та методів паралельно-ієрархічного перетворення, що дозволяє обробку та розпізнавання сигналів здійснювати на основі пірамідального методу (патент РФ №2013805) і робити компактне паралельне перетворення на різних рівнях ієрархії областей інформаційного поля. Розроблені теоретичні основи та приклади застосування ПІ перетворення дозволили створити нові технології ефективного аналізу багатовимірних інформаційних полів.

У дисертаційній роботі отримано такі основні результати.

1. Проведено аналіз ієрархічних структур за типом зв'язків дозволяє подати паралельно-ієрархічне перетворення як модель нейроподібної схеми обробки інформації із мережею прямого поширення і просторово-часовою організацією зв’язків.

2. На основі аналізу нейробіологічних даних про теорію структурування сенсорної інформації у мозку та особливостей організації обчислень у корі було вперше виявлено на системному рівні низку невідповідностей щодо природних механізмів сприйняття об'єктів і ситуацій зовнішнього світу, які не знайшли відповідного відображення у сучасних штучних нейронних обчислювачах, що суттєво обмежує їх технічні можливості та не відповідає головним вимогам, які ставляться до інтелектуальних засобів обробки інформації.

3. Розроблений підхід у вигляді систематизованих нейробіологічних передумов для розробки концептуальної основи паралельно-ієрархічної мережі як моделі нейроподібної схеми обробки інформації дозволяє за допомогою конвергентно-дивергентних структур моделювати важливі особливості організації обчислень у корі мозку- топографічний характер відображення, одночасність (паралельність) дії сигналів, мозаїчність структури кори, грубу ієрархічність кори і просторово корельований у часі механізм сприйняття. Це дозволяє створити методологічні основи структурно-функціональної організації паралельно-ієрархічної мережі та дозволяє здійснювати моделювання часового зсуву між гілками мережі, наявність якого призводить до можливості проектування паралельно-ієрархічних структур і обчислювальних пристроїв.

4. Вперше виявлено властивості паралельно-ієрархічного перетворення - інваріантість суми проміжних результатів (суми хвостових елементів мережі) до вибору загальної частини і рівність даної суми сумі вхідних елементів, а також можливість обчислення числа ієрархічних рівнів, які дозволяють при організації нейронних мереж визначити число елементів прихованого шару по числу хвостових елементів мережі.

5. Розроблено опис паралельного обчислювального процесу обробки у вигляді багатоетапних процедур кореляційних взаємодій, що дозволяє синтезувати паралельно-ієрархічні мережі для складної функціональної обробки інформаційних полів даних та моделювати штучні нейронні мережі у вигляді кореляційних взаємодій нейроподібної схеми обробки інформації. Розроблено концепцію опису інформаційних полів у вигляді спектру просторової зв'язності складових його елементів, на основі якої запропоновано принцип узагальненого просторово-зв'язаного препарування. На основі цього принципу та паралельно-ієрархічного перетворення обчислюються функції порівняння, у тому числі кореляційна, із підвищеною точністю, завадостійкістю й інваріантістю до повороту, що дозволяє реалізацію простого методу сегментації зображень.

6. Удосконалено пірамідальний метод узагальненого просторово-зв'язаного препарування, який дозволяє досягнути ефекту інваріантості до фіксованих кутів повороту зображення для різноманітних варіантів дискретизації і вибору величин порядкових часів затримки, програмне моделювання якого при обробці одномірних масивів демонструє високу завадостійкість методу при зашумленності Гауссовим шумом до 20% фонового об'єкта. Це знайшло практичне застосування у НВО "Астрофизика" у вигляді зразка системи кореляційного аналізу зображень, який обчислює вектор міжкадрового суміщення протяжного фонового об’єкту із наступною компенсацією даного об’єкту із похибкою вимірювання ~5%. На основі пірамідального узагальнено-контурного препарування розроблено метод паралельно-ієрархічної сегментації, який дозволяє на відміну від методу неавтоматизованого обчислення порогу, запропонованого фірмою IBM, адаптувати поріг до аналізованого зображення й адекватно обчисленого порогу на основі мережевого алгоритму ефективно реалізувати багатоетапний процес поділу на окремі його сегменти.

