Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Література зарубіжних країн


Драненко Галина Флоріївна. Особливості переосмислення міфу про Алкмену та Амфітріона в літературі ХХ ст.: Дис... канд. філол. наук: 10.01.04 / Чернівецький національний ун-т ім. Юрія Федьковича. - Чернівці, 2002. - 233арк. - Бібліогр.: арк. 207-229.



Анотація до роботи:

Драненко Г.Ф. Особливості переосмислення міфу про Алкмену та Амфітріона в літературі ХХ ст. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук за спеціальністю 10.01.04 – література зарубіжних країн. – Інститут літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України, Київ, 2002.

Дисертацію присвячено дослідженню та осмисленню закономірностей функціонування традиційного сюжетно-образного матеріалу, що ґрунтується на античному міфі про Алкмену та Амфітріона. Досліджено аспекти та етапи сюжетоскладання, виділено протосюжети, сюжети-зразки та сюжети-посередники в розробці проблемно-тематичних рівнів, починаючи з першоджерел і включаючи літературу ХХ ст. З’ясовано морально-психологічні характеристики традиційних персонажів та розглянуто процеси їх руйнування в літературних обробках ХХ ст. Зосереджено увагу на окремих темах та мотивах, що трактує сюжет, серед яких мотив двійника та тема стосунків між богом та людиною.

Внаслідок проведеного дослідження виявлено, що в літературі XX ст. традиційний сюжет про Алкмену та Амфітріона переосмислюється досить своєрідно: в більшості випадків збережено його формальні міфологічні характеристики (просторово-часові рамки, сюжетна схема, система персонажів), а головна увага спрямована на дослідження поведінки дійових осіб з точки зору моральних уявлень епохи, що звертається до міфу. Стосовно міфологічного сюжету про Алкмену та Амфітріона, то виділено протосюжети, сюжети-зразки та сюжети-посередники. Протосюжетом для переважної більшості літературних інтерпретацій стала трагікомедія Плавта “Амфітріон”, оскільки є своєрідним сюжетно-композиційним та ідейно-семантичним орієнтиром для письменників наступних культурно-історичних епох. П'єси Ж.-Б.Мольєра, Г.фон Клейста та Ж.Жіроду, що отримали універсальне звучання і стали фактом всесвітньої культурної спадщини, відіграють роль сюжетів-зразків, оскільки обробки, створені літературою ХХ ст., використовували їх проблематику, продовжували та осучаснювали їх сюжети. Таким чином, зроблено висновок про сюжетно-композиційну та ідейно-тематичну багатоступеневість у використанні класичного матеріалу.

Звертання письменників ХХ ст. до традиційного сюжетно-образного матеріалу зумовлені конкретними соціально-історичними обставинами, а також особистими авторськими мотивуваннями (наприклад, прагненням випробувати власну оригінальність у трактуванні загальновідомого сюжету). Як і іншим традиційним структурам міфологічного походження, сюжету про Амфітріона та Алкмену властиві причинно-наслідкові зв’язки між категоріями “минуле”, “теперішнє” та “майбутнє”. У літературі ХХ ст. відбувається осучаснення першозразка та сюжетів-зразків шляхом національно-історичної конкретизації та персоніфікації традиційних образів.

Активне використання цього традиційного сюжету в літературі ХХ ст. зумовлене його семантичною багатозначністю та психологічною місткістю, оскільки античний міф потенційно наділений проблемою амбівалентності людської особистості. У трактуваннях сучасних драматургів міфологічний протосюжет втрачає вихідну гармонійність персонажів, на перший план висувається не формальна плутанина між людиною та богом, а драматичні світоглядні конфлікти, що виділяють особистість із маси та водночас залишають її частиною людської спільноти. Наявність у сюжетній схемі міфологічного зразка про Амфітріона та Алкмену мотиву двійника (підміни, самозванства, близнюка) відкрила широкі можливості для тлумачення морально-психологічних характеристик традиційних образів. У першозразку мотив підміни відіграє формальну роль, він необхідний для створення інтриги та драматичного напруження в сюжетному розвитку. Аналіз інтерпретацій цієї структури в літературі ХХ ст. дозволив досить об’єктивно стверджувати, що засіб qui pro quo використовувався письменниками переважно для створення комічного ефекту, внесення плутанини в сюжетний план та стосунки персонажів. У сучасних літературних обробках давньогрецький міф необхідний для створення тієї традиційної основи, що постійно піддається випробуванню “на стійкість” і врешті-решт руйнується світоглядними настановами другої половини ХХ ст. Саме тому традиційна антитеза бог / людина, божественне / земне набуває універсального онтологічного та аксіологічного звучання. Окремі долі конкретних персонажів осмислюються та трактуються як дослідження істотних явищ у духовній еволюції людської цивілізації.

