Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Плодівництво


Кондратенко Тетяна Єгорівна. Основи формування промислового сортименту яблуні в Україні : Дис... д-ра наук: 06.01.07 - 2002.



Анотація до роботи:

Кондратенко Т.Є. Основи формування промислового сортименту яблуні в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.07 – плодівництво. Національний аграрний університет, Київ, 2002.

Проаналізовано сортимент існуючих насаджень яблуні, відмічено фактори, що визначають його, можливості та шляхи оновлення.

В основу формування нового сортименту покладено сорти з високим біологічним потенціалом і здатністю ефективно реалізувати його з комплексу господарсько цінних ознак, а також високою ринковою можливістю. Визначено сорти, що характеризуються відмінними споживчими якостями плодів, високою і стабільною врожайністю, комплексною стійкістю до біо- та абіотичних факторів навколишнього середовища, високою економічною ефективністю вирощування. Обґрунтовано кількісний оптимум і зони розміщення сортів, цільове призначення продукції.

Основні результати роботи знайшли практичне застосування при складанні планів окулірування в провідних розсадницьких господарствах та перезакладанні насаджень яблуні в різних регіонах України.

Комплекс досліджень, аналіз досягнень в селекції сортів принципово нового типу, узагальнення вітчизняного і зарубіжного досвіду вирощування різних сортів яблуні показують, що нині існує необхідність і реальна можливість істотно поліпшити промисловий сортимент яблуні за рахунок сортів з високим біологічним потенціалом за основними господарсько цінними ознаками, високими економічними показниками виробництва яблук відмінних товарних і хіміко-технологічних якостей будь-якого цільового призначення. Це заключення виходить з основних результатів дисертаційної роботи, за якими можна зробити наступні висновки:

1. Сортовий склад більшості існуючих плодоносних промислових насаджень яблуні визначений «Реєстром сортів рослин України», в якому переважають сорти вітчизняної селекції (70,2%) - врожайні, зимостійкі для зони вирощування. Такі господарсько цінні ознаки, як смакові і технологічні якості плодів, стійкість до шкідників і хвороб та ринкові можливості сорту ще не є основними при оцінці придатності його для введення в «Реєстр...».

2. В урожайні роки яблука вітчизняного виробництва в оптово-роздрібної торгівлі свіжими яблуками складають 90-95% від загального обсягу проданих, у неврожайні - 60-75%. Період найбільшої насиченості ринку яблуками вітчизняного виробництва охоплює 7 місяців, з вересня по березень включно.

Більша частина яблук літніх сортів припадає на Папіровку і Донешту, осінніх - Антонівку звичайну, Славу переможцям і Штрейфлінг, зимових - Айдаред, Кальвіль сніговий, Голден Делішес, Ренет Симиренка і Роял Ред Делішес. Найбільшим попитом користуються плоди з гармонійним кисло-солодким смаком, соковитою щільною ламкою м'якоттю. Український покупець віддає перевагу сортам Папіровка, Слава переможцям, Ренет Симиренка, Голден Делішес, Річаред Делішес.

Імпортні яблука представлені переважно сортами Гранні Сміт, Голден Делішес, Джонаголд і клони та Річаред Делішес.

3. За комплексом господарсько цінних ознак виділено велику групу перспективних сортів, які, насамперед, характеризуються високими споживчими якостями плодів. На середньорослих і карликових підщепах в умовах основних зон плодівництва вони формують переважно (96-100%) товарну продукцію. Великим виходом яблук високих товарних якостей відзначаються сорти Віста Белла, Каравелла, Квінті, Редфрі (літні); Акане, Грінслівз, Делічія, Малахіт, Пріма, Теремок (осінні); Алустон, Амулет, Антей, Аромат Криму, Аскольда, Вогник, Глостер, Джаліта, Джонаголд і клони, Едера, Кримське, Ласпі, Ліберті, Медея, Мелроуз, Пам'ятне, Південне, Передгірне, Пріам, Свіжість, Світанок, Старт, Фрідом, Чемпіон (зимові).

