Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Фізіологія людини і тварин


Овсяннікова Наталія Михайлівна. Особливості адаптаційних реакцій людини в зв'язку із вмістом важких металів в організмі : Дис... канд. наук: 03.00.13 - 2007.



Анотація до роботи:

Овсяннікова Н.М. Особливості адаптаційних реакцій людини в зв’язку із вмістом важких металів в організмі.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.13 – фізіологія людини і тварин – Таврійський національний університет ім. В.І.Вернадського, Сімферополь, 2007.

Визначення типів адаптаційних реакцій у 84 дітей і 50 дорослих в умовах міського і промислово забрудненого середовища виявило незадовільну адаптацію специфічної клітинної ланки імунітету в 94-95% тестованих. Стан специфічного гуморального імунітету був найбільш задовільним.

За допомогою множинного регресійного аналізу встановлено комплексний вплив важких металыв на стан імунної системи. У дітей до 11 років імунна система була більш чутлива до спільної дії металів, переважно токсичних (ртуть, кадмій), ніж у дорослих. Зрілий вік характеризувався більш низькою чутливістю, що виявлялося лише стосовно есенціальних елементів. Регресором спільного ефекту металів найчастіше була мідь.

Вміст міді в організмі досліджених наближався до ніжньої межі норми чи був дефіцитним.

Порівняльний аналіз чутливості центральної нервової й імунної систем, виконаний на однорідній групі 48 школярів 12 років, виявив значно більш високу чутливість нервової системи до рівня міді в організмі в умовах фонової експозиції.

У дисертації викладені результати поетапного натурного дослідження адаптаційних реакцій вибіркових контингентів дорослого і дитячого населення Кримського регіону в умовах фонового забруднення середовища, а також визначення техногенних факторів (важких металів), що впливають певною мірою на реактивність організму в цих умовах. Проведено порівняльний аналіз чутливості систем організму (імунна і центральна нервова системи), що використовуються в області екологічного нормування як індикатори впливу середовища на здоров'я. У результаті проведених досліджень отримані нові дані якісної і кількісної оцінки впливу важких металів на організм людини, що доповнюють уявлення про процеси адаптації в умовах антропогенного середовища і можуть бути корисні для регіонального екологічного нормування. Аналіз і узагальнення основних результатів дослідження дозволили констатувати наступне:

1. Визначення типів адаптаційних реакцій у 84 дітей 1-6, 7-11 і 12-15 років і 50 дорослих 20-45 і 46-70 років, що проживають в умовах міського і промислово забрудненого середовища, виявило незадовільну адаптацію (декомпенсація й імунодефіцити різного ступеня) специфічної клітинної ланки імунітету в 94-95% тестованих; біля половини з них мали імунодефіцит неспецифічної клітинної ланки, а 33-45% обстежених - реакцію компенсаторної напруги. Стан специфічного гуморального імунітету був найбільш задовільним: 3-27% дітей і 10-40% дорослих мали задовільну адаптацію, в інших відзначена висока розмаїтість адаптаційних реакцій.

2. За допомогою множинного регресійного аналізу встановлено, що комплексна дія ртуті, свинцю, кадмію, міді і цинку вносила певний вклад у формування визначених адаптаційних реакцій, впливаючи на стан імунної системи, як правило, більш виражено, ніж кожний метал окремо. Коефіцієнт множинної кореляції і коефіцієнти регресій для окремих металів при виявленні вірогідного кореляційного зв'язку та зв'язку, що наближається до нього, коливалися від 0,54 до 0,81 при 0,0003<р<0,09. Для кожного вірогідного випадку розраховані рівняння регресій, що можуть бути використані для прогностичних оцінок у зміні стану імунітету при зміні вмісту металів в організмі.

3. Виявлено визначену специфіку комплексного впливу металів на різних етапах онтогенезу: у дітей кадмій і мідь були значимими предикторами для Т-клітинної ланки імунітету, у дорослих мідь була предиктором комплексного впливу на показники специфічного гуморального імунітету; ртуть на ранніх етапах онтогенезу (1-6 років) вносила істотний вклад у комплексний вплив металів на Т-клітини, а в наступному (7-11 років) - на В-клітинну ланку.

4. Реактивність імунної системи і характер комплексної дії металів розрізнялися в різні вікові періоди. У дітей до 11 років імунна система була більш чуттєва до спільної дії металів, переважно токсичних (ртуть, кадмій), ніж у дорослих. Зрілий вік характеризувався більш низькою чутливістю, що виявлялося лише стосовно есенціальних елементів. В усіх вікових групах регресором спільного ефекту металів найчастіше була мідь, а в дорослих її значимість відзначали навіть тоді, коли не виявлявся комплексний вплив металів.

5. Вміст міді в організмі тестованих в умовах антропогенного середовища був дефіцитним (8,82±3,52 мкг/м у дорослих) чи наближався до нижньої межі фізіологічної норми (11,84±6,35 мкг/м у дітей). При цьому найбільша реактивність імунної системи до вмісту міді в організмі спостерігалася в дітей молодше 11 років і дорослих у віці 20-45 років з боку клітинної ланки імунітету.

