Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нормальна фізіологія


Шінкарук-Диковицька Марія Михайлівна. Особливості зв’язків між конституційними параметрами і показниками кардіоінтервалографії у підлітків з різними типами гемодинаміки : Дис... канд. наук: 14.03.03 - 2008.



Анотація до роботи:

Шінкарук-Диковицька М.М. Особливості зв’язків між конституційними параметрами і показниками кардіоінтервалографії у підлітків з різними типами гемодинаміки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.03 – нормальна фізіологія. – Вінницький національний медичний університет ім. М.І. Пирогова МОЗ України. – Вінниця, 2008.

Дослідження присвячене вивченню регіональних особливостей показників кардіоінтервалографії у практично здорових міських хлопчиків і дівчаток з різними типами гемодинаміки, що мешкають на території Подільського регіону України, та оцінці їх взаємозв’язку із антропометричними і соматотипологічними параметрами організму. Встановлено зростання сили кореляційних зв’язків, які реєструються, у разі розподілу підлітків на різні типи гемодинаміки. Виявлено, що кількість і сила статистично значимих кореляційних зв’язків між конституційними показниками та показниками кардіоінтервалографії у хлопчиків як загалом, так і з урахуванням типу гемодинаміки були більшими, ніж у дівчаток. Результати дослідження дозволили розробити регресійні моделі нормативних індивідуальних параметрів показників кардіоінтервалографії у практично здорових міських підлітків Поділля з різними типами гемодинаміки, що надає можливість більш коректно оцінити функціональний стан серцево-судинної і вегетативної нервової системи хлопчиків і дівчаток.

У дисертаційній роботі наведене нове вирішення науково-практичної задачі, яка полягає у встановлені регіональних особливостей показників КІГ у підлітків з різними типами гемодинаміки та оцінці їх взаємозв’язку із антропометричними і соматотипологічними параметрами організму, що дозволило розробити регресійні моделі нормативних показників КІГ у залежності від особливостей будови тіла з урахуванням різних типів гемодинаміки.

1. Між групами хлопчиків з ГпТГ та ЕуТГ не встановлено жодних статистично значимих відмінностей показників КІГ. У дівчаток з ГпТГ встановлені: більші, ніж в групі з ЕуТГ, значення RMSSD, Max, ВАР, HF i VLF та менші значення ВПР, а також більші, ніж у групі з ГрТГ значення усіх статистичних показників ВСР, NNM, Max, ВАР i VLF та менші значення ВПР. Між дівчатками з ЕуТГ та ГрТГ статистично значимих відмінностей у структурі показників КІГ не виявлено.

2. Між підлітками різної статі з однаковими типами гемодинаміки встановлені наступні статистично значимі розбіжності: у хлопчиків ГпТГ реєструвались більші значення Mo, NNM, Max i Min, у хлопчиків ЕуТГ – більші значення усіх показників ВП (крім АМо, яка була більшою у дівчаток), менші значення показників щодо оцінки ВГ за методом Баєвського та більший показник VLF.

3. У дівчаток без урахування особливостей типу гемодинаміки найбільш численними і вираженими виявилися зв’язки охватних розмірів тіла з NNM, Max i Min; у хлопчиків – між габаритними, поздовжніми і охватними розмірами тіла та Mo, NNM, Max і Min. Причому загальна кількість статистично значимих, переважно прямих, кореляційних зв’язків у хлопчиків (118) була майже в два рази більшою, ніж у дівчаток (63), з них кореляційних зв’язків середньої сили у хлопчиків було виявлено у п’ять разів більше (20), ніж у дівчаток (4). У хлопчиків також відмічено і значно більшу кількість статистично значимих зв’язків зворотного характеру (11), ніж у дівчаток (4).

4. У разі розподілу на різні типи гемодинаміки у дівчаток зафіксовано 108 статистично значимих кореляційних зв’язків (2 сильних, 87 середньої сили, 19 слабких). З них: найбільша кількість у дівчаток з ГрТГ – 49 (45,3 % від загальної кількості), у дівчаток з ГпТГ – 34 (31,5 % від загальної кількості) і найменша кількість у дівчаток з ЕуТГ – 25 (23,2 % від загальної кількості) зв’язків.

