Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Ловінська Людмила Геннадіївна. Оцінка в сучасній системі бухгалтерського обліку підприємств України : Дис... д-ра наук: 08.00.09 - 2007.



Анотація до роботи:

Ловінська Л. Г. Оцінка в сучасній системі бухгалтерського обліку підприємств України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана, Київ, 2007.

В дисертації обґрунтована концепція оцінки в бухгалтерському обліку підприємств.

Відповідно до зазначеної концепції вивчені класифікації оцінок, що використовуються в бухгалтерському обліку; досліджені методологічні засади та методичні прийоми оцінки активів та зобов’язань, висвітлені методологічні засади та методичні прийоми нарахування зносу та амортизації необоротних активів, врахування змін їх потенційної корисності та переоцінки об’єктів бухгалтерського обліку у відповідності із зміною цін, курсів валют та впливу інфляції.

Оцінка доходів і витрат підприємств розглянуті в світлі сучасної концепції формування в бухгалтерському обліку фінансового результату, обґрунтована система визначення об’єкту оподаткування податком на прибуток за даними бухгалтерського обліку.

Удосконалення організації методологічного забезпечення реалізації функцій оцінки розглянуто в контексті організації бухгалтерського обліку підприємств як питання, пов’язаного з підходами до бухгалтерського обліку в ринкових умовах господарювання.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення та запропоновано нове рішення наукової проблеми щодо обґрунтування концепції оцінки в бухгалтерському обліку в сучасних умовах господарювання, яка визначає її теоретико-методологічні засади та є основою для удосконалення бухгалтерського обліку підприємств України. Проведені автором дослідження дозволили сформулювати такі висновки концептуального, методологічного та науково-прикладного характеру.

1. Оцінка - це складова методу бухгалтерського обліку, яка забезпечує вимірювання вартості об’єктів бухгалтерського обліку, визначення критеріїв визнання активів, капіталу, зобов’язань, доходів та витрат, створення якісних характеристик облікової інформації, інформаційне обґрунтування оцінки ефективності менеджменту, фінансового стану та фінансового результату діяльності суб’єктів господарювання.

2. Оцінка є сферою прояву сутності грошей як суспільного еквівалента вартості товарів. Сучасні гроші мають кредитний характер, який проявляється у різній їх вартості в часі. Цей чинник спричиняє існування двох альтернативних підходів до оцінки об’єктів бухгалтерського обліку – оцінки за історичною вартістю і оцінки за поточною вартістю.

Вибір базової оцінки об’єктів бухгалтерського обліку є методологічною основою визначення підходів та способів обчислення вартості окремих об’єктів бухгалтерського обліку, а отже справляє вплив на зміст показників фінансової звітності.

Кожний з названих видів оцінки уособлює концептуальний підхід до мети фінансового менеджменту – збереження капіталу у фізичній чи фінансовій формах.

Превалюючою концепцією збереження капіталу в сучасному фінансовому менеджменті і відповідно бухгалтерському обліку є фінансова концепція. Це обумовлено тим, що використання історичної вартості як базової оцінки створює умови для контролю відтворення капіталу у його грошовій формі. З іншого боку – дає можливість оцінити ефективність процесу відтворення шляхом визначення фінансового результату як приросту капіталу у його грошовій формі.

3. Оцінка є сферою прояву зв’язку бухгалтерського обліку як науки з економічною теорією. Зокрема неоінституціоналізм як напрямок економічної теорії є теоретичним підґрунтям розширення функцій оцінки та залучення нових її видів та

методів.

Оцінка в світлі сучасних підходів до сутності та функцій грошей, теорії трансакційних витрат виконує ключову роль в бухгалтерському обліку, пов’язану з пристосуванням його методології до потреб ринкового середовища.

4. Господарська діяльність в бухгалтерському обліку розглядається як кругооборот капіталу, який формалізується у вигляді доходів, витрат, фінансового результату. Разом з активами та зобов’язаннями вони є об’єктами бухгалтерського обліку і відповідно об’єктами оцінки.

