Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Капітула Сергій Васильович. Оцінка та управління економічною безпекою підприємства (на прикладі гірничо-збагачувальних комбінатів України). : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Капітула С. В. Оцінка та управління економічною безпекою підприємства (на прикладі гірничо-збагачувальних комбінатів України). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Криворізький технічний університет, Кривий Ріг, 2009.

Дисертацію присвячено розробці теоретичних і методичних основ оцінки та управління економічною безпекою гірничо-збагачувального комбінату. Виконано аналіз стану існуючих теоретичних та методичних підходів до оцінки та управління економічною безпекою підприємства. Досліджено сутність та значення економічної безпеки підприємства, удосконалено визначення термінів «економічна безпека підприємства», «невизначеність» і «ризик» та їх класифікацію.

Розроблено методичні підходи щодо якісної та кількісної оцінки рівня невизначеності в діяльності гірничо-збагачувального комбінату, які полягають в обчисленні коефіцієнта невизначеності та показника ступеня складності отримання інформації. Удосконалено модель прогнозування неплатоспроможності гірничо-збагачувального комбінату. Розроблено методичні підходи щодо визначення загального рівня економічної безпеки гірничо-збагачувального комбінату, які відображають значимість, загальний стан і взаємозв’язки між собою виробничої, фінансової, інвестиційної безпеки та дозволяють розробити основні напрямки його підвищення.

Використання отриманих результатів дослідження дозволить більш якісно та ґрунтовно оцінювати та управляти економічною безпекою гірничо-збагачувальних комбінатів.

Дисертація є завершеним науковим дослідженням, в якому вирішено актуальне наукове завдання з удосконалення теоретичних засад та розробки практичних рекомендацій щодо оцінки та управління економічною безпекою гірничо-збагачувальних комбінатів, яка має істотне значення для підвищення ефективності їх роботи в умовах нестабільності ринкового середовища.

Основні наукові висновки, які отримано на основі проведеного дослідження, зводяться до такого:

1. Аналіз і теоретичне узагальнення існуючих методичних засад оцінки та управління економічною безпекою підприємств дозволили встановити, що:

– під «економічною безпекою підприємства» слід розуміти захищеність підприємства, а саме: його капіталу, персоналу, матеріальних і нематеріальних активів, прав, позицій на ринках, іміджу і перспектив його подальшого розвитку від негативного впливу сукупності економічних внутрішніх і зовнішніх факторів;

– економічну категорію «невизначеність» необхідно трактувати як ситуацію, що характеризується браком інформації щодо досліджуваного об’єкта чи економічного явища або її повною відсутністю;

– термін «ризик» на сьогоднішній день у гірничорудній галузі найбільш доцільно визначати як можливість, імовірність втрати гірничорудним підприємством коштів, майна та ресурсів, недоотримання доходів, виникнення додаткових витрат і нанесення збитку його репутації та іміджу.

2. На основі узагальнення існуючих теоретичних засад щодо сутності й оцінки невизначеності та ризику в роботі: 1) обґрунтовано, що невизначеність доцільно класифікувати за такими видами: політична, законодавча, фінансова, інвестиційна та виробнича; 2) доведено, що економічну безпеку гірничо-збагачувального комбінату доцільно класифікувати за критерієм видів його діяльності шляхом поділу на виробничу, фінансову та інвестиційну складові.

3. На підставі аналізу сучасного стану теорії та практики стосовно економічної безпеки підприємства в роботі розроблено методичні підходи до кількісної та якісної оцінки невизначеності, які полягають у встановленні таких величин, як коефіцієнт невизначеності та показник ступеня складності отримання інформації, що враховують антагоністичність зовнішнього середовища, дозволяють оцінити витрати, необхідні для ідентифікації ризику, надають можливість більш обґрунтовано оцінювати ризик в умовах діяльності гірничо-збагачувальних комбінатів і тим самим покращити процес управління їх розвитком.

