Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Фізіологія людини і тварин


Трофимчук Алла Михайлівна. Особливості функціонування клітинних факторів резистентності поросят за дії препарату тимуса: дисертація канд. с.-г. наук: 03.00.13 / Львівська держ. академія ветеринарної медицини ім. С.З.Гжицького. - Л., 2003.



Анотація до роботи:

Трофимчук А.М. Особливості функціонування клітинних факторів резистентності за дії препарату тимуса КАФІ. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 03.00.13. – фізіологія людини і тварин. –Львівська державна академія ветеринарної медицини імені С.З. Гжицького, м. Львів, 2003.

Дослідженнями встановлено, що функціонування клітинних факторів резистентності в організмі поросят відбувається уповільнено. Однією з причин цього є дія несприятливих факторів навколишнього середовища в умовах сучасних свиноферм.

Доведена доцільність застосування природного імуномодулюючого препарату тимуса КАФІ поросятам у встановленому оптимальному режимі. Це дозволило активувати гемацитопоез, процеси проліферації, диференціації та спеціалізації клітин лімфоїдного ряду. Виявлено загальне підвищення вмісту Т-клітин, їх активної субпопуляції, відмічено краще співвідношення теофілінрезистентних клітин до теофілінчутливих. Збільшилася кількість середньоавидних та високоавидних лімфоцитів при одночасному зменшенні кількості низькоавидних клітин, що вказує на зміцнення рецепторного апарату імунокомпетентних клітин та підвищення їх функціональної активності. Доведена активація функціонування фагоцитів: нейтрофілів та моноцитів периферичної крові поросят. Підвищення резистентності поросят позитивно вплинуло на їх збереженість та інтенсивність росту.

  1. Формування і функціонування клітинних факторів резистентності в організмі поросят в умовах товарних ферм відбувається уповільнено. Причиною цього є, зокрема, дія несприятливих факторів навколишнього середовища в умовах сучасних свиноферм. Результати проведених досліджень явились основою для теоретичного обгрунтування та практичного використання природного імуномодулюючого препарату КАФІ у встановленому оптимальному режимі, що дозволяє нормалізувати гемацито-, лімфоцито-, мієлоцитопоез у поросят та підвищити їх продуктивність.

  2. В результаті використання препарату КАФІ при вирощуванні молодняку свиней в умовах товарних свиноферм активувався еритропоез у поросят: кількість еритроцитів у 30- та 90-денних поросят збільшилася на 6,7 % (Р<0,05) і 5,2 % (Р<0,05), відповідно підвищився вміст гемоглобіну у 30-, 70- та 90-денних поросят на 7,8 % (Р<0,05), 4,7 % (Р<0,05), 5,9 % (Р<0,01) відповідно.

  3. Застосування препарату КАФІ сприяло активації проліферації, диференціації та спеціалізації клітин лімфоїдного ряду, що супроводжувалось збільшенням кількості Т-лімфоцитів на 5,3 % (Р<0,05), та їх активної субпопуляції – на 5,5 % (Р<0,05) при паралельному зниженні вмісту 0-лімфоцитів у перші місяці життя. Покращувалося співвідношення теофілінрезистентних і теофілінчутливих лімфоцитів, підвищувалася експресія рецепторів плазматичної мембрани субпопуляцій Т-лімфоцитів. Встановлено вірогідне збільшення відносної кількості середньоавидних В-клітин у 70- та 90-денних тварин дослідної групи на 22,04 % та 20,25 % відповідно.

  4. Під дією препарату КАФІ у периферичній крові поросят поступово зростала відносна та абсолютна кількість сегментоядерних нейтрофілів, покращилося співвідношення паличкоядерних та сегментоядерних нейтрофілів. Вірогідно підвищилися фагоцитарна активність, індекс фагоцитозу нейтрофілів і елімінуюча здатність крові у відлучених та 128–130-денних поросят. Індекс завершеності фагоцитозу нейтрофілів був вищим у зазначені терміни і у 43–45-денних поросят.

