Бакалець Олена Валеріївна. Особливості перебігу алергічних дерматозів на тлі цитомегаловірусної інфекції. : Дис... канд. наук: 14.01.29 - 2009.
Анотація до роботи:
Бакалець О. В. Особливості перебігу алергічних дерматозів на тлі цитомегаловірусної інфекції. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.29 – клінічна алергологія. – Державна установа „Національний інститут фтизіатрії і пульмонології імені Ф. Г. Яновського Академії медичних наук України”, Київ, 2009.
Дисертація присвячена обґрунтуванню необхідності проведення діагностичних досліджень щодо реактивації цитомегаловірусної інфекції у хворих на алергічні дерматози шляхом визначення специфічних імуноглобулінів і ДНК цитомегаловірусу.
Вивчено стан імунної системи та особливості реалізації алергічної реакції у хворих на алергодерматози залежно від тяжкості та тривалості захворювання, наявності цитомегаловірусної інфекції та використання глюкокортикоїдної терапії.
Встановлено, що інтенсивність ендогенної інтоксикації, процесів деструкції колагенових волокон, утворення кріоглобулінів залежать від активності супутнього вірусного процесу та клінічного перебігу алергодерматозу.
Використання ацикловіру і гропринозину в комплексі з протиалергічними засобами призводить до стійкої ремісії у 62–63 % хворих на алергодерматози із цитомегаловірусною інфекцією, нормалізації показників імунної системи, зменшення ендогенної інтоксикації, кріоглобулінемії, кількості оксипроліну та маркерів реактивації цитомегаловірусної інфекції.
У дисертації отримані нові науково обґрунтовані результати, які доводять обтяжливий вплив реактивації цитомегаловірусу на перебіг алергічних дерматозів, що диктує необхідність визначення специфічних імуноглобулінів і ДНК цього вірусу, показників імунного статусу хворих, та обґрунтовує необхідність включення у лікувальний комплекс відповідних противірусних та імунотропних засобів, що дозволяє підвищити ефективність лікування таких хворих.
Алергічні дерматози супроводжуються високим рівнем інфікування цитомегаловірусом і значним відсотком хворих з його реактивацією. Частота інфікування становить 78,1 %, причому 44,8 % складають пацієнти, у яких виявлено специфічний IgМ. Реплікація цитомегаловірусу підтверджена детекцією вірусної ДНК у 40,4 % хворих у слині, у 21,3 % – у плазмі крові та у 7,9 % – і у крові, і у слині.
Частота виявлення цитомегаловірусної інфекції та рівні специфічних анти-цитомегаловірусних імуноглобулінів у крові хворих на алергодерматози збільшуються з підвищенням ступеня тяжкості, тривалості дерматозу та використанням системної глюкокортикоїдної терапії.
В інфікованих цитомегаловірусом хворих на кропив’янку висипка має на 17,4 % більшу інтенсивність, на 15 % більше виражений набряк оточуючих тканин, на 29,8 % більше злиття елементів висипки порівняно з неінфікованими. У хворих на атопічний дерматит інтенсивність висипки більша на 20,4 %, а її поширення – на 39,8 %. У хворих з супутньою цитомегаловірусною інфекцією, на відміну від серонегативних, мають місце такі симптоми, як лімфаденопатія (у 22,5 %), сіалоаденіт (у 16,8 %), субфебрилітет (у 56,2 %), біль голови (у 16,8 %) (р<0,05–0,001).
У всіх хворих на алергодерматози незалежно від наявності цитомегаловірусної інфекції відбувається пригнічення Т-клітинної ланки імунної системи, збільшення імунорегуляторного індексу, зростання функціонального напруження гуморального імунітету (підвищення вмісту Ig А, М, G у крові), зниження активності загального комплементу, підвищення вмісту циркулюючих імунних комплексів. У третини хворих підвищується рівень загального IgЕ, його концентрація в інфікованих цитомегаловірусом у 2,1 разу вища (р<0,001), ніж у пацієнтів без цієї інфекції. Ці зміни поглиблюються при наростанні тяжкості та тривалості алергічного дерматозу, активності вірусного процесу та використанні системних глюкокортикоїдних препаратів.
У хворих на алергічні дерматози домінує IgЕ-незалежний тип алергічної реакції (у 71,7 %). IgЕ-залежний варіант (у 28,3 %) частіше виявляється у хворих з цитомегаловірусною інфекцією. Якщо алергодерматоз триває понад 3 роки, у серопозитивних до цитомегаловірусу хворих переважає IgЕ-залежна алергічна реакція, у серонегативних – IgЕ-незалежна.
У крові хворих на алергічні дерматози рівні загального оксипроліну, маркерів ендогенної інтоксикації та кріоглобулінів значно перевищують показники норми та залежать від активності цитомегаловірусної інфекції, ступеня тяжкості і тривалості алергодерматозу, використання системних глюкокортикоїдних препаратів.
На тлі антиалергічної терапії алергодерматозу без урахування наявності супутньої цитомегаловірусної інфекції остання активується, не відбувається нормалізація показників клітинної та гуморальної ланок імунної системи, ендогенної інтоксикації, наростає продукція кріоглобулінів, а клінічна ремісія настає лише в 30,0 % хворих на кропив’янку та 40,0 % – на атопічний дерматит.