4. Аналіз факторів, що впливають на результативність діяльності гірничо-збагачувального комбінату дозволив встановити, що економічна безпека будь-якого підприємства тісно пов’язана з ймовірністю його банкрутства. У процесі дослідження встановлено, що існуючі моделі прогнозування неплатоспроможності не враховують специфіку функціонування гірничо-збагачувальних комбінатів та стан існуючої нормативно-правової бази забезпечення їх діяльності. З урахуванням цього удосконалено модель прогнозування неплатоспроможності гірничорудних підприємств, що дає змогу врахувати реальні умови їх функціонування та підвищити ефективність їх господарювання.

5. Ринкові умови господарювання вимагають від підприємств гірничорудної промисловості забезпечення високого рівня їх конкурентоспроможності та необхідності давати обґрунтовану та виважену оцінку безпеки підприємства. У роботі виконано дослідження, яке дозволило запропонувати методичні підходи до визначення загального рівня економічної безпеки гірничо-збагачувального комбінату та її складових: виробничої, фінансової та інвестиційної безпеки.

6. Ефективне управління економічною безпекою гірничо-збагачувального комбінату повинне спиратися на розроблені в процесі дослідження методичні підходи, що ґрунтуються на принципі мінімізації маржинальних витрат та полягають у визначенні раціональних превентивних витрат, які пов’язані з формуванням оптимального рівня його економічної безпеки.

7. Доведено, що структура служби економічної безпеки гірничо-збагачувального комбінату безпосередньо залежить від його розміру, галузевої приналежності та стадії життєвого циклу залізорудної продукції й укрупнено повинна складатися з відділів економічного аналізу, розробки стратегії підприємства та оцінки її ефективності.

8. Аналізуючи динаміку розвитку гірничо-збагачувальних комбінатів та рівня їх економічної безпеки, в процесі дослідження обґрунтовано, що, забезпечуючи необхідний рівень економічної безпеки, необхідно враховувати його взаємозв’язок з рентабельністю підприємства. Зростання рівня економічної безпеки повинне призводити, при інших рівних умовах, до збільшення рентабельності діяльності підприємства, щоб забезпечувати його конкурентоспроможність на ринку.

9. Реалізація розроблених у процесі дослідження наукових положень та рекомендацій з питань оцінки та управління економічною безпекою гірничо-збагачувального комбінату підтверджує їх доцільність та достовірність шляхом впровадження в діяльність державного підприємства «Державний інститут з проектування підприємств гірничорудної промисловості «Кривбаспроект» (при проектуванні гірничорудних підприємств) та ВАТ «Центральний ГЗК» (при прогнозуванні рівня неплатоспроможності контрагентів комбінату, оцінці ступеня залежності комбінату від споживачів та визначенні рівня його економічної безпеки).

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Капитула С. В. Менеджмент предпринимательской деятельности в условиях неопределенности и риска / А. М. Турило, С. В. Капитула // Науковий вісник «Дослідження соціально-економічних проблем перехідного періоду». (Наукове видання Чернівецького торговельно-економічного інституту Київського національного торговельно-економічного університету МОН України). – Чернівці, 2001. – Вип. ІІІ. – С. 182–188. [Особистий внесок автора: розробка методики розрахунку коефіцієнта невизначеності та ступеня складності отримання інформації].

  2. Капітула С. В. Методичні засади вибору постачальників матеріально-технічних ресурсів / А. М. Турило, С. В. Капітула // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – Луганськ, 2002. – № 5 (51). – С. 254–258. [Особистий внесок автора: розробка методики розрахунку коефіцієнта ризикованості у сфері матеріально-технічного забезпечення].

  3. Капитула С. В. Сущность и классификация экономической безопасности предприятия / С. В. Капитула // Вісник Криворізького технічного університету : зб. наук. праць. – Вип. 1. – Кривий Ріг, 2003. – С. 142–144.