  5. Вплив препарату КАФІ на показники периферичної крові поросят проявився збільшенням абсолютної кількості моноцитів в усі періоди досліджень і відносної їх кількості на 5,1 % та 4,6 % у 50- та 70-денному віці відповідно (Р<0,05), а також у вірогідному посиленні їх функціональної активності у 70- та 90-денному віці на фоні нижчого рівня еозинофілів в порівнянні до контролю.

  6. Використання препарату КАФІ сприяло посиленню бактерицидної активності сироватки крові в усі періоди досліджень з вірогідною різницею у 30-, 70-, 90-, 110-денних поросят (Р<0,05), а також підвищенню рівня загальних імуноглобулінів сироватки крові тварин у віці 20–110 днів з вірогідною різницею у 70- та 110-денному віці (Р<0,05) проти контролю.

  7. Застосування імуномодулюючого препарату КАФІ згідно з розробленою технологічною схемою сприяло активації процесів метаболізму в організмі молодняку свиней, що проявлялося підвищенням трансаміназної активності крові та їх продуктивності. Середньодобові прирости маси тіла у тварин дослідних груп були вищими на 14,53–23,66 %, а збереженість – на 7,62–8,10 % порівняно з контрольною групою.

  8. Встановлена тенденція на поліпшення якості м’яса, отриманого від тварин, оброблених препаратом КАФІ, при цьому за органолептичними, біохімічними та ветеринарно-санітарними показниками воно відповідало вимогам чинних стандартів.

  9. Економічна ефективність застосування препарату КАФІ за розробленою технологією на молодняку свиней при його вирощуванні в умовах товарних свиноферм становила 5,22 грн з розрахунку на одну голову за 42 дні за цінами на тваринницьку продукцію 1999 року і включала додаткові надходження коштів від додаткового збереження тварин, підвищення середньодобових приростів живої маси, отримання якісної продукції, що має екологічне і соціальне значення.

Публікації автора:

1. Трофимчук А.М. Механізм дії комплексу факторів тимуса на адаптаційні властивості організму // Вісник Білоцерків. держ. аграр. ун-ту: Зб. наук. праць. – Біла Церква, 1997. – Вип. 2, ч. 1. – С. 114–118.

2. Вплив ендокринної системи на функціональну активність тимуса / А.М. Нікітенко, В.В. Малина, Ю.М. Лещенко, І.В. Перцовий, А.М. Трофимчук О.Н. Кліменко // Вісник Білоцерків. держ. аграр. ун-ту: Зб. наук. праць. – Біла Церква, 1998. – Вип. 4, ч. 1. – С. 263–269.

Матеріали опрацьованих дисертанткою літературних джерел використані у статті.

3. Трофимчук А.М. Вплив природного імуномодулюючого препарату КАФІ на показники фагоцитозу свиней // Вісник Білоцерків. держ. аграр. ун-ту: Зб. наук. праць. – Біла Церква, 1999. – Вип. 9. – С. 280–284.

8. Вплив комплексу активуючих факторів імунітету на якість продуктів забою свиней / В.П. Лясота, В.В. Малина, А.М. Нікітенко, А.М. Трофимчук // Вісник аграрної науки. – 2000. – № 4. – С. 36 – 38.

4. Трофимчук А.М. Вплив природного імуномодулюючого препарату КАФІ на гуморальні показники неспецифічної резистентності свиней // Вісник Білоцерків. держ. аграр. ун-ту: Зб. наук. праць. – Біла Церква, 2000. – Вип. 12. – С. 165–169.

5. Трофимчук А.М. Вплив різних режимів застосування природного імуномодулюючого препарату КАФІ на гематологічні та продуктивні показники поросят // Вісник Білоцерків. держ. аграр. ун-ту: Зб. наук. праць. – Біла Церква, 2001. – Вип. 17. – С. 174–180.

6. Трофимчук А.М. Механізм дії природнього імуномодулюючого препарату КАФІ на субпопуляції Т- і В-лімфоцитів периферичної крові поросят // Вісник Білоцерків. держ. аграр. ун-ту: Зб. наук. праць. – Біла Церква, 2001. – Вип. 19. – С. 171–175.