Використання противірусної та імунотропної терапії (ацикловір і гропринозин) призводить до стійкої ремісії у 63,3 % хворих на кропив’янку та 62,5 % – на атопічний дерматит. У решти пролікованих відбувається зменшення площі шкірного ураження на 68,6 % (р<0,001), схильності до злиття елементів висипки – на 53,3 % (р<0,001), їх тривалості – на 60,1 % (р<0,001), показника SCORAD – на 52,2 % (р<0,001). Таке лікування сприяє нормалізації показників імунної системи, зменшенню концентрації оксипроліну, показників ендотоксикозу та кріоглобулінемії, у 27,5 % (р<0,05) пацієнтів перестає виявлятись ДНК цитомегаловірусу.
Публікації автора:
Бондаренко, О. В. Частота інфікування цитомегаловірусом хворих на хронічні алергодерматози та зміни клітинного імунітету [Текст] / О. В. Бондаренко // Інфекційні хвороби. – 2004. – № 1. – С. 22–25.
Андрейчин, М. А. Особливості алергічної реакції при алергічних дерматозах на тлі цитомегаловірусної інфекції [Текст] / М. А. Андрейчин, О. В. Бакалець // Інфекційні хвороби. – 2005. – № 1. – С. 30–34. (Здобувач самостійно провела клінічний підбір хворих та аналіз отриманих результатів).
Бакалець, О. В. Синдром ендогенної інтоксикації при алергодерматозах і вплив на нього цитомегаловірусної інфекції [Текст] / О. В. Бакалець, М. А. Андрейчин, О. В. Лазарчук // Астма та алергія. – 2005. – № 2–4. – С. 30–34. (Здобувач самостійно провела клінічний підбір хворих, аналіз та статистичну оцінку результатів лікування).
Бакалець, О. В. Кріоглобулінемія при алергічних дерматозах і вплив на неї цитомегаловірусної інфекції [Текст] / О. В. Бакалець // Вісник наукових досліджень. – 2006. – № 1. – С. 29–32.
Бакалець, О. В. Особливості перебігу алергічних дерматозів на тлі цитомегаловірусної інфекції [Текст] / О. В. Бакалець // Інфекційні хвороби. – 2008. – № 3. – С. 25–30.
Бондаренко, О. В. Алергічні дерматози та цитомегаловірусна інфекція [Текст] / О. В. Бондаренко // Матеріали VII міжнар. медичного конгресу студентів і молодих учених, 21–23 трав. 2003 р. – Тернопіль : Укрмедкнига, 2003. – С. 116.
Бондаренко, О. В. Зміни імунного гомеостазу у хворих на алергічні дерматози на тлі цитомегаловірусної інфекції [Текст] / О. В. Бондаренко // Вірусні хвороби. Токсоплазмоз. Хламідіоз : матеріали наук.-практ. конф. і пленуму Асоціації інфекціоністів України, 5–6 трав. 2004 р. – Тернопіль : Укрмедкнига, 2004. – С. 304–306.
Бондаренко, О. Показники ендогенної інтоксикації у хворих на алергічні дерматози [Текст] / О. Бондаренко // Матеріали VIIІ міжнар. медичного конгресу студентів і молодих учених, 10–12 трав. 2004 р. – Тернопіль : Укрмедкнига, 2004. – С. 322.
Бакалець, О. Частота поєднаного інфікування цитомегаловірусом, вірусами гепатитів В і С хворих на алергічні дерматози [Текст] / О. Бакалець // Матеріали ІХ міжнар. медичного конгресу студентів і молодих учених, 21–22 квітня 2005 р. – Тернопіль : Укрмедкнига, 2005. – С. 63.
Андрейчин, М. А. Роль полімеразної ланцюгової реакції в діагностиці цитомегалії [Текст] / М. А. Андрейчин, О. В. Бакалець // Хіміотерапія та імунокорекція інфекційних хвороб : матеріали наук.-практ. конф. і пленуму Асоціації інфекціоністів України, 30 трав. – 1 черв. 2005 р. – Тернопіль : Укрмедкнига, 2005. – С. 226–228. (Збобувач провела підбір хворих, приймала участь в обстеженні хворих, здійснила аналіз та статистичну оцінку отриманих результатів).
Бакалець, О. В. Інформаційна цінність шкірних тестів у діагностиці хронічних алергічних дерматозів [Текст] / О. В. Бакалець, І. Г. Курята // Хіміотерапія та імунокорекція інфекційних хвороб : матеріали наук.-практ. конф. і пленуму Асоціації інфекціоністів України, 30 трав. – 1 черв. 2005 р. – Тернопіль : Укрмедкнига, 2005. – С. 233–235. (Здобувач самостійно провела клінічний підбір хворих, виконувала обстеження та аналіз отриманих результатів).
Бакалець, О. В. Вплив глюкокортикостероїдів на ефективність лікування алергодерматозів на тлі цитомегалії [Текст] / О. В. Бакалець, М. А. Андрейчин // Досягнення і проблеми клінічної інсектології : матеріали наук.-практ. конф. і пленуму Асоціації інфекціоністів України, 21–22 трав. 2008 р. – Тернопіль : Укрмедкнига, 2008. – С. 261–264. (Збобувач самостійно провела підбір хворих, приймала участь в обстеженні хворих, здійснила аналіз та статистичну оцінку отриманих результатів).