Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Насінництво


Турченяк Сергій Михайлович. Особливості формування насіння цукрових буряків при вирощування його безвисадковим способом залежно від норм висіву і строків сівби. : Дис... канд. наук: 06.01.14 - 2009.



Анотація до роботи:

Турченяк С.М. Особливості формування насіння цукрових буряків при вирощуванні його безвисадковим способом залежно від норм висіву і строків сівби. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.14. – насінництво. – Інститут цукрових буряків УААН, Київ, 2009.

В дисертаційній роботі висвітлені особливості росту, розвитку та формування врожайності і посівних якостей гібридного насіння цукрових буряків залежно від норм висіву і строків сівби за вирощування його безвисадковим способом в зрошувальних умовах південно-західної частини Одеської області. Визначено оптимальні норми висіву базисного насіння компонентів та строки сівби, що в поєднанні забезпечують високу збереженість та продуктивність безвисадкових насінників.

Виявлено різноякісність гібридного насіння залежно від його розміщення на різних пагонах насінника за різних норм висіву і строків сівби безвисадкових насінників. За сівби з нормою висіву 45…50 та 12…15 шт. на погонний метр рядка основні посівні фракції (більше 90%), в межах одного насінника, формуються на пагонах першого та другого порядків. За сівби з меншою нормою висіву підвищується кількість насіння більш крупних фракцій як на пагонах першого і другого порядках, так і на пагонах третього порядку.

Експериментально обґрунтовано доцільність сівби безвисадкових насінників із зменшеними нормами базисного насіння цукрових буряків в пізніші строки, що забезпечує оптимальний розвиток рослин, достатню їх збереженість у зимовий період та високу продуктивність. На основі результатів досліджень розроблено рекомендації вирощування безвисадкових насінників в умовах південно-західної частини Одеської області та впроваджено їх у виробництво.

1. В результаті проведених дослідів за темою дисертації наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукового завдання – підвищення врожайності та посівних якостей гібридного насіння при вирощуванні його безвисадковим способом в умовах Одеської області, яке полягає в оптимізації строків сівби та норм висіву базисного насіння на основі встановлених закономірностей формування врожаю і різноякісності насіння залежно від розміщення його на пагонах насінника.

2. Виявлено, що за сівби базисного насіння 25 і 30 серпня немає істотної різниці з цукристості коренеплодів перед зимівлею за всіх норм висіву, яка становила – 11,9 ... 12,7% . За сівби 5 вересня цукристість коренеплодів була істотно нижчою і становила 5,7 – 7,7%. При зменшенні норми висіву з 45-50 до 12-15 штук на погонний метр рядка за одних і тих же строків сівби не встановлено істотного підвищення цукристості коренеплодів.

3. Встановлено прямопропорційну кореляцію вмісту сухої речовини в коренеплодах і листках зі строками сівби і нормами висіву базисного насіння. Відмічено істотне його зниження за сівби в найпізніший строк – 5.09 за всіх норм висіву, порівняно із рекомендованим строком сівби – 25.08.

4. Не відмічено істотного підвищення біометричних параметрів рослин (висоти рослин, діаметра голівки коренеплоду, кількості листків, площі листової поверхні) за сівби базисного насіння 30.08. порівняно з сівбою 25 серпня за всіх норм висіву.

5. Доведено, що за сівби безвисадкових насінників 25 та 30 серпня за всіх норм висіву збереженість рослин була високою – біля 70%, це свідчить про доцільність сівби зниженими нормами висіву в ці строки. За сівби в пізній строк – 5 вересня, збереженість рослин була істотно нижчою і становила 40-50% за всіх норм висіву, навіть при найменшій нормі висіву – 12…15 штук на погонний метр рядка.

6. Встановлено, що за сівби в пізній строк – 5.09. зменшувалася кількість пагонів першого порядку і збільшувалася кількість пагонів третього порядку. Це призвело до зменшення загальної кількості пагонів, на яких формується основна маса врожаю насіння і, як наслідок, до закономірного зниження врожайності гібридного насіння за всіх норм висіву.