У дівчаток з ГпТГ найбільша кількість, переважно прямих – 31 (91,2 %), зв’язків встановлена між показниками ВП – 23 (67,6 % від загальної кількості) та поздовжніми – 13 (38,2 % від загальної кількості) і охватними – 10 (29,4 % від загальної кількості) розмірами тіла. Зафіксована відсутність статистично значимих зв’язків між габаритними розмірами тіла та статистичними і спектральними показниками ВСР, а також показниками ВГ за методом Баєвського; поздовжніми розмірами тіла та показниками ВГ за методом Баєвського і спектральними показниками ВСР; поперечними і передньо-задніми розмірами тіла та статистичними і спектральними показниками ВСР.

У дівчаток з ГрТГ найбільша кількість, переважно прямих, зв’язків встановлена між показниками ВП – 31 (63,3 % від загальної кількості) і виключно зворотних між показниками ВГ за методом Баєвського – 15 (30,6 % від загальної кількості) та охватними розмірами тіла – 35 (71,4 % від загальної кількості).

У дівчаток з ЕуТГ найбільша кількість, переважно прямих – 23 (92,0 %), зв’язків (19 з яких – 76 % були слабкими) встановлена між показниками ВП – 23 (92,0 % від загальної кількості), охватними розмірами тіла – 9 (36,0 % від загальної кількості) і компонентним складом маси тіла – 5 (20,0 % від загальної кількості).

5. У разі розподілу на різні типи гемодинаміки у хлопчиків зафіксовано 142 статистично значимих кореляційних зв’язка (1 сильний, 132 середньої сили, 9 слабких). Причому кількість зв’язків у хлопчиків з ГпТГ – 107 (75,3 % від загальної кількості) була у 3 рази більшою, ніж у хлопчиків з ЕуТГ – 35 (24,6 % від загальної кількості) зв’язків.

У хлопчиків з ГпТГ найбільша кількість прямих (52 (48,6 %)) зв’язків встановлена між показниками ВП і ВГ за методом Баєвського, найбільша кількість зворотних (55 (51,4 %)) зв’язків – між статистичними і спектральними показниками ВСР та поздовжніми розмірами тіла – 46 (43,0 % від загальної кількості). Не виявлено жодного статистично значимого зв’язку між: поперечними розмірами тіла та показниками КІГ; охватними розмірами та статистичними і спектральними показниками ВСР, а також показниками ВГ за методом Баєвського.

У хлопчиків з ЕуТГ найбільша кількість, переважно прямих – 34 (97,1 %), зв’язків (26 з яких – 74,3 % були середньої сили) встановлена між показниками ВП – 31 (88,6 % від загальної кількості) та охватними розмірами тіла – 21 (60,0 % від загальної кількості). Не виявлено жодного статистично значимого зв’язку між товщиною шкірно-жирових складок, компонентами соматотипу і компонентами маси тіла та показниками КІГ.

6. При розподілі на різні типи гемодинаміки у хлопчиків побудовано 8 моделей показників КІГ, що мають точність опису ознаки більше ніж 50 %. У дівчаток побудовано 15 моделей, причому у осіб з ЕуТГ загалом не моделювалися статистичні показники ВСР, ІВР і ВПР, а інші показники КІГ мали точність опису ознак менше 50 %. В моделях, що мають практичне значення для медицини, коефіцієнт детермінації складав: у хлопчиків з ГпТГ (за винятком PNN50) – від 59,3 до 91,0 %; у хлопчиків з ЕуТГ (лише для ІВР, ВПР і НF) – від 51,1 до 57,4 %; у дівчаток з ГпТГ (за винятком LF і VLF) – від 66,4 до 96,8 %; у дівчаток з ГрТГ (за винятком ВПР) – від 72,1 до 89,3 %.

7. До статистичних моделей, що були побудовані, найбільш часто входили: у хлопчиків з ГпТГ – охватні (31,0 %) і поперечні (13,8 %) розміри тіла та товщина шкірно-жирових складок (19,0 %); у хлопчиків з ЕуТГ – також охватні (45,7 %) і поперечні (17,1 %) розміри тіла та товщина шкірно-жирових складок (17,1 %); у дівчаток з ГпТГ – охватні (28,6 %) і поперечні (20,4 %) розміри тіла, товщина шкірно-жирових складок (16,3 %) та ширина дистальних епіфізів (14,3 %); з ЕуТГ – охватні (52,9 %) і поперечні (29,4 %) розміри тіла; у дівчаток з ГрТГ – охватні (27,8 %) і поперечні (22,2 %) розміри тіла, товщина шкірно-жирових складок (18,5 %) та ширина дистальних епіфізів (18,5 %).

