Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Ендокринологія


Коваленко Андрій Євгенович. Особливості клініки та хірургічного лікування хворих на рак щитовидної залози після аварії на Чорнобильській АЕС: дисертація д-ра мед. наук: 14.01.14 / Інститут ендокринології та обміну речовин ім. В.П.Комісаренка АМН України. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Коваленко А.Є. Особливості клініки та хірургічного лікування хворих на рак щитовидної залози після аварії на Чорнобильськії АЕС. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.14 – ендокринологія. – Інститут ендокринології та обміну речовин ім. В.П.Комісаренка АМН України, Київ, 2003.

Проаналізовано результати лікування 1218 хворих на рак щитовидної залози. У результаті аварії на ЧАЕС зросла кількість папілярних карцином в осіб дитячого, підліткового і юнацького віку, можливо пов'язаних із радіаційним впливом. Основним діагностичним критерієм, що визначає показання до оперативного лікування осередкових утворень щитовидної залози, є цитологічне дослідження пунктату пухлини. Програма лікування папілярного раку щитовидної залози містить у собі тиреоїдектомію з втручанням на лімфатичних колекторах шиї, аблацію залишкової тиреоїдної тканини і метастазів 131I та супресивну гормонотерапію. Розроблено метод операції у хворих на рак щитовидної залози, заснований на використанні впливу високочастотного струму для електророзтину та електрокоагуляції тканин. Оперативне втручання дозволяє провести етап мобілізації щитовидної залози в зоні розташування прищитовидних залоз і поворотних гортанних нервів у прецизійному виконанні. Запропоновані методи лікування, розроблена техніка операції дозволили знизити частоту ускладнень, зменшити кількість рецидивів і досягти високого рівня виживання.

1. У дисертації наведені нові підходи до вирішення актуальної наукової проблеми клінічної ендокринології – підвищення ефективності лікування хворих на рак щитовидної залози, що виникли в Україні після аварії на Чорнобильській АЕС. Дослідження клінічних характеристик раку щитовидної залози в до- і післяаварійний періоди, досвід і оцінка результатів хірургічного лікування дозволили створити сучасну діагностично-лікувальну програму і методики оперативних втручань, адаптовані до умов післяаварійної ситуації в Україні, що спрямовані на підвищення онкологічної радикальності і зниження рівня післяопераційних ускладнень.

2. Після аварії на Чорнобильській АЕС змінилося співвідношення морфологічних форм раку щитовидної залози за рахунок збільшення папілярних карцином у хворих дитячого, підліткового і юнацького віку з 25,0 % у доаварійний період до 81,2 % – у першому і до 95,3 % – у третьому післяаварійних п'ятиліттях, що можливо етіологічно зв'язати з фактом радіаційного впливу.

3. Клінічні прояви раку щитовидної залози в різних вікових групах характеризуються найбільш вираженими агресивними властивостями захворювання у хворих до 20 і старших 60 років. У молодих пацієнтів високий ступінь злоякісності обумовлений великим лімфогенним метастазуванням папілярних карцином (56,9 % регіонарне метастазування), а у хворих старших 60 років – локально-інвазивними властивостями пухлин нижчого клітинного диференціювання (53,8 % екстратиреоїдне поширення).

4. Збільшення кількості хворих дитячого, підліткового і юнацького віку папілярною карциномою щитовидної залози визначило еволюцію хірургічної тактики. Методом вибору в лікуванні папілярного раку щитовидної залози стала тиреоїдектомія із серединною і двобічною модифікованою дисекцією шиї. Кількість виконаних тиреоїдектомій збільшилася в 4,1 разів – з 19,5 % у доаварійний період до 80,3 % у третьому післяаварійному п'ятиріччі.

5. Виконання первинної тиреоїдектомії дозволяє підвищити радикальність втручання, запобігти можливості внутрішньозалозистої дисемінації пухлини і знизити ризик розвитку локальних рецидивів захворювання в зоні щитовидної залози в 3,2 рази (з 2,3 % при органозберігаючих операціях до 0,7 % – при тиреоїдектомії).

