Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Яковлева Інна Михайлівна. Особливості гастродуоденальної патології у підлітків із системною дисплазією сполучної тканини : дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Харківська медична академія післядипломної освіти. - Х., 2006.



Анотація до роботи:

Яковлева І.М. Особливості гастродуоденальної патології у підлітків із системною дисплазією сполучної тканини. Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата медичних наук за фахом - 14.01.10. - педіатрія. Харківська медична академія післядипломної освіти МОЗ України, Харків, 2006 р.

Основні положення дисертації містять дані щодо визначення клінічних, морфологічних, імунологічних особливостей хронічних гастродуоденальних захворювань у підлітків із системною дисплазією сполучної тканини та розробки пропозицій з профілактики і лікування цієї патології на підставі виявлених особливостей. Показана провідна роль генетично обумовленої недостатності інтерстиціальних колагенів I, III, V типів у власній пластинці слизової оболонки шлунка та дванадцятипалої кишки з формуванням рефлюкс-гастритів на тлі дисплазії сполучної тканини. Рівень інфікованості Helicobacter pylori та частота деструктивних уражень слизової оболонки мають низькі показники. Дані системного аналізу виявили значні відмінності як в системогенезі, так і в режимах функціонування системи імунітету і обміну сполучної тканини при гастродуоденальній патології в залежності від наявності ознак дисплазії сполучної тканини, на тлі яких встановлено гіпокомпенсаторний з явищами виснаження варіант функціонування гомеостатичних механізмів компенсації. Компенсаторне підвищення рівня секреторного IgA спрямоване на нормалізацію параметрів імунної системи. Доведено, що рефлюкси дуоденального вмісту сприяють зниженню місцевого імунітету ротоглоткового секрету. Обгрунтовано застосування у пацієнтів із ознаками системної дисплазії сполучної тканини різноспрямованих реабілітаційних заходів по профілактиці прогресування рефлюкс-гастритів та корекції імунологічного гомеостазу з обов`язковим включенням до традиційного терапевтичного комплексу, крім препаратів прокінетичної дії, стимуляторів синтезу колагену та метаболітів-енергетиків.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, яке полягає у визначенні особливостей клінічних, морфологічних проявів і змін у клітинній, гуморальній, моноцитарно-фагоцитарній ланках системного й місцевого імунітету при хронічних захворюваннях верхніх відділів травного тракту в підлітків із ознаками системної дисплазії сполучної тканини, що явилося підставою для розробки пропозицій з профілактики та лікування запально-деструктивних уражень гастродуоденальної зони у даного контингенту хворих.

1. Клінічні прояви хронічних захворювань гастродуоденальної зони у підлітків із СДСТ, на відміну від пацієнтів без ознак СДСТ, характеризуються більш частими загостреннями на тлі психо-емоційних та фізичних перевантажень; неінтенсивними, періодичними болями, що колють та печуть, з локалізацією їх в епігастрії, у мечовидного відростка або за грудиною; більш частою наявністю симптомів шлункової диспепсії у вигляді відрижки повітрям та їжею, а також кишкової моторної дисфункції; частіше супроводжуються розладами нервової системи (80,0%) та хронічними вогнищами інфекції (62,2%).

2. Ендоскопічна картина хронічної патології верхніх відділів травного тракту у підлітків із СДСТ характеризується поєднанням запального процесу в слизовій оболонці у вигляді різних форм езофагіту, еритематозної та гіпертрофічної гастродуоденопатії з порушеннями моторики ШКТ у вигляді гастроезофагеального та дуоденогастрального рефлюксів (76,7%). Деструктивні ураження, в основному дуоденальної зони, зустрічаються нечасто (12,2%). Загострення гастродуоденальної патології виникають на тлі як підвищеної, так і нормальної кислотоутворюючої функції шлунка.

