Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Акушерство та гінекологія


Нікогосян Левон Рубенович. Особливості клінічного перебігу гестаційних процесів при багатоводді у жінок з мікроелементозами : Дис... канд. мед. наук: 14.01.01 / Одеський держ. медичний ун-т. — О., 2006. — 173арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 135-157.



Анотація до роботи:

Нікогосян Л. Р. Особливості клінічного перебігу гестаційних процесів при багатоводді у жінок з мікроелементозами. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.01. — акушерство та гінекологія. — Одеський державний медичний університет МОЗ України, Одеса, 2006.

Дисертацію присвячено вивченню особливостей перебігу вагітності, пологів, післяпологового періоду, оцінці стану фетоплацентарного комплексу, організму плода, новонародженого у матерів із багатоводдям. Автором проведено ретроспективний аналіз медичної документації, виявлено найбільш вагомі фактори, що супроводжують багатоводдя. Визначено клініко-лабораторні особливості клінічного перебігу вагітності на фоні багатоводдя. Особливістю даної роботи є вивчення взаємозв’язку між дисбалансом вмісту мікро-, макроелементів і рівнем специфічних імуноглобулінів до вірусу цитомегалії та хламідій у жінок із багатоводдям.

Вперше розглянуто багатоводдя з точки зору дисмікроелементозу. Автором доведено, що при багатоводді у крові матері, дитини, тканинах посліду відбувається достовірне зниження концентрації есенціальних мікро-, макроелементів. Доведено залежність між рівнем есенціальних елементів і специфічних імуноглобулінів до цитомегаловірусу, хламідій. Обгрунтовано доцільність визначення груп ризику розвитку багатоводдя та призначення курсів терапії вагітним.

У дисертацiї наведено теоретичне узагальнення та нове розв’язання актуальної проблеми акушерства i перинатологiї, здійснено пошук нових методiв прогнозування, дiагностики та профiлактики багатоводдя. Зазначена проблема розв’язана на основi визначення вмiсту специфічних імуноглобулінів до цитомегалії, хламідій та мікро- i макроелементiв токсичних (свинцю, кадмiю), есенцiальних (кальцiй, магнiй, марганець, мiдь, цинк), умовно-есенціальних (нікель), гормонiв фетоплацентарного комплексу в бiологiчних рiдинах i тканинах та зiставлення результатів iз клiнiчним перебiгом вагiтностi. Грунтуючись на результатах роботи, удосконалено профiлактику розвитку багатоводдя за допомогою діагностично-профілактичних заходів.

1. Частота багатоводдя збільшувалася за роками і у 2004 р. вона становила 5,3 % або 53,7 на 1000 пологів серед жінок м. Одеси, супроводжувалася патологiчним перебiгом вагiтностi, пологiв, пiсляпологового перiоду.

2. При багатоводді показники вмісту есенціальних мікро-, макроелементів (кальцiй, цинк, залiзо, марганець, мiдь) у крові, сечі упродовж вагітності зменшуються до третього триместру. Найбільші зміни вмісту характерні для цинку, заліза, кальцію, менші — для марганцю та міді. При розвитку багатоводдя вміст токсичних елементів (свинець, ртуть, кадмій) достовірно зростає за терміном вагітності і має різноспрямований характер змін: при зниженні вмісту свинцю підвищується вміст кадмію без змін концентрації ртуті.

3. Однотипність співвідношень рівнів МЕ в навколоплідних водах, крові матері та крові з пупкового канатика свідчить про загальнобіологічні процеси, які відбуваються в системі мати-плацента-плід. У навколоплідних водах відмічено достовірно вищий рівень (Р<0,05) Fe по відношенню до крові матері та крові з пупкового канатика в 1,01–1,40 разу та нижчі рівні інших есенціальних елементів, особливо Zn, — від 1,15 до 5,30 разу та Pb від 1,03 до 1,60 разу.

