Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Розведення та селекція тварин


Рогова Наталія Вікторівна. Оцінка господарсько-корисних і біологічних ознак тварин червоної степової породи та помісей різних генотипів : дис... канд. с.-г. наук: 06.02.01 / УААН; Інститут тваринництва. - Х., 2005.



Анотація до роботи:

Рогова Н.В. Оцінка господарсько-корисних і біологічних ознак тварин червоної степової породи та помісей різних генотипів. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.01 - розведення та селекція тварин. Інститут тваринництва УААН, Харків, 2005.

У дисертації викладені результати досліджень екстер'єрно-конституціональних параметрів, молочної продуктивності, морфологічних та функціональних властивостей вимені, імунологічних, гістологічних і морфометричних показників помісей червоної степової породи різних генотипів.

Встановлено, що корови, які в генетичній структурі мають 62,5 % частку спадковості голштинської і червоної датської породи, характеризуються порівняно вищою молочною продуктивністю і придатністю до машинного доїння, ніж тварини інших генотипів.

1. Комплексними дослідженнями продуктивних і біологічних показників тварин різних генотипів доведена доцільність одержання і використання у господарствах 5/8-кровних помісей за поліпшуючими голштинською і червоною датською породами, що сприяє підвищенню молочної продуктивності і темпів росту, покращенню екстер’єру і морфофункціональних властивостей вимені та забезпечує високу активність захисних систем – імунної і терморегуляторної.

2. При проведенні дослідження росту у 3/8-кровних голштинських помісей вірогідної різниці порівняно з теличками червоної степової породи не встановлено. 5/8-кровні за голштинською і червоною датською породами помісі мають більшу живу масу в 6-місячному віці на 24,3 і 12,3 кг, ніж у теличок червоної степової породи. У подальшому до 18 місяців перевага у вищезазначених помісей за показниками росту над чистопородними тваринами, 3/8- і 3/4-кровними помісями зберігається.

3. Використання голштинських і червоних датських плідників на поголів’ї червоної степової породи вплинуло на проміри та індекси будови тіла помісей. Встановлено, що більш схильні до молочного типу 5/8-кровні помісі за поліпшуючими породами. У голштинських помісей висота у холці і крижах, глибина, обхват і ширина грудей та коса довжина тулуба більші, ніж у корів червоної степової породи у середньому на 3,6-6,1 см, а червоні датські помісі відрізняються від контрольних тварин червоної степової породи більшими висотними і широтними промірами тіла, а також мають більш довгий тулуб і глибокі груди, перевага за вищезазначеними показниками становить 0,6 – 22,2 см.

4. У процесі поліпшення червоної степової породи голштинською і червоною датською підвищився надій за першу лактацію у 5/8-кровних помісей на 380 і 983 кг відповідно, у 3/4-кровних за червоною датською породою помісей – на 802 кг порівняно з коровами червоної степової породи. Рівень молочної продуктивності 3/8-кровних за голштинською породою помісей і корів червоної степової породи вірогідно не різнився. За коефіцієнтом молочності, інтенсивністю молоковиведення і середньодобовим надоєм пріоритет у 5/8-кровних помісей. Використання в селекційній практиці плідників голштинської і червоної датської порід сприяє високим темпам росту генетичного потенціалу за молочною продуктивністю.

5. Основні проміри вимені і дійок корів-первісток характеризують розвиток молочної залози і підвищують надійність його оцінки. Використання голштинських і червоних датських плідників дає можливість збільшити основні проміри: довжину, ширину, глибину і обхват вимені. Висока позитивна кореляція (r = 0,925–0,947) між надоєм за лактацію та промірами свідчить про взаємозв’язок між ними і дає підставу для селекції корів за конкретними функціональними властивостями вимені.

6. Використання голштинських і червоних датських плідників на тваринах червоної степової породи не знизило відтворювальних якостей помісей. Вік першого осіменіння і отелення, тривалість сухостійного і міжотельного періодів,коефіцієнт відтворної здатності та індекс плодючості у помісей та корів червоної степової різняться не вірогідно. Виключення становлять тривалість тільності і сервіс-періоду, які у 5/8-кровних за голштинською породою помісей триваліші на 10,4 і 15,1 дня відповідно. Помісні 3/4-кровні за червоною датською породою тварини відрізняються подовженими на 37,0 і 36,7 дня сервіс- і міжотельним періодами

7. Результати досліджень показників імунітету теличок порівняно з дорослими тваринами дозволяють відзначити, що у 3/8-кровних за голштинською породою помісей в 6 місяців не сформованою залишається Т-ланцюг імунітету, 5/8-кровні помісі поступалися дорослим тваринам за кількістю В-лімфоцитів та рівнем циркулюючих імунних комплексів. Помісі 5/8-кровні за червоною датською породою у 6-місячному віці характеризуються зрілою і сформованою імунною системою Помісні 3/4-кровні телички мають дуже високий рівень циркулюючих імунних комплексів, що свідчить про напруженість процесів імунного захисту на гуморальному рівні.

