Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Психофізіологія


Носков Володимир Іванович. Основи психогігієнічного забезпечення гуманістично орієнтованої професійної підготовки студентів. : Дис... д-ра наук: 19.00.02 - 2002.



Анотація до роботи:

Носков В.І. Основи психогігієнічного забезпечення гуманістично орієнтованої професійної підготовки студентів: Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора психологічних наук за спеціальністю 19.00.02 – психофізіологія. – Інститут психології ім. Г.С. Костюка АПН України. – Київ, 2002.

У дисертації охарактеризовано статус психогігієни як комплексної дисципліни, спрямованої на збереження і зміцнення фізичного, психічного та духовного здоров’я людини в їх єдності та взаємозумовленості. Виділено специфічні проблеми психогігієнічного дослідження діяльності, яка потребує напруженої розумової роботи (такою є, зокрема, навчально-пізнавальна діяльність студента). Розкрито хиби традиційної системи фізичного виховання студентів і передумови успішної реалізації його психогігієнічної функції.

Розроблено, теоретично обґрунтовано, апробовано в масштабному природному експерименті та впроваджено в освітній процес Донецького інституту управління:
а) гуманістично орієнтовану модель професійної освіти, налаштовану на реалізацію принципу “свобода – вибір – відповідальність”; б) інноваційну психогігієнічну й педагогічну технологію у формі оздоровчо-виховного комплексу, яка забезпечує системну реалізацію вказаної моделі, сприяє зміцненню здоров’я студентів, їх особистісному розвитку, професійному самовизначенню і успішній підготовці до наступної трудової діяльності.

Підведення підсумків проведеного дослідження дозволило сформулювати висновки, головний зміст яких полягає в наступному.

1. Охарактеризовано статус психогігієни як комплексної наукової та практичної дисципліни, яка виступає сполучною ланкою між психологією, фізіологією, психофізіологією, педагогікою, валеологією, медициною, гігієною, екологією та спрямована на збереження і зміцнення фізичного, психічного й духовного здоров'я людини в їх єдності і взаємозумовленості. Розкрито специфіку психогігієнічного дослідження навчально-пізнавальної діяльності студентів, що вимагає напруженої розумової роботи. Обґрунтовано необхідність комплексного психогігієнічного забезпечення освітнього процесу сучасного вузу як невід'ємної складової гуманістичної орієнтації цього процесу й необхідної передумови підвищення ефективності підготовки професійно зрілих і здорових фахівців.

2. Найважливішим світоглядним принципом психогігієни є нерозривна єдність тілесного (фізичного), душевного (психічного, ментального) та духовного буття людини. Системоутворювальним компонентом здоров'я як стану фізичного, психологічного і соціального благополуччя людини виступає духовність. Разом з тим не можна недооцінювати будь-яку сторону цілісного людського буття, у тому числі фізичну: без турботи про збереження і зміцнення здоров'я тих, кого навчають (зокрема, студентів), гуманізація освіти неминучо виявляється неповною. При цьому необхідно дбати не тільки про турботу, що виявляється ззовні, але, передусім, про стимулювання оздоровчої активності самих молодих людей. Для подолання суперечностей, що мають місце у ставленні молоді до свого здоров'я (насамперед, недостатності дієвої турботи про його збереження і зміцнення), потрібне утвердження психогігієнічних принципів у суспільній свідомості й соціальній поведінці, розроблення науково обґрунтованої державної політики в галузі психогігієни і психогігієнічної свідомості.

3. На сучасному етапі розвитку вищої школи пріоритетним завданням є поєднання інтелектуального виховання (здійснюваного на основі збагачення розумового досвіду студента) з оптимізацією функціональних станів як передумовою успішності цього процесу. Для вирішення цього завдання є потрібним проектування та застосування системи психогігієнічного моніторингу й управління функціональними станами студентів. Основними принципами такого управління мають бути: апеляція до особистості студента, використання різних форм активного і свідомого включення його до процесу відновлення функціонального стану, різнобічність і цілеспрямованість впливів на фізіологічні, психологічні й соціальні аспекти діяльності, звернення до самопізнання особистості, навчання студентів прийомам саморегуляції своїх станів.

4. У традиційному педагогічному процесі основні для гуманістичного світогляду поняття “свобода”, “вибір”, “відповідальність” не знайшли належного методологічного та інструментального втілення. Разом з тим, дослідження продемонструвало принципову важливість послідовної реалізації зазначеного принципу у всій роботі вузу, в організації навчально-пізнавальної та фізкультурно-оздоровчої діяльності студентів, що служить передумовою їх особистісного зростання й успішного професійного становлення.