5. Функції оцінки вимагають використання двох видів оцінок - якісних і вартісних. Відповідно якісні оцінки забезпечують визначення критеріїв визнання об’єктів бухгалтерського обліку, інформаційне підґрунтя оцінки фінансового стану та оцінки менеджменту підприємства. Вартісні – вимірювання вартості об’єктів бухгалтерського обліку, а саме активів, зобов’язань, капіталу, доходів, витрат та фінансових результатів.

6. Концепція збереження капіталу - ключова ознака класифікації вартісних оцінок в бухгалтерському обліку, оскільки вона визначає превалюючий напрямок відтворення капіталу – у його фізичній формі чи у фінансовій, що в свою чергу впливає на обрання базової вартісної оцінки.

7. Обрання методичних підходів до оцінки залежить від моменту оцінки – дати визнання, дати списання, дати складання звітності.

Процедура визнання об’єктів бухгалтерського обліку стосується активів та зобов’язань, доходів та витрат.

Фінансова концепція збереження капіталу припускає у певних межах використання поточної вартості за умови, що історична вартість залишається базовою оцінкою.

8. У всіх випадках вибуття активів, за виключенням погашення дебіторської заборгованості та вибуття запасів на виготовлення продукції і надання послуг, визначається фінансовий результат від операції вибуття, який представляє собою різницю між вартістю, по якій активи списуються з балансу (історичною), і вартістю, по якій вони вибувають з підприємства (поточною).

9. Монетарні активи та зобов’язання списуються з балансу (вибувають) як за фінансової, так і за фізичної концепцій збереження капіталу за вартістю їх визнання. Всі зобов’язання без винятку, як і дебіторська заборгованість, є передумовою проведення розрахунків, тобто руху грошових коштів, тому вартість, за якою вони визнані в балансі, є і вартістю списання.

10. Регулювання балансової оцінки основних засобів та нематеріальних активів відбувається шляхом відображення у балансі суми нарахованого зносу. Одночасно із зносом нараховується амортизація.

Знос та амортизація – поняття не тотожні, хоча й споріднені. Нарахування зносу довгострокових активів – це зменшення їх історичної вартості з метою підвищення релевантності показників фінансової звітності. В той час як амортизація – елемент витрат звітного періоду, тобто засіб відшкодування вкладеного раніше капіталу, джерело майбутніх капітальних інвестицій, і, як наслідок, - складова фінансової політики підприємства.

11. Визнання втрат від зменшення корисності активу в бухгалтерському обліку за своїм економічним змістом може тлумачитися як регулювання його балансової вартості, оскільки відображення проведеної процедури здійснюється як збільшення суми нарахованого зносу. Поняття “балансова вартість” необхідно включити в П(С)БО 28 “Зменшення корисності активів”, оскільки його відсутність ускладнює розуміння процесів, пов’язаних з регулюванням історичної вартості в системі бухгалтерського обліку підприємств України, зокрема у процесі відображення господарських операцій, пов’язаних із зменшенням та відновленням корисності.

12. Вибір концепції збереження капіталу є вихідною точкою визначення методологічних засад коригувань показників бухгалтерського обліку з метою врахування впливу зміни цін та інфляції. Так, за фінансової концепції збереження капіталу використовується метод загальної купівельної спроможності або, за іншою його назвою, метод коригування у зв’язку зі зміною купівельної спроможності грошей. За фізичної концепції – метод обліку поточної вартості, за іншою назвою, метод обліку за поточними витратами.

При корегуванні показників фінансової звітності в умовах гіперінфляції необхідно виділити монетарні та немонетарні статті. Такий поділ є важливим тому, що монетарні статті вже виражені в тій одиниці виміру, що діє на дату звітності і не належать до перераховування.

Немонетарні статті, облік яких ведеться за чистою поточною вартістю, переносяться за сумами, що діють на дату звітності, без перерахування. Усі інші немонетарні активи і зобов’язання перераховуються.

13. Зростання індексу цін більше 10 % свідчить про наближення галопуючої інфляції, що має бути враховано при оцінці активів підприємства. З цієї причини такий поріг суттєвості доцільно встановити для переоцінки нематеріальних активів та запасів у методичних рекомендаціях з їх бухгалтерського обліку аналогічно основним засобам.

