Дубровін Олександр Глібович. Органозберігаючі принципи в хірургічному лікуванні стенозів стравоходу у дітей : дис... д-ра мед. наук: 14.01.09 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2005.
Анотація до роботи:
Дубровін О.Г Органозберігаючі принципи в хірургічному лікуванні стенозів стравоходу у дітей.- Рукопис
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.09 – дитяча хірургія. - Національний медичний університет ім. О.О.Богомольця МОЗ України, Київ, 2005.
Дисертація присвячена вирішенню питань розробки органозберігаючих принципів при лікуванні стенозів стравоходу в дитячому віці. На основі вивчення особливостей морфо-функціональних змін в стравоході та організмі 316 дітей з стенозами стравоходу різного походження розроблені та впроваджені основні принципи їх лікування. Запропановано нові методи консервативно-інструментального та оперативного лікування, які дозволяють зберегти власний стравохід. Розроблені та впроваджені методи корекції стенозу стравоходу у дітей на основі врахування їх морфо-функціональних особливостей дозволили у 98,2% пацієнтів у віддаленому періоді отримати позитивні результати лікування цієї патології при збереженні власного функціонально здатного стравоходу. Розроблено новий напрямок органозберігаючого лікування стенозів стравоходу у дітей на основі патогенетично обумовлених технологій.
В роботі вирішена актуальна проблема - покращення результатів лікування стенозу стравоходу у дітей на основі розробки та удосконалення методів корекції цієї патології з урахуванням її етіології та морфо-функціональних змін в стравоході та організмі дитини.
Порушення прохідності стравоходу у дітей зустрічаються досить часто. У 71,4% хворих вони виникають після опіку стравоходу хімічними речовинами, у 15,9% - після перенесеного хірургічного втручання, у 7,6% - внаслідок пептичної стриктури, у 3,2% - вродженого походження, і у 1,9% - з інших причин. Стеноз стравоходу супроводжується характерними морфо-функціональними порушеннями: запальними змінами в тканинах стравоходу з аутоімунною реакцією до них, звуженням, деформацією, дегенерацією тканин в парастенотичних сегментах, і типовими ускладненнями - гіпотрофією та бронхо-легеневою патологією. Особливості морфо-функціональних змін в стравоході та організмі дитини залежать від етіологічної причини стенозу та від часу перебігу захворювання.
Загальні принципи корекції стенозу стравоходу полягають у використанні раціональних методів відновлення прохідності стравоходу, проведення протизапальної терапії в залежності від причини стенозу та попередження й лікування ускладнень, що виникли внаслідок цієї патології.
При використанні мініінвазивних методів відновлення прохідності стравоходу у дітей слід віддавати перевагу стентуванню, балонній ділатації та ендоскопічному розсіченню стенозу стравоходу, які ефективніші та безпечніші за бужування. Бужування стравоходу „всліпу” та під прямою езофагоскопією травматичні та небезпечні перфорацією і як первинний метод лікування стенозу стравоходу у дітей слід вважати недоцільним.
Показанням до хірургічного лікування стенозу стравоходу у дітей є відсутність ефекту від використання парахірургічних мініінвазивних методів. Видалення ділянки стенозу стравоходу та виконання реконструктивно-пластичних операцій повинно проводити тільки при впевненості в функціональній неповноцінності зміненої частини стравоходу.
Сегментарну резекцію стравоходу з анастомозом кінець-в-кінець доцільно виконувати при стенозі, що складає не більше (10,6±0,9)% від загальної довжини стравоходу під антирефлюксним захистом. Використання розроблених методів ступінчастої міотомії та адаптуючого шва сприяють покращанню результатів операції за рахунок зменшення натягу стравоходу в зоні анастомозу та анатомічного співставлення його шарів.
Новий органозберігаючий спосіб хірургічного лікування рубцевого стенозу стравоходу шляхом подовження його з використанням частини шлунка та антирефлюксною операцією дає можливість провести корекцію контрактури, що виникає при рубцевих змінах в стравоході, дозволяє попередити запальні явища та досягти зменшення протяжності стенозу на 78,4% протягом року з можливістю виконання сегментарної резекції стравоходу замість тотальної езофагопластики.
При опікових стенозах стравоходу необхідне відновлення його прохідності на тлі протизапальної терапії з попередженням виникнення шлунково-стравохідного рефлюксу. Корекцію контрактури стравоходу треба проводити не раніше, ніж через 6 місяців після опіку. Після 1 року відсутності ефекту від запропонованого лікування доцільно виконувати пластичні операції з відновленням прохідності незворотньо зміненої частини стравоходу.
