Лефтеров Василь Олександрович. Особистісно-професійний розвиток фахівців екстремальних видів діяльності : Дис... д-ра наук: 19.00.09 - 2009.
Анотація до роботи:
Лефтеров В.О. Особистісно-професійний розвиток фахівців екстремальних видів діяльності. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора психологічних наук за спеціальністю 19.00.09 – психологія діяльності в особливих умовах. – Університет цивільного захисту України. – Харків, 2008.
Дисертацію присвячено проблемі методологічного та прикладного розроблення особистісно-професійного розвитку фахівців екстремального профілю діяльності за рахунок психотехнологій. Здійснено теоретичний аналіз підходів до розвитку особистості, розроблених у психологічній науці, визначено психологічні особливості, шляхи і засоби психосоціального і професійного розвитку фахівців екстремальних видів діяльності.
Досліджено теоретико-прикладні підвалини психологічного тренінгу, його можливості у навчанні та розвитку людини, запропоновано та впроваджено авторські психотренінги для персоналу, задіяного в екстремальних видах діяльності. Експериментальним дослідженням встановлено позитивний вплив різноманітних психологічних тренінгів на особистісний і професійний розвиток працівників МВС та МНС України. Охарактеризовано універсальні тренінгові ефекти та розроблено теоретичну модель розвитку особистісних і професійних якостей фахівців екстремальних видів діяльності засобами психологічного тренінгу.
Обґрунтовано концептуальні засади і напрями використання психологічного тренінгу в системі особистісно-професійного розвитку працівників ОВС. Запропоновано комплексну цільову програму впровадження психотренінгових технологій у діяльність органів внутрішніх справ України.
У дисертації теоретично узагальнено і запропоновано нове вирішення наукової проблеми особистісно-професійного розвитку фахівців екстремального профілю діяльності засобами психологічного тренінгу.
І. Загально-теоретичний та методологічний рівень розгляду проблеми особистісно-професійного розвитку фахівців екстремальних видів діяльності дозволив сформулювати низку положень, що сприяють більш повному розумінню цієї проблеми у сфері психологічних досліджень.
Під особистісно-професійним розвитком фахівця розуміється індивідуально і соціально обумовлений, активний та інтегративний процес психосоціального і професійного зростання людини, спрямований на її фахову самореалізацію та самоствердження як суб’єкта життєдіяльності.
Серед детермінант особистісного і професійного розвитку фахівця в сучасних наукових підходах визначаються індивідуально-генетичні особливості людини, культурно-історичні закономірності її буття, потреби в самореалізації, особистий досвід і життєві кризи, сукупність різноманітних стимулів і здатність до навчання, прагнення інтегруватися в соціально-професійний контекст тощо. Утім наукові дискусії щодо природи і сутності розвитку людини тривають.
Особистісно-професійний розвиток фахівців екстремальних професій зумовлений особливим характером їхньої діяльності. Одними з екстремальних видів діяльності є діяльність органів і підрозділів МВС та МНС України, що часто протікає в складних напружених умовах і пов’язана з ризиком для життя і здоров’я, використанням зброї, спеціальних засобів і техніки у надзвичайних ситуаціях, надмірними фізичними та психічними навантаженнями, інтенсивним впливом несприятливих факторів навколишнього середовища тощо. Успішність оперативної та службово-бойової діяльності в цих умовах залежить від рівня особистісно-професійного розвитку та спеціальної підготовки працівників.
Особливостями особистісно-професійного розвитку фахівців екстремального профілю діяльності, зокрема працівників МВС та МНС України, є: обумовленість розвитку працівників певним ступенем закритості системи МВС та МНС; взаємозв’язок професійного зростання працівників із вихідними даними їх психологічного розвитку та особливими умовами службової діяльності; спеціальна організація навчання і розвитку працівників у відомчих навчальних закладах та в системі безперервної професійної підготовки; необхідність розвитку професійно важливих якостей працівників, зокрема морально-вольових, інтелектуальних, соціально-комунікативної компетенції, системи цінностей та професійної мотивації. Визначальною особливістю особистісно-професійного розвитку працівників МВС та МНС України є здійснення цілеспрямованої психологічної підготовки до дій в екстремальних умовах.