4. З розвитком дисбалансу обміну атомовітів і токсичних металів за умов формування хронічних тканинних метаболічних порушень спостерігається достовірне зростання у процесі гестації вмісту специфічних імуноглобулінів до цитомегаловірусу і хламідій у сироватці крові матері (у 1,7 і 1,4 разу) та з пупкового канатика (у 1,7 і 2,8 разу) і навколоплідних водах (у 3,2 і 3,6 разу). Ступінь виразності цих змін залежить від порушень обміну мікро-, макроелементів, що є патогенетичною ланкою дестабілізації обмінних процесів, залежно від вмісту свинцю — як стимулювального, так і токсичного фактора, та клінічної оцінки стану матері, плода і новонародженого.

5. На фоні розвитку дисбалансу мікро-, макроелементів у другому–третьому триместрах вагітності достовірно зростають рівні естріолу та кортизолу при нормальних показниках плацентарного лактогену і прогестерону (Р<0,05) у сироватці крові вагітних, що супроводжується зниженням вмісту цинку, підвищенням рівнів інсуліну, холестерину за наявності патологічних змін у плаценті.

6. Застосування у вагітних груп ризику протягом другого–третього триместрів вагітності запропонованих методів профілактики та лікування запобігає прогресуванню багатоводдя і розвитку хронічної гіпоксії плода у 1,8 разу, НПГ-гестозів — у 2,5 рази, допологовому вилиттю навколоплідних вод, слабкості пологової діяльності та народженню дітей з оцінкою за шкалою Апгар 6 балів — у 2,2; 2,0; 2,3 разу, або на 31,8; 40,9; 22,7 % відповідно.

Публікації автора:

1. Міщенко В. П., Нікогосян Л. Р. Клінічне значення вмісту в крові вагітних макро-, мікроелементів при багатоводді // Вісн. наук. досліджень. — 2003. — № 1. — С. 149-150. (здобувачем проведено обстеження вагітних, визначено вміст мікроелементів, оформлено роботу).

2. Нікогосян Л. Р. Особливості перебігу вагітності у жінок з багатоводдям // Вісн. мор. медицини. — 2003. — № 1. — С. 22-24.

3. Міщенко В. П., Руденко І. В., Нікогосян Л. Р., Читанава Т. З. Вдосконалення методів профілактики та ранньої діагностики НПГ-гестозу з позицій гестаційного дисмікроелементозу // Зб. наук. праць Кримського державного медичного університету ім. С. І. Георгієвського «Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения». — 2005. — Т. 141. Частина ІІ. — С. 97-99. (здобувачем складено план написання наукової статті, проведено обстеження вагітних, визначено вміст мікроелементів, виконано статистичну обробку отриманих результатів, оформлено роботу).

4. Міщенко В. П., Руденко І. В., Читанава Т. З., Нікогосян Л. Р. Макросомія плода з позицій екологозалежних станів // Зб. наук праць. Асоціації акушерів-гінекологів України. — К.: Інтермед, 2005. — С. 301-304. (здобувачем складено план написання наукової статті, проведено обстеження вагітних, визначено вміст мікроелементів, виконано статистичну обробку отриманих результатів, оформлено роботу).

5. Патент № 60918 А, Україна (19)(UA), А61К33/18, А61К33/30. «Спосіб профілактики розвитку багатоводдя у вагітної» / Запорожан В. М., Міщенко В. П., Нікогосян Л. Р. — Опубл. 15.10.2003. — Бюл .№ 10.

6. Патент № 60919 А, Україна (19)(UA), А61В5/02, А61В10/00. «Спосіб лікування вагітної при багатоводді» / Запорожан В. М., Міщенко В. П., Нікогосян Л. Р. — Опубл. 15.10.2003. — Бюл. № 10.

7. Нікогосян Л. Р. Особливості перебігу вагітності у жінок з багатоводдям // Тези доповідей Міжнародної науково-практичної конференції молодих вчених «Вчені майбутнього». — Одеса, 2004. — С. 107-108.