1. Агаркова-Лях Ірина Володимирівна. Парагенетичні ландшафтні комплекси берегової зони моря (на прикладі чорноморського узбережжя Криму) : дис... канд. геогр. наук: 11.00.01 / Таврійський національний ун-т ім. В.І.Вернадського. - Сімф., 2006.
Анотація до роботи:
Агаркова-Лях І. В. Парагенетичніландшафтні комплекси берегової зони моря (на прикладі чорноморського узбережжя Криму). – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата географічних наук за спеціальністю 11.00.01 – фізична географія, геофізика та геохімія ландшафтів. Таврійський національний університет імені В. І. Вернадського. – Сімферополь, 2006.
Дисертація присвячена спільному вивченню територіальних та аквальних природних комплексів в береговій зоні моря, яка розглядається як парагенетичний ландшафтний комплекс (ПГЛК). Подається визначення ПГЛК берегової зони моря і встановлено його ландшафтні межі; охарактеризовано основні особливості берегової зони моря як ПГЛК. Розроблено методику вивчення ПГЛК берегової зони моря, на основі якої в береговій зоні чорноморського узбережжя Криму виділено п'ять типів ПГЛК, що відрізняються переважаючою спрямованістю взаємодій і інтенсивністю речовинних потоків між зв'язаними сушею і морем, і подано їх фізико-географічну характеристику. Відповідно до виділених типів ПГЛК запропоновано заходи щодо раціонального природокористування в береговій зоні чорноморського узбережжя Криму.
На теоретико-методичному рівні:
Ландшафтне вивчення берегової зони в єдності її наземної і водної частин дозволяє виявити ряд найважливіших властивостей берегової зони як цілісної системи, що формується на контакті суші і моря. Для подальшого розвитку цих ідей найбільш перспективним є розгляд берегової зони як парагенетичного ландшафтного комплексу.
Виявлено три концептуальних підходи у визначенні суті ПГЛК: генетичний, функціональний і функціонально-генетичний. Для берегової зони моря доцільно використати функціонально-генетичний підхід, відповідно до якого найважливішими властивостями ПГЛК є: 1) просторова суміжність створюючих його природних комплексів суші і моря; 2) спільність або сполученість їх історії розвитку; 3) речовинно-енергетичний обмін між ними.
Матеріальним вираженням обміну речовиною і енергією між сушею і морем в береговій зоні є речовинні потоки. Узагальнення відомостей про речовинні потоки дозволяє зробити висновок про їх різноманіття, різну роль в ПГЛК і необхідність типізації. Серед якісно-кількісних характеристик речовинних потоків, які можуть використовуватися для вивчення ПГЛК, найбільш важливими є спрямованість і інтенсивність.
Виходячи з теорії ПГЛК, провідними принципами при їх вивченні є генетичний, територіальної спільності і контрастності. Останній грає особливо важливу роль, оскільки контрастність між суміжними комплексами складає основу всієї парагенетичної ландшафтної організації.
Беручи до уваги основні властивості будь-якого ПГЛК, під ПГЛК берегової зони моря автор пропонує розуміти одночасне або послідовне в ході розвитку виникнення просторово-суміжних територіальних і аквальних комплексів при провідній ролі гідродинамічних процесів, між якими (комплексами) здійснюється взаємообмін речовиною і енергією. Відповідно до цього, ландшафтні межі берегової зони можна провести за гідродинамічними критеріями: верхню за лінією максимального щорічно повторюваного заплеску прибійного потоку на акумулятивних берегах і висоті найвищого заплеску на кліфах - на абразійних; нижню - на глибині довжини хвилі при штормах середньої сили.
Своєрідність природних процесів в береговій зоні визначає наступні її особливості як ПГЛК: максимальну концентрацію в береговій зоні основної частини речовинно-енергетичних взаємодій і перенесень, з віддаленням від осі якої - берегової лінії - відбувається поступове ослаблення парагенетичних ландшафтних зв'язків; двонаправленість системоформуючих речовинних потоків; просторово-часову мінливість станів ландшафтних комплексів берегової зони; різноманіття і високу продуктивність біоценозів у водній частині берегової зони, одноманітність і дефектність їх структури - в наземній.
