Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


Шибаєва Наталiя Володимирiвна. Особливостi економiчної поведiнки суб'єктiв господарювання в умовах ринкової трансформацiї економiки : Дис... канд. наук: 08.01.01 - 2002.



Анотація до роботи:

Шибаєва Наталія Володимирівна. Особливості економічної поведінки суб'єктів господарювання в умовах ринкової трансформації економіки. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.01.01- економічна теорія.

Харківський національний автомобільно-дорожній університет. Харків, 2002.

У роботі розглядаються основні напрямки дослідження економічної поведінки, теоретичні підходи до розкриття сутності економічної поведінки та взаємозв'язок економічної поведінки з умовами господарювання. Для аналізу економічної поведінки в ринковій та перехідній економіці запропонований синтез неокласичного та інституціонального напрямків.

В дисертаційній роботі економічна поведінка визначається як впорядкована сукупність дій господарюючих суб’єктів, спрямована на досягнення економічних цілей в умовах специфічних господарських систем з урахуванням ціннісних установок.

Надані характеристики основних економічних суб'єктів. Такими суб'єктами є домогосподарства, фірми, держава та соціальні об'єднання. На основі аналізу суб'єктів економіки, проведено розмежування між поняттями економічний суб'єкт та суб'єкт господарювання. В роботі показано, що економічна поведінка залежить від умов господарювання, притаманних певній економічній системі, але з іншого боку, поведінка в змозі змінити умови господарювання, а отже і тип економічної системи.

Проведено аналіз факторів, які модифікують економічну поведінку суб'єктів господарювання, і визначено зміст економічної поведінки в перехідній економіці. Доведено, що модифікація економічної поведінки відбувається під впливом усієї сукупності факторів, але вирішальна роль у модифікації економічної поведінки належить інституціональним факторам.

Розкрито зміст економічної поведінки суб'єктів господарювання в перехідній економіці, який обумовлений з одного боку, специфікою вихідних передумов реформування, а з іншого - стратегією реформ.

Показано, що в умовах ринкової трансформації економіки України зміна економічної поведінки основних суб'єктів господарювання у напрямку руху до ринкових норм можлива за умові розробки теоретично обґрунтованої цілісної концепції економічної політики та її поступової реалізації. Запропоновано основні принципи економічної політики для зміни економічної поведінки в ринковому напрямку.

У період ринкової трансформації зміна економічної поведінки основних суб'єктів господарювання та її відповідність ринковим умовам господарювання є одним з головних критеріїв реформ та одночасно умовою їх успішного проведення. Це обумовлює теоретичне та практичне значення дослідження економічної поведінки, та його модифікації в бажаному напрямку.

Визначення економічної поведінки як впорядкованої сукупності дій господарюючих суб’єктів, спрямованої на досягнення економічних цілей в умовах специфічних господарських систем з урахуванням ціннісних установок, дозволило використати синтез неокласичного та інституціонального теоретичного підходів в дослідженні економічної поведінки в умовах ринкової трансформації економіки. Це обумовлено неможливістю комплексного аналізу економічної поведінки в рамках якогось одного підходу на сучасному етапі розвитку суспільства.

В економічній поведінці знаходять прояв всі економічні відносини. Існує взаємозв'язок економічної поведінки з економічною системою: економічна поведінка - наслідок власного вибору суб'єкта господарювання, але вибір визначається зовнішніми умовами. З одного боку, економічна поведінка визначається умовами системи, але, з іншого боку, економічна поведінка в змозі змінити умови господарювання, а отже і тип економічної системи.

Класичний тип формування ринкової економіки супроводжується і класичним варіантом інституціональних змін: відбувається їх стихійна еволюція під впливом різних факторів. При цьому інститути не насаджуються зверху, а виростають "знизу", роль влади зводиться до легітимізації нових, що стихійно виникли, або суттєво модифікованих старих та сприянню їх розповсюдженню. При еволюційному характері інституціональних змін не відбувається суттєвих розбіжностей між формальними і неформальними нормами і, як наслідок, формуються стійкі реакції суб'єктів господарювання на зміни макро- та мікроекономічних умов. Але при упроваджувальному варіанті інституціональних змін, який притаманний перехідній економіці, організаційно-правові зміни випереджають зміни в ціннісних установках суб'єктів господарювання. В результаті відбувається розбіжність формальних та неформальних норм. Чим більше їх вимоги суперечать один одному, тим сильніше підприємства та домогосподарства будуть намагатися ігнорувати нав'язані зверху правила. Економічна поведінка суб’єктів господарювання в перехідний період визначається неспівпадінням у часі інституціональних змін на різних рівнях.