Трансформація, якої зазнав сюжет про Алкмену та Амфітріона, супроводжується специфічними процесами еволюції у змалюванні традиційних образів. У літературі ХХ ст. переосмислення традиційного образу Амфітріона в загальних рисах можна охарактеризувати так: міфологічний персонаж перестає бути об’єктом глузувань та іронії; пасивна роль рогоносця, “нав’язана” йому загальнокультурною традицією, набуває чітко вираженого трагічного звучання. Але найбільш кардинальному переосмисленню піддається образ Алкмени:

Констатація “гріхопадіння” Алкмени та прагнення пом’якшити негативну реакцію навколишніх (Плавт, Ротру, Мольєр)

Поступове усвідомлення однобічності панівних моральних уявлень та звернення до дослідження реакції Алкмени (Клейст, Гензен)

Надання свободи вибору Алкмені та виправдання її поведінки

(Жіроду, Хакс)

Змалювання індивідуалізму та конформізму Алкмени

(Фігейреду, Арселлаші)

Розгляд функціонування традиційного міфологічного сюжету про Алкмену та Амфітріона в літературі ХХ ст. довів, що досліджуваний матеріал є конкретним проявом загальних тенденцій розвитку світової літератури, який характеризується постійним звертанням до класичних зразків минулого. Нові інтерпретації міфологічного сюжету не лише доповнюють попередні, але й зберігають активну спрямованість на пізнання людини, суспільства та світу в цілому.

Публікації автора:

  1. Міф про “Амфітріона” в мольєрівській інтерпретації // Науковий вісник Чернівецького університету: Збірник наукових праць. Випуск 21. Романська філологія.— Чернівці: Рута, 1998. — С. 132 – 136. (0,3 др.арк.)

  2. Становлення міфу про Амфітріона та його функціонування в системі традиційних міфологічних сюжетів // Науковий вісник Чернівецького університету: Збірник наукових праць. Випуск 52-53. Слов’янська філологія. — Чернівці: Рута, 1999. — С. 66 – 72. (0,47 др.арк.)

  3. Християнизація античної міфології у літературній трансформації міфу про Амфітріона в комедії Ж.Жіроду “Амфітріон 38” // Науковий вісник Чернівецького університету: Збірник наукових праць. Випуск 64. Філософія. — Чернівці: Рута, 1999. — C. 76 – 79. (0,34 др.арк.)

  4. Структуризація “мотиву близнюків” у літературних інтерпретаціях міфу про Амфітріона // Науковий вісник Чернівецького університету: Збірник наукових праць. Випуск 81. Слов’янська філологія. — Чернівці: Рута, 1999. — C. 45 – 49. (0,23 др.арк.)

  5. Аксіологічна переорієнтація античного міфу в п’єсі П. Хакса “Амфітріон” // Науковий вісник Чернівецького університету: Збірник наукових праць. Випуск 72. Германська філологія. — Чернівці: Рута, 2000. — C. 89 – 99. (0,67 др.арк.)

  6. Міф і сучасність у трагікомедії А.Арcеллаші “Амфітріон” // Науковий вісник Чернівецького університету: Збірник наукових праць. Випуск 87. Слов’янська філологія.— Чернівці: Рута, 2000. — C. 40 – 49. (0,6 др.арк.)

  7. Комедія О.Фішера “Юпітер” як приклад продовження традиційного міфологічного сюжету // Науковий вісник Чернівецького університету: Збірник наукових праць. Випуск 106. Слов’янська філологія. — Чернівці: Рута, 2001. — C. 49 – 53. (0,26 др.арк.)

Додаткові публікації:

  1. Міф про Амфітріона в інтерпретації Жана Жіроду // Матеріали V міжнародної конференції “Франція та Україна. Науково-практичний досвід у контексті діалогу національних культур”.– Дніпропетровськ: Арт-Прес, 1998. – Том 1, ч. І. – С. 63 – 66. (0,15 др.арк.)

  2. Психокритичне тлумачення п’єси Генріха фон Клейста “Амфітріон” // Проблеми літературної традиції. — Чернівці: Рута, 1998. — С. 25 – 30. (0,41 др.арк.)

  3. Критичне тлумачення мольєрівського “Амфітріона” Ж.Бордоновим. // Традиція та новаторство у світовій літературі. — Чернівці: Рута, 1999. — С. 50 – 52. (0,22 др.арк.)

  4. Особливості функціонування традиційних образів міфологічних жінок у літературі ХХ століття: Навчальний посібник. – Чернівці: Рута, 2001. – 39 с. (2,2 др.арк.)