4. Перспективні сорти відзначаються різною лежкоспроможністю. Найдовше зберігаються плоди сортів Катерина, Мелроуз, Пінова, Рум'яний Альпініст, Флоріна - 206-220 днів при виході товарної продукції 97-100%. Найтриваліший період реалізації без погіршання товарних якостей яблук характерний для Айдареда, Росавки, Флоріни (25-35 днів), Катерини, Пінови і Едери (20-25 днів).

5. Вимогам споживачів до продукту “яблуко свіже” найбільше відповідають плоди перспективних літніх сортів Вільямс Прайд, Віста Белла, Каравелла, Квінті, Мантет, Редфрі, Ямба; осінніх – Грінслівз, Делічія, Джеймс Грів, Сестра Ліберті, Теремок; зимових – Амулет, Аскольда, Гала Маст, Голден Резістент, Джонаголд і його клони, Ельстар, Катерина, Кримське, Ласпі, Пінова, Радогость, Розоцвєт, Свіжість, Скіфське, Чемпіон, Янтарне. Вони накопичують більшу кількість сухих розчинних речовин і цукрів, ніж широкорозповсюджені районовані, характеризуються помірною кислотністю (0,49-0,93%), що неістотно змінюється за роками, оптимально збалансованою кількістю цукрів і кислот (ЦКІ=16,5-31,2), що забезпечує відмінні смакові якості, високим і середнім вмістом пектинових речовин (0,715-1,313%) і лише середнім і низьким – вітаміну С (0,26-18,49 мг/100 г сирої маси).

6. Для переробки на сік найбільш придатні яблука сортів Амулет, Аскольда, Глостер, Джонаголд і його клони, Ельшоф, Ліберті, Пріам, Радогость, Ред Боскоп, Ренет Симиренка, Ровесник, Рубінове Дуки, Рум'яний Альпініст, Фрідом і гібридних форм SR 0523 і ДА 6517; на натуральне яблучне пюре - Айдаред, Вільмута, Гала, Голден Делішес, Джонаголд, Джоніка, Ельшоф, Пріам, Ренет Симиренка, Ред Боскоп, Ровесник, Сапфір, Симиренківець, ДА 6517, SR 0523; на повидло і джем – Первенець Самарканда, Редфрі (літні); Алкмене, Імрус, Теремок, ДА 6517, SR 0523 (осінні); Айдаред, Голден Делішес, Джонавелд, Ельшоф, Кальвіль донецький, Ліберті, Пріам, Ренет Симиренка, Ред Боскоп, Ровесник, Сапфір, Флоріна (зимові).

Групу сортів універсального призначення складають Редфрі (літній); Алкмене, Джеймс Грів, Теремок (осінні); Айдаред, Гала, Голден Делішес, Джонаголд і його клони, Ліберті, Пріам, Ренет Симиренка (зимові); переважно для технічної переробки – Імрус, Кальвіль донецький, Ред Боскоп, Ровесник, Сапфір, ДА 6517, SR 0523.

7. Разом із кращими районованими перспективні сорти створюють можливість забезпечити безперервність постачання свіжих високоякісних яблук вітчизняного виробництва на ринок України та на переробні підприємства протягом усього року. В липні-серпні більшу частину реалізованої продукції становитимуть плоди (в порядку надходження) Квінті, Папіровки, Мелби, Ямби, Редфрі, в вересні – Делічії, Слави переможцям, Антонівки звичайної, Пріми; в жовтні-листопаді – Алкмене, Амулета, Горо, Грінслівза, Кальвіля снігового, Теремка; в грудні-січні – Гали, Голдена Резістента, Роял Ред Делішеса, Ліберті, Пріама, Чемпіона, Ельстара; в лютому-березні - Аскольди, Глостера, Голден Делішеса, Джонаголда і його клонів, Радогості, Ренета Симиренка, Рубінового Дуки, Шафрана краснокутського: в квітні-травні - Айдареда, Катерини, Кримського, Передгірного, Рум'яного Альпініста, Скіфського, Таврії, Флоріни.