Особливості економічної поведінки суб’єктів господарювання обумовлені з одного боку, специфікою вихідних передумов реформування, а с другого - стратегією реформ:

- в директивно-плановій економічній системі відсутність ринків факторів виробництва призводила до існування лише трудової поведінки. А дефіцит, як системне явище, призводив до відсутності навичок здійснення продуманого вибору споживчих благ. Вибір найбільш вигідних альтернатив по досягненню економічних цілей заміщався взаємовигідним обміном послугами, володінням великою кількістю державних привілей і т. д.;

- утворення незалежної України внаслідок розпаду директивно-планової економіки супроводжувалося деіндустріалізацією, деградацією виробничих сил, що призвело до появи форм економічної поведінки, які властиві доіндустріальним економічним системам;

- ідеологізована система цінностей і відсутність загальзначимої господарської етики як основи відповідних норм економічної поведінки, криза ціннісних установок як елемента поведінки.

Дії суб'єктів господарювання в процесі досягнення ними соціально-економічних цілей в перехідний період представляють собою сполучення елементів поведінки, які властиві різним економічним системам. Для позначення даної особливості доцільно використовувати термін синкретично-гетерогенні форми поведінки.

При проведенні реформ часто ігнорується гетерогенно-сінкретичність економічної поведінки, але реформи в першу чергу повинні виходити з специфічних економічних, соціально-психологічних умов країни.

В умовах ринкової трансформації економіки України зміна економічної поведінки основних суб'єктів господарювання у напрямку руху до ринкових норм можлива за умові розробки теоретично обґрунтованої цілісної концепції економічної політики та її поступової реалізації. Основними принципами економічної політики повинні стати:

- використання світового досвіду необхідно здійснюватися з максимальним урахуванням особливостей національної економіки та історичних умов функціонування системи;

- стабільність стратегічних цілей та динамічність оперативних задач економічної політики повинна забезпечуватися систематичним прогнозуванням та моделюванням можливих наслідків цих заходів;

- забезпечення прозорості економічної політики, розвиток економічної освіти, що сприяє розумінню господарюючими суб'єктами нових умов - як важлива умова зміни інституціонального середовища та формування поведінки притаманної суб'єктам ринкової економіки;

- підхід до перетворень повинен бути помірно-радикальним та орієнтованим на стабільність умов господарювання. Стабілізація умов господарювання передбачає гарантію державою виконання контрактів.

Проведення відповідної економічної політики та модифікація поведінки держави у ринковому напрямку мають визначну роль в зміні економічної поведінки суб'єктів господарювання при впроваджувальному варіанті формування ринкової економіки.

Вплив на економічну поведінку в перехідній економіці необхідно здійснювати через зміни макро-, мікроумов, але вирішальне значення буде належати інституціональним факторам.

Публікації автора:

Статті у фахових наукових виданнях

  1. Шибаева Н.В. Институциональная динамика переходного общества и экономическое поведение предприятий // Коммунальное хозяйство городов: Науч.-техн. сб. – К.: Техника, 2000.- Вып. 26.- С.170-174.

  2. Шибаева Н.В. Факторы, модифицирующие экономическое поведение в условиях рыночной трансфрмации // Коммунальное хозяйство городов: Науч.-техн. сб. – К.: Техника, 2001.- Вып. 28.- С.89-96.

  3. Шибаева Н.В. Рациональность экономического поведения домохозяйств в переходной экономике // Економіка транспортного комплексу: Зб. наук. пр./ХДАДТУ- Х., 2001.- Вип. 4.- С.39-44.

Інші статті

  1. Шибаева Н. В. Экономическое поведение: эволюция взглядов на проблему // Ринкова трансформація економіки: Зб. наук. пр./Харк. ін-т бізнесу та менеджменту. Вип.5.- Харків, 2000.- С.39-48

  2. Бережной В. М., Шибаева Н.В. Влияние особенностей экономики переходного периода на мотивацию трудовой деятельности// Проблеми та перспективи розвитку економіки України в умовах ринкової трансформації: Матеріали міжнародної наук.-практ. конф., 21-22 трав. 1999 р. м. Дніпропетровськ./ Національна гірнича акад.. України. – Дніпропетровськ, 1999.- Т. 1. – С. 29-32. – (Економічний вісник національної гірничої академії України)

Тези доповідей

  1. Шибаева Н.В. Типология экономического поведения // Проблемы теории и практики становления социально-ориентированной рыночной экономики: Материалы Междунар. науч.-практ. конф., 17-19 нояб. 1999 г., г. Харьков – Х., 1999 г.-0,2 д.а.

  2. Шибаева Н. В. Экономическое поведение субъектов хозяйствования в условиях рыночной трансформации// Совершенствование механизма государственного управления занятостью населения и особенности его использования в депрессивных регионах: Материали науч.-практ. конф., 27 дек. 2000 г., г. Харьков – Х., 2000г. –0,1 д.а.