Дяченко Тетяна Францівна. Особливості будови яєчників великої рогатої худоби чорно-рябої породи в екологічних умовах Житомирщини: дисертація канд. вет. наук: 16.00.02 / Національний аграрний ун-т. - К., 2003. : табл.
Анотація до роботи:
Дяченко Т.Ф. Особливості будови яєчників великої рогатої худоби чорно-рябої породи в екологічних умовах Житомирщини. — Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.02 – патологія, онкологія і морфологія тварин. – Національний аграрний університет, Київ, 2003.
Дисертаційна робота присвячена вивченню морфологічного стану яєчників великої рогатої худоби, вирощеної в умовах третьої зони радіоактивного забруднення місцевості. Проведено радіологічні, патолого-анатомічні, гістологічні, морфометричні дослідження яєчників тварин у постнатальному періоді онтогенезу (з 4-місячного до 19-річного віку). Встановлено органометричні показники яєчників, а також стереометричні параметри їх макро- і мікроструктурних компонентів, які свідчать про негативний вплив іонізуючої радіації на організм тварин. Порівнюючи з контрольними тваринами, виявлено, що показники органо- і стереометрії яєчників у теличок 4-5 місяців (молочний період постнатального онтогенезу) зростають, а корів 12-19 років (період старіння) — знижуються. У період розквіту відтворювальної функції (корови віком 4-7 років) морфометричні показники фолікулів і жовтих тіл статевого циклу яєчників корів, які утримувались на забрудненій радіонуклідами місцевості, суттєво відрізняються від таких у тварин контрольної груп незалежно від стадії статевого циклу.
Отримані дані радіологічних і морфологічних досліджень яєчників значною мірою доповнюють сучасні уявлення про морфологічний стан органів репродуктивної системи сільськогосподарських тварин, вирощених на територіях, забруднених радіоактивними речовинами, внаслідок аварії на ЧАЕС.
У великої рогатої худоби, вирощеної в умовах III зони радіоактивного забруднення (щільність забруднення ґрунтів 137Cs 5-15 Кі/км2; гамма-фон 22-33 мкР/год.; питома радіоактивність згодовуваних кормів: сіно, солома 150-280 Бк/кг, концкорми 65-80 Бк/кг, соковиті 60-95 Бк/кг) морфологічні показники яєчників мають свої особливості незалежно від віку тварин.
У теличок віком 4-5 місяців із забрудненої радіонуклідами зони збільшення об’єму яєчників виникає за рахунок кіркової речовини на тлі незначної атрезії фолікулів діаметром 5 мм, яка призводить до зростання кількості фолікулів діаметром 6-10 мм, а також абсолютного об’єму їх стінки.
У корів віком 4-7 років із забрудненої радіонуклідами зони морфометричні показники фолікулів мають свої особливості незалежно від стадії статевого циклу.
3.1. На стадії збудження статевого циклу у дослідних корів, порівняно з контрольними, загальна кількість фолікулів, у тому числі діаметром 2, 3 мм – збільшується, абсолютний об’єм стінки атретичних фолікулів та вираженість атрезії фолікулів діаметром 1-5, 6 мм і більше – зменшуються.
3.2. На стадії гальмування статевого циклу у дослідних корів, порівняно з контрольними, загальна кількість фолікулів, у тому числі діаметром 1, 2 мм, абсолютний об’єм стінки нормальних фолікулів – збільшуються, абсолютний об’єм стінки атретичних фолікулів та вираженість атрезії фолікулів діаметром 1-5 мм – зменшуються.
3.3. На стадії зрівноваження статевого циклу у дослідних корів, порівняно з контрольними, кількість фолікулів діаметром 6-10 мм та абсолютний об’єм стінки нормальних фолікулів – зменшуються, абсолютний об’єм стінки атретичних фолікулів, атретичних тіл та вираженість атрезії фолікулів діаметром 1-5, 6 мм і більше – збільшуються.
Абсолютний об’єм жовтого тіла статевого тіла, а також його залозистої тканини з мікроструктурами (зернистими лютеоцитами, тека-лютеоцитами, просвітом судин) у яєчниках корів віком 4-7 років із забрудненої радіонуклідами, порівняно з умовно чистою щодо радіаційного забруднення зоною, зменшуються на стадії гальмування статевого циклу і збільшуються на стадії зрівноваження статевого циклу.
У корів віком 12-19 років із забрудненої радіонуклідами зони зменшення об’єму, маси яєчників виникає за рахунок кіркової речовини на тлі значної атрезії фолікулів діаметром 1-5 мм, яка призводить до зменшення кількості фолікулів діаметром 1 мм та збільшення абсолютного об’єму атретичних тіл.
В основі прояву неплідності корів із забрудненої радіонуклідами зони лежать такі види патології яєчників як запалення (26%), фолікулярна кіста (30%), персистентне жовте тіло (20%), лютеїнова кіста (14%) та атрофія (10%). У корів віком 4-5 років, порівняно з коровами віком 6-7 років, частота випадків атрофії лютеїнових, фолікулярних кіст, персистентних жовтих тіл збільшується, а запалення яєчників – зменшується.
На забрудненій радіонуклідами території вміст 137Cs у яєчниках великої рогатої худоби, залежно від віку тварин, коливається в межах від 4 Бк/кг у теличок (4-5 місяців) до 14 Бк/кг у корів (12-19 років). У неплідних корів (4-7 років) з патологічними змінами яєчників цей показник складає 10-12 Бк/кг.
Публікації автора:
Дяченко Т.Ф. Морфометрична характеристика яєчників та їх макроструктур у корів із зони, забрудненої радіонуклідами і умовно чистої // Вісник Державної агроекологічної академії України. – 2001. – №1. – С.237-238.
Дяченко Т.Ф. Морфометрична характеристика яєчників та їх макроструктур у теличок із забрудненої радіонуклідами і умовно чистої зони // Наукові праці Полтавської Державної аграрної академії. – Полтава, 2002. – Т.2(21). – С.19-21.
Дяченко Т.Ф. Вміст цезію-137 у яєчниках великої рогатої худоби, яка утримувалась на радіоактивно забрудненій місцевості // Міжвідомчий тематичний науковий збірник “Ветеринарна медицина”. – Харків, 2003. – №82. – С.222-224.
Дяченко Т.Ф., Горальський Л.П. Морфометричні показники яєчників корів, які утримувались на радіоактивно забрудненій місцевості // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету. – Біла Церква, 2003. – В.25, Ч.1. – С.111-116.
Здобувачем проведено морфометричні дослідження яєчників, сформовано висновки.
Дяченко Т.Ф.,Горальський Л.П. Вивчення морфологічних змін у яєчниках великої рогатої худоби в постнатальному періоді онтогенезу // Методичні рекомендації. – Житомир, 2003. – 20 с.
Здобувачем запропоновані основні морфометричні методи дослідження яєчників, описані морфологічні зміни у яєчниках великої рогатої худоби в постнатальному періоді онтогенезу.
Дяченко Т.Ф. Фолікулогенез у яєчниках теличок, які вирощувались на радіоактивно забрудненій території // Доповіді учасників IV Міжнародної науково-практичної конференції “Проблеми сільськогосподарської радіології: 17 років після аварії на Чорнобильській АЕС”. – Житомир, 19-21 червня 2003. – С.210-212.