Постачання на ринок свіжих яблук вітчизняного виробництва в червні-липні можливе за умови зберігання плодів кращих зимових і пізньозимових сортів у холодильниках з контрольованою атмосферою.

8. В розсаднику на середньорослій клоновій підщепі сорти Аскольда, Гала Маст, Ельстар, Лодел, Флоріна характеризуються високою технологічністю вирощування. Інші вимагають застосування прийомів, що стимулюють закладання крони в однорічному віці. Саджанці Джонаголда і його клонів, Голдена Резістента необхідно вирощувати з використанням опори для кожного дерева.

9. Кращі районовані та перспективні стабільно плодоносні сорти при поєднанні сприятливих грунтово-кліматичних умов і оптимальної агротехніки створюють високий потенціал продуктивності та ефективно реалізують його, формуючи в розрахунку на одну бруньку крони 0,12-0,30 плоду (коефіцієнт СО). Коефіцієнт статистичної оцінки менше 0,10 свідчить про істотні порушення в технології догляду за сортом, непридатність для нього екологічних умов зони чи про вплив несприятливих погодних умов конкретного року.

10. Перспективні сорти Алкмене, Аромат Криму, Ауралія, Голден Делішес клон Б, Голден Резістент, Горо, Делікатес, Делічія, Джеймс Грів, Джонаголд і клони, Катя, Кіммерія, Кримське, Ліберті, Мавка, Медея, Оріон, Передгірне, Південне, Пінова, Пірос, Пріам, Радогость, Чемпіон, Шафран краснокутський, Ямба, а також районовані за останні 5 років відзначаються більшою скороплідністю та інтенсивніше нарощують урожай у молодому віці, ніж широко розповсюджені. За врожайністю і стабільністю плодоношення вони близькі до кращих давно районованих, щороку формують 20-30 тонн плодів з гектара саду за умови дотримання агротехнічного догляду відповідно до рекомендованої технології.

11. В умовах південного Полісся і центрального Лісостепу всі диплоїдні районовані та перспективні сорти формують пилок високої та середньої життєздатності (37,0-94,3%). Температура повітря в період мейозу до мінус 1,6...-3,0С знижує життєздатність пилку в більшості сортів у 1,2-7,3 раза. Сорти Горо, Мекфрі, Пеміла, Пріам, Прісцилла, Росавка та гібрид SR 0523 не виявляють помітної реакції на такі температури. Досліджувані перспективні сорти всіх строків дозрівання є добрими взаємозапилювачами (крім Прісцилли і Флоріни), а також добре сумісні з районованими.

12. Сорти Айдаред, Бойкен, Горо, Делікатес, Джонатан, Жорж Кав, Катя, Ліберті, Меканіс, Рубінове Дуки, Слава переможцям, Флоріна, Фрідом, Шафран краснокутський схильні до самоплідності в середньому ступені – зав’язування плодів від штучного самозапилення становить 2,0-12,9% (18-71 % від кількості плодів, сформованих при вільному запиленні). За однакового ступеня самоплідності сорти різняться стосовно продуктивності в односортному масиві.

13. Усі перспективні сорти за умови оптимального агротехнічного догляду високостійкі до сильних морозів (до –21,9...–29,0С) в пізньо-осінній - ранньо-зимовий період. Сорти Катя, Квінті, Мантет, Ямба (літні); Делічія, Пеміла, Саммерред, Теремок, ДА 6517, SR 0523 (осінні); Амулет, Джонамак, Едера, Ліберті, Меканіс, Радогость (зимові) виявляють високу стійкість до критичних температур (-30...-35С) в середині зими; Джуліред, Катя, Квінті, Мантет, Ямба (літні); Горо, Делічія, Орловське смугасте, Орловім, Орловський піонер, Теремок (осінні); Амулет, Антей, Аромат Криму, Едера, Імрус, Меканіс, Мелроуз, Скіфське, Янтарне (зимові) - до різких перепадів температури наприкінці зими та до значного похолодання (до -27С) після тривалих відлиг. Високою стійкістю до заморозків (-1,5...-4,0С) у період цвітіння характеризуються сорти Айдаред, Бойкен, Веселка, Глостер, Голден Делішес, Голден Делішес Рейндерс, Голден Резістент, Голден Смуті, Джонатан, Делікатес, Елегія, Кальвіль сніговий, Катерина, Ліберті, Мекинтош, Мелба, Незалежність, Папіровка, Пінова, Пріам, Примула, Прісцилла, Ренет Симиренка, Рубінове Дуки, Скіфське золото, Слава переможцям, Спартан, Теремок, Сестра Ліберті, Холідей, Хонейголд.