6. Розроблено метод електрохірургічного оперативного втручання при захворюванні на рак щитовидної залози у вигляді тиреоїдектомії з використанням високочастотного струму з частотою 515 кГц і потужністю 30-60 Вт, виробленим апаратом "Electrosurgery ESU-123" фірми "Aloka", що дозволяє підвищити абластичність операції і знизити кількість таких специфічних післяопераційних ускладнень як ларінгеальний парез у 2,2 рази (з 8,0 % до 3,7 %) і стійкий гіпопаратиреоз у 2,9 рази (з 4,4 % до 1,5 %).

7. Оцінена значимість прогностичних чинників, що впливають на показники виживання та летальності при захворюванні на рак щитовидної залози. Ризик летальності від раку щитовидної залози підвищують: вік понад 40 років – у 8 разів (із 2,1 % до 17,2 %); екстратиреоїдне поширення пухлини – у 3,2 рази (з 3,1 % до 9,9 %); регіонарне метастазування – у 2,4 рази (з 4,2 % до 10,4 %); чоловіча стать – у 1,6 разів (із 5,2 % до 8,6 %).

8. Комбінований метод лікування папілярного раку щитовидної залози у вигляді тиреоїдектомії з наступною терапією 131I і супресивною гормонотерапією дозволяє поліпшити віддалені результати лікування у порівнянні з оперативним втручанням органозберігаючого характеру і супресивною терапією тиреоїдними препаратами, знижуючи скориговану летальність у 2,8 разів (із 6,3 % до 2,2 %) і підвищуючи п'ятирічне виживання із 89,3 % до 97,3 %.

9. Діагностична значимість вільного тироксину, тиреотропіну, тиреоглобуліну, феритину і b2-мікроглобуліну при захворюванні на рак щитовидної залози невисока і не дозволяє використовувати ці показники в клінічній диференційній діагностиці пухлинного процесу. Підвищення рівня раково-ембріонального антигену (РЄА) у хворих із фолікулярною карциномою у 1,6 разів у порівнянні з папілярною карциномою і в 2,6 разів у порівнянні з фолікулярною аденомою потребує проведення подальших клініко-морфологічних досліджень пухлин щитовидної залози фолікулярного походження.

10. У хворих папілярною карциномою щитовидної залози виявлена недостатність імуногенезу в доопераційному періоді, що виражається в зниженні функціональної активності природних кілерних клітин у 1,7 разів і біологічної активності інтерлейкіна-2 у 1,8 разів. Ці показники потребують контролю і, при необхідності, проведення неспецифічної імунокоригуючої терапії у загальному комплексі післяопераційного лікування.

Публікації автора:

Колективна монографія:

  1. The Chernobyl Accident. Thyroid Abnormalities in children, Congenital Abnormalities and other radiation related information. The First Ten Years / Ed. N.Takeichi, Y.Satow, R.H.Masterson. – Hirosima: Nakamoto Sogo Printing Co., Ltd. – 1996. – Ch. "Thyroid cancer in children in Ukraine; an additional report from the department of surgery in 1995" Kovalenko A.Ye., Komissarenko I.V., Demchenko M.P. P. 86-88. (Автором самостійно здійснювався пошук літератури за темою, планування дослідження, формування групп для обстеження, клінічне обстеження та лікування пациєнтів, статистична обробка результатів, написання праці).

Статті в наукових спеціалізованих виданнях:

  1. Комиссаренко И.В., Рыбаков С.И., Коваленко А.Е. Хирургическое лечение рака щитовидной железы // Клиническая хирургия. – 1993. – № 12. – C. 40-43. (Автором самостійно проведено планування дослідження, підбір, обстеження, лікування хворих, узагальнення результатів, статистична обробка, написання статті).

  1. Комиссаренко И.В., Рыбаков С.И., Коваленко А.Е., Лысенко А.Г., Демченко Н.П., Кваченюк А.Н. Современные подходы и перспективы лечения рака щитовидной железы // Врачебное дело. – 1995. – № 9-12. – С. 23-26. (Пошук літератури, підбір, обстеження, хірургічне лікування хворих, верифікація даних обстежень, узагальнення отриманих результатів, статистична обробка результатів, написання статті).

  2. Комиссаренко И.В., Рыбаков С.И., Коваленко А.Е., Лысенко А.Г., Демченко Н.П., Кваченюк А.Н. Метод абластической диатермоэлектроэксцизии при выполнении операций по поводу рака щитовидной железы // Клиническая хирургия. – 1995. – № 11-12. – С. 30-31. (Автором самостійно проведено впровадження методу, хірургічне лікування хворих, узагальнення отриманих результатів, написання статті).