7. Удосконалено структури паралельної пам'яті, що включають:

розробку архітектурних і структурно-функціональних особливостей організації паралельно-ієрархічної пам'яті і засоби представлення в ній масок, що забезпечують з однієї сторони оптимальний метод формування масок, а з іншого боку - масштабування паралелізму на різноманітних ієрархічних рівнях кодування-декодування мережі паралельно-ієрархічного перетворення; досліджені питання ефективності застосування структур паралельно-ієрархічної пам'яті у порівнянні із стандартними структурами пам’яті з урахуванням тих граничних вимог до паралельності й ієрархії доступу, що визначають процеси обчислень. При дотриманні цих граничних вимог об'єм паралельно-ієрархічної пам'яті в порівнянні з традиційними структурами пам'яті буде тим менше, чим більша кількість однакових слів у масиві і розрядність слів , а також менше значення кількості груп з однаковими словами і розрядності слів .

8. Розроблені масковий і безмасковий методи паралельно-ієрархічного кодування зображень, у яких враховується корельованість даних усього зображення, що дозволяє добре передавати (із витратами на кодування 1,5ч2 біт/ел) як ділянки з плавними перепадами яскравості, так і високодетальні ділянки з різко вираженими контурами.

9. Удосконалено напрямки в техніці інформаційного ущільнення, які засновані на ідеях аналізу щільності розподілу однакових символів - статистичний метод, при побудові імовірнісної моделі якого використовуються ймовірності переходу від одного символу до наступного, і група нестатичних методів, заснованих на компактному багаторівневому представленні даних на кожному рівні ієрархії, що дозволяють у тих випадках, коли інші перетворення малоефективні, поліпшити результати упаковування в порівнянні з ними на 5ч10%.

10. Розроблені методи статистичного ущільнення на основі пірамідально-лінійного і пірамідально-нелінійного кодування, які на відміну від методів кодування Хаффмена і Шеннона-Фано, для яких необхідна організація досить складної послідовної процедури побудови кодового дерева і постійного його коректування відповідно до статистики вхідного потоку, що змінюється, не потребують значних витрат на перебалансування кодового дерева відповідно до нових частот символів на кожному кроці і можуть бути реалізовані алгебраїчними методами відповідно до паралельної схеми кодування, що істотно покращує якість ущільнення.

11. Вперше одержаний взаємозв'язок принципу динамічної багатофункціональності і паралельно-ієрархічного перетворення, який показує, що розроблені оптоелектронні елементи-квантрони, оптоелектронні пристрої - багатофункціональні оптоелектронні модулі, лічильники, регістри, суматори - віднімачі й арифметичні пристрої, аналого-цифрові і цифро-аналогові перетворювачі, а також інші функціональні пристрої, пріоритет яких захищений більш як 50 авторськими посвідченнями і патентами, і які мають в більшому або меншому ступені динамічну багатофункціональність. Виявлено, що розроблені пристрої замість концентрації сил на точних обчисленнях із високостабільною елементною базою, орієнтовані на вирішення задач неточними методами і можуть бути конкурентноспроможними для реалізації пристроїв із "гнучкою" обробкою інформації або нежорсткою логікою.

12. Розроблено метод попередньої обробки для паралельно-ієрархічного розпізнавання зображень на основі урівноваження контурних препаратів, який у порівнянні з традиційним методом кореляційної обробки зображень дозволяє скоротити час розпізнавання для різної кількості урівноважуючих кривих від 3,6 до 43 разів та вперше одержаний структурний опис зображення, створений багатоступеневою ієрархічною мережею, та його подання як вектор образу, незначні зміни в якому не впливають на перші векторні компоненти і не чутливі до невеличких змін у міміці обличчя. При використанні паралельно-ієрархічної мережі для задач розпізнавання образів відсоток коректного розпізнавання зображень склав 86,5%, а середній час розпізнавання-29,9с. Ці ж усереднені показники для системи розпізнавання зображень людських облич відповідно до методів, викладених в роботі проф. Ланітіса, і отримані на основі реалізації формової моделі, формонезалежної напівтонової моделі і локальної напівтонової моделі, а також їх трьох комбінацій, склали відповідно 84,8% і 30с.