14. Для нових перспективних сортів більше, ніж для виведених у 40-50-х роках минулого сторіччя, характерна комплексна стійкість до грибних захворювань. Зокрема, високою стійкістю до парші, борошнистої роси та бурої плямистості відзначаються Акане, Алкмене, Амулет, Голден Резістент, Грінслівз, Делічія, Едера, Катя, Перлина Києва, Пінова, Примула, Редфрі, Фрідом, Чемпіон.

Перспективні для широкого впровадження у промислові сади Полісся та Лісостепу імунні до парші сорти Амулет, Вільямс Прайд, Едера, Імрус, Ліберті, Пріам, Редфрі, Флоріна, Фрідом є стійкими до умов українських зим, дають високі та стабільні врожаї в цих кліматичних зонах. У епіфітотійні роки плодоношення у них більш гарантоване, врожайність у 1,2-3,0 рази вища, ніж у кращих районованих.

15. Економічна оцінка вирощування сортів яблуні в розсаднику показує, що найвищий економічний ефект забезпечують нові («модні») сорти Амулет, Аскольда, Гала Маст, Джонаголд, Едера, Катерина, Лігол. Виторг від реалізації саджанців цих сортів вищий у порівнянні з основними районованими на 35-57%, прибуток - у 2,2-3,0 рази, рівень рентабельності - на 50,2-80,3%.

16. Найвищі економічні показники виробництва плодів забезпечують сорти, що поєднують високу врожайність, відмінні споживчі якості і тривалу лежкоспроможність яблук. Більшість перспективних сортів, серед яких Віста Белла, Джерсімак, Мезенське, Ямба (літні); Горо, Джеймс Грів Спур (осінні); Гала, Джонаголд і клони, Голден Делішес клон Б, Шафран краснокутський (зимові), забезпечують вищий виторг від реалізації яблук літніх сортів - у 1,2-1,7, осінніх - 1,3-1,4, зимових - 1,5-1,9, імунних до парші – в 1,7-2,6 раза, більший прибуток відповідно в 1,9-3,7; 1,3-1,4; 1,6-2,0; 5,7-10,1 раза при перевищенні рівня рентабельності виробництва яблук літніх сортів – на 25-68, зимових – 68-124 та імунних на 86-175% у порівнянні з найбільш розповсюдженими районованими.

17. За комплексом господарсько цінних ознак та економічних показників для закладання нових садів рекомендуються сорти, продукція яких призначається для реалізації у свіжому вигляді на внутрішньому ринку, в першу чергу, Квінті, Папіровка, Редфрі, Ямба (літні); Делічія, Слава переможцям, Теремок (осінні); Амулет, Айдаред, Аскольда, Гала Маст, Голден Делішес, Джонаголд, Передгірне, Радогость, Ренет Симиренка, Роял Ред Делішес, Рум’яний Альпініст, Спартан, Таврія, Чемпіон (зимові); на зовнішньому ринку – Аскольда, Передгірне, Радогость, Ренет Симиренка, Слава переможцям; для сировинних садів – Алкмене, Антонівка звичайна, Джеймс Грів, Імрус, Ліберті, Пріам, Ред Боскоп, Ровесник, ДА 6517, SR 0523.

Кількість сортів основного сортименту промислових насаджень яблуні в Україні доцільно обмежувати 35 найменуваннями.

