Жуков Валерій Анатолійович. Оцінка взаємовпливу науково-технічних та економічних факторів розвитку країни: дисертація канд. екон. наук: 08.02.02 / НАН України; Центр досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки ім. Г.М.Доброва. - К., 2003.
Анотація до роботи:
Жуков В.А. Оцінка взаємовпливу науково-технічних і економічних
факторів розвитку країни. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.02 – економіка та управління науково-технічним прогресом. Центр досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки ім. Г.М. Доброва НАН України.
Дисертація присвячена дослідженню закономірностей взаємовпливу науково-технічних і економічних факторів розвитку країни. Здійснено аналіз існуючих підходів щодо визначення рівнів науково-технічного та економічного розвитку країни та виявлені їх основні недоліки. Проведено порівняльний аналіз моделей науково-технічного та економічного розвитку розвинутих країн і країн з трансформаційною економікою. З метою вирішення задачі визначення вагомості впливу окремих науково-технічних факторів на соціально-економічний розвиток, розроблено оригінальну систему оцінювання. Зазначена система дозволяє уніфікувати існуючі підходи, спростити процес оцінювання взаємовпливу науково-технічних та економічних факторів і є більш інформативною для обґрунтування управлінських рішень. Проведено аналіз науково-технічного та економічного рейтингу розвинутих країн та країн з перехідною економікою. Розраховані варіанти та обґрунтовані можливі шляхи економічного і науково-технічного розвитку України з урахуванням національних особливостей. Розроблені рекомендації щодо конкретизації моделі економічного і науково-технічного розвитку України.
В дисертаційній роботі встановлено, що на сьогодні, при наявності великої кількості науково-методичних підходів щодо оцінки впливу на економічний розвиток країни різних науково-технічних і економічних факторів, існують проблеми з отриманням об’єктивної оцінки відносно визначення ступеню цього взаємовпливу. Серед основних недоліків треба зазначити: неможливість визначення відносної ваги показників, що оцінюються, неможливість встановлення причини, чому та чи інша країна змінила своє положення в загальному рейтингу.
Автором розроблений науково-методичний підхід, який дозволяє здійснити порівняльний аналіз і визначити тенденції науково-технічного та економічного розвитку країн світу.
Отримані результати демонструють, що розроблений інструментарій дозволяє визначити не тільки науково-технічний і економічний рейтинг кожної країни, але і надає можливість конструктивно та виважено сформувати стратегічні цілі і задачі науково-технічної й економічної політики України.
Здійснені автором розрахунки дають підстави стверджувати, що запас науково-технічного потенціалу України, який був створений ще за часів колишнього СРСР, виявився настільки великим, що навіть сьогодні без багаторічного необхідного фінансового забезпечення, цей потенціал здатний задовольнити мінімальні потреби у багатьох галузях національної економіки.
Отриманий автором прогноз для України, у випадку щорічного 8% зростання ВВП (за рівнем ПКС), демонструє, що країна спроможна досягнути економічних показників 1998 року Російської Федерації, Румунії і Латвії у 2005 році, Угорщини, Польщі й Естонії у 2010 році, а Німеччини і Бельгії у 2025 році. В той же час автором доведено, що рівень науково-технічного потенціалу зазначених країн для України буде занадто недосяжний. В результаті при умові збереження, у найближчі 10-20 років, існуючих принципів науково-технічної політики, зокрема украй низьких обсягів витрат на освіту і НДДКР, в Україні можливо очікувати спад виробництва у високотехнологічних галузях.
Автором встановлено, що для того щоб Україна до 2025 року досягла рівня таких країн як Німеччина або Бельгія, необхідно збільшити долю витрат на освіту і НДДКР від ВВП країни не менш ніж у два-три рази. Зазначені заходи дозволять забезпечити мінімально необхідний рівень науково-технічного прогресу в країні.
Публікації автора:
Жуков В.А. Использование индекса человеческого развития для оценки реального экономического потенциала страны //Наука и науковедение. 2000, № 1-2. – С. 164 - 170.
Жуков В.А. Моделювання індексу людського розвитку з урахуванням інтелектуального компоненту // Наука та наукознавство. Додаток до № 4, 2000 р.: Матеріали І Добровської конференції з наукознавства та історії науки. – К.: Фенікс, С. 124 – 126.
Жуков В.А. Нові форми розвитку науково-технологічного комплексу України та їх вплив на її соціально-економічний стан.//Проблеми науки. 2001, № 10. – С. 12-17.
Науково-технічний потенціал України: стан, проблеми, перспективи розвитку/ за науковою редакцією доктора економічних наук Б.А. Маліцького. – К.: Центр досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки ім. Г.М. Доброва НАН України, 2000.- 63с. (особистий внесок автора - 2 стор.).