Корекцію рубцевого післяопераційного стенозу стравоходу необхідно проводити на тлі попередження шлунково-стравохідного рефлюкса. При пептичній стриктурі стравоходу лікувальна тактика включає відновлення прохідності стравоходу з патогенетично обумовленою антирефлюксною операцією. Лікування вроджених стенозів стравоходу полягає в розрушенні цілості тканин кільця, що утворює стеноз, мініінвазивними методами або його видалення оперативним шляхом.
Врахування патогенетичних чинників утворення стенозу стравоходу та їх анатомічних особливостей, дотримання строків лікування мініінвазивними методами відновлення прохідності стравоходу, врахування особливостей доопераційної підготовки, раціональний вибір методу хірургічної корекції, ретельне дотримання оперативної техніки і додержання правил післяопераційного ведення підвищують ефективність профілактики ускладнень. При виникненні ускладнень з порушенням цілості стінки стравоходу, повноцінне дренування цієї ділянки з використанням патогенетичного лікування дозволяє ліквідувати ускладнення без оперативного втручання.
Розроблені та впроваджені методи корекції стенозу стравоходу у дітей на основі врахування їх морфо-функціональних особливостей дозволили у 98,2% пацієнтів у віддаленому періоді отримати позитивні результати лікування цієї патології при збереженні власного функціонально здатного стравоходу.
Публікації автора:
Кривченя Д.Ю., Дубровин А.Г., Гуляева М.В. Диагностика и лечение ожогов пищевода у детей / Практическое руководство. – Киев, «Книга плюс», 2001. – 46 с. (Дисертантом запропоновані методи лікування, розроблені алгоритми лікування, прийнято участь у написанні роботи).
Дубровін О.Г. Реакція системи імунітету організму при опіках стравоходу у дітей // Галицький лікарський вісник. –1999. –Т.6, №3. – С.17-18.
Дубровін О.Г. Рентгенологічна оцінка динаміки змін протяжності після опікових стенозів стравоходу у дітей та його лікування // Шпитальна хірургія. – 2000. - №1. – С.36-38.
Дубровін О.Г. Методи лікування рубцевих післяопікових стенозів стравоходу у дітей // Шпитальна хірургія. – 2001. - №1. – С.79-81.
Дубровін О.Г. Особливості ендопротезування при стенозах стравоходу у дітей // Шпитальна хірургія. – 2001. - №1 (додаток). – С. 40-43.
Дубровін О.Г. Морфо-функціональні зміни при стенозах стравоходу у дітей та основні принципи їх корекції // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л.Шупика. –Київ, 2001. - С.14-21.
Дубровін О.Г. Застосування адаптуючого шва в хірургічному лікуванні стенозу стравоходу у дітей // Клінічна хірургія. –2002. - №2. – С.57-58.
Дубровін О.Г. Міотомія як метод подовження стравоходу в хірургічному лікуванні його стенозів у дітей // Одеський медичний журнал. – 2002. -№1. –С.78-80.
Дубровін О.Г. Ефективність балонної дилатації в лікуванні стенозів стравоходу у дітей // Одеський медичний журнал. – 2002. -№2. – С.38-41.
Дубровін О.Г. Оптимізація лікування стенозів стравоходу у дітей методом стентування // Практична медицина. –2002. -№2. – С.42-45.
Дубровін О.Г. Шлунково-стравохідний рефлюкс при опікових ураженнях хімічними речовинами стравоходу у дітей та його лікування // Шпитальна хірургія. – 2002. - №2. –С.56-58.
Дубровін О.Г. Ендоскопічне розсічення стенозів гортаноглотки та стравоходу у дітей // Хірургія України.- 2003. - №4. – С.114-116.
Дубровін О.Г. Органозберігаючі принципи в хірургічному лікуванні стенозів стравоходу у дітей // Хірургія дитячого віку. - 2004. - №2. - С.69-74.
Кривченя Д.Ю., Дубровин А.Г., Дурдыев А.Г., Палкина И.С. Профилактика и лечение рубцового стеноза пищевода после коррекции и его атрезии // Клінічна хірургія. -1993. -№2. –С.36-39. (Дисертантом зроблено добір матеріалу, його аналіз та участь в оформленні статті).
Сафронова И.А., Дубровин А.Г. Мельник И.В. Применение ГБО в комплексном лечении стенозов гортаноглотки и пищевода // Збірник наукових праць співробітників КМАПО та дитячих анестезіологів України. – Київ, 1998. - С.150-152. (Дисертантом зроблено добір матеріалу, його аналіз та участь в оформленні статті).
