Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


497. Мелліна Тетяна Володимирівна. Особливості діагностики та клініки респіраторних захворювань у дітей, інфікованих Pneumocystis carinii: дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Інститут педіатрії, акушерства та гінекології АМН України. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Мелліна Т.В.

Особливості діагностики та клініки респіраторних захворювань у дітей, інфікованих Pneumocystis carinii.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 - „Педіатрія”. – Інститут педіатрії, акушерства та гінекології АМН України, Київ 2004.

Дисертація присвячена актуальному питанню сучасної педіатрії – респіраторним захворюванням у дітей, зокрема тим, що мають затяжний перебіг, супроводжуються тривалим малопродуктивним кашлем. Виявлено, що до таких особливостей перебігу може призводити інфікування Pneumocystis carinii, мікроорганізмом, який належить до класу грибів аскоміцетів. Наявність пневмоцистозу серед дітей з респіраторною патологією в середньому складає 32,2%, при цьому найбільш високий відсоток виділення Pneumocystis carinii спостерігається при затяжному, рецидивуючому, хронічному перебігу бронхолегеневої патології і рідше за все при гострому. На клінічній картині позначається вміст в бронхоальвеолярному секреті вегетативних форм – трофозоїтів в кількості більш ніж 10 в полі зору. Це супроводжується певними особливостями перебігу респіраторних захворювань, а саме: відсутністю сезонності, поступовим початком, відсутністю температурної реакції у половини хворих, тривалим малопродуктивним кашлем, часто відсутністю катаральних явищ з боку верхніх дихальних шляхів. Елімінація Pneumocystis carinii з використанням трихополу чи бактриму супроводжувалась скороченням тривалості кашльового синдрому, позитивною динамікою цитоморфологічної картини.

Науковим завданням, яке вирішено в даній роботі, було визначення впливу Pneumocystis carinii на розвиток і перебіг респіраторних захворювань у дітей без значних порушень в імунній системі, з метою зменшення частоти та скорочення тривалості епізодів респіраторних захворювань у дітей, за рахунок ранньої, специфічної діагностики пневмоцистної інфекції, розробки нових специфічних діагностичних програм та, у разі виявлення інфікування Р.carinii, відповідних лікувально-реабілітаційних.

  1. Респіраторні захворювання у 32,2% дітей протікають на фоні інфікування Pneumocystis carinii. У хворих з хронічним, рецидивуючим, затяжним перебігом респіраторної патології та бронхообструкцією пневмоцистоз спостерігається частіше, ніж при гострому перебігу. Наявність в бронхоальвеолярному вмісті трофозоїтів у кількості більше 10 в полі зору сприяє збільшенню тривалості перебігу респіраторних інфекцій та частоти загострень.

    Респіраторним захворюванням за участю Pneumocystis carinii притаманні певні характерні риси: поступовий початок, нечутливість до традиційної терапії з використанням антибактеріальних (полусинтетичних пеніцилінів, цефалоспоринів) та муколітичних засобів, тривалий кашльовий синдром (більше року у 13,1% обстежених) із частими його рецидивами (у 23,7%), малопродуктивний нападоподібний нічний кашель, підвищення вязкості мокроти, відсутність у 50,0% обстежених загальної температурної реакції та у 57,9% катаральних явищ з боку верхніх дихальних шляхів.

    Несприятливий преморбідний фон у дітей з пневмоцистозом характеризується обтяженим перинатальним анамнезом (55,3%), частими дитячими інфекціями (більше 2х у 18,4%) та гострими респіраторними захворюваннями (89,5%), повторними госпіталізаціями (39,5%), частим прийомом антибіотиків (більше 4х раз за життя у 92,1%).

    Для діагностики та диференціальної діагностики різних форм респіраторних захворювань у дітей найбільш ефективним є використання таких цитоморфологічних характеристик бронхоальвеолярного вмісту як співвідношення вмісту різних форм нейтрофілів, еозинофілів, кількості та форми альвеолярних макрофагів, бронхіального епітелію, волоконних структур, наявності дегенеративно змінених, метаплазованих клітин.

    Група дітей, що часто, тривало хворіють на гострі респіраторні захворювання є поліетіологічною. Однією з причин її формування постає порушення мікробіоценозу, зокрема присутність Pneumocystis carinii у 59,6%, а також порушення мікробіоценозу зіву (69,8%) і кишечнику (56,5%). У дітей з пневмоцистозом порушення мікробіоценозу виражені більш інтенсивно.

