Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право


Ластовецький Андрій Станіславович. Організаційно-правові засади регулювання підприємницької діяльності в Україні : дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / Національна академія держ. податкової служби України. - Ірпінь, 2005.



Анотація до роботи:

Ластовецький А.С. Організаційно-правові засади регулювання підприємницької діяльності в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 – теорія управління; адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. – Національна академія державної податкової служби України. – Ірпінь, 2005.

Досліджуються системні проблеми вдосконалення засобів організаційно-правового впливу держави на підприємництво; обґрунтовується висновок про ключову роль держави в регулюванні економічних процесів за умов перехідної економіки; аналізується чинна нормативно-правова база у сфері підприємництва та можливі перспективи її розвитку; формулюються пропозиції щодо вдосконалення правових засад функціонування системи оподаткування; досліджується комплекс дозвільно-реєстраційних дій уповноважених державних органів щодо підприємницької діяльності (державна реєстрація суб’єктів підприємництва, ліцензування певних видів господарської діяльності, обов’язкова сертифікація і стандартизація продукції, інші дозвільні процедури) та формулюються пропозиції з їх вдосконалення, пов’язані із здійсненням адміністративної реформи, що є необхідною передумовою розвитку малого та середнього бізнесу в Україні; аналізуються проблеми реалізації права на підприємницьку діяльність.

  1. Під організаційно-правовим впливом на підприємницьку діяльність слід розуміти увесь спектр дій органів державної влади, спеціалізованих установ та організацій, некомерційних самоврядних організацій, органів місцевого самоврядування, посадових осіб вказаних органів, наділених певною компетенцією стосовно суб’єктів підприємництва (включаючи застосування санкцій), які базуються на чинному законодавстві.

  2. На підставі здійсненого аналізу можна сформулювати системні (характерні, довготривалі, стійкі) проблеми, які притаманні усьому масиву нормативно-правових актів у сфері підприємництва: 1) необґрунтовано велика кількість неузгоджених актів унеможливлює запровадження оптимальних організаційно-правових засобів та механізмів, а також зумовлює наявність колізій і дублювання, і, як наслідок, неякісність та неефективність законодавства, що регулює підприємництво; 2) досить часті зміни у законодавстві спричиняють його нестабільність; 3) переважаюча кількість підзаконних регуляторних актів призводить до нівелювання регуляторного впливу законів та розпорошенню їх дієвості у підзаконних нормативно-правових актах.

  1. Головним напрямом вдосконалення законодавства у сфері підприємництва є послідовне його приведення у відповідність із Конституцією України та реальне забезпечення принципу верховенства закону. На практиці підзаконні нормативно-правові акти, які повинні видаватись на підставі та на виконання законів, нерідко містять суперечливі зміни і доповнення до них, що має негативний вплив на регулювання відповідних відносин у сфері економіки.

  2. Існуюча велика кількість нормативно-правових актів та численні зміни й доповнення до них обумовлюють необхідність систематизації цього законодавства шляхом його кодифікації та інкорпорації. Необхідно також визначити процедури підготовки та прийняття регуляторних актів, які б унеможливили введення в дію документів, котрі не відповідають засадам демократичного суспільства та критеріям доцільності державної регуляторної політики. Перш за все, це стосується унеможливлення досить поширеної практики, коли регулювання підприємництва здійснюється листами міністерств та відомств, або іншими документами, котрі не вважаються нормативно-правовими актами та не зареєстровані у Міністерстві юстиції України, проте встановлюють обов’язкові приписи для необмеженого кола суб’єктів підприємницької діяльності.

  3. З метою розвитку малого та середнього підприємництва запропоновано прийняття Закону України “Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва”, який встановлює механізм спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності вказаних суб’єктів господарювання.

  4. Головним недоліком організаційно-правового регулювання підприємництва є наявність адміністративно-бюрократичних перешкод. Головним шляхом їх подолання є впровадження у практику управлінських (адміністративних) послуг – одного з напрямів адміністративної реформи.

  5. Вдосконалення дозвільно-реєстраційних процедур, які здійснюються органами виконавчої влади та місцевого самоврядування у сфері підприємницької діяльності, є одним із головних напрямів організаційно-правового регулювання підприємництва. Запропоновано прийняття Закону України “Про запровадження заявочного принципу на започаткування безліцензійної діяльності суб'єктів підприємництва”. Завданням цього нормативно-правового акту є реформування процедур надання висновків державних експертиз та інших дозвільних документів, необхідних для започаткування та провадження господарської діяльності.