Дубровін О.Г., Лисяна Т.О. Імунологічні аспекти патології стравоходу у дітей // Одеський медичний журнал. – 2000. - №6. –С.30-32. (Дисертанту належить ідея дослідження, аналіз отриманих даних та оформлення статті).
Дубровін О.Г., Луценко С.В. Порівняльна характеристика морфології рубцевих стенозів стравоходу різного походження у дітей // Одеський медичний журнал. – 2001. - №1. – С.42-44. (Дисертанту належить ідея дослідження, аналіз отриманих даних та оформлення статті).
Мельник И.В., Косаковский А.Л., Дубровин А.Г. Опыт лечения рубцовых стенозов гортаноглотки и начального отдела пищевода у детей // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л.Шупика. – Київ, 2001. С.478-482. (Дисертантом зроблено добір матеріалу, його аналіз та участь в оформленні статті).
Кривченя Д.Ю., Дубровін О.Г. Корекція контрактури стравоходу при його рубцевому стенозі після опіку хімічними речовинами у дітей // Клінічна хірургія. – 2001. - №3. – С.25-28. (Дисертантом запропановано метод лікування, зроблено добір матеріалу, його аналіз та участь в оформленні статті).
Кривченя Д.Ю., Дубровін О.Г. Лікування пептичної стриктури стравоходу у дітей // Клінічна хірургія. – 2002. - №8. – С.29-32. (Дисертантом зроблено добір матеріалу, його аналіз та участь в оформленні статті).
Кривченя Д.Ю., Дубровін О.Г Лікування рубцевої контрактури стравоходу у дітей // Хірургія України. - 2002. - №2. - С.32-33. (Дисертантом запропановано метод лікування, зроблено добір матеріалу, його аналіз та участь в оформленні статті).
Дубровін О.Г., Коломоєць І.В., Дужая Т.В. Морфо-функціональні зміни при пептичній стриктурі стравоходу у дітей // Науковий вісник Ужгородського університету, серія “Медицина”. - 2003. - Вип.19. – С.185-187. (Дисертанту належить ідея дослідження та аналіз отриманих результатів).
Кривченя Д.Ю., Дубровін О.Г., Притула В.П., Руденко Є.О., Мєтлєнко О.В., Годік О.С. Етапне лікування пептичної стриктури стравоходу у дітей // Хірургія України. - 2003. - №4. – С.117-119. (Дисертанту належить розробка ідеї етапності лікування на основі проведеного аналізу клінічних даних).
Кривченя Д.Ю., Дубровін О.Г., Притула В.П., Руденко Є.О., Метленко О.В., Луценко С.В., Коломоєць І.В. Віддалені ускладнення після корекції атрезії стравоходу // Львівський медичний часопис. -2003. - Том ІХ, №4 (додаток І). - С. 52-56. (Дисертантом особисто проведено аналіз отриманих результатів лікування).
Кривченя Д.Ю., Дубровін О.Г., Метленко О.В., Саед Файзула Хуссеіні. Рефлюкс-езофагіт з пептичним стенозом стравоходу та ектопією селезінки після корекції вродженої діафрагмальної грижі та фундоплікації за Ніссеном // Клінічна хірургія. – 2003. - №10. – С.57-57.(Дисертанту належить участь в доборі матеріалу та оформленні статті).
Кривченя Д.Ю., Дубровін О.Г., Слєпов О.К., Притула В.П., Руденко Є.О., Метленко О.В., Саед Файзула Хуссеіні. Шлунково-стравохідний рефлюкс після корекції вроджених гриж купола діафрагми у дітей // Галицький лікарський вісник. - 2003. - Т.10. - №4. - 39-42. (Дисертантом зроблено добір матеріалу, його аналіз та участь в оформленні статті).
Кривченя Д.Ю., Дубровін О.Г., Притула В.П., Руденко Є.О., Метленко О.В., Дужа Т.В., Коломоєць І.В., Луценко С.В. Хірургічна патологія стравоходу у дітей як причина та наслідок шлунково-стравохідного рефлюсу // Хірургія України. -2004. -№1. -С.85-87. (Дисертантом особисто проведено добірку матеріалу та аналіз досліджень).
Кривченя Д.Ю., Дубровін О.Г., Притула В.П., Метленко О.В., Руденко Є.О., Дужа Т.В., Коломоєць І.В., Джабарин К.З.А. Шлунково-стравохідний рефлюкс при хімічних опіках стравоходу у дітей // Хірургія дитячого віку. - 2004. - №2. - С.28-32. (Дисертантом особисто проведено добірку матеріалу та аналіз досліджень).