Виробництво плодів для внутрішнього ринку слід зосередити переважно в Лісостепу та південному Поліссі, на експорт – у Придністров’ї, зрошуваних насадженнях Криму, південного Степу, а також у західному Лісостепу.

Публікації автора:

Монографії, книги

1. Кондратенко Т. Є. Яблуня в Україні. Сорти (Монографія). -К.: Світ, 2001. - 297с.

2. Кондратенко Т.Є., Кондратенко П.В. Сорти яблуні, імунні до парші (Монографія). -К.: Аграрна наука, 1996. – 53 с., в т.ч. автора - с.3-4, 11-37, 49-50.

3. Ринок фруктів і ягід (Монографія) / Єрмаков О.Ю., Рибак А.В., Кондратенко Т.Є. та ін. - К.: Інститут садівництва УААН, 2001 . -84с., в т.ч. автора - с. 40-63.

4. Сорти для вашого саду / Чиж О.Д., Кондратенко Т.Є., Власов В. І., Матвієнко М.В., Павлюк В.В. – К.: "Просвіта", 1995. - 127с., в т.ч. автора - с. 6-50.

Рекомендації

5. Створення і продуктивне використання інтенсивних насаджень яблуні // Кондратенко П.В., Чиж О.Д., Водяницький В.І. та ін. – К.: Науковий центр УААН “Плодівництво”, 1997. – 22 с., в т.ч. автора – с. 7-9.

6. Кондратенко Т.Є., Гулько В.І. Помологія // Програма для вищих навчальних закладів освіти III-IV рівнів акредитації зі спеціальності 7.130103 “Плодоовочівництво і виноградарство”. –К.: Аграрна освіта, 2000. – 13 с., в т.ч. автора – с. 5-13.

7. Кондратенко Т.Є. Практикум з помології (навчальний посібник для вищих навчальних закладів із спеціальності 7.130103). –К.: НАУ, 2000. – 151 с.

Статті в наукових виданнях

8. Кондратенко Т.Е., Кондратенко П.В. Особенности плодоношения яблони скороплодных сортов // Садоводство. - 1986. - № 4. - С. 18-19.

9. Кондратенко Т.Є., Смиченко Л.М. Продуктивність яблуні в односортному насадженні // Вісник сільськогосподарської науки. - 1986. - №10. - С. 65-67.

10. Андриенко М.В., Омельченко И.К., Кондратенко Т.Е. Морозоустойчивость яблони в Полесье и Лесостепи Украинской ССР // Садоводство и виноградарство. –1988. - № 6. – С.15-17.

11. Кондратенко Т.Е., Лушпиган О.П. Продуктивность яблони в связи с некоторым изменением технологии ухода за насаждениями // Садоводство. - К.: Урожай. – 1989. - Вып. 37. - С. 36-38.

12. Кондратенко Т.Є. Кількісна оцінка формування і редукції елементів продуктивності у садах з широким міжряддям і округлою кроною // Садівництво. -К.: Урожай. - 1990. – Вип.39. - С. 28-33.

13. Кондратенко Т.Е., Деркач Д.Ф. Особенности повреждения плодовых культур при длительном заморозке во время цветения // Садоводство и виноградарство. - 1991. -№ 11. - С.7-10.

14.Кондратенко Т.Є. Алелопатія в насадженнях яблуні // Садівництво. -К.: Урожай. - 1992. - Вип. 41. - С. 7-10.

15. Кондратенко Т.Є., Резніченко Л. С., Власов В.І. Сорти Степана Харитоновича Дуки // Сад. - 1994. - № 2-3. - С. 6-7.

16. Кондратенко П. В., Ткачов В.М., Кондратенко Т.Є. Імунні до парші сорти яблуні та система їх захисту // Сад. – 1994. -№ 6. - С. 2-4.

17. Кондратенко П.В., Кондратенко Т.Є. Нові сорти яблуні та їхня реакція на обрізування // Сад. - 1994. - № 7. - С. 11.

