Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Основи та фундаменти


Бабіч Пилип Володимирович. Особливості розвитку крена прямокутних фундаментів на водонасиченій основі для шару кінцевої товщини : Дис... канд. наук: 05.23.02 - 2006.



Анотація до роботи:

Бабіч П.В. „Особливості розвитку крена прямокутних фундаментів на водонасиченій основі для шару кінцевої товщини” – рукопис.

Дисертація на здобуття ученого ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.23.02 – Основи та фундаменти. – Придніпровська державна академія будівництва та архітектури, Дніпропетровськ, 2006.

Дисертація присвячена питанням розвитку методів розрахунку кренів фундаментів на ґрунтовій (у тому числі водонасиченій) основі в рамках розрахункової схеми шару кінцевої товщини. При її написанні переслідувалася мета розробити методики розрахунку кренів фундаментів на слабких ґрунтах з урахуванням реологічних властивостей основи.

Основними результатами роботи є:

- експериментальні лабораторні дослідження закономірностей розвитку кренів моделей фундаментів, які мають позацентрово навантаження на основі, що має властивість повзучості, їхній аналіз і узагальнення;

- експериментальні натурні дослідження закономірностей розвитку кренів фундаментів які мають позацентрове навантаження на основі, що має властивість повзучості, їхній аналіз і узагальнення;

- теоретичні дослідження закономірностей розвитку кренів фундаментів які мають позаценторове навантаження прикладене поза центром на основі, що має властивість повзучості;

- методика розрахунку стабілізованих (при t) кренів фундаментів які мають позацентрове навантаження;

- методика розрахунку кренів фундаментів які мають позацентрове навантаження як функції часу.

1. Має місце проблема розрахунку кренів окремо стоячих фундаментів у часі. Ця проблема зумовлена тим, що існує ряд технологічних процесів, в яких необхідно заздалегідь знати, наскільки в майбутній момент часу зміниться крен фундаменту. До таких процесів відносяться виробництво великорозмірних деталей на прецизійних верстатах, робота турбін і генераторів на електростанціях і т.д.

2. Експериментальним шляхом показано, що крени фундаментів на основах із слабких ґрунтів, як правило, перевищують їхні значення, розраховані згідно з рекомендаціями Норм.

3. У ході теоретичних досліджень було встановлене наступне.

3.1. Крени на лінійно-деформованому шарі кінцевої товщини абсолютно гнучких і абсолютно твердих фундаментів із прямокутною формою підошви відрізняються одне від одного. Ця відмінність складає 9...70%, якщо перекидаючий момент діє убік більшої сторони і 33...72 %, якщо перекидний момент діє убік меншої сторони.

3.2. Отримані в рамках теорії спадкоємної пружності аналітичні рішення про розвиток крену фундаменту з прямокутною формою підошви в часі в рамках розрахункової схеми основи у вигляді шару кінцевої товщини дозволили зробити висновок про те, що криві “крен-час” прямокутних фундаментів з різними співвідношеннями сторін подібні.

3.3. Аналіз, отриманого в рамках моделі пружного водонасиченого середовища рішення про розвиток у часі крену фундаменту з прямокутною формою підошви на ґрунтовому шарі кінцевої товщини, дозволив зробити висновок про те, що в даному випадку характер кривої “крен – час” визначається геометричними розмірами фундаменту (довжиною і шириною його підошви), товщиною ґрунтового шару і коефіцієнтом Пуассона ґрунтового кістяка n. Зокрема, при n0,5 і інших рівних умовах фільтраційна консолідація зникає, а крен залишається незмінним у часі.

4. Розроблено методику розрахунку кренів фундаментів із прямокутною формою підошви в рамках розрахункової моделі шару кінцевої товщини як функцій часу. У її основу покладено отримані у процесі дослідження рішення про крен фундаменту на водонасиченому лінійно-деформованому шарі кінцевої товщини, повзучість ґрунтового кістяка якого підлягає теорії спадкоємної пружності. Практичні рекомендації прийняті до використання в практиці проектування Українського державного інституту з проектування металургійних заводів (Укргіпромез), що підтверджуються листом № 49/5306 від 16.11 2005 р.

5. Результати досліджень були застосовані Запорізьким відділенням Державного Науково-дослідного інституту будівельних конструкцій (ЗВ НДІБК) при оцінці деформованого стану ґрунтових основ і фундаментів реакторних відділень Запорізької АЕС, що підтверджується актом впровадження від 02.09.2005 р.

6. У даному дослідженні вдалося охопити лише частину проблеми розрахунку кренів фундаментів на ґрунтовому шарі кінцевої товщини. Перспективним є подальше дослідження ефекту початкового напірного градієнта водонасичених основ, складених глинистими ґрунтами.

Публікації автора:

1. Бабич Ф.В. Методика исследования кренов моделей внецентренно нагруженных прямоугольных фундаментов //Вісник академії: Науков. та інформ. бюл. /ПДАБтаА. – Дніпропетровськ, 1998. - №8 – С.6-8.

2. Швець В.Б., Бабич Ф.В. Влияние эксцентриситета приложения нагрузки на крен моделей фундамента // Вісник академії: Науков. та інформ. бюл. / ПДАБтаА. – Дніпропетровськ, 1999. - №9 – С.53 - 58. (Внесок здобувача – розробка методики й обробка результатів іспитів моделей прямокутних фундаментів у лотку).

3. Швець В.Б., Бабич Ф.В., Андрєєв В.С. Исследование кренов моделей внецентренно загруженных фундаментов на основании конечной толщины // Проблеми сучасного матеріалознавства: Збірник наукових праць / Мінвуз України. – Дніпропетровськ, 1999. -Вип.8 – С.118-120. (Внесок здобувача – удосконалення методики постановки експериментів).

4. Бабич Ф.В., Швець В.Б. Экспериментальные исследования кренов прямоугольных фундаментов на слое конечной толщины // Будівельні конструкції: Міжвідомчий науково-техн. збірник / НДІБК. – Київ, 2000. - Вип.53/1 – С.314-318. (Внесок здобувача – проведення експерименту, обробка результатів випробувань та їх аналіз).

5. Бабич Ф.В. Метод прогнозирования развития кренов фундаментов на водонасыщенном основании // Вісник Придніпровської державної академії будівництва та архітектури. – Дніпропетровськ: ПДАБтаА, 2003. - №12. – С. 4-10.

6. Шаповал В.Г., Бабич Ф.В., Капустін В.В., Шаповал А.В., Андрєєв В.С. Закономерности развития во времени кренов фундаментов с прямоугольной формой подошвы на слое на грунтовом водонасыщенном основании // Будівельні конструкції: Міжвідомчий науково-техн. збірник / НДІБК. – К., 2004. - Вип. 61/1 – С.193-200. (Внесок здобувача – розробка методики розрахунку залежносты «загальний крен фундаменту – час»).

7. Бабич Ф.В., Швець В.Б. Закономерности развития во времени кренов фундаментов сооружений на водонасыщенном основании в рамках расчетной схемы слоя конечной толщины. // Новини науки Придніпров'я: Науково-практичний журнал / ПДАБА, ДДМА. – Дніпропетровськ, 2005. - №3 – С.25-31. (Внесок здобувача – розробка методики визначення кренів фундаментів як функції часу і представлення отриманих таким способом результатів у табличній формі).