Публікації автора:

1. Шінкарук-Диковицька М. М. Математичне моделювання нормативних параметрів показників варіабельності серцевого ритму у підлітків з гіпокінетичним типом гемодинаміки в залежності від особливостей будови тіла / М. М. Шінкарук-Диковицька // Вісник морфології. – 2007. – Т.13, №2. – С. 426-431.

2. Шінкарук-Диковицька М. М. Показники варіабельності серцевого ритму у практично здорових підлітків з різними типами гемодинаміки / М. М. Шінкарук-Диковицька // Biomedical and biosocial anthropology. – 2008. – №10. – С. 131-138.

3. Сергета І. В. Особливості кореляційних зв’язків показників варіабельності серцевого ритму з антропометричними і соматотипологічними показниками у практично здорових міських підлітків Поділля / І. В. Сергета, М. М. Шінкарук-Диковицька // Вісник Вінницького національного медичного університету. – 2008. – Т.12, №1. – С 34-38.

4. Волков К. С. Моделювання нормативних параметрів кардіоінтервалографії у дівчаток з гіперкінетичним типом гемодинаміки в залежності від особливостей будови тіла / К. С. Волков, І. В. Сергета, М. М. Шінкарук-Диковицька // Вісник морфології. – 2008. – Т.14, №1. – С. 205-208.

5. Шінкарук-Диковицька М. М. Кореляційні зв’язки показників кардіоінтервалографії з антропометричними і соматотипологічними показниками у дівчаток Поділля з різними типами гемодинаміки / М. М. Шінкарук-Диковицька, В. Г. Черкасов, І. В. Сергета // Світ медицини та біології. – 2008. – № 3. – С. 111-115.

6. Шінкарук-Диковицька М. М. Зв’язки показників кардіоінтервалографії з антропометричними і соматотипологічними показниками у хлопчиків Подільського регіону України з різними типами гемодинаміки / М. М. Шінкарук-Диковицька, І. В. Сергета, К. С. Волков // Biomedical and biosocial anthropology. – 2008. – №11. – С. 69-72.

7. Деклараційний патент на корисну модель 29940 Україна, МПК51 А61В 10/00. Спосіб прогнозування кардіоінтервалографії у підлітків з різними типами гемодинаміки / Гунас І. В., Шінкарук-Диковицька М. М., Дмітрієв М. О.; заявник та патентовласник Вінницький національний медичний університет ім. М.І. Пирогова. – № u 2007 14496 ; заявлено 24.12.07 ; опубл. 25.01.08, Бюл. № 2.

8. Очеретная О. Л. Особенности показателей вариабельности сердечного ритма у подростков и юношей разных конституциональных типов / О. Л. Очеретная, М. М. Шинкарук-Диковицкая, В. В. Пилипонова, В. В. Ковальчук, Е. С. Прокопенко // Современные подходы в биомедицинской, клинической и психологической интегративной антропологии : матер. конф. с междунар. участием. – Томск, 2008. – С. 137-140.

9. Шінкарук-Диковицька М. М. Статеві особливості зв’язків показників КІГ із розмірами і будовою тіла у підлітків з гіпо- і еукінетичним типами гемодинаміки / М. М. Шінкарук-Диковицька // Прикладні аспекти морфології експериментальних і клінічних досліджень: матер. науково-практич. конф., 29-30 травня 2008 р. : тези доп. – Тернопіль, 2008. – С. 156.

10. Шінкарук-Диковицька М. М. Регресійні моделі нормативних параметрів варіабельності серцевого ритму у підлітків з еукінетичним типом гемодинаміки в залежності від особливостей будови тіла / М. М. Шінкарук-Диковицька // Прикладні аспекти морфології експериментальних і клінічних досліджень: матер. науково-практич. конф., 29-30 травня 2008 р. : тези доп. – Тернопіль, 2008. – С. 157-158.