Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Слишова Світлана Олександрівна. Основні домінанти та особливості поглиблення економічних зв'язків між Україною і Республікою Білорусь : Дис... канд. наук: 08.05.01 - 2002.



Анотація до роботи:

Слишова С.О. Основні домінанти та особливості поглиблення економічних зв'язків між Україною і Республікою Білорусь. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.05.01. - Світове господарство і міжнародні економічні відносини. - Українська академія зовнішньої торгівлі, Київ, 2002.

Дисертація присвячена дослідженню теоретичних та практичних аспектів розвитку зовнішньоекономічних зв'язків між Україною і Республікою Білорусь. В роботі розглянуті питання ринкової трансформації України та Білорусі в умовах глобального інтеграційного процесу, проаналізовані основні домінанти та особливості функціонування зовнішньоекономічних відносин між Україною та Республікою Білорусь. Запропоновані методичні підходи щодо оцінки економічної ефективності зовнішньоторговельних відносин двох країн, визначено пріоритетні напрями та форми поглиблення економічних взаємозв'язків між двома державами.

Проведене дисертаційне дослідження дозволяє зробити такі висновки:

1. В умовах глобалізації світового господарства виникає необхідність у відкритості національної економіки країни, як запоруки її інтеграції до світовогосподарських зв'язків. При цьому, ефективні інтеграційні процеси національних економік можуть здійснюватися лише за умови подібності економіко - правової бази. До таких належать країни з перехідною економікою, у тому числі Україна та Республіка Білорусь. В побудові українсько-білоруських економічних відносин кожна з країн трактує цей процес як розвиток традиційного партнерства.

2. На зміст та динаміку українсько-білоруських зовнішньоекономічних зв'язків суттєвий вплив справляє стан національного економічного розвитку в умовах ринкової трансформації. Україна зможе претендувати на чільне місце в світовій спільноті лише у разі структурної перебудови економіки, а отже її зростання. У контексті стратегії стабілізації та економічного зростання суттєвого значення набуває питання поглиблення зовнішньоекономічної діяльності, інтеграція української економіки в світогосподарські зв'язки і, перш за все, з країнами СНД. Серед останніх надзвичайно важливе значення для України має Республіка Білорусь. Остання орієнтує суспільне виробництво від жорсткого адміністрування до виробництва, яке поєднує ринковий саморозвиток і державне регулювання, а також розширення сфери зовнішньоекономічних зв’язків з постсоціалістичними країнами.

3. Основними домінантами економічних зв'язків України і Республіки Білорусь є: торгівля товарами та послугами; співробітництво в сфері використання розгалуженої транспортної інфраструктури (автомобільні та залізничні шляхи, торговельний флот і порти України); співпраця у військово-технічній сфері; здійснення науково – практичних заходів щодо подолання наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; транскордонне співробітництво; промислова кооперація; створення спільних українсько-білоруських підприємств.

4. Розвиток торговельно-економічних відносин між двома країнами є перспективним, що зумовлене географічною близькістю, високим рівнем науково - технічних зв'язків майже в усіх галузях народного господарства. Для України є широкі можливості щодо експорту виробничої і науково - технічної продукції як до Білорусі, безпосередньо, так і до країн Балтії та Європи завдяки розвиненій транспортній інфраструктурі Білорусі.

5. У період від встановлення дипломатичних відносин між Україною і Республікою Білорусь (1991 р.) створені грунтовні договірно-правові засади для розвитку економічних відносин двох країн. Двосторонні контакти розвиваються як на міжурядовому, так і міжвідомчому рівнях. Водночас укладені угоди не реалізуються в повному обсязі, що негативно впливає на розвиток зовнішньоекономічної діяльності обох країн.

6. Для розширення і поглиблення економічних взаємовідносин між Україною і Білоруссю є необхідність в уточненні і конкретизації багатьох нормативних і правових актів. Особливо це стосується укладення угод щодо умов транзиту вантажів з використанням транспортної інфраструктури обох країн і військово-технічного співробітництва. Як для українських, так і для білоруських експортерів доцільним є створення експортної інфраструктури та вдосконалення інформаційно-аналітичного забезпечення на регіональному рівні.

7. Для динамічного розвитку зовнішньоторговельних зв'язків важливе значення має економічна оцінка їх ефективності. В якості оціночного показника рівня розвитку зовнішньоторговельного обігу доцільно використовувати коефіцієнт збалансованості зовнішньої торгівлі, оскільки він є співставимою величиною і дозволяє дати кількісну оцінку для подальшого прийняття управлінських рішень щодо експортно–імпортної діяльності з конкретною країною.

8. Пріоритетними напрямами українсько-білоруського економічного розвитку є:

зовнішньоторговельна діяльність;

військово-технічна співпраця;

транскордонне співробітництво;

спільна розробка та участь в проектах щодо подолання наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Основні положення, теоретичні і практичні висновки дисертації знайшли своє відображення у таких наукових публікаціях.

У фахових виданнях:

  1. Слишова С.О. Чинники управління зовнішніми економічними відносинами між Україною і Республікою Білорусь // Науковий вісник Національного аграрного університету - К.: Нац.агр.у-т, 1999. - С.378-384.

  2. Слишова С.О. Стан та чинники розвитку торговельно - економічного співробітництва України з Республікою Білорусь // Зовнішня торгівля: проблеми та перспективи: Зб. наук. праць. - К.: УАЗТ, 1999. - С. 95-100.

  3. Слишова С.О. Оцінка ефективності українсько - білоруських зовнішньоекономічних відносин // Науковий вісник Національного аграрного університету - К.: Нац.агр.у-т, 2001. - С.66-69.

  4. Слишова С.О. Білоруська модель зовнішньоекономічної взаємодії з країнами СНД // Зовнішня торгівля: право та економіка: Зб. Наук.праць. - К.: УАЗТ, 2001. - С.259 - 266.

  5. Слишова С.О. Зовнішні економічні зв'язки між Україною і Республікою Білорусь: сутність та організаційно - економічні аспекти їх вдосконалення - К.: "Знання України", 2002. - 48 с.