6. Характер кореляційних зв'язків за даними регресійного та непараметричного кореляційного аналізів свідчив про те, що і за ізольованої, і за спільної з іншими металами дії в даних умовах середовища мідь не впливала на виявлені стани адаптаційних реакцій і навіть могла коригувати стан імунітету. Щільність вірогідних кореляційних зв'язків і кореляційних зв'язків, що наближалися до них, за даними непараметричного кореляційного аналізу коливалася в межах 0,25

7. Порівняльний аналіз чутливості центральної нервової та імунної систем, виконаний на однорідній групі 48 школярів 12 років, виявив значно більш високу чутливість нервової системи до рівня міді в організмі в умовах фонової експозиції на тлі дефіциту гуморальної і Т-клітинної ланок імунітету. Встановлено залежність компонентів викликаних і зв'язаних з подіями потенціалів від рівня міді, яка виражалася в збільшенні латентного періоду Р300 (r=-0,50, p<0,007) і зменшенні амплітуди N1-P2 (r=0,47, p<0,01) із зменшенням концентрації міді, що свідчило про значимість міді для процесів уваги та складних поведінкових реакцій. Ритмічні характеристики поточної ЕЕГ 12-річних дітей не корелювали з рівнем міді у волоссі.

Публікації автора:

1. Евстафьева Е.В., Артов А.М, Щеголева М.Г., Овсянникова Н.М., Евстафьева И.А., Амелин М.Ю., Шишонков Э.В., Зинченко С.А., Руденко Н.Ю., Тымченко С.В., Корень Е.А. Использование геоинформационных технологий в анализе пространственной неоднородности заболеваемости (на примере г.Симферополя) // Таврический медико-биологический вестник. – 2001. – № 4. – С. 91-96. Особистий внесок здобувача полягає у самостійному вивченні й узагальненні літературних даних, збору інформації, статистичній обробці даних.

2. Евстафьева И.В., Щеголева М.Г., Овсянникова Н.М., Евстафьева Е.В. Динамика и пространственное распределение заболеваемости нервной и сердечно-сосудистой систем детского населения г. Симферополя // Таврический медико-биологический вестник. – 2001. – № 4 – С. 100-104. Особистий внесок здобувача полягає у самостійному вивченні й узагальненні літературних даних, збору інформації, складанні баз даних, а також статистичній обробці даних.

3. Слюсаренко А.Е, Евстафьева Е.В., Деркач Ю.В., Овсянникова Н.В. Состояние клеточного и гуморального иммунитета у детей различного возраста в связи с содержанием токсичных тяжелых металлов в организме // Ученые записки ТНУ. – 2003. – Т. 16(55), № 3. – С. 197-201. Особистий внесок автора полягає в участі в дослідженні імунної системи, статистичній обробці даних і їх описання стосовно теми статті.

4. Овсянникова Н.М., Репинская Е.В., Евстафьева И.А., Гружевский В.А., Московчук О.Б., Слюсаренко А.Е. Особенности функционального состояния сердечно-сосудистой и иммунной систем у подростков в связи с содержанием меди и цинка в организме // Ученые записки ТНУ. – Симферополь, 2003. – Т. 18(57), №3. – С. 93-99. Особистий внесок здобувача полягає у самостійному вивченні літературних даних, дослідженні імунної системи, статистичній обробці даних, описанні одержаних результатів.

5. Овсянникова Н.М. Исследование характера комплексного действия металлов на состояние иммунной системы детей методом множественного регрессионного анализа // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Труды Крымского государственного медицинского университета им. С.И. Георгиевского. – 2004. – Т. 140, № 3. – С. 136-140.

6. Овсянникова Н.М., Слюсаренко А.Е. Оценка характера совместного действия свинца и кадмия на иммунную систему детей методом множественной регрессии // Таврический медико-биологический вестник. – 2004, № 7 – С.99-102. Особистий внесок здобувача полягає в сумісной зі співавтором статистичній обробці і аналізу даних методом множинного регресійного аналізу.

7. Евстафьева Е.В., Залата О.А.,Репинская Е.В., Евстафьева И.А., Щеголева М.Г., Тымченко С.Л., Овсянникова Н.М. Корреляционные связи между содержанием токсичных и эссенциальных металлов в организме и характеристиками ЭЭГ-потенциалов у юношей в условиях городской среды // Нейрофизиология. – 2006. – Т.38, №2. – С.167-174. Особистий внесок автора полягає у вивченні літературних даних, формуванні баз архівних даних, а також сумісной із співавторами статистичній обробці даних.

