Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Розведення та селекція тварин


Херсонець Людмила Костянтинівна. Оцінка та добір бугаїв різних генотипів молочної худоби за комплексом ознак при міжпорідному схрещуванні : Дис... канд. наук: 06.02.01 - 2003.



Анотація до роботи:

Херсонець Л.К. Оцінка та добір бугаїв різних генотипів молочної худоби за комплексом ознак при міжпорідному схрещуванні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.01 – розведення та селекція тварин. – Інститут розведення і генетики тварин УААН, с. Чубинське, 2003.

Визначено зв’язок оцінки типу помісних тварин з основними господарсько-селекційними ознаками. Доведена доцільність селекції в молочному скотарстві з урахуванням комплексу генетичних факторів та середовища і встановлено їх вплив на результати лінеарної оцінки бугаїв-плідників за типом будови тіла їхніх дочок з коригуванням впливу спадковості, умов середовища та генетичного тренду. Розроблені параметри оцінки дочок бугаїв за врахованими ознаками типу, а також поправочні коефіцієнти на відповідний місяць лактації. Апробована методика прогнозування племінної цінності ремонтних бугаїв за типом, та визначення економічної ефективності від використання плідників з врахуванням генетичних особливостей.

  1. Підвищення генетичного прогресу в популяції молочної худоби за типом будови тіла залежить від достовірності методик оцінки чотирьох категорій племінних тварин (ББ, БК, МБ, МК). Доведена ефективність оцінки бугаїв-плідників за комплексом джерел інформацій (молочний жир + екстер’єр) із коригуванням впливу з боку генетичних факторів та умов середовища.

  2. На формування екстер’єрних особливостей дочок бугаїв, отриманих при міжпорідному схрещуванні, значний вплив має частка спадковості вихідних порід, якість маточного поголів’я та умови вирощування впродовж всього періоду господарського використання. Оптимальним періодом оцінки дочок бугаїв за типом будови тіла є третій місяць першої лактації. Поскільки найбільш характерною є вираженість спадковості бажаних селекційних ознак молочної системи. Розроблені нами коефіцієнти коригування на результати оцінки екстер’єру місяця лактації, підвищує достовірність оцінки бугаїв за потомством.

  3. Удосконалена методика оцінки бугаїв за потомством при міжпорідному схрещуванні перевірена за результатами визначення племінної цінності 26 плідників. Доведено, що генетичний тренд за типом будови тіла у стадах молочної худоби з роками підвищується (D g = 0,82 бала у 1990 році до 1,05 бала в 1999 році). Звідси, в результаті підвищення генетичного потенціалу популяції в цілому, племінна цінність бугаїв знижується при одночасному збереженні рангу. Так, за дев’ять років використання плідника Сема 389647 (Gт + 1,67 бала), генетична перевага над породою знизилась (Gт = + 0,67 бала) і його подальше використання для покращення екстер’єру в даній популяції не ефективно. Достовірність визначення племінної цінності бугаїв підвищується при збільшенні кількості врахованих стад та повторюваності результатів оцінки.

  4. Для підвищення ефективності оцінки та добору бугаїв-плідників доцільно оцінювати їх за комплексом джерел інформації (r=0,42±0,185, Р>0,95). Розроблений з цією метою алгоритм дає змогу коригувати вплив генотипу дочок, року, стада, матерів та батьків бугаїв. Це підвищує достовірність оцінки бугаїв вдвічі. Тобто із п’яти оцінених плідників лише один виявляється покращувачем (у зарубіжних країнах цей показник становить 25-30:1) проти 3:1 при застосуванні нині діючої методики.

  5. Інтенсивне використання бугаїв-покращувачів Мая 5573, Діалога 2009 та інших, які визначені лідерами новоствореної української червоно-рябої молочної породи, суттєво вплине на підвищення генетичного потенціалу, та забезпечить збереження бажаних господарсько корисних ознак тварин сформованої популяції.

  6. Прогнозування племінної цінності ремонтних бугаїв за типом будови тіла з урахуванням селекційних індексів на основі комплексу джерел інформації з коригуванням на генетичний тренд у популяції, сприятиме добору плідників для селекційних центрів України. Запропоновані алгоритми прогнозування племінної цінності та економічної ефективності використання бугаїв позитивно вплинуть на інтенсивність селекції в популяції молочної худоби. Так, бугай Дейнемік 359742 оцінений за комплексом ознак 36 врахованих дочок, має племінну цінність за показниками молочного жиру + 54,2 кг, за типом будови тіла + 0,95 бала, а прогнозований прибуток від використання його однієї дочки за лактацію складатиме 591,00 грн.

