Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право


Ковальська Віта Володимирівна. Організаційно-правові засади застосування кількісних методів в управлінні органів внутрішніх справ: дисертація канд. юрид. наук: 12.00.07 / Національний ун-т внутрішніх справ. - Х., 2003.



Анотація до роботи:

Ковальська В.В. Організаційно-правові засади застосування кількісних методів в управлінні органами внутрішніх справ. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 – теорія управління; адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. – Національний університет внутрішніх справ, Харків, 2003.

Дисертацію присвячено дослідженню розробки організаційно-правових проблем та визначення практичних шляхів застосування кількісних методів в управлінській діяльності органів внутрішніх справ на базі сучасних комп’ютерних засобів та нових інформаційних технологій. Здійснено аналіз сутності та змісту методологічного забезпечення, сформульовано пропозиції і рекомендації щодо удосконалення правових засад, функцій, структури та процесів управління ОВС.

Розглянуті та узагальнені результати науково-теоретичних досліджень і практичного досвіду у сфері особливостей організаційного, кадрового, інформаційно-аналітичного, нормативно-правого та методологічного забезпечення управління ОВС України.

В результаті дисертаційного дослідження, виконаного на основі аналізу чинного законодавства України та практики його реалізації, теоретичного осмислення ряду наукових праць в різних галузях знань, автором сформульовано ряд висновків, пропозицій та рекомендацій, спрямованих на удосконалення організаційно-правого та методологічного забезпечення ефективності управлінської діяльності в органах внутрішніх справ. Основні з них такі:

1. Підвищення ефективності управлінської діяльності в органах внутрішніх справ на базі сучасних комп’ютерних засобів та нових інформаційних технологій можна визначити, виходячи із таких завдань:

а) технологічні, пов’язані з удосконаленням традиційних методів управління без змін їх змісту;

б) методологічні, пов’язані з розробкою і впровадженням в практику принципово нових засобів і методів управління, відповідними умовами діяльності органів внутрішніх справ, які склалися на даний момент.

2. Конкретна організаційно-правова регламентація застосування кількісних методів в управлінській діяльності ОВС подається дуже стисло. Ця проблема негативно відбивається на організаційних питання управління. Розробка врегулювання даного питання повинна проводитися Головним штабом МВС України, інформаційними службами МВС України, Управлінням оперативної інформації МВС України, галузевими службами і підрозділами ГУМВС, УМВС, УМВСТ та вищими навчальними закладами МВС України. В свою чергу автор запропонував організаційно-праві основи застосування кількісних методів в управлінні в органах внутрішніх справ та розробив методологію застосування кількісних методів відповідно до їх правової регламентація на базі сучасних комп’ютерних засобів і нових інформаційних технологій в органах внутрішніх справ.

3. Що стосується розвитку організаційно-правових основ застосування кількісних методів в управлінській діяльності то пропонуємо провести наступне:

- оскільки більшість нормативно-правових актів були прийняті ще на початку становлення України як незалежної держави, – то всі вони потребують перегляду, оновлення і доповнення з урахуванням сучасних вимог до практичної діяльності працівників управління в ОВС. При цьому звертати увагу на зміни, що відбулися в правовій, економічній, технічній, господарській та інших сферах суспільного життя;

- ввести корективи, враховуючи сучасні завдання, які ставить суспільство перед працівниками ОВС, сучасні можливості комп’ютерних засобів та нових інформаційних технологій;

- забезпечити, закріплене нормами права, науково-обґрунтоване комплексне застосування кількісних методів в управлінській діяльності органів внутрішніх справ на всіх рівнях ієрархії.

4. Проаналізовано сутність управлінської діяльності в ОВС як сферу для застосування кількісних методів; розглянуто правовий статус суб’єкта управління та виявити форми його реалізації при організації оптимальної діяльності очолюваного органу з використанням кількісних методів та правового регулювання їх застосування в управлінні ОВС. Визначена роль суб’єкта управління у застосуванні кількісного методу на прикладі керівника органу внутрішніх справ та обґрунтована необхідність правового регулювання відносин суб’єкта управління з метою підвищення ефективності інформаційно-аналітичної роботи в органах внутрішніх справ.