14. Розрахунок фінансового результату стає можливим в результаті попереднього визнання та оцінки витрат і доходів.

Розбіжність між фінансовим результатом, що є об’єктом оподаткування, і бухгалтерським прибутком обумовлена різним економічним змістом бухгалтерського і податкового прибутків, а точніше - різними економічними інтересами користувачів цих показників. Користувачем показника бухгалтерського прибутку є дійсний власник або потенційний власник (інвестор) підприємства. Його зацікавленість стосовно показника прибутку полягає у тому, щоб отримати інформацію щодо ефективності діяльності підприємства, його фінансової стійкості у майбутньому.

Податковий прибуток визначається за тим же методом, що й бухгалтерський, однак користувач інформації про нього - держава. Вимоги держави до показника прибутку як об’єкту оподаткування дещо інші. Мета держави - створення фінансових ресурсів, тобто державного бюджету для виконання певних урядових програм. Її цікавить достовірність обчислення об’єкту оподаткування.

15. Підхід до розв’язання проблеми податкового обліку, використаний в даному дослідженні, спирається на запропоновану автором концепцію оцінки, що дозволило податковий облік розглядати як підсистему саме бухгалтерського обліку, а не оперативного обліку.

Методологічним підґрунтям податкового обліку є тлумачення його сутності як способу оцінки і узагальнення доходів і витрат, активів і зобов’язань підприємства з метою оподаткування.

Методика ведення податкового обліку має ґрунтуватись на принципі відображення об’єктів бухгалтерського обліку за оцінкою, що відповідає стандартам бухгалтерського обліку, з паралельним обчисленням податкових різниць, які являють собою відхилення в оцінці витрат, доходів, активів і зобов’язань. Така методика процедурно пояснюватиме порядок формування кожного виду податкових різниць.

16. Запровадження на практиці запропонованої концепції оцінки можливе лише за умови створення методичного та організаційного забезпечення бухгалтерського обліку як організаційної передумови її реалізації.

В сучасних умовах господарювання розуміння предмету організації бухгалтерського обліку не може обмежуватися лише рамками підприємства, оскільки в умовах державного регулювання бухгалтерського обліку такий підхід не охоплює питань організації створення та запровадження методологічного і методичного забезпечення обліку на національному рівні. Враховуючи цю обставину, а також міжнародний досвід нормативного забезпечення бухгалтерського обліку, предмет його організації можна конкретизувати такими об’єктами: національна система бухгалтерського обліку, яка складається з підсистем обліку для корпоративного сектору, малого та середнього бізнесу, державного сектору, системи бухгалтерського обліку суб’єкта господарювання.

17. Система бухгалтерського обліку суб’єкта господарювання незалежно від його галузевої приналежності, форми власності, географічного розташування включає в організаційному плані звітність і поточний бухгалтерський облік.

Запропоноване в роботі тлумачення поточного обліку дозволяє визначити структуру методичного забезпечення його ведення, яка має включати методичне забезпечення обліку активів, зобов’язань, доходів та витрат підприємства.

Класифікація звітності за призначенням, джерелом інформації для її складання і економічним змістом показників, що в ній містяться, дозволила встановити, що бухгалтерська звітність – це звітність, яка складається за даними бухгалтерського обліку і поділяється на фінансову, податкову та статистичну, а також інші види звітності, що використовують грошовий вимірник і ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку. Таке тлумачення звітності доводить також можливість і доцільність складання податкової звітності за даними бухгалтерського обліку.

18. Вирішення організаційних питань розроблення і запровадження методологічного і методичного забезпечення на рівні суб’єкта господарювання – завдання державного регулювання бухгалтерського обліку в умовах його реформування.

Аналіз національної системи бухгалтерського обліку в Україні дозволяє зробити висновок, що на практиці є неврегульованими питання відповідальності за розробку і впровадження методологічного і методичного забезпечення бухгалтерського обліку, відсутні єдині підходи щодо реформування бухгалтерського обліку в різних галузях національної економіки.