Уперше розроблено методику вивчення ПГЛК берегової зони моря на рівні місцевостей. Визначальна роль при виділенні і типізації ПГЛК відведена методу провідного чинника. Відповідно до суті парагенетичного типу ландшафтної організації, провідним чинником є речовинні потоки між створюючими ПГЛК сполучуваними природними комплексами суші і моря. Застосування інших методів (сполучуваного аналізу компонентів; аналогій; інтерполяції; екстраполяції; геоінформаційного, картометричного, якісного, кількісного, порівняльного аналізу і синтезу) визначається змістом розв’язуваних задач. Методика дослідження включає в себе декілька етапів. На першому етапі проводиться порівняльний аналіз характеристик речовинних потоків, що відображають процеси обміну між сушею і морем. При цьому, якісні і кількісні зміни в речовинному обміні, що спостерігаються протягом берегової зони, використовуються як індикаційні і класифікаційні ознаки виділення ПГЛК. Для цього залучаються прямі і непрямі показники. Прямі показники представлені характеристиками потоків або процесів, що безпосередньо їх обумовлюють; непрямі характеризують не самі речовинні потоки, а умови їх формування або результати їх діяльності. На наступному етапі розробляється типологічна класифікація ПГЛК і встановлюються межі. Як класифікаційні ознаки використовуються інтенсивність і переважаюча спрямованість речовинних взаємодій між сушею і морем. Межі між типами ПГЛК проводяться там, де речовинні потоки в береговій зоні змінюють свої характеристики або значно ослабляються. На третьому етапі дається фізико-географічна характеристика ПГЛК за методичною схемою, де, на відміну від традиційних схем, передбачено спільний опис сполучуваних суші і моря і особливостей їх речовинного взаємообміну.
На регіональному рівні:
Відповідно до розробленої методики в береговій зоні чорноморського узбережжя Криму виділено п'ять типів ПГЛК, відмінні переважаючою спрямованістю і інтенсивністю речовинних потоків між сполучуваними сушею і морем: ПГЛК з дуже інтенсивними двонаправленими потоками суша « море, ПГЛК з інтенсивними двонаправленими потоками суша « море, ПГЛК зі слабкими двонаправленими потоками суша « море, ПГЛК з переважанням однонаправлених потоків з суші в море середньої інтенсивності, ПГЛК з переважанням дуже слабких однонаправлених потоків з суші в море. Типи ПГЛК розміщуються вздовж берегової зони Криму нерівномірно. Найбільша мозаїчність у розподілі типів ПГЛК характерна для узбереж Північно-Західного, Південно-Західного і Південного Криму, протягом яких значно змінюються умови формування потоків і характер речовинних взаємозв’язків, найменша - для Керченського півострова і Західного Криму. Кожний з виділених типів ПГЛК має свою характерну компонентну і морфологічну ландшафтну структуру.
При розробці заходів щодо раціонального природокористування в береговій зоні чорноморського узбережжя Криму представляється необхідним застосовувати, нарівні із загальним, диференційований підхід, що враховує природні особливості її окремих дільниць і характер взаємозв'язків між сполучуваними сушею і морем. Зокрема, одними з найбільш актуальних в ПГЛК з дуже інтенсивними і інтенсивними двонаправленими потоками можна вважати: в найбільш значущих в рекреаційному відношенні ділянках на Західному узбережжі - створення штучних пляжів в Євпаторії і на Сакському пересипу, зрізку нестійких берегових відкосів на абразійних берегах з проведенням дренажних і лісомеліоративних робіт, захист берега між озерами Кизил-Яр і Богайли за допомогою відкосно-ступінчастого кріплення та ін.; для ділянок концентрації зрошуваного землеробства на Північно-Західному узбережжі - боротьбу із забрудненням прибережних акваторій скидними сільськогосподарськими водами. На Південному березі Криму, де формуються ПГЛК з переважанням однонаправлених потоків, до основних заходів потрібно віднести нормативно-правове регулювання забудови приморської зони і боротьбу з техногенними екзогенними процесами.
Проведене дослідження, звичайно ж, не вичерпує всіх аспектів даної проблеми і його потрібно розглядати як піонерне. Тому потрібне подальше вдосконалення методики виділення і вивчення ПГЛК і, передусім, зведення до мінімуму окремих характеристик потоків і перехід до їх інтегральних показників, що дозволяють одним-двома параметрами визначити характер взаємозв'язків між сушею і морем. Це буде сприяти більш повному вивченню ПГЛК берегової зони моря, для чого необхідне проведення польових ландшафтних досліджень за спеціальною програмою.
