Підгорна Олена Вікторівна. Особливостi каріотипу подружнiх пар з репродуктивними розладами різного походження : Дис... канд. наук: 03.00.15 - 2004.
Анотація до роботи:
Підгорна О.В. Особливостi каріотипу подружнiх пар з репродуктивними розладами різного походження. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.15 – генетика (біологічні науки). – Інститут гігієни та медичної екології ім. О.М. Марзеєва АМН України, Київ, 2004.
Охарактеризовані особливості змін каріотипу подружніх пар з репродуктивними розладами різного походження серед населення Київського регіону – виявлено 3,8 % хромосомних аномалій та 19,5 % випадків варіантів хромосом. Одержані результати систематизовано за етіологією репродуктивних розладів. Виявлено, що серед обстежених груп з репродуктивними розладами найвища частота аномалій хромосом зустрічається у жінок з первинним непліддям, найнижча – у жінок з групи вторинного непліддя та невиношування вагітності різної етіології (7,1±2,3 % проти 2,2±0,9 %, р0,05). Визначено, що поліморфізм хромосом в групі з первинним непліддям мають 23,8 % чоловіків та 7,1 % – жінок (р0,001). Частота випадків інверсії прицентромерного гетерохроматинового району 9-ї хромосоми у чоловіків з первинним непліддям перевищує аналогічний показник у жінок тієї ж групи (8,7 % проти 1,6 %, р0,05). Виявлені хромосомні варіанти каріотипу серед жінок з невиношуванням вагітності неясного генезу та з первинним непліддям в анамнезі складали 20,0±4,0 % та 7,1±2,3 % відповідно (р0,05). Встановлено, що серед чоловіків та жінок групи з вторинним непліддям та невиношуванням вагітності різного генезу зміни каріотипу становили 29,4 % у чоловіків та 19,7 % у жінок (р0,05). Показано, що серед обстежених донорів статевих гамет 0,9 % складали аномалії та 5,4% – поліморфізм хромосом.
Встановлено, що питома вага змін каріотипу серед обстежених подружніх пар з репродуктивними розладами різного походження складає 23,3 % (3,8 % – хромосомні аномалії та 19,5 % – поліморфізм хромосом).
Виявлено, що серед обстежених груп з репродуктивними розладами найвища частота аномалій хромосом зустрічається у жінок з первинним непліддям, найнижча – у жінок з групи вторинного непліддя та невиношування вагітності різної етіології (7,1±2,3 % проти 2,2±0,9 %, р0,05).
Визначено, що поліморфізм хромосом в групі з первинним непліддям мають 23,8 % чоловіків та 7,1 % – жінок (р0,001). Показано, що частота випадків інверсії прицентромерного гетерохроматинового району 9-ї хромосоми у чоловіків з первинним непліддям перевищує аналогічний показник у жінок тієї ж групи (8,7 % проти 1,6 %, р0,05).
Встановлено, що в групі подружніх пар з первинним непліддям, де домінуючим був чоловічий фактор репродуктивних розладів, кожен третій чоловік має в каріотипі хромосомні варіанти – 31,2±8,2 %; у жінок даної групи показник поліморфізму хромосом складає 6,2±4,3 % (р0,05).
Показано, що поліморфізм хромосом у чоловіків в групах первинного непліддя та репродуктивних розладів різного походження кількісно не відрізняється (23,8±3,8 % проти 23,5±1,9 %, р0,05). У жінок з групи репродуктивних розладів різної етіології він зустрічається в два рази частіше, ніж у первинно неплідних жінок (15,3±1,6% проти 7,1±2,3%, р0,05).
Визначено, що перицентрична інверсія гетерохроматинового району 9-ї хромосоми у чоловіків з групи первинного непліддя неясного генезу зустрічається в три рази частіше, ніж у чоловіків з групи репродуктивних розладів різного походження (12,5% проти 3,8%, р0,01).
Виявлені хромосомні варіанти каріотипу серед жінок з невиношуванням вагітності неясного генезу та з первинним непліддям в анамнезі складали 20,0±4,0 % та 7,1±2,3 % відповідно (р0,01).
Встановлено, що серед чоловіків та жінок групи з вторинним непліддям та невиношуванням вагітності різного генезу зміни каріотипу становили 29,4 % у чоловіків та 19,7 % у жінок (р0,01).
