Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Внутрішні хвороби


Острогляд Анастасія Валеріївна. Особливості лікування виразкової хвороби дванадцятипалої кишки, ускладненої дуоденогастральним рефлюксом: Дис... канд. мед. наук: 14.01.02 / Львівський держ. медичний ун-т ім. Данила Галицького. - Л., 2002. - 165 арк. , табл. - Бібліогр.: арк. 130-160.



Анотація до роботи:

Острогляд А.В. Особливості лікування виразкової хвороби дванад-цятипалої кишки, ускладненої дуоденогастральним рефлюксом.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.02 - внутрішні хвороби.- Івано-Франківська державна медична академія МОЗ України, Івано-Франківськ, 2002.

Дисертація присвячена комплексному вивченню особливостей клінічного перебігу, стану шлункової кислотності, гістологічної структури слизової оболонки шлунка та колонізації ії Helicobacter pylori у хворих на виразкову хворобу дванадцятипалої кишки (ВХДК), ускладнену дуоденогастральним рефлюксом (ДГР). Встановлено, що у частини хворих наявність ДГР зумовлює більш виражені больовий і диспепсичний синдроми і поєднується з порушенням моторики товстої кишки. ДГР не впливає на шлункову кислотність і фармакодинаміку антисекреторних препаратів (АСП): пірензепіна, фамотидина та омепразола, а також терміни загоєнні дуоденальних виразок при монотерапії цими ліками. Антирефлюксні засоби (цизаприд, симетикон) в комбінації з АСП та монотерапія сукральфатом краще усувають симптоматику ВХДК з ДГР, хоча не впливають на швидкість загоєння виразок. За умови ДГР ступінь колонізації антрального відділу слизової оболонки шлунка (АВСОШ) однакова, а активність гострого і хронічного запалення та ступінь атрофії навіть менша у порівнянні з типовим варіантом ВХДК. Неповна кишкова метаплазія епітелію АВСОШ, яка вважається передраковим станом, виявляється у кожного третього хворого на ВХДК незалежно від ДГР, але за наявності останнього вона розвивається в середньому на 16 років скоріше. За умови ДГР ефективність антигелікобактерної терапії комбінацією блокатора водневої помпи (БВП) і двох антибіотиків або антибіотику з колоїдним вісмутом нижча, ніж у хворих без ДГР. Розроблено і отримано патент України на оригінальний спосіб антигелікобактерної терапії з використанням комбінації БВП, колоїдного вісмуту та урсодезоксихолевої кислоти, ефективність якого становить 92-94% і не залежить від ДГР.

1. У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі підвищення ефективності лікування ВХДК, ускладненої ДГР, що виявляється в обґрунтуванні вибору ефективного антисекреторного препарату, доцільності використання альтернативного режиму терапії без антибіотиків та додаткового призначення прокінетиків та зменшуючих поверхневий натяг засобів для підтримуючої терапії.

2. ДГР виявляється добовою інтрагастральною рН-мерією та ендоскопічним методом у 65% пацієнтів з ВХДК. Він не пов’язаний із статтю, віком хворих, зловживанням алкоголем, в 6 разів частіше зустрічається у осіб, що надмірно палять і в 1,34 раза - які нерегулярно харчуються.

3. ВХДК, ускладнена ДГР, у 84% хворих має за частотою рецидивів помірний перебіг, нерідко пізно діагностується (вперше - у 17% хворих, а не в 42% як звичайно) і за частотою хірургічних ускладнень (кровотечі у 12%, перфорація виразки у 1,6%) не відрізняється від типового варіанту ВХДК. Клінічна картина ВХДК, ускладнена ДГР, у 82% пацієнтів проявляється сезонними/«голодними» болями (лише у 17% вони носять постійний характер), але інтенсивність болю вимагає застосування у 57% хворих спазмолітиків. Диспепсичні розлади (втрата апетиту, печія, нудота, відрижка) і порушення моторики товстої кишки (метеоризм, запори) більш часті і носять впертий характер на відміну від типової клінічної картини ВХДК.

4. При ендоскопічному обстеженні верхніх відділів травного каналу хворих на ВХДК з ДГР у 95% хворих визначається картина хронічного гастриту (у кожного третього пацієнта - антрального). На відміну від типової ВХДК у 0,53-6,8% хворих з ДГР знаходять різні форми ураження стравоходу (дивертикул, недостатність кардії, езофагіт). Ерозивно-виразкові ураження шлунка і дванадцятипалої кишки за своєю локалізацією і середніми розмірами дефекту ідентичні як у пацієнтів з класичною ВХДК, так і ускладненою ДГР.

