Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка


Трубчанін Олександр Вікторович. Оцінка впливу системоутворюючих факторів на розвиток малого міста : Дис... канд. наук: 08.10.01 - 2005.



Анотація до роботи:

Трубчанін О.В. Оцінка впливу системоутворюючих факторів на розвиток малого міста. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.10.01 - Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка. – Інститут економіко-правових досліджень НАН України, Донецьк, 2005.

Дисертація присвячена вирішенню питань, пов'язаних з визначенням впливу системоутворюючих факторів на економічний та соціальний розвиток малого міста. Досліджені особливості розвитку промислового міста в системі трансформацій економічних відносин, визначені основні системоутворюючі фактори функціонування і розвитку малого міста і виконана прогнозна оцінка розвитку малого міста під впливом цих факторів. Запропоновано угрупування системоутворюючих факторів по чотирьох основних блоках (виробничий, економічний, трудовий і демографічний). Сформульовано концептуальні підходи до економічної діагностики стану і розвитку малого міста. Розроблено методичні рекомендації і підходи до моделювання процесів розвитку малого міста під впливом системоутворюючих факторів. Детальне вивчення залежностей, які виникають між результативними ознаками і факторами, що впливають на їх величину, дозволило підійти до вирішення питань, пов'язаних з екстраполяцією часових рядів. На підставі розрахунку загасаючих і розширювальних середніх значень перемінних часового ряду отримано, відповідно, песимістичний і оптимістичний варіант прогнозу. Висновки і рекомендації можуть бути використані в практичній діяльності органів місцевого самоврядування. Вони створюють передумови для формування методичної бази по ефективному управлінню економічними і соціальними процесами в рамках невеликих міських поселень.

У дисертації сформульовано концептуальні підходи до дослідження сутності, впливу та оцінки системоутворюючих факторів на стан та розвиток малого міста, запропоновані науково-методичні положення та здійснена прогнозна оцінка його розвитку під впливом змін відповідних системоутворюючих факторів. Виконане наукове дослідження дозволяє сформулювати ряд висновків і пропозицій теоретичного, прикладного і методичного змісту, основні з яких зводяться до наступного:

1. Необхідність проведення наукових досліджень, пов'язаних із визначенням умов розвитку міських поселень, визначається динамічним характером економічних перетворень у суспільстві. Розгляд малого міста як складної системи життєдіяльності сукупності суб’єктів (населення, підприємств (організацій, установ), розташованих на його території, під впливом системоутворюючих факторів дозволяє підійти до вирішення питань, пов'язаних як з визначенням характеру сформованих зв'язків і відносин, так і з установленням перспектив їх змін на досить строгій науковій основі, за допомогою використання конкретного наукового інструментарію: прийомів, методів і співвідношень.

2. Встановлено, що теоретичні підходи до визначення впливу містоутворюючих підприємств на розвиток малого міста повинні базуватися на визначеному групуванні системоутворюючих факторів. У даному випадку під визначеним групуванням системоутворюючих факторів використані найважливіші об’єднуючі ознаки, а саме: фактори розміщення міських поселень, фактори розміщення і розвитку виробництва, фактори розселення і розвитку населення, фактори розміщення і розвитку виробничої і соціальної інфраструктури.

3. Виконане узагальнення отриманих результатів дослідження дозволило визначитися з основною гіпотезою даної наукової роботи. Запропоноване угрупування системоутворюючих факторів за чотирма основними блоками (виробничий, економічний, трудовий і демографічний) було використано в моделі, на підставі якої досягається відстеження і встановлення оцінки стану кожного з блоків окремо.

4. Дослідження аналітичних залежностей впливу системоутворюючих факторів на економічний та соціальний розвиток малого міста дозволило встановити, що між факторними і результативними показниками по кожному з основних блоків має місце статистична оцінка надійності показників зв'язку.

Отримані результати аналізу дозволили у визначеній мірі більш точно встановити закономірності зміни результативних показників у залежності від поводження різних факторів.

5. Сформульовано концептуальні підходи до економічної діагностики малого міста на основі відбору факторів, виявлення проблемної ситуації, причин виникнення та способів її вирішення. Об’єкт та предмет економічної діагностики визначені як такі, що забезпечуються відповідними ознаками та відзначаються цілісністю та просторовою відокремленістю територіального утворення. Основними методами економічної діагностики визначені методи математичної статистики та прогнозування.