Якісне навчання і розвиток фахівців екстремальних видів діяльності забезпечується дотриманням низки дидактичних принципів та застосуванням спеціальних форм і методів, що відображають специфіку конкретної екстремальної професії. Психологічними засобами розвитку фахівців є психотренінг, психотерапія, психокорекція. Проте на сьогодні для особистісно-професійного розвитку фахівців екстремальних видів діяльності недостатньо використовуються сучасні інноваційні технології, насамперед психологічні тренінги.
Психологічний тренінг визначено як інтегровану, універсальну систему цілеспрямованого психологічного тренування й розвитку людини відповідно до потреб і цілей її особистості та діяльності. Інтенсивний розвиток людини і групи під час тренінгу відбувається за рахунок прояву групових феноменів, використання спеціальних процедур, методів, тренерських технік тощо, які по суті є маніпулятивними, забезпечують трансляцію тренінгових конструктів та створюють своєрідне психологічне середовище для розширення самосвідомості людини, активізації її творчого потенціалу та позитивної особистісної трансформації.
Цілеспрямоване тренування психіки під час тренінгу, яке активізує інтелектуальні, комунікативні, емоційно-вольові та мотиваційні потенціали людини, зумовлене прогресивною транспсихічною маніпуляцією. Саме цей феномен лежить в основі буття і взаємодії особистості у тренінгу, уможливлює здійснення рефлексії минулого і моделювання майбутнього, дає поштовх для розвитку людини і групи. Сутність механізму прогресивної транспсихічної маніпуляції в тренінгу полягає в тому, що під час тренінгу учасники під впливом прогресивних маніпуляцій отримують певний чуттєво-практичний досвід, відбувається їх психологічна трансформація, що викликає особистісний і професійний розвиток, який може продовжуватися за межами тренінгового середовища.
Завдяки численним різновидам тренінгу, арсеналу його методів, прийомів і засобів, а також вагомим позитивним результатам, що одержують люди й організації від тренінгів, останні все більше використовуються в різноманітних галузях життя суспільства. Однак у психологічній науці та практиці не склалося чітких концептуальних положень щодо використання психотренінгових технологій для особистісно-професійного розвитку фахівців екстремального профілю діяльності.
ІІ. Проекція теоретичних положень та висновків, зроблених під час дослідження, дозволила одержати результати, що повніше розкривають можливості особистісно-професійного розвитку фахівців екстремального профілю діяльності засобами психологічного тренінгу, та надати низку практичних рекомендацій щодо впровадження психотренінгових технологій. У ході дослідження:
Розроблено та запропоновано авторські програми психологічних тренінгів «Комунікація – Стрес – Безпека» (КСБ), «Психологія ефективного керівника» (ПЕК), «Тренінг із професійно-психологічної підготовки працівників ОВС», призначені для особистісно-професійного розвитку фахівців. Зазначені тренінги на сьогодні впроваджено у створеному на базі Донецького юридичного інституту науково-дослідному центрі психотренінгових технологій, включено до програм професійного навчання працівників правоохоронних органів України та інших країн, а також використано під час експериментального дослідження впливу психологічних тренінгів на особистісний і професійний розвиток фахівців екстремальних видів діяльності.
Проведеним комплексним експериментальним дослідженням встановлено багатоплановий позитивний вплив психологічних тренінгів на професійну та особистісну динаміку фахівців екстремального профілю діяльності. Так, після участі в тренінгу КСБ у фахівців виявлено значимі поліпшення багатьох комунікативних якостей і оптимізація стилів міжособистісного спілкування, зниження рівня тривожності й фрустрації, позитивні ціннісно-смислові та мотиваційні зміни. Професійно значущі знання, навички та вміння, набуті під час тренінгу, розвиваються й активно застосовуються у практичному житті фахівців протягом тривалого часу після тренінгу, що загалом сприяє зростанню їх особистісної та професійної ефективності.