5. На початку 90-х рр. сформувалася концепція відкритих і інтегрованих систем. На сучасному етапі різке загострення оперативної обстановки в Україні, збільшення обсягів інформації висунуло на перший план питання підвищення ефективності роботи всіх служб МВС та підвищення практичної результативності управління в них за рахунок використання сучасних комп’ютерних засобів, нових інформаційних технологій і новітньої методології управлінської діяльності органів внутрішніх справ відповідно до їх правового регулювання. А для цього перш за все потрібна якісно нова система інформаційного забезпечення оперативно-службової діяльності органів внутрішніх справ.

6. В основу побудови кількісних методів на базі сучасних комп’ютерних засобів та нових інформаційних технологій повинні входити наступні організаційно-правові положення:

- програмно-цільова методологія – орієнтація при розподілі ресурсів і розробці комплексних програм на науково обґрунтовані оцінки співвідношень затрат на правоохоронну діяльність і соціально-економічних наслідків злочинності, оптимізація ефективності їх використання.

- методологія розпізнання складних образів – максимальна формалізація апріорної, допоміжної, нечіткої інформації для виявлення існуючих відносин і закономірностей в погано структурованих завданнях управління, розпізнання, класифікація і прогнозування процесів в органах внутрішніх справ.

- динамічний підхід – аналіз і прогнозування динаміки процесів і перехідних станів в об’єкті і системі управління, врахування можливості “стрибкоподібного” і “лавиноподібного” розвитку ситуації в правоохоронній сфері.

- логіко-аналітичний підхід – інтеграція кількісних даних і інформаційних знань спеціалістів і практичних працівників шляхом створення гібридних логіко-математичних моделей.

- статистичний підхід – моделювання і прогнозування статистичних взаємозв’язків показників на основі виділення стійких тенденцій розвитку процесів і явищ.

7. Вимоги, які ми пред’являємо до застосування кількісних методів на базі сучасних комп’ютерних засобів та нових інформаційних технологій з точки зору функціональної діяльності, полягають в наступному: забезпечення комплексного прогнозування і вибору найкращого погодженого прогнозу; можливість своєчасно передбачити критичні ситуації в оперативній обстановці для проведення необхідних організаційно-управлінських заходів; забезпечити за допомогою рішень, які визначені системою вибору оптимальних варіантів організаційно-управлінських заходів; проведення оперативного звіту нових статистичних даних про оперативну обстановку, зміни законодавчих актів, форм і методів боротьби зі злочинністю і іншими правопорушеннями; видача таких рекомендацій, які забезпечують необхідний рівень довіри до системи.

8. Звернута увага на недостатність теоретичних розробок по цій проблемі в навчальних програмах з курсу “Управління в органах внутрішніх справ”, “Методи і засоби комп’ютерних інформаційних технологій”, “Засоби і методи розкриття комп’ютерних злочинів” і ін.

Публікації автора:

1. Ковальська В.В. Пошук критеріїв ефективності діяльності органів внутрішніх справ // Вісник Національного університету внутрішніх справ, 2002. – Вип. 17. – С. 147-150.

2. Ковальська В.В. Рівні методологічного пізнання управлінської діяльності // Вісник Національного університету внутрішніх справ, 2002. – Вип. 18. – С. 152-255.

3. Ковальська В.В. Застосування кількісних методів у підвищенні якості управлінської підготовки кадрів в ОВС // Актуальні проблеми управління персоналом органів внутрішніх справ України: Матеріали науково-практичної конференції. – Х.: Нац. ун-т внутр. справ, 2002. – С.166-170.

4. Ковальська В.В. Аналіз інформації управлінської діяльності органів внутрішніх справ за допомогою кількісних методів // Вісник Національного університету внутрішніх справ, 2002. – Вип.20. – С.70-74.

5. Ковальська В.В. Формування управлінських рішень в органах внутрішніх справ за допомогою кількісних методів // Вісник Національного університету внутрішніх справ, 2003. – Вип. 21. – С. 160-164.