Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право


Олійник Інна Леонідівна. Організаційно-правові засади взаємодії міліції (поліції) країн-учасниць СНД у боротьбі з правопорушеннями : дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / Національна академія держ. податкової служби України. - Ірпінь, 2005.



Анотація до роботи:

Олійник І.Л. Організаційно-правові засади взаємодії міліції (поліції) країн-учасниць СНД у боротьбі з правопорушеннями. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07. теорія управління; адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. Донецький юридичний інститут МВС при Донецькому Національному Університеті, Донецьк, 2005.

Дисертаційна робота присвячена вивченню проблем організаційно-правового механізму взаємодії та координації органів внутрішніх справ країн-учасниць СНД, аналізу актуальних правових, теоретичних і практичних проблем міждержавного та міжнародного співробітництва у сфері протидії транскордонній злочинності. Простежено історичний шлях формування взаємодії міліції-поліції країн-учасниць Співдружності, її значення у спільній міждержавній діяльності у боротьбі з правопорушеннями та злочинністю. Розглянуто практику міжнародної правоохоронної діяльності на підставі досвіду взаємодії за участю ООН, Інтерполу, Європолу та інших міжнародних організацій. Уточнено категоріальний апарат “взаємодії” та вивчено характер і форми взаємодії органів внутрішніх справ країн СНД у боротьбі з правопорушеннями. У роботі визначено організаційно-правове регулювання та розвиток системи взаємодії міліції-поліції країн-учасниць СНД.

Досліджена процедура ратифікації міждержавних угод ОВС країн Співдружності, що постають правовою базою у сфері боротьби із транскордонною злочинністю. Дисертантом пропонована розробка проекту Угоди про саму процедуру й терміни розгляду, а також ратифікації договорів. Обґрунтовано необхідність існування “єдиного правового поля СНД”, сформульовано авторське поняття “права СНД”, напрямки та пропозиції щодо удосконалення національного та міждержавного законодавств у галузі міжнародної правоохоронної діяльності. Запропоновано поняття “боротьба з міждержавною злочинністю у межах країн СНД” як динамічну систему мір превентивного та репресивного характеру, які торкаються правових інтересів суверенних держав-учасниць у забезпеченні невідворотності покарання правопорушників та усунення причин й умов міждержавної злочинності. Внесено пропозиції щодо удосконалення системи взаємодії міліції (поліції) країн-учасниць СНД у боротьбі з правопорушеннями та міждержавною злочинністю.

У результаті проведеного дослідження сформульовано ряд висновків, пропозицій і рекомендацій, спрямованих на удосконалення взаємодії міліції (поліції) країн-учасниць СНД.

1. Визначено сутність та уточнено категоріальний апарат “взаємодії” й “координації”.

2. Зазначено, що діяльність міліції та поліції у міжнародній правоохоронній сфері характеризується деякими формальними ознаками: а) регламентується законом, міжнародно-правовими актами, здійснюється офіційно дозволеними методами; б) у межах компетенції є спеціалізованою, що відповідає характеру виконуваних функцій; в) суб’єкти відповідальні перед державою (у деяких питаннях і перед міжнародною спільнотою), суверенні, незалежні від тиску будь-яких зовнішніх сил (проблемні ситуації вирішуються шляхом переговорів, узгоджень, закріплення у міжнародних угодах, договорах та ін.).

3. На основі аналізу виявлена невідповідність правових відносин на території держав СНД. Основна перешкода, на нашу думку, полягає в тому, що класичний варіант правових відносин між державами накладається на взаємини між державами Співдружності. При цьому не враховується фактична відсутність кордону і реальні життєві умови. Тому, на нашу думку, класичний варіант підходить для тих держав, що мають фактичні межі й у недалекому минулому не складали єдину державу.

4. Обґрунтована необхідність щодо завдань боротьби з міждержавною злочинністю. Визнається необхідним на договірній основі: створити для загального користування спеціалізовані банки інформації, тобто впровадження у практичну діяльність єдиної політики інформаційного забезпечення усіх напрямів діяльності ОВС. Особливого значення для країн СНД набуває досвід, отриманий розвиненими країнами ЄС, який може стати підґрунтям у розвитку та інформаційному забезпеченні управління у міждержавній боротьбі зі злочинності. Єдиний інформаційний простір правоохоронних органів СНД, у тому числі міліції (поліції), є одним із основних антикримінальних факторів.

5. Проведений автором аналіз угод держав СНД у межах боротьби із злочинністю свідчить, що більшість із них так названі рамкові угоди. Вони визначають лише контури взаємодії, її основні принципи і напрямки і не містять яких-небудь конкретних зобов’язань. Норми таких угод є більше рекомендаційними, ніж імперативними. Нами запропоновано підготувати до них протоколи з механізмами реалізації зазначених норм.