5. Гістологічне дослідження біоптатів слизової оболонки антрального відділу та тіла шлунка хворих на ВХДК з ДГР демонструє типову картину змішаного (гелікобактерно-жовчного) гастриту: штопороподібні ямки, папіломатозно змінені валики, субнуклеарна вакуолізація цитоплазми. Колонізація слизової оболонки шлунка Нр при цьому така ж, а ступінь інфільтрації поліморфноядерними нейтрофілами та мононуклеарними клітинами навіть дещо менша, ніж у пацієнтів з типовою ВХДК. Атрофія слизової оболонки антрального відділу та тіла шлунка має місце відповідно у 90% та 85% хворих на ВХДК з ДГР і у 100% та 99% з класичною ВХДК ( у останніх більш виражена і ступінь атрофії). Неповна кишкова метаплазія має місце у 30% хворих з ВХДК незалежно від наявності у них ДГР, але в групі хворих з цим ускладненням метаплазія спостерігається в середньому на 16 років раніше.

6. ДГР не впливає на ефективність гальмування шлункової кислотності хворих на ВХДК антисекреторними препаратами (пірензепіном, фамотидином та омепразолом) як за мінімальними показниками рН, так і за середніми значеннями рН в різні інтервали доби (денний, нічний, середньодобовий), а також за тривалістю утримання безпечного рівня інтрагастрального рН (<3,0 або <3,5) впродовж 24-годинної інтрагастральної рН-метрії і фармакологічними пробами із згаданими медикаментами. Випадки резистентності з боку шлункової кислотності до медикаментів не залежать від фактору ДГР і до пірензепіну мають місце відповідно у 21,6% та 13% хворих, до фамотидину - у 6,2% та 15,8%.

7. Використання з метою симптоматичного лікування ВХДК з ДГР проки-нетику цизаприду або зменшуючого поверхневий натяг симетикону в ком-бінації з антисекреторним препаратом (ранітидином або фамотидином) ефективно усуває диспепсичний синдром і прояви моторних порушень товстої кишки (запорів, метеоризму) на відміну від монотерапії захворювання лише блокаторами шлункової секреції, хоча суттєво і не впливає на швидкість загоєння дуоденальних виразок. Монотерапія хворих на ВХДК з ДГР жовчозв’язуючим плівкоутворюючим препаратом сукральфатом не посту-пається за ефективністю загоєння дуоденальних виразок блокаторам шлункової секреції, швидко усуває диспепсичні прояви, але не впливає на кишкові розлади у цих пацієнтів.

8. Лікування ВХДК комбінацією омепразолу, кларитроміцину та тинідазолу протягом 7 днів має однакову ефективність загоєння дуоденальних виразок (62-64%) незалежно від наявності у хворих ДГР і значно гірше за наявності рефлюксу відносно ерадикації Нр-інфекціїї (38% проти 82%). Ефективність лікування ВХДК комбінацією омепразолу, амоксициліну та колоїдного вісмуту протягом 10 днів менш ефективне за умови ДГР як за показником ерадикації Нр (50% і 89%), так і загоєння виразок (36% і 67%). Використання альтернативного режиму лікування ВХДК із застосуванням омепразолу, колоїдного вісмуту та УДХК протягом 10 днів, а потім ще 20 днів - лише УДХК однаково ефективне, незалежно від ДГР у хворих (ефективність ерадикації - 94% та 90%, загоєння - 56% та 60%0).

Публікації автора:

1.Вдовиченко В.І., Вдовиченко А.В., Іжицька Н.В. Застосування гас-троцепіну в клінічній гастроентерології // Український бальнеологічний журнал.- 1998.- Т.1, N4.- С.5-9.

Здобувачем проведений відбір літератури стосовно лікування гастро-цепіном виразкової хвороби та її аналіз, підготовлено текст статті.

2.Вдовиченко А.В. Лікування виразкової хвороби, поєднаної з ду-деногастральним рефлюксом // Врачебная практика.- 2000.- N3.- C.7-10.

3.Вдовиченко В.І., Данилейченко В.В., Федечко Й.М., Савицький Я.М., Швидкий Я.Б., Киричинський В.Г., Вдовиченко А.В. Кларитроміцин в сучасних схемах ерадикації хелікобактерної інфекції у хворих на виразкову хворобу // Лікарська справа.- 2001.- N1.- C.109-111.

Здобувачем проведено аналіз літератури, збір клінічного матеріалу, підготовку статті до друку.