8. Помісні 5/8-кровні за голштинською породою тварини за показниками фагоцитозу і клітинного імунітету вірогідно не відрізняються від однолітків червоної степової породи, але відмічено більшу на 1,3 % і у 4,6 рази кількість у крові В-лімфоцитів та циркулюючих імунних комплексів, що вказує на високу активність гуморального імунітету. За більшістю показників імунітету 5/8-кровні за червоною датською породою помісі не поступалися місцевим червоним степовим тваринам. 3/4-кровні помісі відрізняються нижчою активністю фагоцитозу, меншою кількістю в крові В і Т-лімфоцитів на 2,0-2,2 % та дуже високим рівнем циркулюючих імунних комплексів – 50,3 од., який виходить за межі фізіологічної норми.

9. Встановлено, що 3/8-кровні за голштинською породою помісі за більшістю показників гістоструктури шкіри вірогідно не відрізняються від теличок червоної степової породи, 5/8-кровні помісі мають товщі епідерміс, сосочковий шар і шкіру в цілому на 11,3, 20,6 і 15,9 %, за площею залоз та їх функціональною активністю вірогідних розбіжностей не відмічено. 5/8-кровні за червоною датською породою помісі за показниками структури шкіри не поступаються місцевим тваринам червоної степової породи, 3/4-кровні помісі відрізняються від чистопородних однолітків тоншою на 4,8 % шкірою, меншою на 24,0 і 23,1 % площею потових та сальних залоз і відповідно до цього нижчою на 36,7 і 28,6 % їх функціональною активністю.

10. Економічна оцінка виробництва молока показує, що при однакових умовах годівлі й утримання значний ефект за молочною продуктивністю одержано від 5/8-кровних помісей за голштинською і червоною датською породами. Прибуток від виробництва молока у помісей становить 457,65 грн/гол і 862,46 грн/гол, що на 225,37 і 862,51 грн. більше, ніж від корів червоної степової породи.

Публікації автора:

1. Каци Г.Д., Коюда Л.І., Рогова Н.В. Регресивні зміни захисних систем у великої рогатої худоби // Вісник Сумського НАУ, серія: Тваринництво. - Суми,

2002. - Вип. 6. - с. 401-405 (Дисертант зібрала дані про використання плідників голштинської породи у господарствах Донецької області за 2001 рік).

  1. Рогова Н.В. Изменения в защитных системах у помесей красной степной
    породы с голштинской // Збірник наукових праць Харківської державної
    зооветеринарної академії / Матер. наук.- практ. конференції „Проблеми зооінженерії
    та ветеринарної медицини". - Харків, 2002. - Вип. 11, ч. 1. - с. 118-122.

  2. Рогова Н.В. Стан імунної і терморегуляторної систем у помісей червоної
    степової породи з червоною датською //Вісник аграрної науки. - 2002. - № 11. - с.
    78-80.

  3. Каци Г.Д., Коюда Л.І., Рогова Н.В. Адаптаційні процеси у великої рогатої
    худоби //Вісник аграрної науки. - 2003. - № 6. - с. 38-41 (Дисертант обробила і
    звела в таблицю первинні дані показників імунної системи, зробила аналіз
    отриманих даних).

  4. Рогова Н.В. Экстерьерно-конституциональные показатели и воспроизводи-
    тельная способность у коров различных генотипов //Збірник наукових праць
    Луганського НАУ, серія: Сільськогосподарські науки. - Луганськ, 2003. - № 30. - с.
    124-127.

  5. Рогова Н.В. Екстер'єрні особливості і продуктивні якості червоних степових
    тварин та їх помісей з голштинською породою // Збірник наукових праць
    Луганського НАУ, серія: Сільськогосподарські науки. - Луганськ, 2004. - № 36. - с.
    188-192.