18. Кондратенко Т.Є. Високопродуктивні сорти яблуні вітчизняної селекції // Сад. –1994. - № 8. – С.16-18.

19. Кондратенко Т.Є., Кондратенко П.В. Яблуня і мороз // Сад. - 1995. -№ 2.-С.21-23.

20. Кондратенко Т.Є. Колоноподібні форми яблуні // Сад. - 1995. - № 4. - С.4, 23.

21. Кондратенко Т.Є. Яблуні селекції Мліївської дослідної станції садівництва імені Симиренка // Сад. – 1995. - № 8. – С.12-13.

22. Кондратенко Т.Є. Зимостійкість імунних до парші сортів яблуні // Садівництво. - К.: Аграрна наука. – 1995. - Вип. 44. - С. 17-20.

23. Михайлова Є.В., Кондратенко Т.Є. Господарсько-біологічні особливості та хіміко-технологічна оцінка нових перспективних сортів яблуні в умовах Полісся України // Садівництво. –К.: Аграрна наука. – 1997. - Вип. 45 - С. 15-26.

24. Кондратенко Т.Є. Товарні та смакові якості плодів нових сортів яблуні // Садівництво. –К.: Аграрна наука. – 1998. – Вип. 47. – С. 17-21.

25. Кондратенко Т.Є. Перспективи вдосконалення сортименту яблуні в Україні // Сад, виноград і вино України. – 1998. - № 10-12. – С. 24-25.

26. Кондратенко Т.Є. Можливості удосконалення літнього сортименту яблуні в Україні // Натураліс. - 1998. - № 3-4. - С. 26-28.

27. Кондратенко Т.Є. Господарсько-біологічна оцінка сортів яблуні осіннього строку достигання // Садівництво. - К.: Нора-Прінт. – 1999. - Вип. 48. – С. 17-21.

28. Кондратенко Т.Є. Стійкість сортів яблуні до низьких температур в осінньо-зимовий період і у фазу цвітіння // Сад, виноград і вино України. - 1999. - № 10-12. -С. 12-15.

29. Кондратенко Т.Є. Можливості вирощування в Україні яблуні на карликових підщепах // Садівництво. - К.: Нора-Прінт. - 1999. - Вип. 49. - С. 43-54.

30. Кондратенко Т.Є. Хіміко-технологічна оцінка плодів яблуні сучасних сортів української селекції // Науковий вісник Національного аграрного університету. -К.: НАУ. – 2000. - Вип. 31. - С. 155-158.

31. Кондратенко П.В., Кондратенко Т.Є. Результативність селекції та сортовипробування яблуні в Україні// Вісник аграрної науки. - 2000. - № 12. - С. 53-55.

32. Кондратенко Т.Є. Яблука на ринках України // Садівництво. - К.: Нора-Прінт. – 2000. - Вип. 50. - С. 323-332.

33. Кондратенко Т.Є. Імунні сорти та їх роль в удосконаленні сортименту яблуні в Україні // Садівництво. - К.: Нора-Прінт., 2000. - Вип. 51. - С. 28-34.

34. Кондратенко Т.Е. А.с. І655355 А1, SU, А 01 G 7/00 Способ прогнозирования силы цветения яблони. - № 4665884/15; Заявлено 24.03.89; Опубл. 15.06.91. Бюлл. № 22. - С. 3.

35. Кондратенко Т.Е. Потенциал продуктивности яблони и возможности его реализации на юге Полесья и в Лесостепи Украины // Матер. Междунар. конф. «Биологический потенциал садовых растений и пути его реализации». - М.: ВСТИСП. – 2000. - С.87-95.

36. Кондратенко Т.Е. Лёжкость плодов новых сортов яблони // Сб. научн. тр. Междунар. юбилейной науч.-практ. конф. «Агропромышленный комплекс: проблемы и перспективы». Т. 3. – Мичуринск: Мичуринский государственный аграрный университет. – 2001. – С. 51-54.