13. Розроблено метод вимірювання координат центру зображень плям лазерних пучків на основі процедур урівноваження і апроксимації крайових ліній з використанням при навчанні мережного алгоритму при точності визначення точки прив'язки не більше ніж 1,5 пікселя, які по точності перевищують відомі, наприклад, на основі визначення центру ваги, в 1,5 рази.

Публікації автора:

1. Свечников С.В., Кожемяко В.П., Тимченко Л.И. Квазиимпульсно-потенциальные оптоэлектронные элементы и устройства логико-временного типа. - К.: Наукова думка, 1987. - 256с.

2. Вступ в алгоритмічну теорію ієрархії і паралелізму нейроподібних обчислювальних середовищ та її застосування до перетворення зображень. Основи теорії пірамідально-сітьового перетворення зображень / Кожем’яко В.П., Тимченко Л.І., Кутаев Ю.Ф., Івасюк І.Д. - К: УМК ВО, 1994. - 272с.

3. Кожем’яко В.П., Тимченко Л.І., Білан С.М., Поплавский А.В. Паралельні обчислювальні методи та засоби пірамідальної обробки інформації: Навчальний посібник.- К.: УМК ВО, 1994. - 253с.

4. Кожемяко В.П., Тимченко Л.И. Лысенко Г.Л., Кутаев Ю.Ф., Функциональные элементы и устройства оптоэлектроники.- К.: УМК ВО, 1990.- 251с.

5. Оптоэлектронные параллельные вычислительные устройства / Кожемяко В.П., Натрошвили О.Г., Тимченко Л.И., Лысенко Г.Л., Саникидзе Д.О., Цинцадзе О.Т. - Тбилиси: Тбилисский университет, 1985. - 248с.

6. Тимченко Л.I. Конвергентнi та дивергентнi процесси в реальних та штучних нейронних мережах // Вiсник ВПI. - 1997. - №1. - С. 5-10.

7. Тимченко Л.И. Многоэтапная параллельно-иерархическая сеть как модель нейроподобной схемы вычислений // Кибернетика и системный анализ. - 2000. - №2. - С. 114-134.

8. Тимченко Л.И., Мартынюк Т.Б., Загоруйко Л.В. Многоуровневый подход к организации систолических вычислений // Электоронное моделирование. -1998. - №5. - C. 33-42.

9. Тимченко Л.І., Скорюкова Я.Г., Марков С.М., Гальченко Я.О. Сегментація багатоградаційних зображень на основі ознак просторової зв'язаності// Вісник ВПІ.- 1998. - №4.- С. 39 -44.

10. Швейкі Н.О., Тимченко Л.І., Гринчишин Р.М., Івасюк Ю.Д. Реалізація паралельно-ієрархічного способу запису зображень// Вимірювальна та обчислювальна техніка в технологічних процесах. - 2001. - №2. - С. 107 - 112.

11. Тимченко Л.I., Чепорнюк С.В., Кута?в Ю.Ф., Герцій О.А. Компактний опис моделей зображень для класифiкацi? образiв// Вісник ВПІ.- 1998. №2.- С. 72-83.

12. Швейкі Н.О., Тимченко Л.І., Загоруйко Л.В., Ладуба Ю.М., Злепко С.М. Комп’ютерна формалізація ознак для обробки біомедичних зображень // Вісник ВПІ. -2001.- №3.- С. 82-86.

13. Тимченко Л.І., Мартинюк Т.Б., Загоруйко Л.В., Герций О.А., Кожем’яко А.В. Математична модель алгоритму паралельної обробки інформації // Вимірювальна та обчислювальна техніка в технологічних процесах. - 1998. - №2. - С. 178 - 181.

14. Timchenko L.I., Grudin M.A., Martinyk T.B., Kozhemyako А.P. Parallel transformation // УСИМ. - 1999. - №3. - С. 93-95.