7. Трофимчук А.М. Динаміка Т- і В-лімфоцитів у периферичній крові поросят та її корекція природним імуномодулюючим препаратом КАФІ // Зб. наук. праць Вінниц. держ. аграр. ун-ту. – Вінниця, 2002. – Вип. 11. – С. 104–108.

Дисертантка особисто проводила відбір та зважування паренхіматозних органів, досліджувала вплив застосування препарату КАФІ на якість продукції (визначення рН, біологічної цінності м’яса свиней).

9. Рекомендації по використанню природного імуностимулюючого препарату КАФІ при вирощуванні поросят / А.М. Нікітенко, В.В. Малина, В.П. Лясота, В.П. Кириченко, В.А. Журбенко, В.І. Шарандак, Т.П. Ткаченко, В.С. Акетін, В.Л. Єфімець, А.М. Трофимчук, І.М. Денисенко, І.В. Перцьовий, С.І. Пономар, М.В. Козак. – Біла Церква, 2000. – 15 с.

Дисертантка брала участь у розробці оптимальних доз препарату для поросят-сисунів та у визначенні ефективності.

10. Рекомендації з технології використання імуномодулюючого препарату КАФІ у свинарстві / А.М. Нікітенко, В.В. Малина, В.П. Лясота, Т.П. Ткаченко, А.І. Липова, А.М. Трофимчук, Ю.М. Лещенко, М.В. Козак. – Біла Церква, 2001. – 11 с.

Дисертантка брала участь у розробці оптимального режиму застосування препарату для поросят-сисунів, визначенні ефективності, у написанні роботи та у підготовці її до друку.

11. Показники фізіологічної норми клітинного та гуморального факторів природної резистентності свиней: Рекомендації / А.М. Нікітенко, В.П. Лясота, В.В. Малина, В.А. Журбенко, В.С. Акетін, В.Л. Єфімець, А.М. Трофимчук, І.М. Денисенко, М.В. Козак // – Біла Церква; Львів, 2002. – 18 с.

Дисертантка брала участь у підготовці матеріалів до друку.

12. Трофимчук А.М., Никитенко А.М. Влияние природного иммуномодулирующего препарата КАФИ на показатели неспецифической резистентности свиней // Материалы 12-й междунар. межвузовской научно-практ. конф. “Новые фармакол. средства в ветеринарии”. – Санкт-Петербург, 2000. – С. 79–80.

Дисертантка дослідила вплив імуномодулюючого препарату КАФІ на показники неспецифічної резистентності свиней.

13. Трофимчук А.М., Никитенко А.М., Ткаченко Т.П. Оптимизация режима применения иммуномодулирующего препарата КАФИ на гематологические показатели и продуктивные качества поросят // Материалы 13-й междунар. Межвуз. науч.-практ. конф. “Новые фармакол. средства в ветеринарии”. – Санкт-Петербург, 2001. – С. 98–99.

Дисертантка, дослідивши гематологічні показники та продуктивність поросят, визначила ефективний режим застосування препарату КАФІ.

15. Денисенко І.М., Трофимчук А.М. Застосування природного імуно-модулюючого препарату КАФІ (комплекс активуючих факторів імунітету) для підвищення імунобіологічної реактивності та продуктивних якостей поросят // Матеріали першої наук. міжвуз. конф. аспірантів і молодих викладачів “Сучасна аграрна наука: напрями досліджень, стан і перспективи”. 10–11 квіт. 2001р. – Вінниця, 2001. – С. 66–67.

Дисертантка дослідила вплив препарату КАФІ на імунобіологічну реактивність та продуктивність поросят.

14. Трофимчук А.М., Никитенко А.М. Механизм влияния природного иммуномодулирующего препарата КАФИ на субпопуляции Т- и В-лимфоцитов периферической крови поросят // Материалы 14-й междунар. межвузовской научно-практ. конф. “Новые фармакол. средства в ветеринарии”. – Санкт-Петербург, 2002. – С. 109–110.

Дисертантка дослідила механізм впливу природного імуномодулюючого препарату КАФІ на субпопуляції Т- і В-лімфоцитів.