3. Морфологічні прояви гастродуоденальної патології у підлітків із СДСТ характеризуються розвитком рефлюкс-гастриту. Формою ураження СО шлунка є хронічний неатрофічний (поверхневий) гастрит з одночасним запаленням в антральному й фундальному відділах, який поєднуючись з поверхневим дуоденітом, набуває характер розповсюдженого процесу. Колонізація Helicobacter pylori слизової оболонки має низькі показники (20-40%) та супроводжується формуванням деструктивних уражень.

4. Зниження рівня інтерстиціального колагену III типу, а також дефіцит зрілого колагену I типу у власній пластинці слизової оболонки шлунка та ДПК у підлітків із проявами СДСТ демонструє значну роль генетичних дефектів синтезу колагену в розвитку патології гастродуоденальної зони на тлі СДСТ. Це проявляється особливостями морфології сполучно-тканинного матриксу СО із структурними трансформаціями фібрил колагену (неправильна орієнтація, дистрофія, вогнищевий склероз, незрілість) і супроводжується зниженням її функціональних можливостей та визначає специфіку уражень.

5. Зміни імунологічного гомеостазу у підлітків із гастродуоденальною патологією, що сформувалася на тлі СДСТ, характеризуються зниженням числа клітин моноцитарно-фагоцитарної ланки із підвищенням їх функціональної активності, депресією Т- та активацією В-системи імунітету з гіперпродукцією IgA, антитіл до колагену й еластину. Ступінь обсіменіння Нр за даними специфічних анти-Нр антитіл класу IgG низький (21,6%). Основною закономірністю порушень місцевого імунітету є компенсаторне підвищення рівня секреторного IgA ротоглоткового секрету, спрямоване на нормалізацію параметрів імунної системи. Суттєвий вплив на рівень секреторного IgА має стан внутрішнього середовища травного тракту, зумовлений в значній мірі рефлюксами агресивного дуоденального вмісту, під впливом якого концентрація sIgA в ротоглотковому секреті знижується.

6. Дані системного аналізу виявили значні відмінності як в системогенезі, так і в режимах функціонування системи імунітету і обміну СТ при гастродуоденальній патології в залежності від наявності ознак СДСТ: у підлітків із СДСТ встановлено гіпокомпенсаторний з явищами виснаження, а у хворих без СДСТ гіперкомпенсаторний варіант функціонування гомеостатичних механізмів компенсації.

7. Провідними факторами у формуванні патології верхніх відділів травного тракту в підлітків із СДСТ є рефлюкси різноманітної локалізації на тлі зниження рівня колагенів у власній пластинці СО шлунка та ДПК і порушень імунологічного гомеостазу. У зв`язку з цим такому контингенту пацієнтів в терапевтичний комплекс показано включення різноспрямованих заходів по профілактиці рефлюксної хвороби, корекції імунологічного гомеостазу та стимуляції синтезу колагену.

Публікації автора:

1. Клинико-иммунологические проявления гастродуоденальной патологии у подростков с системной дисплазией соединительной ткани // Міжвід. зб. Гастроентерологія.Вип. 34.Дніпропетровськ, 2003. С. 186 194.

2. Залежність імунологічного гомеостазу від інфікування Helicobacter pylori у підлітків з гастродуоденальною патологією на фоні системної дисплазії сполучної тканини // Вісн. Харк. націон. ун-ту ім. В.Н. Каразіна. Медицина, вип. 9. 2004. № 639. С. 37 41. Співавтори: Богмат Л.Ф., Неліна І.М. Автор здійснила клінічне обстеження підлітків, провела статистичну обробку матеріалу, аналіз і узагальнення результатів дослідження, оформила і підготувала роботу до друку.

3. Клинические проявления гастродуоденальной патологии у подростков с системной дисплазией соединительной ткани // Експериментальна і клінічна медицина. 2004. № 1. С.158 163. Співавтори: Богмат Л.Ф., Поліщук Ж.В. Дисертант провела аналіз клінічних, інструментальних даних, статистичну обробку матеріалу, узагальнення результатів дослідження.