15. Кожемяко В.П., Мартинюк Т.Б., Тимченко Л.І. Дослідження методів реалізації оператора групового підсумомування // Вимірювальна та обчислювальна техніка в технологічних процесах. - 1997. - №1. - С. 123-129.

16. Тимченко Л.И., Кутаев Ю.Ф., Грудин М. А. Харви Д., Герций А.А. Параллельно-иерархической подход для обработки изображений // Электронное моделирование. - 1999. - Т. 21, №4. - С. 35 - 46.

17. Швейкі Н.О., Байбак Ю.В., Тимченко Л.І., Фурдіяк Н.Ю. Особливості організації пірамідальних мереж для розпізнавання зображень// Вимірювальна та обчислювальна техніка в технологічних процесах. - 2000. - №2. - С. 136 - 140.

18. Загоруйко Л.В., Тимченко Л.И. Семантичний підхід до створення просторових нейронних мереж // Вимірювальна та обчислювальна техніка в технологічних процесах. - 1999. - №1. - С. 23-29.

19. Тимченко Л.И., Кутаев Ю.Ф., Герций А.А., Швейки Н.О., Байбак Ю.В. Система координатной привязки для нестационарных сигналов // Известия РАН, сер. физическая. - 2001.- Т.65 - №6. – С. 886-890.

20. Кормановський С.І., Швейкі Н., Тимченко Л.І. Підхід до визначення центру зв’язності зображення // Вісник ВПІ. -2001. №4. - С. 71-73.

21. Тимченко Л.I. Підхід для багаторівневого стиснення даних// Вісник ВПІ. -2000.- №2.- C. 53-57.

22. Тимченко Л.І., Фурдіяк Н.Ю., Швейкі Н.О., Гринчишин Р.М. Метод навчання паралельно-ієрархічної мережі на основі популяційного кодування// Вісник ВПІ. -2002. №1. - С. 43 -46.

23. Кожемяко В.П., Тимченко Л.И. Оптоэлектронные устройства логико-временного типа // Методы анализа в теоретической и прикладной электротехнике.- Киев: Наукова думка, 1986. - С. 11 -17.

24. Kozhemyako V.P., Tymchenko L.I., Kutaev Yu.F., Yaroviy A.A. Approach for real – time image recognition// Оптико-електронні інформаційні технології. – 2002. №1. – С. 110-124.

25. Тимченко Л.И. К вопросу математического аппарата для проектирования и описания вычислительных устройств логико-временных сред // Применение математических методов и вычислительной техники в управлении. - Тбилиси: Сабчота Сакартвело, 1985. - С. 112.

26. Кожемяко В.П., Лысенко Г.Л., Тимченко Л.И. Математические модели логико-временной обработки информации // Применение математических методов и вычислительной техники в управлении.- Тбилиси: Сабчота Сакартвело, 1985.- С.113.

27. Кожемяко В.П., Натрошвили О.Г., Тимченко Л.И. Методы структурной реализации измерителей с естественной псевдострелочной индикацией //Новые методы и средства вычислительной техники. - Тбилиси: Сабчота Сакартвело, 1985.- С.242-250.

28. Кожемяко В.П., Натрошвили О.Г., Тимченко Л.И. К вопросу применения оптоэлектронных модулей для обработки логико-временной информации картинного типа // Новые методы и средства вычислительной техники. - Тбилиси: Сабчота Сакартвело, 1985. - C. 99-111.

29. Оптоэлектронный модуль для обработки изображений: А.с. 1283963 СССР, МКИ Н 03 К 23/78 /В.П.Кожемяко, А.Б Кирше, О.Г.Натрошвили, Л.И. Тимченко (СССР). - № 3939123/24-21; Заявлено 06.08.85; Опубл. 15.01.87, Бюл. № 2. - 5 с.