5. Передумови успішної реалізації психогігієнічної функції фізичного виховання студентів полягають в орієнтації на принцип “свобода – вибір - відповідальність”; погодженості зусиль, спрямованих на професійну підготовку, соціальний, моральний і фізичний розвиток студентів; забезпеченні їхнього свідомого підходу до удосконалювання своєї фізкультурно-оздоровчої діяльності у сполученні з використанням позитивних моментів ритуалу в організації фізичних вправ; диференційованому підході до вибору засобів і методів фізичного розвитку протягом усього періоду навчання у вузі, врахуванні стану здоров'я, рівня підготовленості й характеру інтересів кожного студента; поєднанні індивідуально орієнтованої регламентації рухової активності з конструктивним використанням мотиваційного ефекту занять у групі; формуванні в студентів прагнення до збереження і зміцнення свого здоров'я, підвищення рівня фізичного розвитку, оптимізації функціональних станів.

6. Розроблено й теоретично обґрунтовано гуманістично орієнтовану модель професійної освіти. В основу моделі покладено принципи пріоритету духовно-моральних цінностей, демократизму, професійної доцільності і професійного самовизначення, індивідуалізації, самопізнання та саморозвитку, підтримки і зміцнення здоров'я. Зазначена модель (конкретизована стосовно підготовки фахівців з гуманітарних соціономічних спеціальностей) знайшла втілення в інноваційній психогігієнічній та педагогічній технології у формі оздоровчо-виховного комплексу вузу. Комплекс включає два структурно і функціонально взаємопов’язаних блоки: фізкультурно-оздоровчий і освітньо-професійний.

7. Освітньо-професійний блок оздоровчо-виховного комплексу реалізовано в Донецькому інституті управління шляхом розробки й апробації системи взаємозалежної та узгодженої діяльності учасників освітньо-виховного процесу – студентів, викладачів (у тому числі кураторів груп), батьків, роботодавців, адміністрації вузу. Ця система орієнтована на втілення в життя принципу “свобода – вибір – відповідальність”. Надаючи студенту право на вільне відвідування лекцій, технологія одночасно залишає за ним вибір: чи скористатися цим правом. Систематичний моніторинг показників стану здоров'я, рівня фізичного розвитку, функціональних і психічних станів і особистісних характеристик студентів, а також контроль результатів їх навчально-пізнавальної діяльності дозволяє різним суб'єктам освітнього процесу використовувати цю інформацію, що дає можливість приймати найбільш обґрунтовані та зважені рішення про кращу форму освітньої поведінки кожного студента, а також на основі узагальнення зібраної інформації виробляти оптимальну стратегію удосконалювання цього процесу.

8. Запропоновано й апробовано у природному експерименті (а також у практиці роботи Донецького інституту управління) диференційований підхід до студентів у фізкультурно-оздоровчому блоці оздоровчо-виховного комплексу. Цей підхід передбачає розподіл студентів за трьома навчальними відділеннями (з можливістю, за достатніх підстав, переходу з одного до іншого). Це спеціальне медичне відділення, куди зараховуються особи з вираженими відхиленнями в стані здоров'я; основне навчальне відділення; відділення підвищення спортивної майстерності, до якого рекомендуються студенти першого курсу (без відхилень у стані здоров'я), що мають успіхи у спорті. Такий підхід створює сприятливі умови для гармонізації й оптимізації фізичного, інтелектуального й особистісного розвитку студентів, сприяє утвердженню цінностей самоактуалізації, формуванню мотивів особистісного зростання майбутніх фахівців.

9. Застосування засобів фізкультурно-оздоровчого блоку оздоровчо-виховного комплексу активізує резерви успішної адаптації й підтримання нормальних фізіологічних станів студентів. Переваги порівняно з традиційно побудованим навчальним процесом виявляються в позитивній динаміці розумової та фізичної працездатності студентів з найбільш виразним збільшенням з 3-го курсу; у зростанні середнього балу успішності з академічних дисциплін, важливих для оволодіння професією; у поліпшенні швидкості, витривалості, м'язової сили й інших показників фізичного розвитку; у досягненні більш високих і стабільних показників самопочуття, активності й настрою в процесі навчання у вузі та особливо на його заключній стадії. Технологія раціональної організації активного відпочинку студентів під час канікул сприяє поліпшенню показників фізичного розвитку і функціональних станів, формує в більшості студентів мотивацію до продовження добровільних занять фізичними вправами в наступні за літнім відпочинком періоди навчання.

