Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Тютюнник Ірина Петрівна. Особливості діагностики та лікування хворих на десквамативний глосит з патологією органів травлення: дисертація канд. мед. наук: 14.01.22 / Українська медична стоматологічна академія. - Полтава, 2003.



Анотація до роботи:

Тютюнник І.П. Особливості діагностики та лікування хворих на десквамативний глосит з патологією органів травлення. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22. – стоматологія. – Українська медична стоматологічна академія. – Полтава, 2003.

Дисертація присвячена поглибленому дослідженню особливостей клінічного прояву десквамативного глоситу у хворих з патологією органів травлення. Розроблені клінічні критерії діагностики патології органів травлення за змінами в ротовій порожнині. Вперше доведена інформативність нового метода діагностики – модифікованої електропунктури за методом Фолля на програмно-апаратному комплексі “Мєдісса” у виявленні причини виникнення симптоматичного десквамативного глоситу. Доведена роль у патогенезі розвитку десквамативного глоситу підвищення процесів перекисного окислення ліпідів, зміни показників системи гемостазу та біологічного віку людини.

Розроблений і запропонований у лікувальну практику стоматології новий спосіб комплексного лікування хворих на десквамативний глосит при патології органів травлення з використанням біологічно активної добавки “Спіруліна “Кримська”, яка майже в двічі скорочує термін лікування, має регенеративні, антиоксидантні, нормалізуючі метаболізм властивості, сприяє розвиткові тривалої ремісії.

У дисертації наведені теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, яка виявляється у підвищенні ефективності лікування хворих на десквамативний глосит з патологією органів травлення на основі удосконалення діагностики загальносоматичних змін в організмі.

  1. Клінічні прояви десквамативного глоситу у хворих з патологією органів травлення залежать від нозологічної форми соматичного захворювання та його перебігу. Десквамативний глосит на тлі виразкової хвороби, хронічного панкреатиту та хронічного гепатохолециститу має більш виражену клінічну картину та тривалий перебіг, що відзначається больовими та парестетичними проявами, поширеними ураженнями язика, нетривалою ремісією, ніж при гастриті та дискінезії жовчовивідних шляхів, які нерідко супроводжуються безсимптомними змінами на язиці. Мігруюча форма десквамативного глоситу характерна для хворих на виразкову хворобу, хронічний панкреатит та гастроентероколіт, фіксована – хронічний гепатохолецистит, дискінезію жовчовивідних шляхів та гастрит.

  2. Електропунктурна діагностика за методом Р.Фолля є інформативним експрес-методом виявлення соматичної патології в комплексному обстеженні хворих на десквамативний глосит.

  3. В патогенезі десквамативного глоситу важливу роль відіграє підвищення активності перекисного окислення ліпідів, гемокоагулюючих та фібринолітичних властивостей крові та ротової рідини, що проявляється збільшенням рівня ТБК-активних продуктів у крові та ротовій рідині як до інкубації – на 34% і 95%, так і після 1,5 год. інкубації – на 37% і 42%, тоді як каталази лише на 17% і 11% відповідно, скороченням протромбінового часу в крові на – 14%, в ротовій рідині – на 37%, часу рекальцифікації – на 18% і 30%, фібринолізу – на 19% і 21%, зростанням рівня фібриногену – на 51% і продуктів деградації фібрину – на 18%. Подібні зміни мають місце і у хворих з патологією органів травлення без ознак десквамативного глоситу, але при його наявності спостерігаються достовірні відхилення зазначених показників у ротовій рідині.

  4. Дані клінічних та лабораторних методів дослідження свідчать про високу ефективність застосування “Спіруліни “Кримської” в комплексному лікуванні хворих на десквамативний глосит, що дозволяє досягти позитивного клінічного ефекту вдвічі швидше, ніж при традиційній терапії. Стійка ремісія спостерігалася безпосередньо після лікування з використанням спіруліни у 92,7 % хворих і тривала – у 57,1% хворих протягом 2 років, проти даних контрольної групи – 82,1% та 30,3% відповідно. Запропонований метод лікування сприяє нормалізації показників перекисного окислення ліпідів, активності ферментів антиоксидантної системи, показників коагуляційного гемостазу, фібринолізу у найближчі та віддалені строки спостереження.

