Кислий Віталій Дмитрович. Особливості соціально-психологічної адаптації офіцерів-випускників до діяльності в особливих умовах: дисертація канд. психол. наук: 19.00.09 / Харківський військовий ун-т. - Х., 2003.
Анотація до роботи:
Кислий В.Д. Особливості соціально-психологічної адаптації офіцерів-випускників до діяльності в особливих умовах. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.09 – психологія праці в особливих умовах. – Харківський військовий університет, Харків, 2003.
Дисертація присвячена проблемі соціально-психологічної адаптації офіцерів-випускників до діяльності в особливих умовах. В дисертації виявлені основні теоретико-концептуальні підходи у дослідженні соціально-психологічної адаптації. Охарактеризовані психічні стани офіцерів, зумовлені впливом стрес-факторів у процесі виконання ними службових завдань. Проведено системний аналіз теоретичних аспектів процесу соціально-психологічної адаптації. Запропоновано прийоми та методи психокорекційної роботи щодо оптимізації процесу адаптації офіцера-випускника. Надано загальну характеристику методів дослідження та груп обстежуваних. Виявлено основні стрес-фактори, що впливають на процес соціально-психологічної адаптації офіцерів-випускників. Досліджено динаміку процесу адаптації офіцерів до особливих умов. Проведено аналіз залежності соціально-психологічної адаптації від індивідуально-психологічних особливостей офіцерів-випускників. Розроблено методику соціально-психологічної адаптації офіцерів-випускників до діяльності в особливих умовах. У результаті проведеного дослідження командному складу частин та підрозділів Збройних Сил України запропоновані практичні рекомендації з оптимізації соціально-психологічної адаптації офіцерів-випускників.
Аналіз сучасної психологічної літератури дозволив теоретично обґрунтувати та запропонувати нове рішення завдань з виявлення, формування й удосконалення рівнів соціально-психологічної адаптації офіцерів-випускників до діяльності в особливих умовах на основі застосування психологічних прийомів подолання стрес-факторів, зумовлюючих ці умови; з цілеспрямованого впливу на індивідуально-психологічні особливості офіцерів, а також ослаблення проявів у них акцентуацій характеру та оптимізації ситуацій в особливих умовах діяльності.
Проведення експериментального дослідження дозволило визначити три якісно різних рівня соціально-психологічної адаптації офіцерів-випускників, найбільш успішними з них є високий та середній, формування й удосконалення яких призводить до підвищення ефективності діяльності офіцерів-випускників в особливих умовах.
Виявлено, що офіцери з високим рівнем успішності соціально-психологічної адаптації характеризуються: позитивними психічними станами, наявністю стійких мотивів, відсутністю акцентуацій характеру або їх наявністю без ознак прояву, низьким рівнем особистісної тривожності та високою ефективністю службової діяльності. Офіцери з середнім рівнем соціально-психологічної характеризуються в основному позитивними психічними станами, наявністю відносно стійких мотивів, середнім рівнем особистісної тривожності, наявністю акцентуацій характеру, які позитивно впливають на діяльність (гіпертимна, демонстративна), та в цілому задовільним рівнем службової діяльності. Низький рівень успішності соціально-психологічної адаптації зумовлювався різноплановими мотивами і психічними станами, середнім або високим рівнем особистої тривожності, наявністю акцентуацій характеру (тривожна, збуджена, застрягаюча, дистимічна) з ознаками їх негативного прояву та недостатнім рівнем службової діяльності.
Встановлено, що динаміка процесу соціально-психологічної адаптації офіцерів-випускників до діяльності в особливих умовах характеризується зміною рівнів їх індивідуально-психологічних особливостей, які багато в чому визначають успішність адаптації. Це свідчить про те, що високий і середній рівні успішності соціально-психологічної адаптації можуть формуватись шляхом цілеспрямованого впливу або виникати спонтанно, в останньому випадку вони потребують подальшого удосконалення. Низький рівень індивідуально-психологічних особливостей виключає можливість спонтанного виникнення рівнів соціально-психологічної адаптації, адекватних вимогам діяльності в особливих умовах.