19. Державне регулювання має дві складові: державну політику щодо розвитку національної системи бухгалтерського обліку та визначення обов’язкових для суб’єктів господарювання елементів їх власної облікової політики.

Державна політика щодо розвитку національної системи бухгалтерського обліку має бути спрямована на реалізацію певної стратегії його реформування. Для створення такої стратегії необхідно визначити концепцію реформування, положення якої мають стати складовими державної політики і напрямками діяльності Міністерства фінансів України – органу виконавчої влади, який забезпечує державне регулювання бухгалтерського обліку та координацію діяльності інших органів виконавчої влади, відповідальних за реалізацію національної облікової політики.

Публікації автора:

Монографії, навчальні посібники

  1. Ловінська Л. Г. Оцінка в бухгалтерському обліку: Монографія. – К.: КНЕУ, 2006. – 256 с. – 14,9 д. а.

  2. Єфименко Т. І., Ловінська Л. Г., Ярошенко Ф. О. Податок на прибуток: концепція визначення об’єкту оподаткування. – К.: НДФІ, 2004. – 192 с. – 20,16 д. а. (Особисто автору належить – 18,0 д. а., у т.ч.: Розділ 1. Концепція фінансового результату в системі бухгалтерського обліку підприємств України; Розділ 2. Податковий та бухгалтерський прибуток, їх взаємозв’язок та відмінність; Розділ 3. Міжнародний досвід визначення податкового та бухгалтерського прибутків; Розділ 6. Податковий облік – підсистема бухгалтерського обліку суб’єктів господарювання; Розділ 7. Організаційне забезпечення бухгалтерського обліку валових доходів і валових витрат суб’єктів господарювання в Україні; Розділ 8. Пропозиції щодо змін положень (стандартів) бухгалтерського обліку).

  3. Ловінська Л. Г. Організація бухгалтерського обліку та фінансового контролю в сучасних умовах господарювання в Україні / Л. Г. Ловінська, І. Б. Стефанюк. – К.: НДФІ, 2006. – 240 с. – 12,5 д. а. (Особисто автору належить – 9,0 д.а., у т.ч.: Розділ 1. Концепція організації бухгалтерського обліку в сучасних умовах господарювання; Розділ 2. Національна система бухгалтерського обліку в Україні як об’єкт організації; Розділ 3. Облікова політика – інструмент організації бухгалтерського обліку; Розділ 5. Концептуальні засади координації діяльності органів державної влади, які регулюють облікову політику, організацію і методику бухгалтерського обліку та фінансового контролю; Додатки.)

  4. Ловінська Л. Г., Копилов В. А., Білоусова О. С. Податок на прибуток підприємств. – В кн. Бюджетна політика у контексті стратегії соціально – економічного розвитку України: У 6 т. – К.: НДФІ, 2004. – т.3: Розвиток системи податків як основи зміцнення державних фінансів: Монографія / М. Я. Азаров, Ф. О. Ярошенко, Т.І. Єфименко та ін. – с.118 – 173. – 3,25 д.а. (Особисто автору належить – 2,0 д.а.)

  5. Малий бізнес в Україні: економіка, фінанси, бухгалтерський облік / Т. І. Єфименко, Л. Г. Ловінська, О. О. Канцуров та ін.; За ред.. Л. Г. Ловінської. – К.: НДФІ, 2006. – 368 с. – 38,64 д. а. (Особисто автору належить – 2,0 д. а., у т.ч.: п. 4.4. Зарубіжний досвід бухгалтерського обліку в малих підприємствах; Розділ 5. Удосконалення бухгалтерського обліку в малих підприємствах; Додатки.)

  6. Бухгалтерський облік: Навч. – метод. посібник для самост. вивч. дисц. / Л. Г. Ловінська, Л. В. Жилкіна, О. М. Голенко та ін. – К.: КНЕУ, 2002. – 370 с. – 21,85 д. а., особисто автору належить– 4,37 д.а., у т.ч.: Розділ 2. Облік основних засобів; Розділ 5. Облік запасів; Розділ 9. Облік витрат.)