Показано, що серед обстежених донорів статевих гамет 0,9 % складали аномалії та 5,4% – поліморфізм хромосом.
Публікації автора:
Цитогенетические нарушения у семейных пар при невынашивании беременности / Л.М. Пиотрович, Т.М. Поканевич, Е.В. Подгорная, Е.В. Метенько // Репродуктивное здоровье женщины. – 2002. – № 1 (10). – С. 34-35. Дисертантом зроблено та проаналізовано каріотипи сімейних пар з невиношуванням вагітності, зібрано та проаналізовано джерела літератури.
Підгорна О.В., Тимченко О.І. Епідеміологія репродуктивних розладів: порівняльна характеристика цитогенетичних обстежень чоловіків і жінок з репродуктивними невдачами // Гігієна населених місць: Зб. наук. пр. – Вип. 41. – К., 2003. – С. 392-396. Дисертантом зроблено та проаналізовано каріотипи чоловіків і жінок з репродуктивними невдачами, зібрано та здійснено аналіз літератури.
Тягар генетично обумовлених репродуктивних розладів серед населення Київської області / О.І. Тимченко, В.В. Єлагін, О.В. Линчак, Л.М. Піотрович, Т.М. Поканевич, О.В. Підгорна, О.В. Горіна // Вісник організації охорони здоров‘я. – 2003. – № 4. – С. 12-18. Дисертантом зроблено цитогенетичне дослідження для подружніх пар з непліддям, розраховано та проаналізовано показники щодо цього.
Підгорна О.В., Линчак О.В., Тимченко О.І. Поліморфізм та аномалії хромосом у подружніх пар з репродуктивними невдачами та потенційних донорів ооцитів і сперми // Медичні перспективи. – 2004. – Т. ІХ, № 1. – С. 60-63. Дисертантом зроблено та проаналізовано каріотипи чоловіків і жінок з репродуктивними невдачами та потенційних донорів ооцитів і сперми, зібрано та здійснено аналіз літератури.
Поканевич Т.М., Підгорна О.В., Метенько О.Л. Цитогенетичні дослідження серед подружніх пар з невиношуванням вагітності і безпліддям // ІІІ з‘їзд медичних генетиків України: програма і матеріали. – Львів, 2002. – С. 36. Дисертантом зроблено каріотипи подружнім парам з репродуктивними розладами.
Анализ результатов цитогенетической диагностики у супружеских пар с проблемами репродукции: использование новых технологий в генетическом консультировании / Е.В. Подгорная, Т.М. Поканевич, Т.Э. Зерова, Н.Г. Горовенко // Современные технологии в педиатрии и детской хирургии: Матер. конгресса. – М., 2002. – С. 130-131. Дисертантом зроблено каріотипи подружнім парам з репродуктивними розладами.
Генетичний моніторинг населення як інформаційна система спостереження за впливом чинників довкілля / Т.М. Поканєвич, Е.М. Омельченко, Н.В. Брезіцька, В.О. Галаган, О.В. Підгорна, О.В. Линчак, О.І. Тимченко // Актуальні питання гігієни та екологічної безпеки України: Зб. тез доп. наук.-практ. конф. – Вип. 5. – К., 2003. – С. 133. Дисертантом зроблено та проаналізовано каріотипи подружнім парам з невиношуванням вагітності.
Зменшення рівня репродуктивних втрат як один із шляхів покращання демографічної ситуації / В.В. Єлагін, О.В. Підгорна, О.В. Линчак, Т.М. Поканевич, О.І. Тимченко // Міжнародний науковий симпозіум з біоетики "Штучні репродуктивні технології та майбутнє України" в рамках Міжнародного конгресу сім‘ї "Родина-дитина-держава": Матер. симпозіуму. – К., 2003. – С. 41-42. Дисертантом проведено цитогенетичне дослідження подружнім парам з непліддям та невиношуванням вагітності.
Cytogenetic component of reproductive losses / E. Podgorna, Т. Pokanevich, O. Lynchak, О. Timchenko // European human genetics conference 2003: Final Programme and Abstracts. – Birmingham, 2003. – P. 144. Дисертантом зроблено та проаналізовано каріотипи подружнім парам з непліддям.