  7. Достовірність оцінки бугаїв за походженням, ростом і розвитком, екстер’єром, інтер’єром та спермопродукцією має важливе значення при розробці селекційних програм. Разом з тим, для бугаїв-плідників різного походження характерними є селекційні ознаки, сформовані в процесі виведення породи під впливом спадковості батьків та менеджменту.

  8. Модифікований алгоритм оцінки генетичних якостей корів-матерів майбутніх бугаїв за екстер’єром, дає змогу враховувати вплив на результати оцінки потомства, матері та батька. Ми передбачаємо, що дана методика набуде особливого значення, при широкому запровадженні методу ембріо-трансплантації. Це дасть можливість отримувати від однієї корови кілька десятків потомків, що підвищить достовірність оцінки матерів майбутніх бугаїв і сприятиме селекції тварин на формування бажаного типу будови тіла з високою молочною продуктивністю.

9. Застосування в селекційній практиці наведених алгоритмів із використанням ПЕОМ, сприятиме формуванню бази даних за дочками бугаїв і корів активної частини популяції молочної худоби за типом будови тіла. Ефективність використання бугаїв-плідників при цьому складатиме 150-250 грн., а генетичний прогрес за типом будови тіла зросте до +0,67 бала в рік.

Публікації автора:

  1. Дубін А.М., Херсонець Л.К. Вирощування молодняку і молочна продуктивність корів червоно-рябої молочної породи // Вісник БЦДАУ: Зб. наук. праць. Вип. 8. – Ч.2. – Біла Церква, 1999. – С. 76-80. (наведено обґрунтування та узагальнення даних аналітичних досліджень здобувача, сформульовані висновки, написана стаття).

  2. Херсонець Л.К. Вплив генетичних факторів та умов середовища на формування типу будови тіла молочних корів // Вісник БЦДАУ: Зб. наук. праць. Вип. 9. Біла Церква, 1999. – С. 249-253.

  3. Дубін А.М., Коваль А.І., Коваль Т.М., Херсонець Л.К., Боякова В.М. Оцінка та використання бугаїв у різних умовах середовища // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С.З.Гжицького. Випуск 3. Ч.1, 1999. – С. 202-204. (виконано розробку методики, аналіз і узагальнення експериментальних даних, сформульовані висновки).

  4. Херсонець Л.К. Лінійна оцінка типу бугаїв української червоно-рябої молочної породи // Вісник БЦДАУ: Зб. наук. праць. Вип. 12. – Біла Церква, 2000. – С. 138-141.

  5. Коваль А.І., Коваль Т.М., Херсонець Л.К. Вплив бугаїв на формування племінного стада // Міжвідомчий тематичний науковий збірник. Розвед. і генетика тварин. – Вип. 33. К., 2000. – С. 42-46. (використано дані аналітичних досліджень, узагальнені висновки, написана стаття).

  1. Херсонець Л.К. До питання підвищення ефективності оцінки бугаїв молочних порід за екстер’єром // Міжвідомчий тематичний збірник наукових праць. Проблеми розвитку тваринництва. – Вип.2. – Черкаси, 2000. – С. 109-110.

  2. Херсонець Л.К., Дубін А.М. Підвищення ефективності оцінки та добору молочної худоби за екстер’єром // Вісник БЦДАУ: Зб. наук. праць. Вип.14. – Біла Церква, 2001. – С. 113–118. (виконано розробку методик, узагальнено результати власних досліджень, проведено апробацію модифікованих алгоритмів, сформульовані висновки, написана стаття).

  3. Методичні рекомендації щодо оцінки бугаїв молочних порід за типом будови тіла дочок / Склад.: Буркат В.П., Дубін А.М., Херсонець Л.К., Коваль Т.М. – Біла Церква, 2002. – 34 с. (розроблена структура, використані результати власних досліджень, підготовлено до друку).

  4. Херсонець Л.К. До питання оцінки бугаїв при міжпорідному схрещуванні // Міжвідомчий тематичний науковий збірник. Розвед. і генетика тварин. – Вип. 36. – Київ, 2002. – С. 191.

  5. Херсонець Л.К., Дубін А.М. Зміни основних параметрів оцінки екстер’єру корів за перші три лактації // Вісник БЦДАУ: Зб. наук. праць. – Вип. 22. – Біла Церква, 2002. – С. 158–164. (визначені завдання, проведені дослідження, проаналізований матеріал, сформульовані висновки).