Курді Башар. Оцінка і нормалізація якості електроенергії в електричних мережах великого промислового центру : Дис... канд. наук: 05.14.02 - 2002.
Анотація до роботи:
Курді Башар. Оцінка та нормалізація якості електроенергії в електричних мережах великого промислового центру.-Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.14.02 –електричні станції, мережі та системи. - Донецький національний технічний університет, Донецьк, 2002.
Дисертація присвячена розробці методів розрахунку та нормалізації показників якості електроенергії в міських електричних мережах Сірії. Проведений аналіз існуючого стану якості електроенергії і запропоновані методи зниження рівня вищих гармонік.
Викладена методика експериментального дослідження показників якості електроенергії в міських мережах з промисловим навантаженням.
За допомогою амплітудно-частотних характеристик проведений порівняльний аналіз використання простих і складних фільтрокомпенсуючих пристроїв.
На основі отриманого рішення розроблена програма централізованої компенсації вищих гармонік, яка дозволяє в складних розподільних мережах при наявності декількох джерел вищих гармонік оптимізувати потужність фільтрів з урахуванням їхньої перевантажувальної здатності.
У дисертації поставлене і вирішене наукове завдання дослідження ПЯЕ в електричних мережах міста Дамаск Сірії.
Виконані дослідження дозволили зробити такі висновки:
У роботі поставлені і вирішені завдання аналізу і розрахунку ПЯЕ, розробки засобів і методів нормалізації ЯЕ в електричних мережах Сірії. За допомогою ЕОМ (програма Statistica) отримані чисельні дані з мінімальних тривалостей вимірів ПЯЕ, характеристики окремих ПЯЕ, параметри кореляційних і спектральних функцій, які можна використовувати як типові для мереж такого роду.
На підставі експериментальних досліджень установлено, що досліджувані криві розподілу напруг для мереж міського типу з промисловими навантаженнями апроксимуються кривими нормального закону розподілу; експонентно – косинусна АКФ для таких мереж є найбільш характерною.
Рівень несинусоїдальності і відхилень напруги в СЕП міста Дамаск не відповідає вимогам ДСТ 13109-97. Режими напруги в міських мережах міста Дамаск відрізняються досить високою стабільністю (D< (1,1), тому відхилення напруги не мають істотного впливу на рівень ВГ у цих мережах.
Розроблено програму розрахунку несинусоїдальності напруги з використанням математичного процесора Маthсаd, що дозволяє визначати значення напруг ВГ і коефіцієнти несинусоїдальності у вузлах схеми з урахуванням АЧХ активних опорів елементів СЕП і фаз джерел струмів ВГ.
Отримані АЧХ вхідних і взаємних опорів вузлів підстанції “Кабун”. АЧХ такого виду є характерними для мереж зі спокійним навантаженням; відключення окремих електроспоживачів не призводить до істотної зміни виду цих характеристик.
Проведено розрахунок економічних збитків від низького рівня ЯЕ в СЕП міста Дамаск. Річний збиток від несинусоїдальності напруги в існуючій СЕП складає 8,4 тис. доларів, при перспективному розвитку СЕП – 15 тис. доларів.
На основі порівняльного аналізу використання простих і складних ФКП доведено, що сумарна потужність БК складних фільтрів є більшою від сумарної потужності БК простих фільтрів; це свідчить про доцільність застосування простих фільтрів для компенсації ВГ. Отримано вираз, що дозволяє визначати співвідношення потужності БК окремих простих фільтрів у залежності від заданих резонансних частот і частоти полюса фільтра.
Розроблено методику розрахунку і програмне забезпечення в середовищі Маthсоnnех для вибору ФКП в складних розподільних мережах при наявності декількох джерел ВГ. Централізована компенсація вищих гармонік дозволяє оптимізувати потужність фільтрів з урахуванням їхньої перевантажувальної здатності.
На підставі аналізу резонансних, експлуатаційних і аварійних режимів СЕП міста Дамаск з урахуванням її перспективного розвитку були розраховані та обрані ФКП на частотах 5,7,11-ої гармонік сумарною потужністю 8 Мвар, що дозволяють забезпечити значення несинусоїдальності напруги в межах (0,5 ( 2,3) %.
Розрахунок економічного ефекту від впровадження засобів зниження рівня несинусоїдальності (35 тис. доларів за рік) підтвердив доцільність застосування ФКП в СЕП міста Дамаск.
Публікації автора:
Курди Башар, Саенко Ю.Л. О качестве электрической энергии в электрических сетях города Дамаск (Сирия) // Інтегровані технології та енергозбереження / Харківський держ. політехн. ун-т. - 1999. - №4 – С. 31 – 33.
Саенко Ю.Л., Курди Башар. Исследование отклонения напряжения в распределительных сетях крупного города // Вестник приазов. гос. техн. ун-та – 1999. – Вып. 8. – С 176 – 180.
Саенко Ю.Л., Курди Башар. Сравнительный анализ применения простых и сложных фильтров для компенсации высших гармоник в системах электроснабжения // Вісник приазов. держ. техн. ун-ту. – 2000. - Вып. 9. – С 199 – 205.
Курди Башар. Особенность расчёта несинусоидальных режимов систем электроснабжения города Дамаск (Сирия) / Тез. докл. VI региональной науч. – техн. конф., посвященной 100 –летию со дня рождения учёного – металлурга Казанцева И.Г / ПГТУ. – Мариуполь, 1999. - С 39.
Курди Башар. Исследование несинусоидальности и отклонения напряжения в СЭС города Дамаск / Тез. докл. VI региональной науч. – техн. конф., посвященной 100 –летию со дня рождения учёного – металлурга Казанцева И.Г. /ПГТУ. – Мариуполь, 1999. - С 40.
Курди Башар. Контроль несинусоидальных в электрических сетях города Дамаск (Сирия) / Тез. докл. VII региональной науч. – техн. конф., посвященной 70 –летию университета / ПГТУ. – Мариуполь, 2000. - С 8.
Особистий внесок здобувача. В опублікованих у співавторстві роботах автору належить: [1] – аналіз статистичних даних про пошкоджуваність устаткування і тенденцій розвитку нелінійних навантажень у мережах міста Дамаска; [2] – розробка методики експериментального дослідження відхилень напруги в розподільних мережах великих міст; [3] – розробка методики порівняння потужності простих і складних фільтрів для компенсації ВГ; [4-6] – розроблені алгоритми і програми розрахунку несинусоїдальності напруги ( з використанням програми MathCad), які враховують амплітудно-частотні характеристики активних опорів елементів електричної мережі.