6. Визначено, що правове забезпечення життєдіяльності Співдружності ґрунтується на загальноприйнятих принципах і нормах сучасного міжнародного права і спрямовано на подальше удосконалення міждержавного співробітництва. Невиконання державами договорів і рішень починається, як правило, з недотримання ними обов’язкових юридичних процедур, без яких підписані документи не можуть знайти міжнародно-правову силу і бути реалізовані. Це стосується, насамперед, виконання внутрішньодержавних процедур по договорах, що укладаються. В інтересах загальної діяльності органів внутрішніх справ у сфері протидії міжнародному криміналу необхідно, щоб у нормативних документах були розділи, які б регламентували спільну діяльність саме з питань міждержавної злочинності. Контроль з виконання державами-учасницями вимог, підписаних правових документів, пропонується покласти на Міжпарламентську асамблею.

7. Проведене дослідження дозволило автору зробити такі висновки щодо єдиної стратегії та механізму боротьби з міждержавною злочинністю в країнах СНД, що передбачає наступні основні напрями міждержавного співробітництва: обмін правовою, криміналістичною, оперативно-розшуковою й іншою інформацією; виконання запитів про проведення оперативно-розшукових заходів і слідчих дій; надання правової допомоги по кримінальних справах, видача осіб, винних у здійсненні злочинів; спільне планування і здійснення заходів щодо припинення злочинів, що становлять міжнародну небезпеку; розробка міжнародних норм обов’язкового чи рекомендаційного характеру по захисту прав людини в сфері правопорядку і карного правосуддя; визнання і виконання рішень по кримінальних справах, регламентація питань національної і міжнародної карної юрисдикції; надання матеріальної, технічної й експертної допомоги; здійснення спільних перевірочних, оперативно-розшукових, слідчих і інших дій; обмін досвідом роботи у боротьбі з транснаціональною злочинністю, проведення спільних семінарів, зборів, навчань, консультацій і нарад, проведення спільних наукових досліджень, навчання і підвищення професійної кваліфікації кадрів ОВС.

8. Для ефективної взаємодії та виключення фактів дублювання необхідно на засідання Ради міністрів внутрішніх справ держав-учасниць СНД надавати інформацію про прийняті рішення інших координаційних Рад, зокрема, Координаційної Ради генеральних прокурорів, Ради керівників безпеки та спецслужб та ін. Плановість та звіт дозволять міліції (поліції) діяти у протидії криміналу синхронно та систематично.

Публікації автора:

  1. Олійник І.Л. Взаємодія міліції (поліції) країн-учасників СНД у боротьбі зі злочинністю і правопорушеннями: проблеми та перспективи співробітництва // Вісник Луганської Академії внутрішніх справ. – 2003. – № 2. –С. 246–254.

  2. Шамрай В.О., Олійник І.Л. Поняття і суть взаємодії, її значення // Прокуратура, людина, держава. – 2004. – № 1. – С.60–68.

  3. Олійник І.Л. Деякі аспекти міждержавного співробітництва міліції та поліції у протидії злочинності // Вісник Одеського інституту внутрішніх справ. – 2004. – № 4. – С. 50–55.

4. Олійник І.Л. Проблеми взаємодії міліції (поліції) країн Співдружності в протистоянні міждержавній та регіональній злочинності // Криминогенная ситуация на юге Украины: особенности и проблемы сдерживания: Сб. науч. статей / Под ред. М.Ф. Орзиха, В.Н. Дремина. – Библиотека журнала “Юридический вестник”. – Одесса: Феникс, 2003. – С. 138–144.

5. Олійник І.Л. Деякі аспекти протидії міждержавній злочинності: регіональна взаємодія як один із засобів боротьби // Актуальні проблеми політики: Збірник наукових праць Одеської національної юридичної академії. – 2004. – № 20. – С. 256–262.

6. Олійник І.Л. Перспективы усовершенствования взаимодействия милиции (полиции) стран Содружества в сфере борьбы с межгосударственной преступностью //Analele stiintifice a Academiei “Stefan cel Mare”. – Кишинів, 2004. – № 5. – С. 210–215.

7. Олійник І.Л. Співробітництво з професійної підготовки фахівців органів внутрішніх справ країн-учасниць СНД: Тези IV міжнародної науково-практичної конференції // Проблеми впровадження інформаційних технологій в економіці. – Ірпінь, 2003. – С. 170–175.

8. Олійник І.Л. Організація і здійснення міжнародного поліцейського співробітництва: Матеріали міжнародної курсантсько-студентської науково-практичної конференції // Податкові та інші правоохоронні органи у XXI столітті: управління, діяльність, взаємодія (30 травня 2003 р.). – Ірпінь, 2003.

9. Олійник І.Л. Проблемы нелегальной миграции и ее взаимосвязь с правонарушениями несовершеннолетних: Тези міжнародної науково-практичної конференції // Совершенствование деятельности органов внутренних дел по профилактике безнадзорности и предупреждению правонарушений несовершеннолетних. – Орел, 2003. – С. 89–91.

10. Олійник І.Л. Сучасні проблеми забезпечення особистої безпеки працівників органів внутрішніх справ країн Співдружності: Матеріали міжвузівської науково-практичної конференції // Проблеми забезпечення особистої безпеки працівників ОВС та представників громадських формувань під час охорони громадського порядку (26 березня 2004 р.). – Донецьк, 2004. – С. 109–114.