  7. Ловінська Л. Г., Олійник Я. В., Галат Л. О. Бухгалтерський облік для економістів та правознавців у схемах і таблицях: Навч. Посіб. – К.: КНЕУ, 2005. – 329 с. – 19,29 д. а. (Особисто автору належить – 6,43, у т.ч.: Розділ ІІ. Бухгалтерський облік у підприємницькій діяльності: Тема 6. Облік основних засобів; Тема 8. Облік виробничих запасів; Тема 10. Облік фінансових інвестицій; Тема 11. Облік власного капіталу; Тема 12. Облік зобов’язань; Тема14. Облік витрат діяльності підприємства; Тема 15. Облік доходів від діяльності підприємства.)

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Ловінська Л. У пошуку нової форми бухгалтерського обліку // Бухгалтерський облік і аудит, № 6, 1995. – с.35 – 38. – 0,5 д. а.

  2. Ловінська Л. Г. Критичний аналіз спрощеної системи обліку і звітності малих підприємств в Україні. // Наукові праці НДФІ, Вип. 7. – К.: НДФІ, 1999. – с.58 – 64. – 0,6 д. а.

  3. Ловінська Л. Г. Досвід ведення бухгалтерського обліку на малих підприємствах в країнах розвиненої ринкової економіки. // Наукові праці НДФІ, Вип. 8. – К.: НДФІ, 1999. – с. 38 – 44. – 0,6 д. а.

  1. Ловінська Л. Г. Порівняльний аналіз систем бухгалтерського обліку. // Наукові праці НДФІ, Вип. 10 – 11. – К.: НДФІ, 2000. – с. 152 – 157. – 0,5 д. а.

  2. Ловінська Л. Г. Концепція проекту Положення бухгалтерського обліку “Вплив інфляції і зміни цін” // Наукові праці НДФІ, Вип.13. – К.: НДФІ, 2001. – с. 118-121 – 0,3 д. а.

  3. Ловінська Л. Г. Концепція облікової політики підприємств у сучасних умовах господарювання // Вісник Київ. нац. ун-ту ім.. Т. Шевченка. Економіка. №54. В.П.Ц. “Київський університет”,2001. – с. 13-15. – 0,4 д. а.

  4. Ловінська Л.Г. Грошовий вимірник у сучасній системі бухгалтерського обліку. // Фінанси, облік і аудит: Наук.зб.-Вип.1-К.:КНЕУ, 2003.-с. 233-242. – 0,5 д. а.

  5. Ловінська Л. Г. Концепція фінансового результату у системі бухгалтерського обліку підприємств //Фінанси України, №11. – 2003. - с. 58-65. – 0,5 д. а.

  6. Ловінська Л. Г. Позитивізм як метод дослідження в теорії бухгалтерського обліку. // Наукові праці НДФІ, Вип.2(21) - К.: НДФІ, 2003.-с. 68-76 – 0,5 д. а.

  7. Ловінська Л. Г. Теоретичні засади визначення фінансового результату на підприємствах України. // Фінанси облік і аудит: наук.зб.-Вип.2 - К.:КНЕУ, 2003. – с. 190 – 198. – 0,5 д. а.

  8. Ловінська Л. Г. Фінансовий результат в сучасному бухгалтерському обліку. // Наукові праці Кіровоградського державного технічного університету, Вип.4, Частина 1.-Кіровоград:2003.-с.321-326 – 0,3 д. а.

  9. Ловінська Л. Г. Гроші в сучасній системі бухгалтерського обліку // Економіка України, №2. –. 2004. - с.12-22 – 0,9 д. а.

  10. Ловінська Л. Г. Методологічне, методичне та організаційне забезпеченя складання податкової звітності в Україні. // Фінанси України, 2004, №10. – с.57-64. – 0,5 д. а.

  11. Ловінська Л. Г. Податковий облік – підсистема бухгалтерського обліку. // Фінанси, облік і аудит: Зб. Наукових праць, Вип. 3. – К.: КНЕУ, 2004. – с. 191 – 197. – 0,5 д. а.

