Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Акушерство та гінекологія


Базилів Євген Богданович. Особливості фетоплацентарного комплексу при цукровому діабеті у вагітних: дисертація канд. мед. наук: 14.01.01 / Львівський держ. медичний ун-т ім. Данила Галицького. - Львів, 2003.



Анотація до роботи:

Базилів Є.Б. Особливості фетоплацентарного комплексу при цукровому діабеті у вагітних. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю – 14.01.01 – акушерство та гінекологія. – Львівський державний медичний університет імені Данила Галицького МОЗ України, Львів, 2003.

Робота присвячена проблемі цукрового діабету в період гестації. Дані клінічного дослідження виявили високий рівень ускладнень, що виникають під час вагітності, пологів, післяпологового періоду, а також порушень розвитку плоду і новонародженого. При мофологічному дослідженні плацент виявлена динаміка тканинних структур плаценти, що відбивають або компенсаторно – пристосувальні реакції органу, або дегенеративно- дистрофічні зміни, що ведуть до його декомпенсації. Дані макроскопічного, мікроскопічного, гістохімічного та ультрамікроскопічного досліджень плаценти об'єднані в загальну цілісну систему оцінки морфофункціонального стану органу при цукровому діабеті в поєднанні з характеристикою стану вагітної і новонародженого.

Співставлення даних клінічного і морфологічного досліджень показало, що з обтяженням основного захворювання зростають дегенеративно- дистрофічні зміни, що і обумовлюють високу перинатальну захворюваність і смертність. Крім того відмічена залежність вказаних змін від ранньої діагностики і своєчасної компенсації цукрового діабету. Зміни на ультрамікроскопічному рівні наступають раніше, ніж на інших рівнях (мікроскопічному і макроскопічному) і це дає можливість враховувати їх в більш ранні терміни вагітності. Правильне трактування виявлених порушень з боку хоріону і фетальних судин на макро-, мікро- та ультрамікроскопічному рівнях дають можливість контролювати ефективність проведеної терапії і прогнозувати результат вагітності для матері і плоду ще на пренатальному етапі при біопсії плаценти шляхом парацентезу.

На основі одержаних результатів розроблені і впроваджені в практику охорони здоров'я методи пренатальної діагностики, лікування і профілактики цукрового діабету, спрямованих на зниження рівня перинатальної захворюваності і смертності.

В дисертації наведено теоретичне підгрунтя і нове рішення наукової задачі, яка полягає в удосконаленні методів ранньої діагностики і профілактики перинатальної патології і ускладнень у вагітних з цукровим діабетом. Це наукове завдання вирішене шляхом поглибленого вивчення клінічних особливостей перебігу вагітності, пологів, розвитку плоду та новонародженого на тлі цукрового діабету, а також комплексного дослідження плаценти на макро-, мікро- та ультрамікроскопічному рівнях. Розроблена цілісна система оцінки морфофункціонального стану плаценти при цукровому діабеті в поєднанні з характеристикою стану вагітної і новонародженого.

  1. Значний відсоток ускладнень вагітності (73,28%), пологів (55,57%), перинатальної захворюваності і смертності (398,5 і 118,9 відповідно) залежить не тільки від тяжкості цукрового діабету, а в більшій мірі від ефективної компенсації його з ранніх термінів гестації, що і було підтверджено при морфологічному дослідженні плацент.

  2. Макроскопічні зміни в плаценті у вагітних з цукровим діабетом різного ступеню тяжкості залежали від ступеню діабету і ефективності його компенсації; збільшення основних оціночних параметрів відбувалось при компенсації ЦД, а зменшення їх при декомпенсації.

  3. Морфологічне дослідження плацент у вагітних з цукровим діабетом різного ступеню тяжкості показало, що в ворсинах хоріону виявлені зміни як дегенеративно-дистрофічного, так і компенсаторно-пристосувального характеру, вираженість яких знаходилась в прямій залежності від тяжкості діабету і компенсації його під час вагітності.

  4. При гістохімічному дослідженні вімічається накопичення глікозаміногліканів, ШИК-позитивних речовин і зменшення кількості глікогену, що свідчить про різке зниження проникливої здатності при цукровому діабеті.

  5. Ультрамікроскопічне дослідження плацент виявило характерну динаміку внутріклітинних структур, які також залежали від тяжкості діабету і ефективності його компенсації при вагітності. Зміни на ультрамікроскопічному рівні наступають раніше, ніж на інших рівнях (мікроскопічному і макроскопічному) і це дає можливість враховувати їх в більш ранні терміни вагітності при біопсії плаценти шляхом парацентезу.

  6. З метою прогнозування ускладнень під час вагітності, в пологах і післяпологовому періоді, в розвитку плоду і новонародженого, а також контролю за якістю проведеної терапії необхідно враховувати особливості будови плаценти. Це буде сприяти зниженню перинатальної і материнської захворюваності і смертності .

Публікації автора:

  1. Базилів Є.Б. Стан внутрішньоутробного плоду і новонародженого в жінок хворих на цукровий діабет // Педіатрія акушерство та гінекологія.-2002.- №3.-С. 75-77.

  2. Базилив Е.Б. Гистохимическое исследование плацент больных сахарным диабетом различной степени тяжести // Проблемы, достижения и перспективы развития медико – биологических наук и практического здравоохранения: Тр. Крым. мед. ун-та. – Симферополь. –2001. –Том 137, Ч.1. –С.38-40.

  3. Базилив Е.Б. Особенности макроскопического исследования плацент у больных сахарным диабетом различной степени тяжести // Проблемы, достижения и перспективы развития медико – билогических наук и практического здравоохранения: Тр. Крым. мед. ун-та. – Симферополь. –1999. –Том 135. –С.300-305.

  4. Базилив Е.Б. Количественная морфология тканевых структур плаценты у женщин больных сахарным диабетом // Таврический медико- биологичесикй весник. –1998.-№ 3-4. – С.11-14.

  5. Базилив Е.Б., Рыбалка А.Н., Марковский В.Н. Электронно-микроскопическая структура плацент у больных сахарным диабетом. //Современные аспекты реабилитации больных в условиях Сакского центрального военного клинического санатория/ Сборник научно-практических работ – Симферополь. – 2002. – С.216 - 217.

  1. Базилив Е.Б., Рыбалка А.Н., Марковский В.Н. Особенности течения беременности, родов и морфология плаценты у больных сахарным диабетом //Современные аспекты реабилитации больных в условиях Сакского центрального военного клинического санатория/ Сборник научно-практических работ – Симферополь. – 2002. – С.223 – 225.