    Лікування респіраторних захворювань у дітей, інфікованих Pneumocystis carinii, за допомогою включення в комплексну терапію препаратів спрямованих на елімінацію мікроорганізму, сприяло прискоренню позитивної динаміки кашльового синдрому на 8,2±0,6 дні та зменшення частоти респіраторних інфекцій загалом у 84,2% дітей.

Публікації автора:

1. Особливості стану здоров`я дітей, які часто хворіють на гострі респіраторні захворювання // Український науково-медичний молодіжний журнал. 1998.-№1.-С. 95-98. Без співавторів.

2. Етіологічні та патогенетичні механізми виникнення обструктивних бронхітів у дітей з гострими респіраторними інфекційними захворюваннями // Український науково-медичний молодіжний журнал. 2002.-№2.- С. 40-42. (співавт.: Мартинова Л.Є.) Авторові дисертації належать дані, що стосуються етіологічної ролі Pneumocystis carinii та іншої атипової флори в розвитку обструктивних бронхітів.

3. Особливості клінічного перебігу респіраторних захворювань за участю Pneumocystis carinii у дітей без значних порушень в імунній системі // Український науково-медичний молодіжний журнал. 2003.-№4.-С. 84-87. Без співавторів.

4. Цитоморфологічні характеристики різних форм респіраторних захворювань у дітей //Медицина залізничного транспорту України. - 2004.- №2.- С.32-34. (співавт.: Андрущук А.О., Юрченко Л.А., Братусь О.П., Денисова С.Є.) Автор забезпечувала підбірку та аналіз літературних джерел, підбір та обстеження хворих та проводила аналіз отриманих результатів з наступним виведенням цитоморфологічних характеристик.

5. Вірусно-бактеріальна інфекція та імунна реактивність у дітей з затяжним і рецидивним перебігом гострих респіраторних захворювань // Українська міжвідомча збірка „Дитячі інфекції”.-К.-2000.-№27.- С.116-121. (співавт.: Андрущук А.О., Казакова Л.М., Леус О.О.) Авторові дисертації належать дані, що стосуються етіології різних форм ГРЗ, зокрема ролі Pneumocystis carinii, формування поєднаної соматичної патології.

6. Цитологічне дослідження бронхіального секрету у дітей, що часто хворіють на гострі респіраторні захворювання // Українська міжвідомча збірка „Дитячі інфекції”.-К.-2002.-№29.- С.194-199. (співавт.: Андрущук А.О., Юрченко Л.А.) Автором проаналізовано літературу з питань формування пневмоцистозу, проведений аналіз результатів цитологічного дослідження обстежених дітей, співставлення з клініко-лабораторним перебігом захворювання.

7. Патент № 70579 А. “Спосіб диференційної діагностики бронхітів у дітей”. Заява № 2003, 1211277 з пріоритетом від 09.12.03. Рішення про видачу патенту України від 21.08.2004. (співавт.: А.О.Андрущук) Автором проаналізована література, розроблені діагностичні критерії.

8. Структура захворюваності в групах часто хворіючих дітей // Педіатрія, акушерство та гінекологія (тези доповідей Х зїзду педіатрів України “Проблеми педіатрії на сучасному етапі”).-К.-1999.-№4.- С. 71. (співавт.: Казакова Л.М., Мартинова Л.Є., Антошкіна А.М., Васюкова М.М.) Автором проаналізовано розвиток поєднаної патології органів дихання, травлення, вегетативних дисфункцій у 150 дітей з повторними ГРЗ.

9. Pneumocystis carinii у дітей, що часто хворіють на гострі респіраторні захворювання //Матеріали науково-практичної медичної конференції “Сучасні проблеми клінічної фармакології та імунопрофілактики”.-К.-1999.-С. 105-107. Без співавторів.

10. Формування супутньої патології у дітей, що часто хворіють на повторні респіраторні захворювання // Матеріали 56 наукової конференції студентів та молодих вчених Національного медичного університету. - К.- 2001.-С.138. Без співавторів.

11. Клінічна та етіологічна структура гострих респіраторних захворювань у дітей // Матеріали Х конгресу світової федерації лікарських товариств. - Чернівці - Київ –Чікаго.- 2004.-С.173. (співавт.: Андрущук А.О., Казакова Л.М., Кінча С.Д.) Автору належать дані щодо частоти пневмоцистної інфекції, та особливостей її клінічного перебігу.