  12. Ловінська Л. Г. Інтеграція господарського обліку: стара проблема в новому ракурсі. // Наукові праці НДФІ, Вип. 1 (30). – К.: НДФІ, 2005. – с. 143 – 150. – 0,7 д. а.

  13. Ловінська Л. Г. Облікова політика – інструмент організації бухгалтерського обліку. // Наукові праці НДФІ, Вип. 4 (33). – К.: НДФІ, 2005. – с.195 – 205. – 0,9 д. а.

  14. Ловінська Л. Г. Правове регулювання бухгалтерського обліку. // Наукові праці НДФІ, Вип. 3 (32). – К.: НДФІ, 2005. – с. 132 – 138. – 0,6 д. а.

  15. Ловінська Л. Г. Підходи до класифікації оцінок, що використовуються в бухгалтерському обліку. // Фінанси, облік і аудит: Зб. наукових праць. Спец. вип. / Відп. Ред. В. Г. Лінник. – К.: КНЕУ, 2006. – с.239 – 248. – 0,5 д. а.

  16. Ловінська Л. Г. Сутність оцінки в системі бухгалтерського обліку. // Фінанси України, № 5. – 2006.- с.108 – 116. – 0,8 д. а.

  17. Ловінська Л. Г. Нарахування зносу – спосіб регулювання балансової оцінки довгострокових активів. // Фінанси України, №7. – 2006. - с. 92 – 100. – 0,8 д. а.

  18. Ловінська Л. Г. Предмет організації бухгалтерського обліку в сучасних умовах господарювання. // Фінанси, облік і аудит: Зб. наукових праць, Вип. 7.1 – К.: КНЕУ, 2006. – с. 230 - 237. – 0,5 д. а.

  19. Ловінська Л. Г., Білоусова О. С. Критичний аналіз розбіжностей бухгалтерського і податкового обліку формування доходів та витрат суб’єктів господарювання в Україні // Наукові праці НДФІ, Вип. 3 (22).– К.:НДФІ, 2003. - с. 160 – 167. – 0,7 д. а. (Особисто автору належить – 0,4 д. а., автором визначені концептуальні підходи до тлумачення податкових різниць в сучасній системі бухгалтерського обліку.)

  20. Ловінська Л. Г., Білоусова О. С. Облік податкових різниць у системі регістрів журнальної форми // Бухгалтерський облік і аудит. – 2004. - №4. – с.7-25 – 1,0 д.а. (Особисто автору належить – 0,5 д. а., автором визначені методологічні підходи до будови регістрів обліку податкових різниць.)

  21. Ловінська Л. Г., Копилов В. А. Концептуальні засади методичного забезпечення бухгалтерського обліку суб’єктів господарської діяльності в Україні. // Економіка України, № 7 – 2004. – с. 4 – 9. – 0,8 д. а. (Особисто автору належить – 0,5 д.а., автором визначені напрямки удосконалення методичного забезпечення бухгалтерського обліку суб’єктів господарської діяльності в Україні.)

  22. Ловінська Л. Г., Стефанюк І. Б. Про національну облікову політику в Україні. // Економіка України, № 4. – 2006. – с.22 – 29 – 0,7 д. а. (Особисто автору належить – 0,5 д.а., автором визначена сутність національної облікової політики та її методологічні засади.)

Матеріали і тези конференцій

  1. Ловінська Л. Г. Фінансовий результат в сучасному бухгалтерському обліку підприємств України // Облік і контроль в управлінні підприємницькою діяльністю. Перша всеукраїнська науково – практична конференція (Тези доповідей). - Кіровоград, 2003. - с.79 – 82. – 0,2 д. а.

  2. Ловінська Л. Г. Напрямки реформування бухгалтерського обліку в Україні відповідно до міжнародних стандартів // Наукові праці НДФІ. // Матеріали науково-практичної конференції “Стратегія економічного і соціального євро інтеграційного розвитку України: фінансова політика та основні напрями бюджетної реформи” – К.: НДФІ, 2004. - №6(29). - с. 108-113. – 0,5 д. а.