  1. Вдовиченко В.І., Бондаренко О.О., Вдовиченко А.В., В.В.Данилейченко, Корнійчук О.П., Михайлишин О.Я., Няньковський С.Л., Приймич Я.З., Федечко Й.М., Швидкий Я.Б. Пептична виразка: нерозв’язані питання у 2000 році // Гастроентерологія.- 2000.- Вип.30.- С.94-99.

Здобувач навів у статті власні дані ретроспективного аналізу історій хвороб пацієнтів з ДГР для описання клінічної картини такого варіанту ВХДК.

5. Вдовиченко А.В. Виразкова хвороба дванадцятипалої кишки, уск-ладнена дуоденогастральним рефлюксом: особливості клініки та лікування // Гастроентерологія.- 2000.- Вип.31.- С.116-120.

  1. Вдовиченко А.В., Михайлишин О.Я., Макара В.З. Клінічна картина та гістологічні особливості гастриту у хворих на виразкову хворобу дванад-цятипалої кишки, ускладнену дуоденогастральним рефлюксом // Acta Medi-ca Leopoliensia.- 2000.- Том 6, №4.- С.26-29.

Здобувач виконував клінічні спостереження над хворими, готував паці-єнтів до ендоскопічних та гістологічних досліджень, підготував текст статті.

7.Vdovitchenko V.I., Vdovitchenko A.V. Influence of duodeno-gastric reflux on surgical complication in peptic ulcer patients // Przeglad Lekarski.- 2000.- Vol.57. Suppl. 6.- P.23.

Здобувач представив результати власного ретроспективного аналізу історій хвороб пацієнтів з ВХДК для аналізу зв’язку хірургічних ускладнень з фактом ДГР у хворих.

8.Вдовиченко А.В. Фармакодинаміка омепразолу і ефективність лікування ним виразкової хвороби дванадцятипалої кишки // Практична медицина.-2001.- №1.-С.30-31.

9.Вдовиченко А.В. Ефективність фармакологічних проб з анти-секреторними препаратами та їх прогностичне значення в загоєнні виразок у хворих на виразкову хворобу дванадцятипалої кишки, ускладнену дуо-деногастральним рефлюксом // Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія.- 2001.-№3.- С. 107-111.

10.Лужецька Л.П., Місюра Г.Б., Вдовиченко А.В. Застосування препарата міланта-газ у лікуванні виразкової хвороби, ускладненої дуоденогастральним та гастроезофагеальним рефлюксами // Сучасні аспекти невідкладної медичної допомоги: Матеріали ювіл. науково-практ. конф., присвяченої 25-річчю створення Львівської міської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги (27-28 лютого 1997 року). - Львів, 1997.- Книга 11.- С.105.

Здобувач зробив ретроспективний аналіз історій хвороб, підготував матеріал до друку.

11.Вдовиченко А.В. Эффективность монотерапии сукральфатом (С) яз-венной болезни (ЯБ), осложненной дуоденогастральным рефлюксом (ДГР) // Российский журнал гастроэнтерологии, гепатологии, колопроктологии.- 2000.- Т.10, №5.- С.17.

12.Вдовиченко А.В. Досвід використання цизаприду (координаксу) в лікуванні виразкової хвороби дванадцятипалої кишки, ускладненої дуо-деногастральним рефлюксом // Acta Medica Leopoliensia.- 2001.- Том 7, №1.- С.56-58.

13.Вдовиченко А.В. Вплив дуоденогастрального рефлюксу на ефек-тивність ерадикації хелікобактерної інфекції у хворих на виразкову хворобу дванадцятипалої кишки при застосуванні потрійної терапії.// Гастро-ентерологія.-2001.- Вип.32.- С.196-199.

14.Вдовиченко В.І., Данилейченко В.В., Федечко Й.М., Острогляд А.В., Бодревич Б.Б., Січкоріз Л.О. Спосіб лікування виразкової хвороби: Деклараційний патент на винахід, 43213 А від 15.11.2001 р.

Здобувачем проведено літературно-патентний пошук, клінічні спос-тереження за хворими, підготовлено текст заявки на патент.

15.Vdovitchenko A., Fedechko J., Shvidky J., Michailishin O., Bondarenko O. H.pylori eradication in peptic ulcer patients with duodenogastric reflux with urso-eoxycholic acid including therapy // Gut.- 2000.- Vol.47, Suppl.#3.- P.419.

Здобувачем проведені клінічні спостереження для оцінки ефективності лікування запропонованим методом.