Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Селекція рослин


Гаркава Олена Миколаївна. Оцінка та добір селекційного матеріалу кукурудзи на жаро- та посухостійкість : дис... канд. с.-г. наук: 06.01.05 / Інститут зернового господарства УААН. — Д., 2006. — 192арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 126-146.



Анотація до роботи:

Гаркава О.М. Оцінка та добір селекційного матеріалу кукурудзи на жаро- та посухостійкість. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за фахом 06.01.05 – селекція рослин. – Інститут зернового господарства УААН, Дніпропетровськ, 2006.

Проведено оцінку та добір селекційного матеріалу кукурудзи на жаро-, посухостійкість. Показана ефективність використання фізіологічних методів оцінки та добору генотипів кукурудзи на адаптивну стійкість. Приведена порівняльна характеристика різних фізіологічних методів, їх переваги і недоліки для масової оцінки зразків кукурудзи на стійкість до екстремальних умов зовнішнього середовища.

Розроблено новий і модифіковано деякі існуючі методи оцінки селекційного матеріалу на адаптивну стійкість до жари.

Проведено оцінку та добір вихідного матеріалу кукурудзи за рівнем морфо-біологічних ознак, вивчено характер варіювання та особливості успадкування жаро- та посухостійкості. Виявлено рівень успадкування досліджуваних ознак, вивчено характер прояву комбінаційної та специфічної комбінаційної здатності. Виділені найбільш цінні для практичної селекції лінії. За їх участю синтезовано високопродуктивні та адаптовані до умов північного Степу гібриди, які мають перспективу у використанні.

В дисертаційній роботі наведене теоретичне і практичне узагальнення результатів дослідження для вирішення наукового завдання з розробки нових методів оцінки та добору селекційного матеріалу кукурудзи на пристосування до явищ жаро- та посухостійкості за врахуванням мінливості та особливостей успадкування, кореляції, комбінаційної здатності та адаптивності. Завдяки цьому підвищено ефективність селекційної оцінки вихідного матеріалу на вказані чинники. Передано для практичної селекції нові лінії, на основі яких створено високоврожайні гібриди кукурудзи.

Результати п'ятирічних досліджень оцінки та добору вихідного селекційного матеріалу на адаптивну стійкість до жари та посухи за допомогою фізіологічних методів дозволяють зробити відповідні висновки:

  1. Ознаки жаро- та посухостійкості рослин кукурудзи формуються впродовж усього онтогенезу, тому оцінку та добір ліній на адаптивну стійкість необхідно проводити не лише на проростках, а і на вегетуючих органах рослин. Для більш об’єктивних і достовірних результатів добору ліній за досліджуваними ознаками необхідно використовувати методи, засновані на різних принципах стресової дії на рослинний організм.

  2. Модифіковано метод оцінки та добору селекційного матеріалу на жаростійкість шляхом пророщування насіння при підвищених порогових температурах. На початковому етапі добору пропонується рівень температури +39-40 0С, на другому +41-42 0С і на завершальному +43 0С.

  3. Із вивчених 687 зразків кукурудзи після 3-х циклів добору виділено 73 жаростійких, 49 посухостійких і 34 лінії із комплексною стійкістю до негативних явищ, які можна використовувати як джерела відповідних фізіологічних ознак для подальшого поліпшення цінних ліній.

  4. Створені нові лінії СЛФ 5-9, СЛФ 9, СЛФ 17-2, СКФ 55, СКФ 86, СКФ 116, ДЖК 16, ДЖК 35, ДЖК 40 є комплексними джерелами декількох ознак елементів структури продуктивності рослин, а також мають високу генетичну цінність за ознакою “врожайність зерна” і тому можуть бути використані для синтезу високопродуктивних гібридів кукурудзи.

  5. П’ять циклів добору серед дослідженого матеріалу на високу адаптивність дозволили виділити родини з високою стабільністю цих ознак, що підкреслює константність створених ліній. При цьому ступінь мінливості ознак жаро- та посухостійкості у різних ліній п’ятого циклу добору коливається від низьких (V±4,7%) до середніх значень (V±13,2%).

  6. Для підвищення ефективності добору цінного для практичної селекції вихідного матеріалу кукурудзи адаптованого до несприятливих чинників довкілля північного Степу України він повинен бути спрямований на виділення генотипів з високими показниками маси качана та маси зерна з качана.