Кривченя Д.Ю., Дубровин А.Г., Слепов А.К., Добровольский А.В. Роль пороков развития дыхательной, пищеварительной и сосудистой систем в патологии легких у детей // Грудная и сердечно-сосудистая хирургия. – 1990. - №7. - С.54 -58. (Дисертант проводив аналіз результатів дослідження групи хворих та брав участь в написанні статті).
Кривченя Д.Ю., Дубровин А.Г., Алмаший Г.Г. Дозированная пневмодилатация в оценке ригидности тканей органических стенозов пищевода // Вестник хирургии. – 1992. - №11-12. – С.381-383. (Дисертантом розроблено та обгрунтовано запропонований метод дослідження).
Кривченя Д.Ю., Дубровин А.Г. Модифицированная гастропластика по Collis в лечении рубцовых стенозов пищевода у детей // Детская хирургия. – 2003. - №4. – С.12-14. (Дисертантом особисто проведено аналіз отриманих результатів оперативного лікування, запропановано метод операції).
Дубровин А.Г. Значение баллонной дилатации в выборе метода лечения рубцовых стенозов пищевода у детей // Пленум Ради Ассоціації “ Рентгенохірургія невідкладних станів. Нове в інтервеційній радіології” /Матеріали доповідей/. - Київ,1997.– С.38-40.
Дубровин А.Г. Лечение стенозов пищевода у детей методом баллонной дилатации // Пленум Ради Ассоціації “ Рентгенохірургія невідкладних станів. Нове в інтервеційній радіології” / Матеріали доповідей/. – Київ,1997. – С.41-44.
Дубровин А.Г. Лечение рубцовых стенозов пищевода у детей методом постановки стентов // Пленум Ради Асоціації “Діагностика, лікування та профілактика тромбоемболії легеневої артерії. Нові технології, економічні аспекти ендоваскулярної хірургії та інтервенційної радіології” (Матеріали доповідей). – Київ, 1998. – С.40-43.
Дубровін О.Г. Лікування опікової травми стравоходу у дітей // II Конгрес хірургів України / Збірник наукових робіт/. –Київ-Донецьк, “Клінічна хірургія”, 1998. – С.383-384.
Дубровін О.Г. Інфекційно-запальні ускладнення при захворюваннях стравоходу у дітей та їх лікування // II Конгрес хірургів України /Збірник наукових робіт/. – Київ-Донецьк, “Клінічна хірургія”, 1998. – С.381-383.
Дубровин А.Г. Баллонная дилятация и постановка стентов в комплексном лечении стенозов пищевода у детей // Нові технології ендоваскулярної хірургії. Інтервенційна радіологія в онкології, гепалогії та гематології / Збірник наукових праць. – ІВО “Медицина України”, 1999. - С.61-64.
Дубровін О.Г. Діагностика та корекція пептичних стриктур стравоходу у дітей // Матеріали XIX зїзду хірургів України / Збірник наукових статей. –Харків, 2000. –С.245-246.
Кривченя Д.Ю., Дубровін О.Г., Такоєва Т.І., Дужая Т.В. Корекція рубцевих звужень стравоходу у дітей // Матеріали XIX з’їзду хірургів України / Збірник наукових статей. –Харків, 2000. –С.248-249. (Дисертантом зроблено добір матеріалу, його аналіз та участь в оформленні статті).
Дубровін О.Г. Діагностика та лікування пептичної стриктури стравоходу у дітей // Матеріали XX з’їзду хірургів України, Т.2. - Тернопіль, “Укрмедкнига”, 2002. –С.311-313.
Деклараційний патент на винахід №31105 (UA) МПК 6 А 61 В 17/00 “Спосіб подовження стравоходу” / Кривченя Д.Ю., Дубровін О.Г. / Заявл. 10.07.1998. Опубл. 15.12. 2000. –Бюл.№7-II. (Дисертантом запропоновано та впроваджено спосіб).
Деклараційний патент на винахід №35111 A (UA) МПК 6 А 61 В 17/00 “Спосіб сегментарної резекції стравоходу” / Кривченя Д.Ю., Дубровін О.Г. / Заявл. 13.08.1999. Опубл. 15.03. 2001. –Бюл.№2. (Дисертантом розроблено та впроваджено спосіб).
Деклараційний патент на винахід №31821 (UA) МПК 6 А 61 В 17/00 “Спосіб лікування опікових звужень стравоходу” / Кривченя Д.Ю., Дубровін О.Г. / Заявл. 02.11.1998. Опубл. 15.12. 2000. –Бюл.№ 7-II. (Дисертантом розроблено та впроваджено спосіб).