  3. Ловінська Л. Г. Стратегічний облік: предметна сутність, теоретичне підґрунтя та практичні витоки // Зимові читання, присвячені ідеям П. П. Німчинова та І. В. Малишева. Збірник тез та текстів виступів на Другій всеукраїнській науковій конференції, присвяченій видатним вченим в галузі бухгалтерського обліку д. е. н., проф. І. В. Малишеву, д. е. н., проф. П. П. Німчинову. – Житомир: ЖДТУ, 2004. – с. 49 – 52. – 0,2 д. а.

  4. Ловінська Л. Г. Податковий та бухгалтерський прибуток, їх взаємозв’язок та відмінність. // Фінансові механізми активізації підприємництва в Україні: Матеріали ІІІ Міжнар. наук. – практ. конф., 11 – 12 листопада 2004 р. // Вісник Львівської державної фінансової академії: збірник наукових статей. Економічні науки / Головний редактор Буряк П. Ю. – Львів: Львівська державна фінансова академія, 2005. - № 7. – с. 357 – 363. – 0,5 д. а.

  5. Ловінська Л. Г. Сучасні погляди на методологію бухгалтерського обліку // Економіка агро бізнесу: суть та процес викладання у вищих навчальних закладах: Тези доповідей на науково – методичній конференції. 23 – 24 листопада 2005 р. – К.: КНЕУ, 2005. – с. 212 – 215. – 0,2 д. а.

  6. Ловінська Л. Г. Облікова політика суб’єктів господарювання як інструмент фінансового менеджменту// Сучасні аспекти фінансового управління економічними процесами: Матеріали Всеукр. наук. – метод. конф., м. Севастополь, 6 – 9 вересня 2005 р. - Севастополь: Изд-во СевНТУ, 2005. – с. 158 – 161. –0,2 д. а.

  7. Ловінська Л. Г. Критичний аналіз законодавчого забезпечення державного регулювання бухгалтерського обліку в Україні // Актуальні проблеми державного управління на новому етапі державотворення: Матеріали наук. – практ. конф. за між нар. участю, присвяченої 10 – річчю Академії, Київ, 31 трав. 2005, т. 2. К.: Вид-во НАДУ, 2005.– с.207 – 209. – 0,2 д. а.

  8. Ловінська Л. Г., Єфименко Т. І. Інформаційне забезпечення аудиту фінансової та господарської діяльності бюджетних установ // Аудит фінансової та господарської діяльності бюджетних установ: проблеми та шляхи запровадження. Матеріали наук. – практ. конф., м. Київ.. – К.: Піраміда, 2005. – с.70 – 74. – 0,3 д. а. (Особисто автору належить – 0,2 д.а., автором обґрунтована необхідність удосконалення бухгалтерського обліку у бюджетних установах відповідно до міжнародних стандартів.)

  9. Ловінська Л. Г. Облікова політика – об’єкт державного фінансового контролю // Контроль за використанням державного майна: сучасний стан і напрями вдосконалення. Матеріали наук. – практ. конф., м. Київ.. – К.: Піраміда, 2006. – с.90 – 96. – 0,3 д. а.

  10. Ловінська Л. Г. Уніфікація термінології бухгалтерського обліку – передумова створення національної системи бухгалтерського обліку в Україні // Адаптація міжнародної термінології до потреб бухгалтерського обліку та фінансового контролю (методологічний та організаційний аспекти): Матеріали круглого столу (м. Київ, 5 червня 2006 р.) Фінанси України, № 8. – 2006. - с. 33-40 – 0,7 д.а.

  11. Ловінська Л. Г. Питання оцінки в курсі фінансового обліку // Проблеми і механізми відтворення ресурсного потенціалу України в контексті євро інтеграції: Матеріали ІІ Міжнар. Наук. – практ. конф., 19 – 20 жовтня 2006 р. - Вісник Національного університету водного господарства та природокористування. Зб. наук. праць “Економіка”. Ч. 3. “Реформування обліку, аналізу та аудиту економічних ресурсів в контексті євро інтеграції”. Вип.. 4 (36). – с.246 – 253. – 0,5 д.а.