Публікації автора:
Агаркова И.В. Влияние хозяйственной деятельности на динамику Сакского побережья // Ученые записки Таврического Национального Университета им. В.И. Вернадского. – Симферополь. – 1999. – Т.12 (51). – № 1. – С.15-19.
Скребец Г.Н., Агаркова И.В. Вопросы теории и методики изучения парагенетических ландшафтных комплексов // Ученые записки Таврического Национального Университета им. В.И. Вернадского. – Симферополь. – 2000. – № 13. – Т.1. – С.127-132. Здобувачем проаналізовано і систематизовано літературу по теоретичних та методичних питаннях вивчення парагенетичних ландшафтних комплексів.
Агаркова-Лях И.В. Вещественно-энергетический обмен между сушей и морем в береговой зоне // Культура народов Причерноморья. – 2002. – № 33. – С.18-20.
Агаркова-Лях И.В., Скребец Г.Н. Методические аспекты экологического мониторинга береговой зоны моря // Культура народов Причерноморья. – 2003. – № 43. – С.14-18. Здобувачем розроблено методику опису ПГЛК берегової зони моря.
Скребец Г.Н., Агаркова-Лях И.В. Парагенетические ландшафтные комплексы абразионно-бухтовых ингрессионных берегов черноморского побережья Крыма // Ученые записки Таврического Национального Университета им. В.И. Вернадского. Серия География. Т. 17(56). – № 4 (2004). – С.73-83. Здобувачем зібрано та проаналізовано інформацію з характеристики ландшафтних комплексів.
Агаркова-Лях И.В. Методика выделения и описания парагенетических ландшафтных комплексов береговой зоны моря // Фiзична географiя та геоморфологiя. – 2005. – Вип. 49. – С.190-196.
Скребец Г.Н., Агаркова-Лях И.В. Основные направления рационального природопользования на Азово-Черноморском побережье Крыма // Фiзична географiя та геоморфологiя. – 2005. – Вип. 47. – С.218-222. Здобувачем систематизовано матеріали з природокористування на чорноморському узбережжі Криму.
Агаркова И.В. Географические аспекты современного состояния Сакского побережья // Глобальная система наблюдений Черного моря: фундаментальные и прикладные аспекты. Cб. научн. тр. / НАН Украины, МГИ. – Севастополь, 2000. – С. 162-165.
Агаркова-Лях И.В. Программа экологического мониторинга береговой зоны моря // Экология моря. – 2005. – № 68. – С.7-12.
Агаркова И.В. Комплексные физико-географические исследования береговой зоны моря // Тез. конф. «Понт Эвксинский 2000», Севастополь, 2000. – С.4-5.
Агаркова И.В. Вещественный обмен между сушей и морем в береговой зоне (на примере черноморского побережья Крыма) // Мат-лы междунар. научн. конф. студентов, аспирантов и молодых ученых «Ломоносов-2002», Севастополь, 2002. – С.6-7.
Агаркова-Лях И.В. Типы парагенетических ландшафтных комплексов береговой зоны Крыма // Мат-лы междунар. научн. конф. «Геополитические и географические проблемы Крыма в многовекторном измерении Украины», Симферополь, 2004. – С.163-165.
Agarkova-Lyakh I.V., Lyakh A.M. Paragenetic Landscape Complexes Theory in Studying Marine Coastal Zone // Littoral 2004. 7th International Symposium: Delivering Sustainable Coasts: Connecting Science and Policy. Proceedings.Volume 2. Aberdeen, Scotland, UK, 2004. – Р.772-773. Здобувачем виділено і охарактеризовано типи ПГЛК у береговій зоні чорноморського узбережжя Криму.
Агаркова-Лях И.В. Программа экологического мониторинга береговой зоны моря // Тез. IV Всеукраинской научно-практической конференции молодых ученых по проблемам Черного и Азовского морей «Понт Эвксинский – 2005», Севастополь, 2005. – С. 6-7
Агаркова-Лях И.В. Антропогенные и природные факторы размыва морских берегов (на примере Западного берега Крыма) // Тез. докладов международной научной конференции «Современное состояние экосистем Черного и Азовского морей», Севастополь, 2005. – С.9.