Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Медична психологія


Журжу Тамара Сергіївна. Особливості та психокорекція образу "Я" у підлітків з девіантною поведінкою : Дис... канд. наук: 19.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Журжу Т. С. Особливості та психокорекція образу Я у підлітків з девіантною поведінкою. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукової ступіня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.04. – медична психологія. – Харківська медична академія післядипломної освіти, Харків, 2009.

Дисертаційне дослідження присвячене вивченню особливостей образу Я у підлітків з поведінковими розладами, які розглянуті і вивчені з опорою на теоретичний аналіз літератури і за допомогою емпіричного аналізу, який включає вживання адекватних предмету психодіагностичних методик і репрезентативну вибірку. У роботі досліджено такі феномени як поведінкові розлади, структура образу Я, особливості суб'єктивного часу, а також описані можливості використання психотренінгу для корекції образу Я у девіантних підлітків. Виявлено, що образ Я у підлітків-делінквентів та у підлітків з розладами поведінки має структурно-динамічні особливості, містить тілесний, соціальний та особистісний аспекти і часові характеристики, які поширюються на уявлення про себе у минулому, теперішньому та майбутньому. Встановлено що образ Я підлітків-делінквентів та підлітків з розладом поведінки сформований недостатньо або викривлений: прив’язаний до конкретної ситуації, його смислові складники недостатньо сформовані, уявлення про себе мало диференційовані у часі. Зазначені особливості образу Я можуть зумовити виникнення девіантної поведінки у підлітків.

Результати дослідження мають дуже широку сферу застосування – від профілактичних заходів в системі шкільної освіти до вживання в роботі медичного та судового психолога, які визначають міру вираженості поведінкових розладів у підлітків.

1. У дисертаційній роботі здійснено теоретичне обґрунтування і практичне вирішення проблеми структурно-динамічних особливостей образу Я у підлітків з різноманітними формами девіантної поведінки, розроблено й апробовано корекційну програму, спрямовану на зміну образу Я підлітків-делінквентів та підлітків з розладами особистості.

2. Аналіз психологічної літератури дозволив встановити, що образ Я має свою структурну-динамічну організацію, містить тілесний, особистісний, соціальний складники і часові характеристики, що пояснюється формуванням уявлень про себе в минулому, теперішньому та майбутньому. Якщо розглядати образ Я як образ свідомості, то кожен з цих аспектів образу Я повинен включати такі елементи, що утворюють образ свідомості: чуттєве або емоційне переживання, означення, особистісий смисл.

3. Встановлено, що підлітки-делінквенти та підлітки з розладами поведінки близькі за своїми психологічними характеристиками: мають високий рівень психопатизації, неадекватну самооцінку, нечітке уявлення про себе. Встановлена різниця в цих характеристиках не досягає статистичної ймовірності, що свідчить про схожість підлітків-делінквентів та підлітків з розладами поведінки.

4. Образ Я у підлітків з розладами поведінки та підлітків-делінквентів має структурно-динамічні особливості: відстає у своєму формуванні, прив’язаний до конкретної ситуації, не має цілісного характеру, його смислові складники та означення сформовані недостатньо. Особливості образу Я поширюються на уявлення про себе в часовому вимірі, які погано диференційовані на минуле, теперішнє і майбутнє. Встановлено, що недостатньо сформований або викривлений образ Я впливає на формування девіантної поведінки.

5. Виявлено, що в свідомості соціально адаптованих підлітків уявлення про себе в часі достатньо диференційовані через розрізнення минулого, теперішнього і майбутнього. У той же час основною проблемою підлітків з розладами поведінки підлітків-делінквентів є невміння працювати в плані свідомості і самосвідомості: минуле і майбутнє є для них неясним, невизначеним, нечітким і неусвідомленим; у минулому і майбутньому відсутнє чітке уявлення про себе.

6. Запропонована корекційна програма для підлітків з девіантною поведінкою спрямована на зміну образу Я і сприяє розвитку навичок усвідомлення себе в минулому, теперішньому та майбутньому, навичок рефлексії, формуванню адекватної самооцінки, освоєнню альтернативних стратегій самовираження. У результаті корекції образу Я підлітків з девіантною поведінкою відзначено істотні позитівні зміни: самооцінка стала більш адекватною, з’явилось чітке уявлення про себе, особливо щодо образу Я у майбутньому.

Проведене дослідження не вичерпує всіх аспектів означеної проблеми. Перспективами подальшого дослідження є більш детальне вивчення компонентів образу Я з урахуванням їх вікових та часових характеристик, розробка конкретних психологічних рекомендацій і програм для корегування девіантних форм поведінки.

Публікації автора:

1. Журжу Т. С. Якщо поведінка підлітка відхиляється від норми / Журжу Т.С. // Соціальна психологія. – 2004. – № 1(3). – С. 120 – 127.

2. Журжу Т. С. Структура самосвідомості в підлітків з поведінковими розладами / Журжу Т. С. // Соціальна психологія. – 2005. – № 3(11). – С. 126 – 130.

3. Журжу Т. С. Особлівості суб‘єктивного часу в підлітків з поведінковими розладами / Журжу Т. С. // Наукові записки Інституту психології імені Г. С. Костюка АПН Україні / За ред. академіка С.Д. Максименка. – К.: Главник, 2005. – Вип.26, в 4-х томах. Том 2. – С. 82 –85.

4. Журжу Т.С. Возможности применения методик М. Куна и семантического дифференциала Фельдеса в диагностике образа Я у подростков / Журжу Т. С. // Вісник Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. Серія «Психологія» – 2007. – № 759. – С. 105 –110.

5. Гутова Т. С. Психолого-педагогические аспекты диагностики и коррекции девиантного поведения у подростков / Гутова Т. С. // Психолого - педагогические основы личностно-ориентированного образования в МДЦ "Артек". – Сборник научных работ. – Выпуск 2. – «Артек». – 2001. – С.139 –144.