8. Слюсаренко А.Е., Зинченко С.А., Овсянникова Н.М. Состояние иммунной системы в связи с микроэлементным балансом в организме // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Тез. доп. тр. Крымского государственного медицинского университета им. С.И. Георгиевского. – 2002. – Т. 138, № 2. – С. 109. Особистий внесок автора полягає у самостійному вивченні й узагальненні літературних даних, підготовці баз даних для обробки, статистичній обробці даних, а також у сумісній зі співавторами підготовці публікації за визначеною темою.

9. Евстафьева Е.В., Евстафьева И.А., Слюсаренко А.Е., Репинская Е.В., Тымченко С.Л., Гливенко А.В., Залата О.А, Щеголева М.Г., Овсянникова Н.М., Верко Н.П., Московчук О.Б., Казачкина Е.В., Негериш А.В., Гружевский В.А. Оценка микроэлементного баланса организма детей и его коррекция как эффективное средство экологической реабилитации / Актуальные вопросы реабилитации детей из регионов антропогенного загрязнения: Материалы республиканской научно-практической конференции // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2004. – Т.10 – С. 42. Особистий внесок здобувача полягає у сумісному виконанні дослідження імунної системи, вивченні літературних даних, формуванні баз архівних даних, а також статистичній обробці даних.

10. Евстафьева Е.В., Евстафьева И.А., Слюсаренко А.Е., Репинская Е.В., Залата О.А., Гливенко А.В., Тимченко С.Л., Зинченко С.А., Овсянникова Н.М., Щеголева М.Г. Загрязнение внутренней среды и состояние организма // Прикладная физическая химия: Тез. докл. украинской конференции (14-18 сентября 2004 г.). – Алушта, – 2004. – С. 17. Особистий внесок здобувача полягає у самостійному вивченні й узагальненні літературних даних, сумісному дослідженні імунної системи, підготовці баз даних для обробки, статистичній обробці даних.

11. Evstafyeva Н., Evstafyeva I., Zalata O., Repinskaja E., Shegoleva M., Ovsyannikova N., Tymchenko S., Slusarenko A. Using the physio-logical approaches for improving of determination critical limits of heavy metals // Proceedings of the 6-th Subregional meeting on effect-oriented activities in the countries of eastern and south-eastern Europe relevant for the UN ECE Convention on LRTAP (September 16-18). –Moscow-Pushino, 2004. – Р. 119-124. Особистий внесок здобувача полягає у самостійному вивченні літературних даних з методів розрахунку критичних навантажень важких металів, а також статистичній обробці даних.

12. Евстафьева Е.В., Щеголева М.Г., Овсянникова Н.М. Нейроповеденческие реакции детей различного возраста: связь с микроэлементным балансом в организме // Нейронауки: теоретические и клинические аспекты. – 2005. – Т.1, №1. – С. 36. Особистий внесок здобувача полягає у самостійному вивченні літературних даних, підготовці баз даних для обробки, статистичній обробці даних, а також у сумісній зі співавторами підготовці публікації за означеною темою.

13. Овсяннікова Н.М., Слюсаренко О.Є. Імунотропна дія цинку та міді у дітей різних вікових груп // Актуальні проблеми сучасної медицини: Збірка тез 59 науково-практичної конференції студентів та молодих вчених Національного медичного університету ім. О.О.Богомольця з міжнародною участю (6-8 квітня 2005 р.). – Київ, 2005. – С. 87. Особистий внесок здобувача полягає у вивченні літературних даних, сумісному дослідженні імунної системи, підготовці баз даних для обробки, статистичній обробці даних, а також описанні одержаних результатів та сумісній зі співавтором підготовці публікації за визначеною темою.

14. Ovsyannikova N., Gluchenko I. Critical loads of mercury related to human health for agricultural areas in the Crimea // Metal fluxes and stresses in terrestrial ecosystems: Abstructs Workshop (October 15-20 2005). – Ascona, Switzerland. – P. 69. Особистий внесок здобувача полягає у самостійному вивченні літературних даних, підготовці баз даних для обробки, проведенні математичної обробці матеріалу, картируванні, а також підготовці публікації за означеною темою.

15. Овсяннікова Н.М. Особливості функціонального стану центральної нервової й імунної систем в зв’язку зі змістом міді в організмі людини в умовах антропогенного середовища // Довкілля і здоров’я Матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції (27-28 квітня 2006 р.). – Тернопіль, 2006. – С.56.

16. Рєпінська О.В., Овсяннікова Н.М., Слюсаренко О.Є., Зінченко С.А, Євстаф’єва І.А., Казачкіна О.В.. Функціональний стан серцево-судинної й імунної систем у підлітків залежно від вмісту в організмі міді та цинку: Матеріали XVII з’їзду Українського фізіологічного товариства з міжнародною участю (18-25 травня 2006 р.) // Фізіологічний журнал. – 2006. – Т.52, №2. – С.194. Особистий внесок здобувача полягає у самостійному вивченні літературних даних, дослідженні імунної системи, статистичній обробці даних, а також у сумісній зі співавторами підготовці публікації за визначеною темою.