У керівників органів і підрозділів внутрішніх справ, унаслідок їх навчання за програмою тренінгу ПЕК, відмічено розвиток умінь та навичок стилю співпраці, зниження рівня жорстких і домінантних стилів міжособистісного спілкування. Після тренінгу в керівників підвищився рівень таких лідерських якостей, як ініціативність, зібраність, цілеспрямованість, у колективах їхніх підрозділів відчутно поліпшився соціально-психологічний клімат, зросла оцінка підлеглими їхніх ділових і особистісних якостей.
У результаті участі у «Тренінгу з професійно-психологічної підготовки працівників ОВС» у працівників міліції підвищилася нервово-психічна стійкість, посилилося прагнення незалежності, невимушеності. У них розвинулись упевненість у собі, здібності до емоційної саморегуляції, толерантності й контролю свідомості над поведінкою, адаптованості і творчого мислення.
Виявлено та охарактеризовано такі універсальні тренінгові ефекти: емоційно-енергетичний; соціально-комунікативний; прагнення самоактуалізації; адекватної саморефлексії; перенесення; пролонгований; загального індивідуально-професійного прогресу. Зазначені тренінгові ефекти якісно впливають на особистісно-професійний розвиток фахівців і зумовлені феноменом прогресивної транспсихічної маніпуляції у тренінгу.
Розроблено теоретичну модель особистісно-професійного розвитку фахівців екстремальних видів діяльності засобами психологічного тренінгу, що вміщує сукупність складових, механізмів та ефектів тренінгу, завдяки яким здійснюється цілеспрямований вплив на розвиток взаємопов’язаних між собою особистісних та професійних якостей. Ця модель дає змогу аналізувати закономірності особистісно-професійного розвитку та конструювати розвивально-тренінговий процес із фахівцями екстремального профілю діяльності, удосконалювати розвивальну, психокорекційну та психопрофілактичну роботу з ними.
Визначено концептуальні положення використання психотренінгових програм у системі особистісно-професійного розвитку працівників органів внутрішніх справ України, якими є: 1) спрямованість психотренінгів на вирішення відомчих проблем оптимізації підготовки кадрів для ОВС; 2) відповідність етичним нормам здійснення психологічної практики та основним методологічним вимогам і критеріям технологічності; 3) науково-прикладне розроблення психотренінгових методик, внесення їх до програм вищої школи МВС, професійної підготовки і підвищення кваліфікації працівників міліції; 4) комплексне й системне впровадження психотренінгів, охоплення всього особового складу ОВС; 5) підготовка кваліфікованих тренерів-психологів для ОВС; 6) створення інфраструктури тренінгової діяльності, всебічне організаційно-методичне, матеріально-технічне та інше забезпечення проведення тренінгів із персоналом; 7) прийняття державної (відомчої) програми впровадження тренінгових технологій у процес підготовки кадрів для міліції та супроводження їхньої службової діяльності.
Підготовку відомчих тренерів запропоновано здійснювати за таким алгоритмом: 1) фундаментальна теоретична і методична підготовка; 2) навчання за різноманітними психотренінговими програмами; 3) проходження тренінгів для тренерів; 4) стажування і супервізорство; 5) розроблення та моніторинг власних тренінгових продуктів; 6) сертифікація для надання права самостійного проведення тренінгів; 7) підвищення кваліфікації.
За результатами проведеного дисертаційного дослідження розроблено та подано на затвердження до МВС України «Комплексну цільову програму впровадження психотренінгових технологій у діяльність органів внутрішніх справ України», прийняття якої сприятиме вдосконаленню системи особистісно-професійного розвитку персоналу ОВС.
Перспективними напрямами подальших наукових пошуків є дослідження психодіагностичних засобів і критеріїв ефективності особистісно-професійного розвитку фахівців, проблем стандартизації та сертифікації розвивальних психотренінгових програм, наукова і прикладна розробка інших психологічних шляхів і засобів особистісно-професійного розвитку фахівців екстремальних видів діяльності, здійснення їх цілеспрямованої екстремальної психологічної підготовки. Спеціального дослідження потребують також психологічні особливості діяльності тренера психологічного тренінгу, професійно значущі якості його особистості тощо.
