Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Трудове право, право соціального забезпечення


Черноус Світлана Миколаївна. Оціночні поняття у трудовому праві України : Дис... канд. наук: 12.00.05 - 2009.



Анотація до роботи:

Черноус С.М. Оціночні поняття у трудовому праві України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.05 – трудове право; право соціального забезпечення. – Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого. – Харків, 2008.

Дисертація присвячена комплексному дослідженню оціночних понять трудового права України.

У дисертації досліджуються структурні елементи понятійного апарату трудового права України, визначається місце оціночних понять як його складової. Пропонується визначення понятійного апарату трудового права України, оціночних понять трудового права, виділяються характерні ознаки останніх, здійснюється їх відмежування від суміжних категорій. Проводиться класифікація та групування оціночних понять трудового права України. Визначається поняття, види, форми та способи конкретизації оціночних понять трудового права України; виділяються та аналізуються функції, які виконують оціночні поняття трудового права; формулюються гарантії правильного застосування оціночних понять трудового права.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, що полягає у розробці концепції про оціночні поняття як складову понятійного апарату трудового права України, виявленні проблем, які існують у зв’язку з їх використанням у трудовому законодавстві.

У висновках представлено загальні результати проведеного дослідження. Основні з них такі:

1. Визначення понятійного апарату трудового права України як складової понятійного апарату права України, який є результатом логіко-лінгвістичної та правової діяльності нормотворця, науковців та практичних працівників і являє собою призначену для фіксації та передачі правової інформації, сукупність понять, категорій, слів (термінів) та визначень, що містяться в нормах, які регулюють трудові та тісно пов’язані з ними відносини, і характеризується системністю, цілісністю, відносною самостійністю та ієрархічністю.

2. Оціночні поняття як складова понятійного апарату трудового права України характеризуються логічними, лінгвістичними та юридичними особливостями.

3. Визначення оціночного поняття трудового права України як структурного елементу понятійного апарату трудового права, який являє собою абстрактну думку про властивості, якість і цінність явищ, дій, осіб тощо, яка у формі слів загального вжитку або словосполучень використана в текстах норм трудового права, характеризує будь-який елемент трудових та тісно пов’язаних з ними відносин і в силу своїх логічних особливостей повно і остаточно не конкретизована в жодному нормативному акті як самим нормотворцем, так і уповноваженими ним суб’єктами, остаточна конкретизація якого здійснюється суб’єктом у процесі застосування норми, що містить його в кожному конкретному випадку, обумовлена об’єктивними і суб’єктивними чинниками, внаслідок чого здійснюється індивідуальне піднормативне регулювання трудових відносин.

4. Визначення поняття конкретизації оціночних понять трудового права як діяльності, що здійснюється суб’єктами як на стадії нормотворення, так і на етапі нормореалізації, з метою встановлення орієнтовних критеріїв (стандартів) оціночних понять, які використані в нормах, що регулюють трудові та тісно пов’язані з ними відносини.

У другому значенні конкретизація розглядається як результат цього процесу, що має вербальну (найчастіше текстуальну) форму фіксації критеріїв та стандартів оціночних понять трудового права.

5. Оціночні поняття в трудовому праві України виконують загальні, міжгалузеві та галузеві функції. Специфіка трудового права України зумовлює виконання ними таких галузевих функцій, як: 1) функція оціночних ознак складів дисциплінарних і матеріальних правопорушень; 2) підстава для здійснення локальної та індивідуальної нормотворчості; 3) засіб оціночного методу регулювання трудових відносин.

7. Систему гарантій, які забезпечують правильне застосування оціночних понять у трудовому праві України, утворюють нормотворчі та нормореалізаційні гарантії.

У Додатку дисертант формулює свої пропозиції по доповненню проекту Закону України “Про нормативно-правові акти”.

Публікації автора:

  1. Черноус С.М. Проблеми формування понятійного апарату у зв’язку з реформуванням трудового права України / С.М. Черноус // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Юридичні науки. – 2005. – № 65 – 66. – С.88 – 90.

  1. Черноус С.М. Місце оціночних понять у понятійному апараті трудового права України / С.М. Черноус // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Юридичні науки. – 2005. – № 67 – 69. – С.26 – 28.

  2. Черноус С.М. Особливості конкретизації оціночних понять у постанові Пленуму Верховного Суду України від 6 листопада 1992 року № 9 “Про практику розгляду судами трудових спорів” / С.М. Черноус // Бюлетень Міністерства юстиції України. – 2006. – № 3. – С. 102 – 107.

  3. Черноус С.М. Про критерії поділу оціночних понять у трудовому праві / С.М. Черноус // Бюлетень Міністерства юстиції України. – 2007. – № 7. – С. 121 – 126.

  4. Черноус С.М. Питання примусової праці у трудовому законодавстві України / С.М. Черноус // Держава та право очима молодих дослідників: зб. наук. праць міжнар. наук. конф.: матеріали міжнар. наук. конф. студентів та аспірантів Київського нац. ун-ту імені Тараса Шевченка (29 – 30 листоп. 2001р.). – К.: Видавничо-поліграфічний центр “Київський університет”, 2003. – С. 387 – 390.

  5. Черноус С.М. Застосування оціночних понять як гарантія захисту прав учасників трудових правовідносин / С.М. Черноус // Захист соціальних та економічних прав людини: міжнародні стандарти і законодавство України: матеріали наук.-практ. конф. 12 берез. 2004 року, м. Київ / за ред. О.Ф. Шанька, Н.Б. Болотіної. – К.: КЮІ МВС України, 2004. – Ч. 1. – С. 98 – 102.

  6. Черноус С.М. Значення оціночних понять трудового права / С.М. Черноус // Молодь у юридичній науці: зб. тез міжнар. наук. конф. молодих учених [“П’яті осінні юридичні читання”], (27-28 жовт. 2006 року, м. Хмельницький): У 5-ти частинах: Ч. 4: “Цивільне процесуальне право. Трудове право; право соціального забезпечення. Земельне право; аграрне право; екологічне право”. – Хмельницький: вид-во Хмельницького ун-ту управління та права, 2006. – С. 119 – 122.

  7. Черноус С.М. Оціночні поняття: проблеми співвідношення із суміжними категоріями в трудовому праві / С.М. Черноус // Актуальні питання державотворення в Україні очима молодих вчених: зб. наук. праць міжнар. наук.-практ. конф. студентів та аспірантів Київського нац. ун-ту імені Тараса Шевченка, (19-20 квіт. 2007 р.). – К.: Промінь, 2007. – С. 209 – 211.