30. Способ записи изображений: А.с. 1451769 СССР, МКИ G 11 C 11/42 /В.П.Кожемяко, В.Г.Красиленко, С.Н.Белан, Л.И.Тимченко (СССР). - № 4135844/24-24; Заявлено 13.10.86; Опубл. 15.01.89, Бюл. № 2. - 4 с.

31. Устройство для считывания изображений: А.с. 1429142 СССР, МКИ G 06 K 11/00 /В.П.Кожемяко, А.Т.Теренчук, К.В.Кожемяко, Л.И.Тимченко (СССР). - №4114125/24-24; Заявлено 29.08.86; Опубл. 07.10.88, Бюл. № 37. - 7 с.

32. Способ определения площадей произвольных замкнутых фигур: А.с. 1826142 СССР МКИ H 04 N 7/18 / В.П.Кожемяко, Л.И.Тимченко, С.Н.Белан, К.В.Кожемяко, С.Н.Кормановский (СССР). - № 4184791/24-21; Заявлено 22.01.87, Опубл. 07.03.93, Бюл. № 25.-5c.

33. Способ и устройство обнаружения дефектов обмоток якорей электрических машин: А.с. 1698846 СССР G 01 R 31/06 /Л.И.Тимченко, Н.П.Марцев, А.М.Пригоцкий, А.И.Бабий, Е.А.Ходяков, С.Н.Беляев (СССР). - № 4184791/24-21; Заявлено 22.01.87; Опубл. 15.12.91, Бюл. №46.-13с.

34. Способ измерения интенсивности света: А.с. 1307244 СССР, МКИ G 01 J 1/42 /В.П.Кожемяко, К.Н.Камкамидзе, О.Г.Натрошвили, А.В.Поплавский, Л.И.Тимченко (СССР). - № 3850152/31-25; Заявлено 01.02.85; Опубл. 30.04.87, Бюл. №16.- 4 с.

35. Способ измерения интенсивности света: А.с. 1548672 СССР, МКИ G 01 J 1/44 /В.П.Кожемяко, И.В.Кузьмин, А.В.Поплавский, Л.И.Тимченко, Т.В.Головань (СССР). - № 4320983/31-25; Заявлено 14.09.87; Опубл. 07.03.90, Бюл. № 9. - 3 с.

36. Способ измерения интенсивности света: А.с. 1377604 СССР, МКИ G 01 J 1/42 /В.П.Кожемяко, И.В.Кузьмин, А.В.Поплавский, Л.И.Тимченко, С.В.Павлов (СССР). - № 4070709/31-25; Заявлено 07.04.86; Опубл. 29.02.88, Бюл. № 8. - 4 с.

37. Способ измерения интенсивности света: А.с. 1432343 СССР, МКИ G 01 J 1/42 /В.П.Кожемяко, Л.И.Тимченко, Поплавский А.В., Павлов С.В., Чепорнюк С.В. (СССР). - № 4100251/31-25; Заявлено 04.08.86; Опубл. 23.10.88, Бюл. № 39. - 3 с.

38. Арифметическое устройство: А.с. 1392558 СССР, МКИ G 06 F 7/38 /В.П.Кожемяко, С.Н.Белан, Л.И.Тимченко (СССР). - № 4155360/24-24; Заявлено 02.12.86; Опубл. 30.04.88, Бюл. № 6. - 5 с.

39. Способ измерения временных интервалов: А.с. 1154646 СССР, МКИ G 04 F 13/00 /В.П.Кожемяко, В.Г.Красиленко, С.Г.Лютворт, Л.И.Тимченко (СССР). -№ 3530980/24-10; Заявлено 24.12.82; Опубл. 07.05.85, Бюл. № 17. - 4 с.

40. Цифровой измеритель одиночных временных интервалов: А.с. 1195335 СССР, МКИ МКИ G 04 F 10/04 /В.П.Кожемяко, С.Г.Лютворт, В.Г.Красиленко, В.А.Подорожнюк, Л.И.Тимченко (СССР). -№ 3552272/24-21; Заявлено 16.02.83; Опубл.30.11.85, Бюл. № 44. - 4 с.