  4. Капітула С. В. Економічний аналіз існуючих моделей прогнозування неплатоспроможності суб’єктів господарювання / А. М. Турило, С. В. Капітула // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – Луганськ, 2003. – № 3 (61). – С. 188–194. [Особистий внесок автора: проведення аналізу результатів розрахунків моделей прогнозування неплатоспроможності гірничо-збагачувальних комбінатів].

  5. Капітула С. В. Методичні підходи до оцінки кадрової безпеки підприємства / С. В. Капітула // Економіка і регіон. Науковий вісник Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка. – Полтава, 2003. – № 1 (1). – С. 123–124.

  6. Капітула С. В. Оцінка кадрової безпеки підприємства / С. В. Капітула // Збірник наукових праць Черкаського державного технічного університету : зб. наук. праць. – Серія: Економічні науки. – Вип. 9. – Черкаси, 2003. – С. 261–264.

  7. Капітула С. В. Удосконалення підходів щодо оцінки фінансового стану підприємства / С. М. Короленко, С. В. Капітула // Економіка: проблеми теорії та практики : зб. наук. праць. – Т. ІІ. – Вип. 185. – Дніпропетровськ, 2003. – С. 332–337. [Особистий внесок автора: запропоновано підхід оцінки фінансового стану підприємства з точки зору його керівництва та власників].

  8. Капітула С. В. Аналіз існуючих, обґрунтування та розробка нової моделі прогнозування неплатоспроможності підприємства / С. М. Короленко, С. В. Капітула, О. А. Зінченко // Вісник Криворізького технічного університету : зб. наук. праць. – Вип. 2. – Кривий Ріг, 2003. – С. 142–144. [Особистий внесок автора: визначення критерію оцінки ймовірності неплатоспроможності підприємства].

  9. Капітула С. В. Оцінка використання площ підприємства / С. В. Капітула // Регіональні перспективи. – № 11–12 (36–37). – Кременчук, 2003. – С. 82–83.

  10. Капітула С. В. Результати автоматизації моделі прогнозування неплатоспроможності підприємств будівельно-монтажної галузі на прикладі ЗАТ «Криворіжіндустрбуд» / С. В. Капітула, В. О. Осмятченко // Вісник Криворізького технічного університету : зб. наук. праць. – Вип. 3. – Кривий Ріг, 2004. – С. 127–130. [Особистий внесок автора: складання алгоритму автоматизації моделі прогнозування неплатоспроможності підприємств].

  11. Капітула С. В. Економічні методи управління економічною безпекою підприємства / С. В. Капітула, Р. В. Короленко // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць. – Т. IV. – Вип. 196. – Дніпропетровськ, 2004. – С. 791–797. [Особистий внесок автора: розроблено методику визначення оптимального розміру превентивних витрат на забезпечення економічної безпеки підприємства та алгоритм дій при управлінні економічною безпекою підприємства].

  1. Капітула С. В. Організаційна структура підприємства та місце відділу економічної безпеки / С. В. Капітула // Вісник Криворізького технічного університету : зб. наук. праць. – Вип. 3. – Кривий Ріг, 2005. – С. 263–268.

  2. Капітула С. В. Комплексна оцінка фінансової безпеки підприємства / А. М. Турило, С. В. Капітула // Вісник Криворізького технічного університету : зб. наук. праць. – Вип. 7. – Кривий Ріг, 2006. – С. 210–213. [Особистий внесок автора: розробка методики оцінки безпеки на ринку цінних паперів як складової фінансової безпеки підприємства].

  3. Капітула С. В. Методика оцінки виробничої безпеки підприємства / А. М. Турило, С. В. Капітула // Актуальні проблеми економіки (ВНЗ «Національна академія управління»). – Київ, 2007. – № 3 (69). – С. 137–143. [Особистий внесок автора: розробка методики оцінки безпеки збуту товарів і послуг підприємства].

