Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Барзилович Анастасія Дмитрівна. Оцінка стану здоров'я дітей у віці від 1 до 5 років з урахуванням показників адаптивності організму : дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця МОЗ України. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Барзилович А.Д. Оцінка стану здоров‘я дітей в віці від 1 до 5 років з урахуванням показників адаптивності організму. – Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 –педіатрія. Національний медичний університет ім. акад.О.О.Богомольця, Київ, 2006.

В дисертації вивчено особливості перебігу адаптивних реакцій у дітей віком від 1 до 5 років, І та ІІ груп здоров’я, що мешкають в місті Києві.

Показано, що більшості дітей І та ІІ груп здоров’я притаманні а- чи гіпореактивні адаптивні реакції, які не можуть забезпечити адекватного пристосування до умов макросередовища, і можуть розцінюватись як ризик розвитку функціональних розладів в подальшому. В 10% випадків рівень здоров‘я відповідає середньому, решті - низькому. Адаптивних реакцій, що відповідають високому рівню здоров‘я, в популяції не виявлено.

Отримані „нормальні” величини імунологічних показників притаманні групі здорових дітей віком від 1 до 5 років, що мешкають в місті Києві, які дозволяють дати орієнтовну оцінку імунного статусу дитини 1-5 років, і при виникненні відхилень можуть бути рекомендацією для проведення більш поглибленого імунологічного дослідження.

Доведено, що рівень ІЛ-6 в сироватці крові може використовуватись як маркер напруженості адаптивних реакцій.

Розроблено метод контролю адекватності призначення та оцінки ефективності використання гомеопатичних препаратів (на прикладі Барбарис Комп ІОВ-МАЛЮК).

У проведеному дослідженні вирішується актуальна задача сучасної педіатрії - удосконалення оцінки стану здоров‘я та виявлення ранніх його порушень шляхом визначення рівня адаптивних можливостей організму у дітей ранніх вікових груп.

  1. В обстеженій популяції дітей не виявлено адаптивних реакцій, що відповідають високому рівню здоров‘я, у 10% випадків рівень здоров‘я відповідає середньому, решта - низькому. За даними лейкоцитарної формули в більшості випадків (66%) виявлена реакція тренування, що свідчить про наявність а- та гіпореактивних станів у дітей.

  2. У дітей, що мешкають в м. Києві, виявлено достовірне зниження абсолютної кількості CD3+, 4+, 8+ та 22+ клітин при збереженні відсоткових значень. З 90% вірогідністю зона математичного очікування („зона норми”) для даної популяції зміщена до значень, визначених автором. При цьому виявлено достовірне підвищення абсолютного та відсоткового вмісту CD16+ клітин (465±100/мл та 20±3% відповідно).

  3. У дітей І та ІІ груп здоров’я виявлено достовірне підвищення рівня ІЛ-6 (205,3±12,5 ОД/мл), що може свідчити про напруження адаптивних реакцій в умовах „постійного фізіологічного стресу” обумовленого розвитком дитини, а також про вимушене пристосування до умов макросередовища великого міста. Достовірне підвищення ІЛ-6 у сукупності з підвищенням кількості CD16+ клітин, рівня імунглобуліну А та переважанням в популяції гіпореактивних адаптивних реакцій характеризує напруження неспецифічних ланок адаптивних систем.

  4. Виражені міжсистемні взаємовідносини між ІЛ-6, ТТГ, кортизолом, показниками клітинного, гуморального імунітету та показниками напруження адаптивних реакцій (вмістом еозинофілів, паличкоядерних нейтрофілів та моноцитів у лейкоцитарній формулі крові) доводять можливість використання лейкоцитарної формули крові для об‘єктивної оцінки стану здоров‘я дітей.

  5. Доказано, що в реалізації реакції тренування переважну роль відіграє гуморальна ланка імунної системи, реакції активації – клітинна. Вираженість міжсистемних взаємовідносин, що виявлена при реакції активації, підтверджує її фізіологічність в дитячому віці. Доведено, що з віком у дитини формується дизрегуляторний характер адаптивних реакцій. Це на фоні збереження здоров‘я може призводити до розповсюдження донозологічних станів в популяції.

  6. Визначена можливість використання ІЛ-6 у якості маркеру напруженості адаптивних процесів для визначеної популяції. Його значення для адаптивних реакцій, що перебігають гармонійно, становить 50±15 мкОД/мл; для адаптивних реакцій, що перебігають з елементами напруження - 205±50 мкОД\мл.

  1. Проведені дослідження свідчать, що існуюча класифікація за групами здоров’я не відповідає реальному стану здоров’я дітей. Показники напруженості адаптивних систем можуть бути використані в якості маркеру об‘єктивного визначення стану здоров‘я та оцінки ефективності призначаємої терапії.

Публікації автора:

1. Аналіз використання регламентованих лікувально-оздоровчих програм для дітей, що часто хворіють на гострі респіраторні інфекції//Український науково-медичний молодіжний журнал, Київ. -- 2002.-- № 3-4.-- с.68-72.

2. Ефективність гомеопатичного препарату ІОВ-МАЛЮК як засобу збереження здоров‘я та покращання функціонування адаптивних систем дитини//Сучасна педіатрія, Київ. --2004.-- №3(4). – с.75-78 (відбір і аналіз матеріалу, статистична його обробка). (Співавтори: Н.А.Бадюл, Р.Д.Данільченко)

3. Ефективність гомеопатичного препарату ІОВ-МАЛЮК як засобу поліпшення функціонування адаптивних систем дитини//Мат. 11 з‘їзду педіатрів України „Актуальні проблеми педіатрії на сучасному етапі”, Київ. – 2004. – с.261-262 (відбір і аналіз матеріалу, статистична його обробка). (Співавтори:А.О.Андрущук, Н.А.Бадюл,, Р.Д.Данільченко.)

4. Особливості терапії респіраторних захворювань у дітей, інфікованих Pneumocystis carinii//Український науково-медичний молодіжний журнал, Київ. -- 2002.-- № 1-2.-- с.64-68 (відбір і аналіз матеріалу, статистична його обробка). (Співавтори: САндрушук А.О., Мелліна Т.В.)

5. Оцінювання стану здоров‘я дітей з урахуванням показників адаптації організму//Медицина транспорту України, Київ. – 2005. -- № 1 (13). – с.74-78 (відбір і аналіз матеріалу, статистична його обробка). (Співавтори: А.О.Андрущук)

6. Клініко-імунологічна характеристика здорових дітей перед дошкільного віку, що мешкають в центральних районах м. Києва //Матеріали 66-ї студентської наукової конференції, 2005. -- Львів. – с. 86 (відбір і аналіз матеріалу, статистична його обробка). (Співавтори: Мелліна Т.В.)

7. Спосіб оцінки стану здоров‘я дітей//Деклараційний патент на корисну модель № 20041109176. – 2005р (відбір і аналіз матеріалу, статистична його обробка). (Співавтори: Андрущук А.О.)

8. Спосіб оцінки ефективності лікувально-профілактичних програм з використанням гомеопатичних препаратів//Деклараційний патент на корисну модель №20041109180. – 2005р (відбір і аналіз матеріалу, статистична його обробка). (Співавтори: Андрущук А.О.)