41. Оптоэлектронный генератор: А.с. 1193783 СССР, МКИ Н 03 К 3/42 /В.П.Кожемяко, П.Ф.Олексенко, В.П.Гель, В.В.Белый, Л.И.Тимченко (СССР) -№ 3696354; Заявл. 01.02.1984; Опубл. 23.11.85. Бюл. №43, - 3с.

42. Шкальный индикатор напряжения: А.с. 1451608 СССР, МКИ G 01 R 19/00/С.В.Свечников, В.П.Кожемяко, Л.И.Тимченко (СССР). - № 4259108; Заявлено 09.06.87; Опубл. 15.09.88, Бюл. №2, - 3с.

43. Оптоэлектронный шкальный индикатор: А.с. 1432412 СССР, МКИ G 01 R 19/00, 13/00 /В.П.Кожемяко, А.Т.Теренчук, Л.И.Тимченко (СССР). - № 4236633/24-21; Заявлено 19.03.87; Опубл. 23.10.88, Бюл. № 39. - 6 с.

44. Устройство для измерения температуры: А.с. 1397740 СССР, МКИ G 01 K 7/00/И.В.Кузьмин, В.П.Кожемяко, Л.И.Тимченко, Г.Н.Березов, С.В.Чепорнюк (СССР). - № 4046007/24-10; Заявлено 28.04.86; Опубл. 22.01.88, Бюл. № 19. - 6 с.

45. Фотоэлектрическое устройство для измерения диаметра изделий: А.с. 1411586 СССР, МКИ G 01 B 21/10/ В.П.Кожемяко, С.Н.Белан, Л.И.Тимченко (СССР). - № 4211234/24-28; Заявлено 09.02.87; Опубл. 23.07.88, Бюл. № 27. - 4 с.

46. Аналого=цифровой преобразователь: А.с. 1515366 СССР, МКИ Н 03 M 1/50/В.П.Кожемяко, Л.И.Тимченко, В.П.Гель, О.И. Климкина, А.В.Шевченко (СССР). - № 4363908/24-24; Заявлено 02.11.87; Опубл. 15.10.89, Бюл. № 38. - 8 с.

47. Шкальный индикатор напряжения. А.с. 1247763 СССР, МКИ G 01 R 19/00 /С.В. Свечников, В.П. Кожемяко, В.Г. Красиленко, Л.И. Тимченко, С.Н. Белан (СССР).). - № 3806348/24-21; Заявлено 30.10.84; Опубл. 30.07.87, Бюл. № 28. - 4с.

48. Преобразователь код-напряжение: А.с. 1508349 СССР, МКИ Н 03 M 1/66/В.П.Кожемяко, В.П.Гель, Л.И.Тимченко, Ю.П.Бурштейн, О.И. Климкина (СССР). - № 4366392/24-24; Заявлено 19.01.88; Опубл. 15.09.89, Бюл. № 34. - 6 с.

49. Устройство для сравнения чисел: А.с. 1764049 СССР, МКИ G 06 F 7/04/В.П.Кожемяко, Л.И.Тимченко, С.Н.Белан, О.А.Головань, Н.Н.Белан - № 3939123/24-21; Заявлено 08.05.90; Опубл. 23.09.92, Бюл. № 35. - 10 с.

50. Пат. 1824665 РФ, МКИ Н 03 К 3/26. Оптоэлектронный многофункциональный элемент: Пат. 1824665 РФ, МКИ Н 03 К 3/26 /В.П.Кожемяко (Україна), В.П.Гель (Україна), Л.И.Тимченко (Україна), О.А.Головань (Україна) № 4934385; Заявл. 05.05.1991; Опубл. 28.04.93. - 3с.

51. Пат. 2024939С1 РФ, МКИ G 06 K 9/56. Способ выделения объекта на изображении и устройство для его осуществления: Пат. 2024939С1 РФ, МКИ G 06 K 9/56 /Л.И.Тимченко (Украина), Ю.Ф.Кутаев (РФ), С.М.Марков (Украина), Я.Г.Скорюкова (Украина); - № 5036557; Заявл. 08.07.91. Опубл. 15.12.94. - 16c.