  7. Дослідження характеру домінування ознак термостійкості дало можливість зробити висновок, що успадкування жаро- та посухостійкості визначалось домінуванням-наддомінування високих показників. Лише для показників жаростійкості середньостиглої групи гібридів було характерне домінування-наддомінування низьких показників жаростійкості.

  8. Із досліджених 206 тесткросів відібраних ліній виділено раньостиглі комбінації з врожайністю 4,40-5,64 т/га та середньостиглі з рівнем 5,32-5,97 т/га зерна. До інтенсивного типу віднесено 62 гібридні комбінації, до пластичного – 79 та до гомеостатичних – 65 тесткросів.

  9. За участю виділених ліній з підвищеною жаро- та посухостійкістю створено гібриди Елада 420СВ і Криничанський 257СВ, які за врожайністю зерна перевищують стандарти на 0,35-0,47 та 0,53-0,74 т/га відповідно. Вони передані на Державне сортовипробування сільськогосподарських культур в 2003 та 2005 рр.

Публікації автора:

  1. Філіпов Г.Л., Вишневський М.В., Максімова Л.О., Кофанова О.М., Романенко С.В. Діагностика та добір селекційного матеріалу кукурудзи на стійкість за фізіологічними ознаками // Бюл. Ін-ту зернового господарства УААН. – Дніпропетровськ, 2001. – № 15-16. – С. 32-37 (Особистий внесок: проведення досліджень, обробка та узагальнення результатів, аналіз літератури).

  2. Вишневський М.В., Черчель В.В., Антонюк С.П., Гаркава О.М., Боден- ко Н.А. Діагностика та добір селекційного матеріалу кукурудзи на жаростійкість // Бюл. Ін-ту зернового господарства УААН. – Дніпропетровськ, 2003. – № 21-22. – С. 37-41 (Особистий внесок: проведення досліджень, проведення досліджень, статистична обробка та узагальнення даних).

  3. Гаркава О.М. Діагностика та добір селекційного матеріалу кукурудзи на жаростійкість з використанням фізіологічних методів // Таврійський науковий вісник. – 2004. – Вип. 33. – С. 110-116.

  4. Спосіб добору вихідного селекційного матеріалу кукурудзи на жаростійкість / Б.В. Дзюбецький, Г.Л. Філіпов, М.В. Вишневський, В.Ю. Черчель, С.П. Антонюк, Н.А. Боденко, О.М. Гаркава. //Деклараційний патент на винахід UA 58693 А, Бюл. № 8, від 15.08.2003 (Авторська частка – 15 %).

  5. Філіпов Г.Л., Вишневський М.В., Максимова Л.О., Романенко С.В., Кофанова О.М. Ефективність фізіологічної діагностики та відбору селекційного матеріалу кукурудзи на адаптивну стійкість // Фізіологія рослин в Україні на межі тисячоліть. – К., 2001. – Т.2 – С. 220-223 (Особистий внесок: участь у проведенні польових і лабораторних дослідів, обробка та узагальнення одержаних результатів).

  6. Кофанова О.М. Ефективність оцінки та добору селекційного матеріалу на жаростійкість за фізіологічними ознаками // Тези Всеукраїнської наук.-практичної конференції молодих вчених і спеціалістів “Наукові проблеми виробництва зерна в Україні та сучасні методи їх вирішення”. – Дніпропетровськ: ІЗГ УААН, 2000. – С. 66.

  1. Гаркава О.М. Порівняння фізіологічних методів оцінки та добору селекційного матеріалу кукурудзи на жаро- та посухостійкість // Тези Першої міжнародної науково-практичної конференції “Науковий потенціал світу 2004”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Т. 55. – С. 56-57.

  2. Гаркава О.М. Добір вихідного селекційного матеріалу кукурудзи на жаро – і посухостійкість // Тези Всеукраїнської наук. – практичної конференції молодих вчених і спеціалістів. – Дніпропетровськ: ІЗГ УААН, 2002. – С. 44-45.

  3. Гаркава О.М. Фізіологічні методи діагностики та добору селекційного матеріалу кукурудзи на посухо- жаростійкість // Матеріали науково-практичної конференції молодих вчених. – Чабани: Інститут землеробства УААН, 2002. – С.142-143.

  4. Гаркава О.М. Результати оцінки селекційного матеріалу кукурудзи на жаро- та посухостійкість різними фізіологічними методами // Міжнародна науково-практична конференція молодих вчених “Теоретичні й практичні досягнення молодих вчених аграріїв”. – Дніпропетровськ: ДГАУ, 2006. – С. 12-14.