Принципи, підходи й сукупність конкретних прийомів, детально апробовані в даному дослідженні і знайшли системне технологічне втілення в роботі Донецького інституту управління. Окремі розробки цього дослідження впроваджені в деяких вищих навчальних закладах України та Россії.

У процесі дослідження підтверджена висунута гіпотеза, досягнута мета й виконані поставлені завдання. Надалі необхідно повніше розкрити роль соціального оточення (зокрема, особистості викладача) у професійному становленні студента. Перспектива подальших досліджень вбачається в системному розкритті й цілісному практичному втіленні психогігієнічних, психолого-педагогічних і духовно-світоглядних аспектів гуманізації сучасної освіти.

Публікації автора:

1. Монографії:

1.1. Носков В.И. Медико-биологические вопросы физического воспитания в вузе: Монография. – М: ВНИМИ МЗ СССР. – №14286. – 1987. – 268 с.

1.2. Носков В.И. Студент в оздоровительно-воспитательном комплексе вуза. Основы психогигиенического обеспечения гуманистически ориентированной профессиональной подготовки студентов: Монография. – Донецк: Юго-Восток, 2001. – 160 с.

1.3. Носков В.И. Профилактика гипокинезии студенческого труда: Монография. – Донецк: ЯНТРА, 2002. – 176 с.

1.4. Носков В.И. Психогигиена образования личности: Монография. – Донецк: ЯНТРА, 2002. – 212 с.

2. Навчальні посібники:

2.1. Носков В.И. Некоторые секреты психофизической самоподготовки менеджера. – Донецк: ИЭП АН Украины, 1992. – 100 с.

2.2. Носков В.И. От самопознания к своей профессии: Учебное пособие. – Донецк: ЯНТРА, 2002. – 254 с.

3. Статті в спеціалізованих журналах, збірниках та інших наукових виданнях:

3.1. Носков В.И. Пути повышения качества подготовки специалистов высшей школы // Психологія на перетині тисячоліть: Збірник наукових праць Інституту психології ім. Г.С.Костюка: В 3 т. – Т.2. – К.: Гнозис, 1998. – С.555-565.

3.2. Носков В.И. Проблемы и пути оптимизации физического воспитания в системе непрерывного образования // Вісник Харківського університету. – 1999. – №452. – С.103-108.

3.3. Носков В.И. Психологические основы и проблемы профессионального становления специалистов в условиях современного вуза // Вісник Харківського університету. – 1999. – №460. – С.95-100.

3.4. Носков В.І. Проблеми підготовки психологів у системі вищої освіти // Психологія. Збірник наукових праць. – Вип.4. – Київ: Міносвіти України, НПУ ім. М.Драгоманова, 1999. – С.210-219.

3.5. Носков В.І. До проблеми профорієнтації у вищу школу // Психологія. Збірник наукових праць. – Вип.2 (5). – К.: НПУ ім. Драгоманова, 1999. – С.262-275.

3.6. Носков В.І. Проблеми реалізації концепції фізичного виховання в системі освіти України // Педагогіка та психологія професійної освіти. – Львів, 1999. – №3.– С.80-87.

3.7. Носков В.І. Профорієнтація молоді: проблеми, діагностика, оптимізація // Педагогіка і психологія професійної освіти. – Львів, 1999. – №4. – С.195-201.

3.8. Носков В.И. Студент гуманитарного вуза: проблема личностной самоактуализации // Практична психологія та соціальна робота. – Київ, 2000. – №2 (21). – С.42-44.

3.9. Носков В.І. Психогігієнічні заходи оптимізації розумової діяльності студентів // Проблеми загальної та педагогічної психології: Зб. Інституту психології ім. Г.С. Костюка АПН України. – Том 2. Ч.1. – К.: Любіть Україну, 2000. – С.108-111.

3.10. Носков В.И. Психолого-валеологічні аспекти гуманізації професійної освіти // Педагогіка і психологія професійної освіти. – Львів, 2000. – №1. – С.194-203.

3.11. Носков В.І. Мотивація розумової діяльності студента // Вісник Харківського університету. – 2000. – № 483. – С.126-133.