  4. Капітула С. В. Удосконалення класифікації та визначення економічної безпеки підприємства / А. М. Турило, С. В. Капітула // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць. – Т. ІІІ. – Вип. 222. – Дніпропетровськ, 2007. – С. 671–680. [Особистий внесок автора: досліджено еволюцію поглядів щодо визначення терміну «безпека підприємства»].

  5. Капітула С. В. Моделювання та методологічні підходи до інтегрованої оцінки загального рівня економічної безпеки підприємства / А. М. Турило, Є. В. Афанас’єв, С. В. Капітула // Вісник Криворізького економічного інституту КНЕУ : зб. наук. праць. – № 4 (12). – Кривий Ріг, 2007. – С. 32–42. [Особистий внесок автора: впровадження мультиплікативного підходу до оцінки загального рівня економічної безпеки підприємства].

  6. Капітула С. В. Методика оцінки інвестиційної безпеки підприємства / А. М. Турило, С. В. Капітула // Актуальні проблеми економіки. – Київ, 2008. – № 2 (80). – С. 140–143. [Особистий внесок автора: розробка методики оцінки безпеки фінансових інвестицій].

Опубліковано в інших виданнях:

  1. Капитула С. В. Адаптация модели Альтмана для строительных организаций в условиях трансформации экономики (оценка вероятности банкротства) / С. В. Капитула // Сталезалізобетонні конструкції: дослідження, проектування, будівництво, експлуатація : зб. наук. статей. – Вип. 4. – Кривий Ріг : КТУ, 2000. – С. 171–175.

  2. Капітула С. В. Особливості менеджменту малого бізнесу з урахуванням невизначеності / А. М. Турило, С. В. Капітула // Матеріали першої міської конференції інтелігенції Кривбасу «Громадянська ініціатива Кривбасу в формуванні культурно-індустріального обличчя регіону ХХІ сторіччя». – Кривий Ріг : Мінерал, 2001. – С. 198–202. [Особистий внесок автора: визначення актуальності проблеми невизначеності в середовищі малого бізнесу].

  3. Капитула С. В. Качественная и количественная оценка неопределенности / С. В. Капитула // Разработка рудных месторождений : научно-техн. сб. – Вып. 75. – Кривой Рог, 2001. – С. 7–10.

  4. Капітула С. В. Загальні рекомендації щодо вдосконалення термінології відносно прогнозування банкрутства та неплатоспроможності підприємства / С. В. Капітула // Праці Другої міжнародної третьої всеукраїнської наукової конференції студентів та молодих учених «Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання». – Ч. 1. – Донецьк: ДонНУ, 2002. – С. 65–68.

  5. Капітула С. В. Загальні рекомендації щодо вдосконалення термінології відносно фінансового та економічного станів підприємства / С. В. Капітула // Праці Четвертої міжнародної наукової конференції студентів та молодих учених «Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання». – Ч. 2. – Донецьк: ДонНУ, 2003. – С. 31–32.

  6. Капітула С. В. Проблема економічної безпеки підприємств / С. М. Короленко, С. В. Капітула, Р. В. Короленко // Матеріали V Всеукраїнської науково-практичної конференції «Фінансово-економічні проблеми розвитку регіонів України», Дніпропетровськ, 26 жовтня 2004 р. – Т. 1. – Дніпропетровськ, 2004. – С. 157–158. [Особистий внесок автора: обґрунтування необхідності оцінки та управління економічною безпекою підприємства в сучасних умовах господарювання].

  7. Капітула С. В. Методичні основи взаємозв’язку економічної безпеки та рентабельності підприємства / А. М. Турило, С. В. Капітула // Матеріали ІІ Міжвузівської науково-практичної конференції студентів, молодих вчених та спеціалістів «Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності, стратегічне управління, маркетинг, проблеми теорії та практики», Кривий Ріг, 22 травня 2008 р. – Кривий Ріг, 2008. – Вип. 2. – С. 109–110. [Особистий внесок автора: розробка критерію розвитку економічної безпеки підприємства].