Публікації автора:
Монографії
1. Лефтеров В.О. Психологічні детермінанти загибелі та поранень працівників органів внутрішніх справ: монографія / Лефтеров В.О., Тімченко О.В. – Донецьк: ДІВС МВС України, 2002. – 324 с.
2. Павлов А.С. Экстремальная работа и температура тела: монография / Павлов А.С., Лефтеров В.А., Монастырский В.Н. – Донецк: ДонНУ, 2007. – 308 с.
3. Лефтеров В.О. Психологічні тренінгові технології в органах внутрішніх справ: монографія: в 2 т. / Лефтеров В.О. – Донецьк: ДЮІ, 2008. – Т. І: Методологія психотренінгу та його використання у професійно-психологічному розвитку персоналу, задіяного в екстремальних видах діяльності / Лефтеров В.О. – 2008. – 242 с. – Т. ІІ: Психотренінг в ОВС: практичний досвід, організація проведення та перспективи подальшого впровадження / Лефтеров В.О. – 2008. – 286 с.
Статті у наукових фахових виданнях
Навчальні посібники
1. Лефтеров В.О. Навчально-методичний посібник з курсу «Юридична та професійна психологія працівників карного розшуку [для курсантів факультету кримінальної міліції] / Лефтеров В.О. – Донецьк: ДІВС МВС України, 2004. – 42 с.
2. Кушнарьов С.В. Психотренінгові технології профілактики корупційної поведінки серед працівників органів і підрозділів внутрішніх справ: навчально-методичний посібник / Кушнарьов С.В., Шаповалов О.В., Лефтеров В.О.; за ред. В.М. Бесчастного. – Донецьк: ДЮІ МВС при ДонНУ, 2005. – 80 с.
3. Бесчастный В.Н. Тренинговые методы подготовки руководителей огрганов внутренних дел: теория и практика: учебно-методическое пособие / Бесчастный В.Н., Лефтеров В.А., Литвинова Г.А.; пер. с укр. И.А. Чикалиной. – Донецк: ДЮИ ЛГУВД, 2007 – 332 с. – (Допущено МВД Украины).
4. Горелов І.Ю. Тренінг з формування психологічної готовності працівників ОВС до застосування вогнепально-силового впливу: навчально-методичний посібник / Горелов І.Ю., Лефтеров В.О. – Донецьк: ДЮІ ЛДУВС, 2007. – 36 с.
Статті, навчально-методичні розробки, матеріали конференцій
Лефтеров В.О. Використання тренінгових технологій у процесі виховання майбутніх правоохоронців / В.О. Лефтеров // Проблеми виховної роботи з персоналом органів внутрішніх справ: матер. наук.-прак. конф., Харків, 26-27 квітня 2002 р. – Х.: НУВС, 2002. – С. 78-84.
Лефтеров В.А. Типовая программа тренинга «Коммуникация – Стресс – Безопасность» (методико-технологический алгоритм) / Лефтеров В.А. – Донецк: ДЮИ МВД Украины, 2004. – 48 с.
Лефтеров В.А. Проблемы внедрения психотренинговых технологий в правоохранительную деятельность / В.А. Лефтеров // Психологічні тренінгові технології у правоохоронній діяльності: науково-методичні та організаційно-практичні проблеми впровадження і використання, перспективи розвитку: матер. міжнар. наук.-практ. конф., Донецьк, 27-28 трав. 2005 р.: у 2 ч. – Донецьк: ДЮІ МВС при ДонНУ, 2005. – Ч. 1. – С. 35-45.
Лефтеров В.О. Психопрофілактичні тренінги як ефективна форма забезпечення психологічної надійності персоналу ОВС / В.О. Лефтеров // Створення системи забезпечення психологічної та психофізіологічної надійності персоналу. Організація та проведення психопрофілактичної роботи в органах внутрішніх справ України: мат. ІІІ Всеукр. наук.-метод. семінару; за ред. М.В. Джиги, С.І. Яковенка. – К.: КЮІ МВС України, 2005. – С. 24-29.
