Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Біохімія


Смолянінова Оксана Олексіївна. Особливості меланогенезу в гірськокарпатських овець з кольоровою вовною : дис... канд. с.-г. наук: 03.00.04 / УААН; Інститут біології тварин. - Л., 2006.



Анотація до роботи:

Смолянінова О. О. Особливості меланогенезу в гірськокарпатських овець з кольоровою вовною. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 03.00.04 – біохімія, Інститут біології тварин УААН, Львів, 2006.

В дисертації представлені результати вивчення особливостей меланогенезу в овець з кольоровою вовною. Уперше на поголів’ї гірськокарпатських овець з’ясовано локалізацію тирозинази і меланіну в шкірі та її вовноутворювальних структурах; встановлено зв’язок меланогенезу з активністю тирозинази в шкірі з нагромадженням меланіну у вовні, її ростом, морфоструктурою та фізико-хімічними параметрами. Досліджено вплив паратипових факторів на активність тирозинази в шкірі овець з кольоровою вовною, співвідношення у ній кератоз, вміст меланіну, тирозину, цистину, гексозамінів, азоту та сірки, а також їх вплив на міцність та істинну довжину волокон.

Одержано нову інформацію про вплив мінеральних елементів сірки, міді та йоду, а також тирозину на перебіг меланогенезу в шкірі. З’ясовано вплив пасовищного утримання і передусім полонинного літування овець на активність тирозинази в шкірі, вміст меланіну та деяких інших компонентів у вовні, її фізичні параметри.

У дисертації уперше на поголів’ї гірськокарпатських овець наведено теоретичне обгрунтування і з’ясовано особливості взаємозв’язку меланогенезу в шкірі з інтенсивністю нагромадження кінцевого продукту меланіну у вовновому покриві з природним забарвленням. У процесі росту вовни досліджено локалізацію і активність ключового ферменту – тирозинази в шкірі та в її вовноутворювальних структурах – волосяних фолікулах. Вивчено вплив на ці процеси аліментарних факторів та умов утримання тварин.

1. Ключовий фермент меланогенезу тирозиназа локалізована в усіх структурних компонентах волосяного фолікула: його цибулині, зовнішній та внутрішній кореневих піхвах, а також у сполучнотканинній сумці. В інтактній шкірі вона розташована рівномірно по усьому епідермісу – від його базального до зроговілого шарів.

2. Найвищою активністю тирозинази відзначається шкіра овець з вовною чорного забарвлення (3,8 Ч 10-6мкм/г Ч с); порівняно найнижчою – сірого (1,6 Ч 10-6 мкм/г Ч с). Тварини з вовновим покривом коричневого кольору займають проміжне положення.

3. У шкірі білих овець тирозиназа також проявляє свою активність, проте вона у них є на порядок нижчою, до того ж локалізована лише в епідермальних меланоцитах.

4. Між тирозиназною активністю шкіри та вмістом меланіну у вовні існує прямий зв’язок: найбільша кількість меланіну в чорній вовні (7,5%; на суху речовину), дещо менша у коричневій (6,8%) і найменша у сірій (3,2%).

5. Макроструктура (кількісне співвідношення кератоз) у пігментованій вовні, особливо в повновікових тварин, мало чим відрізняється від макроструктури білої вовни. Помітніші відмінності простежуються у молодших овець. Так, біла вовна ярок характеризується вищими показниками кристалічної частини, тобто альфа-кератози, а чорна – аморфної або гамма-фракції. Вовна сірого забарвлення у цьому відношенні займає проміжне положення, хоч загалом, за цим показником ближче стоїть до чорної.

6. Вовна білих овець, на відміну від вовни інших окрасів, характеризується порівняно більшим вмістом загальної сірки (2,8% проти 2,0%), цистину та гексозамінів – показників, які визначають величину розривного зусилля волокон. Наявність пігменту у вовновому волокні не позначається на його міцності.

7. Меланогенез шкіри є доволі лабільним процесом, свідченням чого є висока мінливість активності в ній тирозинази, яка може зазнавати помітних змін за відносно короткий проміжок часу, що можливо пов’язане з нерівномірним поступленням у волосяні фолікули основного субстрату тирозину.

8. Згодовування кольоровим вівцям тирозину в складі комбікорму справляє помітний вплив як на меланогенез, так і процеси вовноутворення в цілому.

9. Згодовування вівцям сірки, міді та йоду у вигляді мінеральної суміші стимулює ріст вовни, посилює її пігментацію, видозмінює макроструктуру та фізико-хімічні параметри волокон.

Публікації автора:

1. Біологічні та господарсько-корисні ознаки гірськокарпатських овець з вовною природного забарвлення / І. А. Макар, В. В. Гуменюк, М. В. Мартищук, Г. М. Седіло, О. О. Федьків. – Львів: Афіша, 2004.- 147с.

2. Федьків О. О. Меланогенез в овець з кольоровою вовною // Науково-техн. бюл. Інституту біології тварин УААН. - 2002. - Вип. 4, № 1. - С. 14 18.

3. Федьків О. О. Локалізація і активність тирозину в шкірі та вміст меланіну у вовні // Науково-техн. бюл. Інституту біології тварин УААН. 2004. Вип.5, № 12. С. 73 76.

4. Федьків О. О., Мартищук М. В., Даниш Т. В. Тирозиназна активність у шкірі гірськокарпатських овець з кольоровою вовною // Науковий вісник ЛДАВМ ім. С. З. Гжицького. Львів, 2003. Т. 5, Ч. 2. С.123 126. (Дисертанту належить підготовка зразків для досліду та визначення активності тирозинази у шкірі).

5. Федьків О. О., Мартищук М. В. Порівняльна характеристика тирозиназної активності в шкірі та рівня меланіну у вовні різнокольорових гірськокарпатських овець // Науково-техн. бюл. Інституту біології тварин УААН. 2004. Вип. 5, № 3. С. 77 79. (Дисертанту належить підготовка зразків для досліду та проведення визначення активності тирозинази у шкірі; меланіну у вовні, приймала участь в аналізі результатів та оформленні статті).

6. Вплив тирозину на меланогенез в шкірі овець / О. О. Федьків, І. А. Макар, М. В. Мартищук, Т. В. Даниш // Біологія тварин. 2004, Т. 6, № 1 2. С. 219 221 (Дисертанту належить підготовка зразків для досліду та проведення визначення активності тирозинази у шкірі; вміст меланіну, тирозину у вовні, також участь в аналізі результатів та оформленні статті ).

7. Федьків О. О., Макар І. А., Мартищук М. В. Вплив погодних умов на активність тирозинази в шкірі, вміст меланіну та тирозину у вовні гірськокарпатських овець з кольоровою вовною. // Науково-техн. бюл. Інституту біології тварин УААН. – 2005. Вип. 6. № 1. С. 188191. (Дисертанту належить підготовка зразків для досліду та проведення визначення активності тирозинази у шкірі; меланіну, тирозину у вовні, також участь в аналізі результатів та написанні статті).

8. Макар І. А., Федьків О. О., Мартищук М. В. Тирозиназна активність шкіри – інтегральний показник оцінки пігментації гірськокарпатських овець з кольоровою вовною // Матеріали I міжнародної науково-практичної конференції “Стан та розвиток агропромислового виробництва в межах єврорегіону “Верхній Прут”.- Чернівці: Буковинський інститут агропромислового виробництва УААН.- 2003. С. 57 58. (Дисертанту належить підготовка зразків шкіри до визначення тирозинази, проведення біохімічних досліджень, участь в аналізі результатів та написання тез).