4. Стан колагеноутворення при гастродуоденальній патології у підлітків із системною дисплазією сполучної тканини // Медицина сегодня и завтра. 2005. № 3. С. 86 - 91. Співавтори: Богмат Л.Ф., Сорокіна І.В. Дисертант проаналізувала літературні джерела за темою роботи, здійснила підбір хворих, їх клінічне обстеження, приймала участь в проведенні морфологічних досліджень, провела статистичну обробку матеріалу.

5. Ендоскопічні та морфологічні аспекти захворювань верхніх відділів травного тракту у підлітків із системною дисплазією сполучної тканини // Педіатрія, акушерство та гінекологія.2005. № 2. С. 4448. Співавтор: Богмат Л.Ф Автор провела клінічне обстеження пацієнтів, приймала участь в проведенні морфологічних досліджень, здійснила статистичну обробку матеріалу, аналіз та узагальнення результатів.

6. Патент України на корисну модель №13130, МПК7, А61В10/00. Спосіб діагностики дуоденогастрального рефлюксу у підлітків із гастродуоденальною патологією при наявності ознак системної дисплазії сполучної тканини. Видано патент 22.12.2005. Опубл. бюл. №2, 2006. Співавтор: Богмат Л.Ф. Дисертант провела статистичну обробку і аналіз одержаних результатів, оформила заявку на винахід.

7. Предпосылки бактериальных осложнений у подростков с системной дисплазией соединительной ткани // Вісн. Вінн. держ. мед. ун-ту. 2003. № 72 (2). С. 847 848. Співавтори: Богмат Л.Ф., Ахназарянц Е.Л., Неліна І.М., Лебець І.С., Костюріна Н.О. Дисертант провела підбір хворих, їх обстеження, вивчила літературні джерела за темою роботи, приймала участь в обговоренні результатів.

8. Предпосылки антибактериальной терапии у подростков с системной дисплазией соединительной ткани // Медицинская реабилитация в педиатрии: матеріали науч.-практ. симпоз. Вип. 8. Євпаторія, 2003. С. 35 37. Співавтори: Богмат Л.Ф., Ахназарянц Е.Л., Неліна І.М. та ін. Дисертант здійснила клінічне обстеження хворих з хронічними захворюваннями верхніх відділів травного тракту, провела статистичну обробку матеріалу.

9. Стан імунологічного гомеостазу у підлітків з гастродуоденальною патологією на фоні системної дисплазії сполучної тканини // Питання імунології в педіатрії: матеріали III Всеукраїнської наук.-практ. конф. Перинатологія та педіатрія.2003.№3.С. 94. Співавтор: Неліна І.М. Дисертант приймала участь в проведенні імунологічних досліджень, самостійно провела статистичну обробку матеріалу, проаналізувала отримані результати.

10. Лікування та профілактика ускладнень при окремих варіантах дисплазії сполучної тканини у підлітків // Патологія сполучної тканини - основа формування хронічних захворювань у дітей і підлітків: матеріали наук.-практ. конф. Х., 2004. С. 18 23. Співавтори: Богмат Л.Ф., Лебец І.С., Ахназарянц Е.Л., та ін. Дисертант проаналізувала та узагальнила дані клініко-інструментальних та імунологічних досліджень при захворюваннях гастродуоденальної зони у підлітків із СДСТ, приймала участь в формулюванні висновків.

11. Стан місцевого імунітету порожнини рота у підлітків з гастродуоденальною патологією на фоні системної дисплазії сполучної тканини // Патологія сполучної тканини - основа формування хронічних захворювань у дітей і підлітків: матеріали наук.-практ. конф. Х., 2004. С. 133 134. Співавтор: Поліщук Ж.В. Дисертант провела дослідження місцевого імунітету порожнини рота, статистичну обробку матеріалу, аналіз і узагальнення результатів, сформулювала висновки.

12. Реабілітація дітей та підлітків із системною дисплазією сполучної тканини: Метод. рек. К., 2005. 24 с. Співавтори: Богмат Л.Ф., Лебець І.С., Костюріна Г.М. та інші. Дисертант обгрунтувала та представила практичні рекомендації по профілактиці захворювань гастродуоденальної зони у дітей та підлітків із СДСТ.