Розроблена методика з оптимізації соціально-психологічної адаптації офіцерів-випускників до діяльності в особливих умовах містить в собі комплекс заходів з визначення, формування й удосконалення рівнів індивідуально-психологічних особливостей офіцерів з урахуванням акцентуацій їх характеру та дозволяє підвищити рівень ефективності діяльності офіцерів в особливих умовах.
Рекомендований у ході проведення дослідницької роботи з оптимізації соціально-психологічної адаптації офіцерів-випускників комплекс тестових методик може успішно використовуватися в інших силових структурах з метою виявлення рівнів індивідуально-психологічних особливостей офіцерів та їх удосконалення, а також для формування рівнів успішності соціально-психологічної адаптації, адекватних вимогам діяльності в особливих умовах.
Основні положення і результати дисертаційного дослідження відображені в публікаціях
Ліпатов І.І., Кислий В.Д. Вплив акцентуацій характеру військовослужбовців на адаптацію до діяльності в особливих умовах // Наукові записки Харківського військового університету. Соціальна філософія, педагогіка, психологія. – Харків: ХВУ, 2000. – Вип. VI. – С. 134-140.
Кислий В.Д. Психічна саморегуляція та її вплив на адаптацію військовослужбовців до діяльності в особливих умовах // Наукові записки Харківського військового університету. Соціальна філософія, педагогіка, психологія. – Харків: ХВУ, 2001. – Вип. ІХ. – С. 193-198.
Кислий В.Д. Взаємозв’язок психічних станів військовослужбовців з процесом їх адаптації до діяльності в особливих умовах // Вісник Харківського національного університету. Серія психологія. – Харків: ХНУ, 2001. – № 517.– С. 80-82.
Самойлов О.Є., КислийВ.Д. Динаміка процесу соціально-психологічної адаптації молодих офіцерів в особливих умовах діяльності // Наукові записки Харківського військового університету. Соціальна філософія, психологія. – Харків: ХВУ, 2003. – Вип. 1(16). – С. 129-134.
Кислий В.Д. Вплив динаміки індивідуально-психологічних особливостей на рівні соціально-психологічної адаптації молодих офіцерів в особливих умовах діяльності // Наукові записки Харківського військового університету. Соціальна філософія, психологія. – Харків: ХВУ, 2003. – Вип. 2(17). – С. 199-205.
Кислий В.Д. Вплив акцентуацій характеру на соціально-психологічну адаптацію молодих офіцерів в процесі їх становлення як військових інтелігентів // Основні напрямки виховання військової інтелігенції у сучасних умовах: Матеріали науково-практичної конференції вищих навчальних закладів м. Харкова. – Харків: ХВУ, 2002. – С. 140-142.
Кислий В.Д. Суїцид як наслідок порушень соціально-психологічної адаптації особистості в особливих умовах діяльності // Актуальні проблеми суїцидології: Зб. наук. праць за матеріалами ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції м. Київ. – К.: РВВ КІВС, 2002. Частина 1. – С. 115-119.
Кислий В.Д. Вплив особливих умов діяльності на соціально-психологічну адаптацію молодих офіцерів в умовах реформування вищої школи // Багаліївські читання в НАУ: Прогр. і матеріали V Багаліїв. читань, м. Харків. / Нар. укр. акад. – Х., 2002. – Ч. 5. Вік ХХ: реформи в українській вищій школі. – С. 160-161.
Кислий В.Д. Особливості соціально-психологічної адаптації офіцерів випускників вищих військово-навчальних закладів до діяльності в особливих умовах // ІІ наукова конференція молодих вчених Харківського військового університету м. Харків. – Харків: ХВУ, 2003. – С. 19.