  6. Захист прав і законних інтересів суб’єктів підприємництва у відносинах із контролюючими органами не забезпечується у належній мірі. Особливо актуальною є проблема адміністративно-правового захисту при здійснення цими органами перевірок суб’єктів підприємництва. Запропоновано прийняття Закону України “Про основні засади здійснення контролю за діяльністю суб’єктів господарювання в Україні”. Закон дасть змогу ефективно розв’язати проблему проведення перевірок суб’єктів підприємництва, визначивши вичерпний перелік компетентних органів, їх повноваження та прозорі процедури здійснення перевірок.

Публікації автора:

  1. Ластовецький А. Право на підприємницьку діяльність у ракурсі становлення інституту державно-правової охорони конституційних прав і свобод громадян // Право України. – 2004. – №2. – С.43–48.

  2. Ластовецький А. Організаційно-правові засади адміністрування податків // Право України. – 2003. – №11. – С.37–40.

  3. Ластовецький А. Спрощення комплексу дозвільно-реєстраційних процедур держави щодо підприємництва // Підприємництво, господарство і право. – 2003. – №10. – С.17–21.

  4. Ластовецький А. Колізії у законодавстві про оподаткування // Право України. – 2003. – №7. – С.42–47.

  5. Ластовецький А. Загальна характеристика законодавства у сфері підприємницької діяльності та основні тенденції його розвитку // Підприємництво, господарство і право. – 2003. – №7. – С.3–5.

  6. Ластовецький А. Державне регулювання у ринковій економіці (досвід промислово розвинених країн) // Підприємництво, господарство і право. – 2003. – №6. – С.126–130.

  7. Ластовецький А. Зміст і спрямування державного регулювання підприємництва за умов перехідної економіки в Україні // Підприємництво, господарство і право. – 2003. – №5. – С.125–129.

  8. Ластовецький А. Посилення відповідальності посадових та службових осіб: формування паритетності відносин влади і підприємців // Підприємництво, господарство і право. – 2003. – №1. – С.72–75.

  9. Ластовецький А. Колізії у законодавстві про підприємництво // Право України. – 2002. – №9. – С.46–51.

  10. Ластовецький А. “Немає нічого більш постійного, ніж смерть і податки”. Податкова політика: спроба системного аналізу // Віче: Теоретичний і громадсько-політичний журнал. Засновник Верховна Рада України. – 2002. – №9 (126). – С.52–60.

  11. Ластовецький А. Усунення перешкод і правовий захист у сфері підприємництва // Підприємництво, господарство і право. – 2002. – №9. – С.8–11.

  12. Ластовецький А. Необхідність, межі та критерії доцільності державного регулювання підприємницького сектору економіки // Підприємництво, господарство і право. – 2002. – №8. – С.72–76.

  13. Ластовецький А. Державний службовець і підприємець: хто кого перехитрить // Віче: Теоретичний і громадсько-політичний журнал. Засновник Верховна Рада України. – 2002. – №7 (124). – С.32–38.

  14. Ластовецкий А. «Чудесная страна»: Налоговая политика: о системе налогообложения // Бизнес. – 2002, 1 июля. – №27 (494). – С.64–65.

  15. Ластовецький А. Оподаткування – найголовніший посередній метод державного регулювання підприємництва // Підприємництво, господарство і право. – 2002. – №7. – С.76–81.

  16. Ластовецький А. Вдосконалення державного регулювання підприємництва у ракурсі адміністративної реформи // Право України. – 2002. – №6. – С.18–24.

  17. Ластовецький А. Систематизація законодавства про підприємництво // Віче: Теоретичний і громадсько-політичний журнал. Засновник Верховна Рада України. – 2001. – №2 (107). – С.69–77.

  18. Ластовецький А.С. Деякі аспекти дерегуляції підприємницької діяльності в Україні // Закон і підприємець (проблеми правового регулювання підприємницьких відносин та систематизації законодавства України про підприємництво). – Київ-Донецьк: Інститут приватного права і підприємництва АПрН України, Донецький інститут підприємництва. – 1998. – С.54–58.