7. За сівби 25 і 30 серпня з нормою висіву 20…25 штук на погонний метр рядка врожайність гібридного насіння була найвищою і становила відповідно 2,29 і 2,22 т/га. Це свідчить про доцільність сівби безвисадкових насінників з нормою висіву 20…25 штук на погонний метр рядка в строки з 25 по 30 серпня. За сівби 5.09. врожайність насіння була істотно нижчою, що свідчить про недоцільність сівби в цей строк.

8. Не встановлено істотної різниці за показниками посівних якостей гібридного насіння (енергія проростання, схожість, одноростковість та доброякісність) при безвисадковому способі його вирощування залежно від норм висіву і строків сівби. Все гібридне насіння мало високу доброякісність (94 … 98,4%), було високотехнологічним, що забезпечить одержання високоякісного насіння для інкрустування і дражування з меншими втратами.

9. Визначено, що за безвисадкового способу вирощування гібридного насіння на пагонах першого і другого порядку формувалося 93,6% насіння посівних фракцій (3,5-4,5 та 4,5-5,5 мм), яке характеризувалося високими показниками якості. На пагонах же третього порядку формувалося лише 1,8% насіння з високою доброякісністю та однонасінністю, але не все воно було кондиційним за схожістю. На центральному пагоні формувалося 4,6% насіння з високою схожістю і доброякісністю, але низькою однонасінністю. При зменшенні норми висіву з 45-50 до 12-15 штук на погонний метр рядка, як за рекомендованого (25.08.), так і пізнього строку сівби (5.09) втричі більше формувалося насіння на пагонах третього порядку, порівняно з варіантом з більш високою нормою висіву – 45-50 штук на погонний метр рядка.

10. За сівби з нормою висіву 12-15 штук на погонний метр рядка підвищується кількість насіння крупніших фракцій і навіть на пагонах третього порядку формувалося біля 29% насіння посівних фракцій, що ставить завдання необхідності оптимізації всіх агротехнічних прийомів з метою забезпечення формування на пагонах третього порядків високоякісного насіння посівних фракцій.

11. Встановлено, що енергія проростання, схожість, однонасінність насіння і маса 1000 плодів залежать переважно від розмірів насіння, а не від норм висіву і строків сівби при безвисадковому способі його вирощування. Не встановлено істотного впливу вказаних факторів на доброякісність гібридного насіння.

12. За сівби базисного насіння 25-30 серпня з нормою висіву 20-25 штук на погонний метр рядка при безвисадковому способі вирощування насіння цукрових буряків за рахунок зменшення гектарної вартості базисного насіння, високої врожайності і якості гібридного насіння зменшилася собівартість 1 т насіння на 25 – 30,3%., підвищився прибуток від реалізації вирощеного насіння більше, ніж на 2300 грн./га і рентабельність на 69,7 – 87,1%, порівняно з контрольним варіантом, де норма висіву становила 45-50 штук на погонний метр рядка.

Публікації автора:

1. Турченяк С.М. Різноякісність насіння цукрових буряків вирощеного безвисадковим способом залежно від його розміщення на насінниках / С.М. Турченяк // Збірник наукових праць.- К.: ІЦБ.- 2005.- вип.8.- С. 322-328.

2. Доронін В.А. Продуктивність безвисадкових насінників залежно від норм і строків сівби /В.А. Доронін, С.М. Турченяк // Цукрові буряки. – 2007. - № 6. С. 10-12.

3. Турченяк С.М. Збереженість безвисадкових насінників залежно від агротехнічних прийомів / С.М. Турченяк // Збірник наукових праць.- К.: ІЦБ.- 2008.- вип. 10.- С. 215-230.

4. Доронін В.А. Вирощування безвисадкових насінників. Вплив агрокліматичних умов на їх збереженість / В.А. Доронін, С.М. Турченяк // Насінництво. – 2008. - №5. – С. 13 – 14.

5. Доронин В.А. Сохранность и продуктивность безвысадочных семенников в зависимости от агротехнических приемов их выращивания / В.А. Доронін, С.М. Турченяк // Сахарная свекла. – 2008. - № 6. – С. 18 – 20.