52. Пат. України 5715. Спосіб індивідального підбору оптимальних доз судинно-розширюючих препаратів та прилад для його здійснення: В.П.Кожем’яко (Украина), В.Л.Стрижевський (Україна), Л.І.Тимченко (Україна), С.В.Павлов (Україна), П.Ф. Колісник (Україна)- Б.В. "Промислова власність " № 8/1 -1994.

53. Пат. України 5716. Спосіб неінвазивного здійснення заміру тиску та засіб для його здійснення. /В.П.Кожем’яко (Україна), В.Л.Стрижевський (Україна), Л.І.Тимченко (Україна), С.В.Павлов (Україна), П.Ф.Колісник (Україна)- Б.В."Промислова власність " № 8/1 -1994.

54. Пат. 2013805 РФ, МКИ G06 G 7/14 Способ параллельного сложения длительной группы временных интервалов. /В.П.Кожемяко (Украина), Ю.Ф.Кутаев (РФ), Т.Б.Мартынюк (Украина), Л.И.Тимченко (Украина), А.Г.Буда (Украина) №5004580/24; Заявл.22.07.91. Опубл. 30.05.94.- 16c.

55. Пат. 2123277 РФ Способ косвенного измерения артериального давления и устройство для его осуществления: Пат. 2123277 РФ/ В.П.Кожемяко (Украина), Л.И.Тимченко (Украина), С.В.Павлов (Украина), П.Ф.Колесник (Украина), С.В.Чепорнюк (Украина), А.К.Гара (Украина), С.П.Пушкар (Украина) №05056918/14; Заявл. 29.07. 92.

56. Grudin M.A., Harvey D.M., Timchenko L.I., Lisboa P.J.G. . Face recognition method using a multistage hierarchical network / Proc of IEEE Int. Conf. Acoust., Speech and Signal Proc. (ICASSP97). – V.4. - Munich (Germany). - 1997. - P.2545 - 2548.

57. Grudin M.A., Timchenko L.I., Harvey D.M. and Gel V.P. A system-theoretical approach to multistage hierarchical image processing / Proceeding of EUROPTO Symposium Vision Systems Image Processing Techniques. - Vol. 2785. - Besancon (France). - 1996. - P. 225-234.

58. Timchenko L.I., Kutaev Y.F., Chepornyuk S.V., Grudin M.A., Harvey D.M., Gertsiy A.A., Brain A - Like approach to multistage hierarchial image / Lecture Notes in Computer Sciense. Image Analysis and Processing. Springer. - Vol.1311. -Florence (Italy) - 1997. - P.246 - 253.

59. Grudin M.A., Harvey D.M. and Timchenko L.I. Multistage hierarchy for fast image analysis / Proc. of the European Symposium on Satellite Remote Sensing III. - Vol.2955. - Taomina (Italy). - 1996. - P. 120 - 128.

60. Timchenco L., Chepornyuk S., Grudin M., Harvey D., Kutaev Y., Gertsiy A. Three-dimensional multistage network applying for facial image decomposition / Proc. Machine Vision Applications, Architectures, and Systems Integration IV. SPIE Symposium. - Pitsburg (USA). - 1997. - Vol. 3205.- P.90-95.

61. Timchenko L.I., Grudin M.A., Gel V.P. and Harvey D.M. A multistage hierarchical approach to image processing // IEE Colloquium on Mulitdimensional Systems. - London (UK). - 1996. - P. 2.1-2.6.

62. Кожемяко В.П., Кутаев Ю.Ф., Тимченко Л.И. Сетевой метод параллельно-иерархического преобразования изображений на основе обобщенного пространственно-связанного препарирования / Труды I Всесоюз. конф. Распознавание образов и анализ изображений: новые информационные технологии. (РОАИ-1-91). Часть 3. ИТК АН БССР. - Минск:, - 1991. - C. 70-74.