  3. Комісаренко І.В., Рибаков С.Й., Коваленко А.Є., Лисенко О.Г., Богданова Т.І., Большова О.В. Досвід хірургічного лікування злоякісних новоутворень щитовидної залози у дітей та підлітків // Ендокринологія. – 1996. – Т. 1, № 1. - С. 41-48. (Автором самостійно проведено підбір, обстеження, лікування хворих, верифікація даних обстежень, статистична обробка результатів, написання статті).

  4. Комісаренко І.В., Рибаков С.Й., Коваленко А.Є., Лисенко О.Г., Гуда Б.Б. Спосіб тиреоїдектомії у хворих на рак щитовидної залози // Ендокринологія. – 1996. – Т. 1, № 2. – С. 105-108. (Автором самостійно здійснювався пошук літератури за темою, клінічне обстеження та лікування пациєнтів, узагальнення отриманих результатів, написання статті).

  5. Славнов В.Н., Марков В.В., Коваленко А.Е., Ковпан Н.А., Кваченюк А.Н. Опухолевые маркеры в диагностике рака щитовидной железы // Врачебное дело. – 1997. – № 4. – С. 31-34. (Пошук літератури за темою, підбір групп для обстеження, клінічне обстеження та лікування пациєнтів, участь у підготовці рукопису).

  6. Комісаренко І.В., Славнов В.М., Рибаков С.Й., Марков В.В., Коваленко А.Є., Ковпан Н.А., Лисенко О.Г., Кваченюк А.М., Гуда Б.Б. Радіоімунологічний аналіз у визначенні функціонального стану гіпофізарно-тиреоїдної системи у хворих на рак щитовидної залози // Український радіологічний журнал. – 1997. – Т. 5, Вип. 1. – С. 22-24. (Автором самостійно здійснювався пошук літератури за темою, планування дослідження, формування групп для обстеження, верифікація даних обстежень, узагальнення отриманих результатів, написання статті).

  7. Коваленко А.Е. Рак щитовидной железы у детей и подростков Украины в период после аварии на Чернобыльской АЭС, особенности хирургического лечения // Бюллетень Сибирского отделения Российской Академии Медицинских Наук. – 1998. – № 4. – С. 80-85. (Виконана дисертантом особисто).

  8. Комиссаренко И.В., Рыбаков С.И., Болгов М.Ю., Коваленко А.Е., Лысенко А.Г., Чернышов С.В. Классификация операций на щитовидной железе // Клиническая хирургия. – 1998. – № 12. – С. 31-34. (Клінічне обстеження та лікування пациєнтів, верифікація даних обстежень, участь у написанні та оформленні роботи).

  9. Коваленко А.Є. Особливості клініки та лікування радіаційно-індукованого раку щитовидної залози у дітей та підлітків України // Український радіологічний журнал. – 1998. – Т. 6, Вип. 4. – С. 432-434. (Виконана дисертантом особисто).

  10. Tronko M.D., Bogdanova T.I., Komissarenko I.V., Epstein O.V., Oliynyk V.A., Kovalenko A.Ye., Likhtarev I.A., Kairo I.A., Peters S.B., LiVolsi V.A. Thyroid carcinoma in children and adolescents in Ukraine after the Chernobyl nuclear accident // Cancer. – 1999. – Vol.86, № 1. – P. 149-156. (Обстеження, хірургічне лікування хворих, верифікація даних обстежень, участь у підготовці рукопису).

  11. Марков В.В., Славнов В.Н., Комиссаренко И.В., Ковпан Н.А., Коваленко А.Е., Гуда Б.Б. Радиоиммунологический анализ опухолевого маркера СА 19-9 в диагностике рака щитовидной железы // Медицинская радиология и радиационная безопасность. – 1999. – Т. 44, № 1. – С. 31-34. (Підбір, обстеження, лікування хворих, формування груп для аналізу, узагальнення отриманих результатів, участь у написанні та оформленні роботи).

