Фаражалла Ашраф Ібрахім. Оцінка ефективності застосування даларгіну при ураженні серцево-судинної системи у хворих на ревматоїдний артрит : дис... канд. мед. наук: 14.01.12 / АМН України; Інститут кардіології ім. М.Д.Стражеска. - К., 2006.
Анотація до роботи:
Фаражалла А.І.Оцінка ефективності застосування даларгіну при ураженні серцево-судинної системи у хворих на ревматоїдний артрит.— Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.12 - ревматологія. Інститут кардіології ім. акад. М.Д. Стражеска АМН України, Київ, 2006.
Дисертація присвячена вивченню особливостей ураження серця, імунного гомеостазу, цитокінового профілю, білкового обміну та показників гемограми у хворих на РА з ураженням серця І-ІП ступенів активності, а також визначенню особливостей впливу поліпептидного препарату даларгіну на перебіг захворювання.
На підставі аналізу отриманих результатів обстеження встановлені значні порушення функції опорно-рухового апарату, виявлені ознаки запального автоімунного ураження тканини серця з розвитком негативного геометричного його ремоделювання з одночасним зменшенням його функціональних властивостей; активація синтезу прозапальних цитокінів на тлі зростання титру антитіл до ДНК, РФ та концентрації ЦІК. Виявлено пригнічення білково-синтетичної функції на тлі розвитку анемічного синдрому з нейтрофільним зсувом лейкоцитарної формули. Доведений взаємозв’язок між ступенем ураження органів і систем хворих на РА та ступенем активності запального процесу.
Доведена ефективність комплексної терапії із застосуванням даларгіну у хворих на РА з ураженням серця, який одночасно діє на основні патогенетичні ланки РА і має протизапальний та імуномодулюючий ефекти.
У дисертаційній роботі на основі вивчення уражень серця у хворих на ревматоїдний артрит, а саме порушень імунного гомеостазу, цитокінового профілю, змін анатомо-функціональних характеристик серця, а також включення препарату даларгіну в схему комплексної фармакотерапії, підвищено ефективність лікування ревматоїдного артриту з ураженням серця.
Ураження серця у вигляді запального автоімунного ураження тканини серця з розвитком негативного геометричного його ремоделювання є частим ускладненням РА, що залежить від ступеня активності процесу і прямо пропорційно корелює з підвищенням концентрації ФНП-, ІЛ-1, ГМ-КСФ.
Підвищення ступеня активності запального процесу при РА характеризується гіпопротеїнемією, наростанням явищ диспротеїнемії (зниженням рівня альбумінів та зростанням 1-, 2- та -глобулінів), а також підвищенням концентрацій ЦІК, титру антитіл до РФ та ДНК 1-3 типів у сироватці крові.
Призначення даларгіну в комплексі з традиційною базисною терапією приводить до зменшення часу ранкової скутості суглобів та покращання якості життя пацієнтів за даними DAS3, часу ранкової скутості на 53% (р<0,01). Позитивний ефект комплексного лікування зберігається протягом 6 місяців, про що свідчить зниження показників DAS3 на 24,4% (р<0,001), часу ранкової скутості суглобів - на 47,9% (р<0,001) та показника ВАШ - на 40,6% (р<0,05) у порівнянні з відповідними показниками у хворих, які отримували традиційну базисну терапію.
Включення даларгіну до традиційної фармакотерапії РА сприяє зниженню концентрації в сироватці крові протизапальних цитокінів – ФНП-, ІЛ-1, СРП, ГМ-КСФ, причому ефект зберігається протягом 6 місяців спостереження.
Під дією даларгіну достовірно зменшились ЕКГ-ознаки ураження серця (дифузно-дистрофічні зміни, кількість аритмій різного проходження) в 76,2% пацієнтів,
Застосування даларгіну в комплексній терапії РА приводить до покращання показників ЕХО-КГ у 53,9% пацієнтів – зменшення гіпертрофії шлуночків, зростання ФВ на 21,6%, зменшення кількості рідини в перикарді у хворих із виявленим перикардитом.
Виявлені ефекти даларгіну, а також його позитивний вплив на серцевий м‘яз, визначають можливість застосування цього препарату в комплексному лікуванні РА.
Публікації автора:
Ждан В.Н., Фаражалла А.И. Поражение сердца у больных с ревматоидным артритом // Проблеми екології і медицини. – 2003. - Т.7, №1-2. - С. 25-27. (Особисто здобувачем проведено обстеження хворих, проаналізовані результати дослідження та написана стаття).
Фаражалла А.І., Ждан В.М., Кайдашев І.П., Гопко О.Ф. Цитокіни та їх місце в розвитку анемічного синдрому у хворих на ревматоїдний артрит та шляхи корекції //Проблеми екології та медицини. – 2004. - Т.8, №5-6. - С. 10-12. (Особисто здобувачем проведений розподіл пацієнтів по групах, розроблена схема лікування, проаналізовані результати лікування хворих та написана стаття).
Ждан В.Н., Фаражалла А.И. Варианты поражения сердца у больных с ревматоидным артритом // Укр. ревмат. журнал. Додаток. - 2004. - №3 (17). - С. 17-18. (Особисто здобувач обстежив пацієнтів, проаналізував результати дослідження та написав тези).
Ждан В.Н., Фаражалла А.И. Поражение сердца у больных ревматоидным артритом в зависимости от степени активности процесса // Матеріали XV з'їзду терапевтів України (21-23 квітня 2004 р., Київ). – К., 2004. - С. 44. (Особисто здобувачем проаналізовані результати дослідження та написані тези).
Фаражалла А.І., Ждан В.М. Вплив препарату регуляторного поліпептиду даларгіну на стан міокарду у хворих на ревматоїдний артрит // Український ревмат. журнал. - 2005. - Т.19, №1. - С. 57-59. (Особисто здобувачем проаналізовані результати фармакотерапії та написана стаття).