63. Кожемяко В.П., Тимченко Л.И., Ивасюк И.Д. Про метод параллельно-иерархической обработки изображений /Праці міжнародного симпозіуму "Інформаційні технології та розпізнавання образів. Імовірнісні моделі та обробка випадкових сигналів і полів". Том.3. 4.2.- Львів -Харків - Тернопіль. - 1993. С. 38-43.

64. Кожемяко В.П., Кутаев Ю.Ф., Чепорнюк С.В., Тимченко Л.И. Локализация протяженного объекта с предварительным сверточным суммированием изображения / Труды I Всесоюзной конф. "Распознавание образов и анализ изображений: Новые информационные технологии" (РОАИ-91). - Минск: ИК БССР, - 1991. - С. 66-69.

65. Kozhemyako V.P., Kutaev Y.F, Timchenko L.I., Chepornyuk S.V., Hamdi R.R., Gertsiy A.A., Ivasyuk I.D. The Q-transformation method applying to the facial images normalization /Proc. Intern. ICSC/IFAC Symposium on NEURAL COMPUTATION (NC’98). - Vienna (Austria). - 1998. -P. 287-291.

66. Kutaev Y., Timchenko L., Gertsiy A., Zagoruiko L. Compact representation of the facial images for identification in a parallel-hierarchical network / Proc. Machine Vision Systems for Inspection and Metrology VII. SPIE Symposium. - Boston (Massachusetts USA). - 1998. - Vol. 3521. - Р. 157-167.

67. Timchenko L., Kutaev Y., Gertsiy A., Galchenko Y., Mansur T. An approach to parallel-hierarchical network learning for real-time image sequences recognition / Proc. Machine Vision Systems for Inspection and Metrology VIII. SPIE Symposium. - Boston (Massachusetts USA). - 1999. Vol. 3836. - P. 71-81.

68. Timchenko L.I., Kutaev Y.F., Zhukov K.M., Gertsiy A.A., Shveyki N. Coordinate reference system of nonstationary signals / Proc. Machine Vision and Three-Dimensional Imaging Systems for Inspection and Metrology SPIE Symposium. -Boston (Massachusetts, USA) -Vol. 4189. 2000.- P. 211-217.

69. Gel V., Timchenco L.,Iwasyuk I., Grudin M., Kuchko V. Neural network method for biosignal processing / Analisis of Biomedikal Signals and Images. 3 th Int. Conf. Biosignal 96 Processing. - Brno (Chex). - 1996. - P. 128 - 130.

70. Тимченко Л.И., Фурдияк Н.Е., Ивасюк И.Д., Чеплак Г.В. Введение в алгоритмическую теорию пирамидально-иерархического преобразования информационных полей/ Винницк. политехн. ин-т. -Винница, 1993. - 43с. Рус. Деп. в УкрНИИНТИ 31.03.93 г., №791- Ук93.

71. Кожемяко В.П., Тимченко Л.И., Чеплак Г.В. Теоретические основы логико-временного сжатия информации. Винницк.политехн. ин-т. -Винница, 1993. - 8с. Рус. Деп. в УкрГНТБ 13.05.93 г., №890 -Ук-93.

72. Тимченко Л.И., Ивасюк И.Д., Чеплак Г.В. Математические модели параллельно-иерархического преобразования и сетевого сравнения спектра пространственной связности изображений на основе обобщенного пространственно-связанного препарирования/ Винницк. политехн. ин-т.- Винница, 1993.- 19с.- Рус. Деп. в ГНТБ Украины 13.05.93., №891 -Ук93.

73. Кожемяко В.П., Тимченко Л.И., Семенюк М.В., Чеплак Г.В. Метод параллельно-иерархического кодирования информации (изображений) для архивации данных /Винницк. политехн. ин-т. Винница, 1993.- 5с. -Рус. Деп. в ГНТБ Украины 27.01.93., №61 -Ук93.

74. Кожемяко В.П., Кутаев Ю.Ф., Тимченко Л.И., Король О.В. Конвейерные процессоры для суммарно-разностной предобработки изображений/ Винницк. политехн. ин-т.- Винница, 1993.- 29с. -Рус. Деп. в ГНТБ Украины 13.05.93, №896 -Ук93.