  5. Електрофоретична активність клітин букального епітелію доводить позитивний вплив комплексного лікування з використанням спіруліни на тривалість ремісії десквамативного глоситу. Така функціональна діагностика може використовуватися для оцінки ефективності лікування, його прогнозування.

  6. Розроблено, апробовано і рекомендовано для впровадження в клініку спосіб та методику комплексного лікування десквамативного глоситу з використанням „Спіруліни „Кримської”, що скорочує термін лікування, нормалізує метаболічні процеси, сприяє розвиткові тривалої ремісії.

Публікації автора:

  1. Тютюнник І.П., Скрипнікова Т.П. Нові підходи до діагностики десквамативного глоситу //Вісник проблем біології і медицини. - 2001. - Вип.2. – С.87-91. (Автором проведений набір хворих та їх обстеження за допомогою електропунктури Фолля, проаналізовані результати, розроблені критерії діагностики).

  2. Тютюнник І.П. Стан перекисного окислення ліпідів крові та ротової рідини у хворих на десквамативний глосит //Український стоматологічний альманах. – 2001. - №3 (4). – С.22-25.

  3. Тютюнник І.П. Лікування симптоматичного десквамативного глоситу у хворих з патологією органів травлення // Актуальні проблеми сучасної медицини: Вісник Української медичної стоматологічної академії. – 2002. – Т.2. – Вип.1. – С. 59-61.

  4. Тютюнник І.П. Десквамативний глосит на фоні деяких патологічних змін в організмі // Вісник проблем біології і медицини. - 2002. - Вип.7-8. – С.91-94.

  5. Скрипнікова Т.П., Тютюнник І.П. Клінічні прояви та лікування десквамативного глоситу у хворих з патологією органів травлення // Вісник стоматології. – 2002. - № 4. – С.26-31. (Автором проведений набір хворих, їх обстеження та лікування, проаналізовані результати дослідження).

  6. Пропедевтика внутрішніх хвороб: Підручник / М.С.Расін, В.М.Васильєв, Н.І.Діхтяр, Л.Г.Савченко, Л.Г.Сєлєхова, В.В.Горбатенко, В.В.Шевченко, І.П.Тютюнник / за редакцією М.С. Расіна, Т.П. Скрипнікової. – Полтава: ЧФ „Форміка”, 2001.– 132 с. (Автором описані зміни в порожнині рота при різній патології органів травлення).

  7. Пат.45672А Україна, А61К35/80. Спосіб комплексного лікування десквамативного глоситу: Деклараційний патент України 45672А Україна, А61К35/80. Скрипнікова Т.П., Тютюнник І.П.; Українська медична стоматологічна академія (UA). – №20011053681; Заявл. 31.05.2001; Опубл. 15.04.2002, Бюл. №4. (Автором проведено лікування хворих на десквамативний глосит з застосуванням суміші „Спіруліни „Кримської” та меду бджолиного).

  8. Тютюнник І.П., Кобзиста Н.О., Омельяненко А.М. Метод електропунктурної діагностики за Р.Фоллем в комплексному обстеженні хворих з патологією слизової оболонки ротової порожнини // Тезисы научно-практической конференции “Актуальные вопросы применения метода электропунктурной диагностики и гомеопатии в стоматологии”. - Алушта, 1999.-С.3-5. (Автором проведений набір хворих, розроблені діагностичні критерії).

  9. Тютюнник І.П. Застосування методу електропунктурної діагностики за Р.Фоллем у комплексному обстеженні хворих на десквамативний глосит / Матеріали I (VIII) з’їзду Асоціації стоматологів України, Київ, 1999. – С.3-5.