Деклараційний патент на винахід №34878 (UA) МПК 6 А 61 В 17/00 “Спосіб формування стравохідного анастомозу” / Дубровін О.Г. / Заявл. 14.07.1999. Опубл. 15.03. 2001. –Бюл.№2.
Деклараційний патент на винахід №69332 А (UA) МПК 6 А 61 В 17/00 “Електроніж для ендоскопічного розсічення стенозів стравоходу” /Кривченя Д.Ю., Дубровін О.Г., Притула В.П., Жуков О.М./ Заявл.26.12.2003. Опубл.16.08.2004 . –Бюл.№8. (Дисертанту належить ідея конструкції електроножа).
Кривченя Д.Ю., Алмаший Г.Г., Дубровин А.Г., Гербут С.Ф. Толстокишечная пластика пищевода у детей // Актуальные вопросы реконструктивной и восстановительной хирургии /Тезисы итоговых работ. – Иркутск, 1991. – С.140-141. (Дисертант особисто брав участь в аналізі матеріалу та написанні статті).
Кривченя Д.Ю., Дубровин А.Г. Коррекция функции нижнего пищеводного сфинктера при патологии пищевода у детей // Атрезія стравоходу. Актуальні питання дитячої хірургії. Науково-практична конференція дитячих хірургів України / Тези доповідей. – Миколаїв, 1996. –С.21. (Участь в аналізі досліджень та написанні статті).
Кривченя Д.Ю., Дубровин А.Г., Чеканова Л.Р. Лечение отдаленных осложнений после коррекции атрезии пищевода // Атрезія стравоходу. Актуальні питання дитячої хірургії. Науково-практична конференція дитячих хірургів України / Тези доповідей. – Миколаїв, 1996. –С.12. (Участь в аналізі досліджень та написанні статті).
Кривченя Д.Ю., Дубровин А.Г. Варианты хирургической коррекции органических стенозов пищевода у детей // Атрезія стравоходу. Актуальні питання дитячої хірургії. Науково-практична конференція дитячих хірургів України / Тези доповідей. – Миколаїв, 1996. – С.20. .(Участь в аналізі досліджень та написанні статті).
Кривченя Д.Ю., Дубровин А.Г. Выбор метода лечения рубцовых стенозов пищевода у детей // Материалы юбилейной конференции, посвященной 100-летию … С.Д.Терновского. – Москва, 1996. –С.51. (Участь в аналізі досліджень та написанні статті).
Дурдыев А.Д., Кривченя Д.Ю., Дубровин А.Г. Отдаленные осложнения после коррекции атрезии пищевода и их лечение // Материалы юбилейной конференции, посвященной 100-летию С.Д.Терновского. – Москва, 1996. –С.37. (Участь в написанні статті).
Krivtchenya D.U., Dubrovin A.G. Gastro-esophageal reflux due to esophageal burns in children // 1st world conference on the prevention and treatment of caustic esophageal burns in children / Abstracrs. – Izmir, Turkey, 1996. –P.22. (Дисертантом виконано добір та аналіз матеріалу).
Krivtchenya D.U., Dubrovin A.G. Surgical correction of the cicatrical stenosis esophageal burns in children // 1st world conference on the prevention and treatment of caustic esophageal burns in children / Abstracrs. – Izmir, Turkey, 1996. –P.23. (Дисертантом виконано добір та аналіз матеріалу).
Krivtchenya D.U., Dubrovin A.G. G. Gastro-esophageal reflux under cicatrical stenoses in children // 9th congress of Polish association of pediatric surgeons / Abstracrs. – Krakow, 1996. –P.145. (Дисертантом виконано добір та аналіз матеріалу).
Кривченя Д.Ю., Дубровін О.Г., Луценко С.В. Проблема діагностики і лікування ускладненого шлунково-стравохідного рефлюксу у дітей // Матеріали третьої науково-практичної конференції дитячих гастроентерологів України “Діагностика і лікування хвороб шлунку та дванадцятипалої кишки у дітей”. – Одеса, 1999. - С.20-21. (Дисертантом зроблено добір матеріалу, його аналіз та участь в оформленні статті).
Krivchenya D.U., Dubrovin A.G. Correction of esophageal contraction under cicatrix stenosis in children // Advances in clinical and experimental medicine. –2003. – Vol.12. - P.117-118. (Дисертанту належить розробка методу лікування та участь в оформленні статті).
Кривченя Д.Ю., Дубровин А.Г., Притула В.П., Метленко А.В. Лечение пептической стриктуры пищевода у детей // III Российский конгресс «Современные технологии в педиатрии и детской хирургии» (Материалы конгресса). – Москва,2004. - С.467. (Дисертантом виконано добір та аналіз матеріалу).