37. Кондратенко Т. Особливості росту перспективних сортів яблуні в розсаднику // Матер. Міжнар. наук.-практ. конф. “Аграрна освіта і наука на початку третього тисячоліття”. - Львів: Львівський державний аграрний університет. - 2001. - С.329-333.

38. Кондратенко Т.Е. Товарные качества плодов перспективных сортов яблони // Матер. Междунар. научн.-практ. конф. «Состояние и перспективы селекции плодовых культур». - Минск: БелНИИплод. – 2001. – С. 52-54.

39. Kondratenko T.E. Results of variety testing of scab immune apple cultivars in the Southern Polissjа of Ukraine // Collection of Scientific Articles “Problems with fruit plant breeding”. –Jelgava: Latvian University of Agriculture. – 1996. – P. 202-206.

40. Kondratenko T.E. The estimation of apple cultivars on winter resistance components in conditions of Ukraine Polissjа // Modern orchards: achievements and tendencies. –Babtai. – 1997. – P. 204-207.

ТЕЗИ

41. Кондратенко Т.Е., Смыченко Л.М. Прогамная фаза оплодотворения у яблони в односортном насаждении // Тез. докл. IX Всесоюзн. совещ. по эмбриологии растений. - Кишинёв: Штиинца. – 1986. - С. 156-157.

42. Кондратенко Т.Е. Биологические особенности цветения и плодоношения скороплодных сортов яблони // Тез. докл. научн.-произв. конф., посв. 100-летию создания питомника Л.П. Симиренко. - Млиев. - 1987. – С. 81-85.

43. Кондратенко Т.Е., Кондратенко П.В. Товарное качество плодов скороплодных сортов яблони // Тез. докл. научн.-техн. конф. «Пути ускорения научно-технического прогресса в садоводстве». - Нальчик. – 1987. - С. 67-69.

44. Кондратенко Т.Є., Шевель Л.О., Безсмертна Є.П. Життєздатність пилку перспективних сортів яблуні // Тез. доп. і вист. на наук.-практ. конф., присвяч. 25-річчю від дня утворення Краснокутської дослідної станції садівництва. – Краснокутськ. - 1993. – С. 29-30.

45. Кондратенко Т.Е. Перспективы сортов яблони, иммунных к парше // Тез. докл. на Междунар. симп. «Экологическая оценка типов высокоплотных плодовых насаждений на клоновых подвоях». - Минск: БелНИИ плод. - 1997. - С. 24-26.

46. Кондратенко Т.Є. Особливості анатомічної будови плодів яблуні у зв'язку зі схильністю їх до фізіологічних захворювань при зберіганні // Зб. праць наук. конф. проф.-викл. складу, наук. співробітн. та аспірантів плодоовоч. ф.-ту, присв. 100-річчю НАУ. - Київ: НАУ. – 1998. - С. 7.

47. Кондратенко Т.Є. Оновлення промислового сортименту яблуні в Україні // Матер. Міжнар. наук.-практ. конф. “Землеробство ХХІ століття – проблеми та шляхи вирішення.” –К.: Нора-Прінт. – 1999. – С. 191-192.

48. Кондратенко Т.Е. Источники ценных признаков у сортов яблони украинской селекции // Тез. докл. и выст. на Междунар. научн.-практ. конф. «Сохранение и использование генофонда в селекции овощных и плодово-ягодных культур на юге России». - Крымск Краснодарского края: КООС. – 2000. - С. 178-180.

49. Кондратенко Т.Е. Сорта яблони – источники высоких вкусовых качеств и физических свойств плодов // Матер. Междунар. научн.-метод. конф. «Основные направления и методы селекции семечковых культур». - Орел: ВНИИСПК. -2001. - С.46-47.

50. Kondratenko T.I., Jakoci spoywcze jabek sprzedawanych na rynkach Ukrainy // Streszczenia referatуw IV Spotkania Pracownikуw Katedr Sadownictwa i ISiK „Jako owocуw w obliczu globalizacji produkcji sadowniczej” // -Warzawa: Katedra Sadownictwa i Przyrodniczych Podstaw Ogrodnictwa SGGW. – 2001. – S. 44.