  12. Комиссаренко И.В., Рыбаков С.И., Коваленко А.Е. Выполнение органосохраняющих операций по поводу высокодифференцированного рака щитовидной железы у детей // Клиническая хирургия. – 1999. – № 1. – С. 27-30. (Планування дослідження, пошук літератури за темою, підбір, обстеження та лікування хворих, узагальнення та статистична обробка отриманих результатів, написання статті).

  13. Коваленко А.Е. Современные представления об эмбриологии и хирургической анатомии щитовидной железы // Клиническая хирургия. – 1999. – № 8. – C. 38-42. (Виконана дисертантом особисто).

  14. Коваленко А.Е. Этиология и клинико-морфологическая классификация опухолей щитовидной железы // Клиническая хирургия. – 1999. – № 10. – C. 41-44. (Виконана дисертантом особисто).

  15. Комиссаренко И.В., Рыбаков С.И., Коваленко А.Е. Профилактика и методы коррекции недостаточности паращитовидных желез при хирургическом лечении рака щитовидной железы // Клиническая хирургия. – 2000. – № 2. – C. 51-54. (Планування дослідження, пошук літератури за темою, підбір, обстеження та лікування хворих, верифікація даних обстежень, статистична обробка результатів, написання статті).

  16. Чеботарев В.Ф., Комиссаренко И.В., Замотаева Г.А., Рыбаков С.И., Коваленко А.Е., Степура Н.Н., Котляренко Н.Н., Захарченко Т.Ф., Зубкова Г.А., Омельчук А.В. Иммунный статус больных различного возраста с новообразованием щитовидной железы // Клиническая хирургия. – 2000. – № 8. – C. 40-42. (Автором самостійно здійснювався пошук літератури за темою, підбір, обстеження, хірургічне лікування хворих, узагальнення отриманих результатів, написання статті).

  17. Комісаренко І.В., Рибаков С.Й., Болгов М.Ю., Коваленко А.Є., Лисенко О.Г., Коллюх О.Г. Екстрафасціальна гемітиреоїдектомія: показання, техніка, результати застосування // Ліки України. – 2000. – № 5. – С. 28-29. (Підбір, обстеження, лікування хворих, клінічне обстеження та лікування пациєнтів, узагальнення отриманих результатів).

  18. Комісаренко І.В., Гуда Б.Б., Славнов В.М., Ковпан Н.О., Рибаков С.Й., Коваленко А.Є., Лисенко О.Г., Плохій І.В., Коллюх О.Г. Доопераційна діагностика раку щитовидної залози за допомогою пухлинного маркера СА 19-9 // Ліки України. – 2000. – № 9. – С. 49. (Клінічне обстеження та хірургічне лікування пациєнтів, верифікація даних обстежень, участь у написанні та оформленні роботи).

  19. Комісаренко І.В., Рибаков С.Й., Коваленко А.Є., Славнов В.М., Коллюх О.Г., Лисенко О.Г., Болгов М.Ю., Гуда Б.Б., Кваченюк А.М., Люткевич О.В. Аутотрансплантация прищитоподібних залоз як метод профілактики паратиреоїдної недостатності при хірургічному лікуванні раку щитоподібної залози // Трансплантологія. – 2000. – Т. 1, № 1. – С. 161-164. (Пошук літератури за темою, планування дослідження, формування групп для обстеження, верифікація отриманих даних, статистична обробка результатів, написання статті).

  20. Rybakov S.J., Komissarenko I.V., Tronko N.D., Kvachenyuk A.N., Bogdanova T.I., Kovalenko A.E., Bolgov M.Y. Thyroid cancer in children of Ukraine after the Chernobyl accident // World J. Surg. – 2000. – Vol.24, № 11. – P. 1446-1449. (Автором самостійно здійснювався пошук літератури за темою, обстеження, лікування хворих, узагальнення отриманих результатів, написання статті).

  21. Комісаренко І.В., Рибаков С.Й., Коваленко А.Є. Хірургічне лікування раку щитоподібної залози після аварії на Чорнобильській АЕС // Вісник наукових досліджень. – 2001. – № 4. – С. 51-53. (Автором самостійно проведено планування дослідження, пошук літератури за темою, клінічне обстеження та лікування пациєнтів, верифікація даних обстежень, узагальнення отриманих результатів, написанні статті).