3.12. Носков В.І. До проблеми фізичного виховання в системі освіти України // Науковий збірник. – К.: Національна академія внутрішніх справ України. – 2000. – №2. – С.138-145.

3.13. Носков В.І. Проблеми гуманізації дошкільного виховання // Педагогіка і психологія. – К.: Педагогічна думка. – 2000. – №1(26). – С.77-82.

3.14. Носков В.І. Важка поведінка в ситуації незгоди. Оцінка мотивацій для досягнення успіху // Дошкільне виховання. – К. – 2000. – №8. – С.30-31.

3.15. Носков В.І. Особливості прояву творчої активності студентів гуманітарного вузу // Наукові записки Острозької Академії. – Остріг: УОА, 2000. – С.27-36.

3.16. Носков В.І. Психологічні передумови ефективності підготовки і управління при професійній підготовці фахівця гуманітарного профілю // Психологія: Зб. наукових праць. – К.: НПУ ім. Драгоманова. – 2000. – Вип. 3(10). – С.329-339.

3.17. Носков. В.І. Проблеми профорієнтації учнівської молоді // Науковий збірник Національної академії внутрішніх справ України. – К. – 2001. – №3. – С.158-166.

3.18. Носков. В.И. К учету направленности личности студентов гуманитарного вуза //Вісник Харківського університету. – 2000. – №472. – С.107-114.

3.19. Носков В.І. Психогігієнічна концепція професійного становлення та самореалізації особистості в гуманітарному вузі /Актуальні проблеми психології. – Т.1. – Соціальна психо-логія. Психологія управління. Організаційна психологія. Частина 4 /За ред. Максименка С.Д. та ін. – Київ, 2001. – С. 113-121.

3.20. Носков В.І. Духовність і психогігієнічна компетентність особистості // Проблеми загальної та педагогічної психології: Збірник наукових праць Інституту психології ім. Г.С. Костюка. – 2001. – Т.3, Ч.7. – С.174-183.

3.21. Носков В.І. Обґрунтування інноваційної технології освіти у приватному вузі //Актуальні проблеми психології. – Т.1., Ч.2. – Соціальна психологія. Психологія управління. Організаційна психологія. – 2001. – Київ. – С.216-220.

3.22. Носков В.І. Актуальні проблеми психогігієни у контексті удосконалення освітніх систем // Проблеми загальної та педагогічної психології: Збірник наукових праць Інституту психології ім. Г.С. Костюка. – 2002. – Т.4., Ч.І. – С.181-189.

3.23. Носков В.І. Структура особистості й оптимізація психогенного середовища (початок) // Практична психологія та соціальна робота. – 2002. – №2. – С.61-62.

3.24. Носков В.І. Структура особистості й оптимізація психогенного середовища (закінчення) // Практична психологія та соціальна робота. – 2002. – №3. – С.58-61.


4. Методичні матеріали:

4.1. Носков В.И., Васильев Ю.И., Атаманов В.Д., Михайлов Р.М., Малышев А.А., Репневский С.М., Турутина А.П., Сапронов В.Г. Методические указания по проведению многоразовых занятий по физвоспитанию студентов-первокурсников. – Макеевка: МИСИ, 1982. – 57 с.

4.2. Носков В.И. Методические указания по физическому самовоспитанию (для студентов специального учебного отделения). – Донецк: ДонГУ, 1983. – 31 с.

4.3. Носков В.И. Методические указания к совершенствованию физического воспитания. – Донецк: ДонГУ, 1988. – 51 с.

4.4. Носков В.И., Поляков П.И., Безродный В.И. Методические рекомендации к активизации образа жизни студентов. – Донецк: ДонГУ, 1988. – 19 с.

4.5. Носков В.И. Программа оптимизации учебного процесса средствами физического самовоспитания. – К.: УМК ПОВО, 1990. – 72 с.

4.6. Носков В.И., Гавацко С.П., Ткаченко В.П. Методические указания по медико-биологическому обоснованию дифференцированной оценки по физическому воспитанию для студентов специальной медицинской группы. – Полтава: ИСН, 1989. – 33 с.

4.7. Носков В.И. и соавторы. Методика диагностики физических и мотивационных ресурсов личности /Научный редактор: проф. В.И. Носков. – Донецк: ДИУ, 1999. – 36 с.

Крім того, основні положення дисертації опубліковані у вигляді 35 матеріалів доповідей на наукових конференціях.