6. Розроблено науково-методичні основи моделювання процесів економічного розвитку малого міста під впливом системоутворюючих факторів. Детальне вивчення залежностей, що виникають між результативними ознаками і факторами, що впливають на їх величину, дозволило підійти до вирішення питань, пов'язаних з екстраполяцією часових рядів, на основі розрахунку загасаючих і розширювальних середніх значень перемінних часового ряду.

7. Виконаний прогноз зміни основних показників розвитку малого міста, вибір яких був обумовлений найбільш істотними залежностями; статистичною оцінкою надійності показників зв'язку, результативних показників і факторів, у порівнянні з фактичними показниками підтвердив справедливість висунутої гіпотези щодо перспектив розвитку малого міста в залежності від зміни його системоутворюючих факторів.

8. Підхід до прогнозування на основі загасаючих і розширювальних середніх значень перемінних часового ряду, покладений в основу визначення впливу системоутворюючих факторів на розвиток малого міста, дозволяє розглядати його як деяку сукупність, яка складається з окремих блоків і підблоків. Оцінка розвитку малого міста переслідує своєю метою встановлення конкретних співвідношень, що характеризуються відносними або абсолютними розмірами показників, які дозволяють досить точно встановлювати загальні тенденції використання основних факторів виробництва (матеріальних, трудових, фінансових і природних), а разом з ними і характер протікання відтворювальних процесів.

Отримані залежності, закономірності, сформульовані концептуальні положення з економічної діагностики розвитку малого міста створюють передумови для формування методичної бази по ефективному управлінню економічними і соціальними процесами у рамках невеликих міських поселень. Все це становить практичну площину наукової значущості проведеного дослідження.

Публікації автора:

  1. Трубчанін О. Вплив великого підприємства регіонального значення на життєзабезпеченість малого міста // Схід. - 2001. - № 2(39). - С. 35-38.

  2. Трубчанин А.В. Зарубежный опыт современного развития промышленных городов // Экономика и право. - 2002. - № 3(4). - С. 16-21.

  3. Трубчанін О. Теоретичні основи визначення впливу містоутворюючого підприємства на розвиток економіки промислового центру // Схід. - 2002. - № 6(49). - С.20-25.

  4. Долинер Е.Я., Трубчанин А.В. Механизм регулирования конку-рентоспособности угольных шахт Донбасса. - Донецк: ИЭПИ НАН Украины, 1999. – 26 с. (Особистий внесок здобувача: виявлено та систематизовано внутрішні та зовнішні фактори конкуренції на території).

  5. Трубчанин О.В. Місто в системі трансформації економічних відносин // Меркурий. - 2003. - № 10(154). - С. 60-61.

  6. Трубчанин А.В. Социальная сфера промышленного предприятия и малого города // Материалы регион. науч.- практ. конф. «Стратегия управления социально–экономическим развитием региона на период до 2010 г. (Донецкая область - 2010)». Секция «Стратегия социального развития». - Донецк: ИЭПИ НАН Украины. - 1999. - С. 110-113.

  7. Трубчанин А.В. Создание условий для развития малых предприятий в малых городах Донбасса // Материалы ІІІ междунар. конф. молодых ученых–экономистов «Экономика третьего тысячелетия». - Т.2. «Микроэкономика: проблемы, тенденции, перспективы». - Донецк: ДонГТУ. - 2000. - С. 238-240.

  8. Трубчанин А.В. Создание новых рабочих мест в малых городах Донбасса в условиях переходной экономики // Материалы всеукр. межвуз. науч.-практ. конф. «Современные тенденции и приоритеты развития переходной экономики». - Симферополь: НИЦ КАПКС. - 2000. - С. 221-224.

  9. Трубчанин А.В. Разработка программ поддержки малого предпринимательства в малых городах // Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. «Актуальні проблеми підготовки фахівців в умовах реструктуризації органів регіонального управління». – Рівне: «БМ-ТУР». - 2000. - С. 156-158.

  10. Трубчанин А.В. Влияние градообразующего предприятия на жизнеобеспечение малого города // Материалы регион. науч.-практ. конф. «Город и предприятие: опыт и перспективы развития». - Донецк: Демсоюз - 2001. - С. 146-148.

  11. Мартынов А.Ф., Трубчанин А.В. Стратегии развития местных сообществ малых городов // Матеріали міжнар. конф. «Актуальні проблеми і досвід місцевого самоврядування у Східноукраїнському регіоні». - Донецьк: ІЕПД НАН України. - 2001. - С. 82-86. (Особистий внесок здобувача: проаналізовано зарубіжний досвід економічного та соціального розвитку територіальних громад).