  22. Комиссаренко И.В., Рыбаков С.И., Болгов М.Ю., Коваленко А.Е., Лысенко А.Г., Омельчук А.В., Чернышев С.В. Повторные оперативные вмешательства по поводу рака щитовидной железы // Клиническая хирургия. – 2001. – № 9. – С. 41-44. (Клінічне обстеження та хірургічне лікування хворих, узагальнення отриманих результатів, участь у написанні та оформленні роботи).

  23. Тронько Н.Д., Олейник В.А., Корпачев В.В., Коваленко А.Е., Терехова Г.Н., Омельчук А.В. Заместительная и супрессивная терапия тиреоидными гормонами при заболеваниях щитовидной железы // Ендокринологія. – 2001. – Т. 6, № 2. – С. 235-244. (Пошук літератури за темою, клінічне обстеження та лікування пациєнтів, узагальнення отриманих результатів).

  24. Комісаренко І.В., Богданова Т.І., Коваленко А.Є., Чернишев С.В., Козирицький В.Г., Зурнаджи Л.Ю. Роль етапного експрес-гістологічного дослідження при операціях з приводу раку щитоподібної залози у дітей // Одеський медичний журнал. – 2001. – Т. 66, № 4. – С. 29-30 (Планування дослідження, обстеження та лікування хворих, верифікація даних обстежень, статистична обробка результатів, написання статті).

  1. Болгов М.Ю., Комиссаренко И.В., Рыбаков С.И., Коваленко А.Е., Лысенко А.Г., Чернышев С.В., Омельчук А.В. Отражение в классификации TNM регионарного метастазирования опухоли щитовидной железы // Клиническая хирургия. – 2001. – № 11. – С. 29-31. (Клінічне обстеження та лікування пациєнтів, верифікація даних обстежень, узагальнення отриманих результатів, участь у підготовці рукопису).

  2. Славнов В.Н., Марков В.В., Комиссаренко И.В., Коваленко А.Е., Демченко Н.П., Гуда Б.Б. Комплексная радионуклидная диагностика дифференцированного рака щитовидной железы // Медицинская радиология и радиационная безопасность. – 2002. – Т. 47, № 1. – С. 36-39. (Автором самостійно проведено підбір, обстеження та лікування хворих, верифікація отриманих даних, участь у написанні та оформленні роботи).

  3. Комиссаренко И.В., Рыбаков С.И., Коваленко А.Е., Омельчук А.В. Результаты хирургического лечения радиационно-индуцированного рака щитовидной железы в период после аварии на Чернобыльской АЭС // Хірургія України. – 2002. – № 2. – С. 62-64. (Пошук літератури за темою, клінічне обстеження та лікування хворих, верифікація даних обстежень, узагальнення отриманих результатів, статистична обробка результатів, написання статті).

Авторські посвідчення:

  1. Пат. 6856 UA, МКИ А 61 В 17/00. Спосіб лікування раку щитовидної залози: Пат. 6856 UA, МКИ А 61 В 17/00/ І.В.Комісаренко, С.Й.Рибаков, А.І.Шептуха, А.Є.Коваленко, О.С.Ларін (Україна); № 6856; Заявл. 24.12.93; Опубл. 31.03.95; Бюл. № 1. – 5 с.

  2. Пат. 35383 A, МКИ G 01 N 33/53. Спосіб доопераційної діагностики раку щитовидної залози та його метастазів: Пат. 35383 A, МКИ G 01 N 33/53/ І.В.Комісаренко, С.Й.Рибаков, В.В.Марков, В.М.Славнов, А.Є.Коваленко, Б.Б.Гуда, Н.О.Ковпан, О.Г.Лисенко (Україна); № 35383 A; Заявл. 04.10.99; Опубл. 15.03.01; Бюл. № 2. – 2 с.

  3. Пат. 53401 A, МКИ А 61 В 17/00. Спосіб профілактики післяопераційного гіпопаратиреозу: Пат. 53401 A, МКИ А 61 В 17/00 А.М.Кваченюк, І.В.Комісаренко, С.Й.Рибаков, А.Є.Коваленко, О.Г.Коллюх, О.В.Люткевич (Україна); № 53401 A; Заявл. 16.05.2002; Опубл. 15.01.2003; Бюл. № 1. – 2 с.

За матеріалами дисертації опубліковано також 21 теза доповідей в збірниках наукових праць міжнародних та республіканських з’їздів, конференцій та симпозіумів.