Лефтеров В.О. Моніторинг ефективності психологічних тренінгів для працівників органів внутрішніх справ / В.О. Лефтеров // Актуальні проблеми юридичної психології: Всеукр. наук.-практ. конф., Київ, 29-30 вересня 2006 р.: тези доп.; редкол.: Є.М. Мойсеєв, В.М. Дзюба, О.М. Джужа [та ін.]. – К.: Київський нац. ун-т внутр. справ, 2006. – С. 98-100.
Лефтеров В.А. Основные задачи и направления использования психотренингов в органах внутренних дел / В.А. Лефтеров // Психологічні тренінгові технології у правоохоронній діяльності: науково-методичні та організаційно-практичні проблеми впровадження і використання, перспективи розвитку: матер. міжнар. наук.-прак. конф., Донецьк, 26-27 трав. 2006 р. – Донецьк: ДЮІ ЛДУВС, 2006. – С. 27-34.
Лефтеров В.О. Особистісні та ситуативні прояви людей в екстремальних умовах діяльності (на прикладі діяльності працівників правоохоронних органів) / В.О. Лефтеров // Особистісні та ситуативні детермінанти поведінки і діяльності людини / за заг. ред. В.Д. Потапової, А.В. Гордєєвої. – Донецьк: ТОВ «Юго-Восток, Лтд», 2007. – С. 147-162.
Лефтеров В.О. Тренінгові технології з попередження службового та психічного травматизму правоохоронців, як складової національної безпеки / В.О. Лефтеров // Психологічні аспекти національної безпеки: міжнар. наук.-прак. конф., Львів, 22-23 берез. 2007 р.: тези доповід. – Львів: В-о ПП «Арал», 2007. – С. 126-128.
Лефтеров В.А. Психологический тренинг: механизмы влияния на человека и группу / В.А. Лефтеров // Психологічні тренінгові технології у правоохоронній діяльності: науково-методичні та організаційно-практичні проблеми впровадження і використання, перспективи розвитку: матеріали міжнар. наук.-прак. конф., Донецьк, 24-26 травня 2007 р. – Донецьк: ДЮІ ЛДУВС, 2007. – С. 120-125.
Лефтеров В.А. Психологические детерминанты служебного травматизма работников органов внутренних дел / В.А. Лефтеров // Матер. IV Всерос. съезда РПО: в 3 т., 18-19 сентября 2007 г., Ростов-на-Дону. – Т. ІІ. – Москва; Ростов-на-Дону: КРЕДО, 2007. – С. 240.
Лефтеров В.А. Универсальные тренинговые эффекты / В.А. Лефтеров // Психологические технологии в экстремальных видах деятельности: матер. IV междун. науч.-прак. конф., Донецк, 22-23 мая 2008 г. – Донецк: ДЮИ, 2008. – С. 199-202.
Lefterov V. Traumatismus im taglichen Bienst bei der ukrainischen Miliz: psychologische Ursachen und Prophilaktik / V. Lefterov, A. Timtschenko, G. Litwinowa // Eurojournal pro management. – 2001. – № 1\2 – S. 38-39.
Bestschastnyj V. Trainingsmethodik bei Kommunikation, Stress und Sicherheit im Dienste der ukrainischen Miliz / V. Bestschastnyj , V. Lefterov, G. Litwinowa // Eurojournal pro management. – 2005. – № 1. – S. 56-57.
Lefterov V. Soziale Kompetenz-Trainings fr ukrainische Polizisten: Evaluation der Effektivitt der Trainingsmanahmen und Darstellung der Probleme bei der Einfhrung / V. Lefterov, G. Litwinowa, N. Kowaltschischina // Blickpunkt. Das Magazin der Bayerischen Bereitschaftspolizei № 3. – Bamberg, 2007. – S. 18-20.